Skocz do zawartości

Przedpłata dla faktury zakupu


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Robert Schmidt,

Polecane posty

Witam. Nie mogę znaleźć ani na forum, ani w temacie e-pomocy rozwiązania dotyczącego przedpłat dla faktur zakupu. W e-pomocy są tylko podpowiedzi dotyczące faktur sprzedaży i zamówień.

Otóż często zdarza nam się regularnie wpłacać drobniejsz kwoty na poczet dużych faktur zakupu. Próbowałem na kilka sposobów wprowadzić zaliczkę przed fakturą zakupową, żeby podczas wprowadzania móc uwzględnić takie przedpłaty. Niestety za każdym razem ich nie widzę.  Podczas rozwijania lista przedpłat jest pusta.

 

Pomożecie?

Link to postu

Nie rozumiem sensu logicznego wykonywania przedpłat za już wystawione przez kontrahenta faktury zakupowe.

Są to wtedy po prostu płatności.

 

Przedpłaty natomiast mają pro formy i zamówienia, na których podstawie dopiero wystawia się fakturę.

Pod faktury zakupu jako przedpłaty trzeba wybrać rozrachunki sprzed daty wystawienia tych faktur.

W przeciwnym wypadku - jest to płatność odroczona, a nie przedpłata, którą się dalej po prostu rozlicza w rozrachunkach wieloma np. przelewami (także przez skojarzenie).

 

Na ZD (zam. do dostawcy) podpinać można rozrachunki "przedpłat" i później przy realizacji ZD na FZ (także zaliczkowe) - te płatności podpina się do przedpłat FZ.

Link to postu



Otóż często zdarza nam się regularnie wpłacać drobniejsz kwoty na poczet dużych faktur zakupu. Próbowałem na kilka sposobów wprowadzić zaliczkę przed fakturą zakupową, żeby podczas wprowadzania móc uwzględnić takie przedpłaty. Niestety za każdym razem ich nie widzę.  Podczas rozwijania lista przedpłat jest pusta.
 
Pomożecie?

Może być trudno, bo nie wiem co tu może nie działać. Robimy tak regularnie i zero problemów.
Proszę pokazać co Pan robi.
Link to postu

Panie Erneście. Może źle opisałem problem. Dla niedużych firm takich jak nasza otrzymanie rachunku za prąd, czy gaz w wysokości np. 4 tysięcy złotych jest dość niekomfortowe. Dlatego w okresie zimowym wysyłamy "zaliczki" na poczet opłat w mniejszych kwotach. Kiedy przychodzi faktura z gazowni na cztery kawałki po prostu dopłacamy różnicę. Jest to troszkę mniej stresujące. Dlatego chciałbym wpłacać mniejsze kwoty jako przedpłaty i uzupełniać "do pełnej". Nie są to przedpłaty do zamówienia, ani do już wystawionego dokumentu. 

Może to bez sensu, ale nam łatwiej jest rozkładać firmowe obciążenia. Chciałem po prostu zapytać jak to się robi. Bo nie wiem :)

 

Link to postu

Nie jestem pewny gdzie leży problem.

 

W Bank->Wypłata można wprowadzić (lub wczytać z eksportu banku) przelew na danego kontrahenta.

 

Przelew bankowy tworzy rozrachunek, który można podpiąć pod fakturę jako przedpłatę do FZ lub jako rozliczenie przez skojarzenie do rozrachunku tworzonego przez FZ.

 

Chyba na prawdę nie rozumiem co chcecie zrobić lub osiągnąć, bo powyższe wydaje się zbyt oczywiste żeby było rozwiązaniem.

Link to postu
  • Rozwiązanie

Dziękuję za podpowiedzi. Dokładnie tak robiliśmy, tyle że przedpłaty nie pojawiały się na wykazie podczas wprowadzania faktury zakupu. Jak widzę temat nie jest jakiś specjalnie wielki, więc uważam go za zamknięty. Nie bedzie z tym problemu.

Jeszcze raz dziękuję Panom za porady.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...