Skocz do zawartości

Subiekt GT w 1.78 wolne wyszukiwanie towarów

Polecane posty

W dniu 21.12.2023 o 11:12, Grzegorz Cybulski napisał:

Po aktualizacji Subiekta do wersji 1.78,  podczas wpisywania towaru w fakturach zakupu (i tylko tu) po wybraniu towaru program myśli dobrych kilkanaście sekund nim przejdzie na następny towar.

Proszę zacząć od odbudowy indeksów i statystyk w programie serwisowym.

 

W dniu 21.12.2023 o 11:12, Grzegorz Cybulski napisał:

Czy ktoś trafił na podobny przypadek?

Bardzo często trafiam na takie przypadki, taka praca.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Po zainstalowaniu HF1, dalej bez zmian. żadne operacje w programie serwisowym nie zmieniły sytuacji. Dodam jeszcze że baza jest duża ponad 10GB. Wersja serwera SQL -SQL Server 2014. Tak pisałem wyżej problem dotyczy tylko zakupów w innych modułach po wybraniu pozycji błyskawicznie przechodzi do następnej, w zakupach różnie zapis pozycji i przejście trwa od 2 do 10 sekund..

Link to postu
27 minut temu, Grzegorz Cybulski napisał:

Dodam jeszcze że baza jest duża ponad 10GB.

Baza danych nie jest duża, poza tym nie wiemy z czego wynika ten rozmiar, ale czym więcej danych (w rozumieniu dokumentów, kontrahentów, towarów) gromadzimy tym częściej będą ujawniać się problemy wydajnościowe, opisywałem to nie raz na forum, można poszukać, poczytać, w skrócie pozostaje usunięcie dokumentów lub optymalizacja bazy danych, a być może poprzedzona zmianą sprzętu i przejściem na pełny serwer SQL. Czyli tematy nie na forum tylko dla dla doświadczonego serwisanta.

 

29 minut temu, Grzegorz Cybulski napisał:

Wersja serwera SQL -SQL Server 2014.

Ważny jest compatibility level, powinien być ustawiony na niższy niż 2014.

 

31 minut temu, Grzegorz Cybulski napisał:

Tak pisałem wyżej problem dotyczy tylko zakupów w innych modułach po wybraniu pozycji błyskawicznie przechodzi do następnej, w zakupach różnie zapis pozycji i przejście trwa od 2 do 10 sekund..

Jaka cena jest ustawiona na dokumencie ? Dla testu proszę zmienić na jakąś niewyliczaną z dokumentów, czyli cenę sprzedaży.

Link to postu
17 godzin temu, Grzegorz Cybulski napisał:

Cały pic, że do aktualizacji do 1,78 problemu nie było

Cytat z listy zmian do wersji 1.78 HF1:

Cytat

Wersja 1.78 HF1 - 29/12/2023

  • Poprawiono błąd związany z wyliczaniem korekty kosztów magazynowych. Sumaryczna wartość korekty przyjęć magazynowych nie była pomniejszana o wartość wydań wynikających z przesunięć magazynowych.
  • Zaktualizowano słownik kodów CN. Usunięto kody nieaktualne.
  • Wykonano zmiany w mechanizmie pobierania e-Faktur z KSeF. W niektórych sytuacjach dochodziło do nieprawidłowego oznaczenia okresu, za który e-Faktury zostały pobrane.
  • Rozwiązano problem wczytywania wyciągów bankowych w module Homebanking.
  • Poprawiono błąd powodujący pogorszenie wydajności procedur bazodanowych odpowiedzialnych za wyliczanie cen.
  • W słowniku odsetek karnych zaktualizowano roczną stopę procentową odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Nowa stawka obowiązuje od 01.01.2024 r.

Możliwe, że nie wszystko zostało poprawione, ale tylko zgaduję, gdyż nie analizowałem dokładnie tych zmian, zrobię to zapewne dopiero kiedy problemy ujawnią się u naszych klientów (którzy nie posiadają jeszcze wersji ze znanymi błędami programów), ale mam też gotowe "obejście" do wykorzystania, który wykorzystywałem przy wcześniejszych zmianach w sposobie wyliczania cen w programach, czyli przywrócenie algorytmów z poprzednich wersji.

 

17 godzin temu, Grzegorz Cybulski napisał:

nic innego się nie zmieniało.

Być może tak było, ale niestety zbyt wiele razy to słyszałem, aby "wierzyć na słowo" ;)

 

17 godzin temu, Grzegorz Cybulski napisał:

SQL jest pełny nie express. 😁

Ja sugerowałem pozostaje jeszcze umiejętność wykorzystania posiadanego sprzętu i oprogramowania.

 

--

 

Nie odniósł się Pan do sugestii, które mogą doraźnie pomóc:

22 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jaka cena jest ustawiona na dokumencie ? Dla testu proszę zmienić na jakąś niewyliczaną z dokumentów, czyli cenę sprzedaży.

Link to postu

Mam to samo u klienta z większą bazą. Nie pomaga nic z programu serwisowego jak i z SQL MS. Tylko z towarami z "Historią" Jak nowy indeks nic się nie dzieje. Sprawdziłem na sql expresie i na sql standard. jest identycznie. Nie mam pomysłu a klient wprowadza faktury po 150 pozycji i wnerwia się okrutnie bo dodanie towaru to min 8 sec. bo zmierzyliśmy. Jak jest towar z kilku różnych dostawców to już potrafi być 15 sekund czekania. Nie ma znaczenia czy wywołamy listę czy też piszemy od razu na fakturze. Dostałem pytanie od klienta "jak ta ilość błędów ma się do wysokości opłaty abonamentowej bo kiedyś było taniej i do tego mniej poprawek"

Link to postu

u mnie często się różne krzaki dzieją

klient ma 50 magazynów i na części dokumenty zapisują się szybko na części wolno a czasami trzeba było 2 razy klikać zapisz dokument bo różnymi błędami sypał  i praktycznie każda aktualizacja takie rzeczy robi.

 

 

czasami pomagało 

1. program serwisowy -> sprawdź poprawność danych

2. po wykonaniu powyższej czynności restart usługi sql servera lub fizyczny restart serwera jeśli możliwy

 

pozdrawiam

Tomasz

 

Link to postu
W dniu 5.01.2024 o 12:21, Grzegorz Cybulski napisał:

Po sprawdzeniu wychodzi tak:

Kolejny raz nie zastosował się Pan do mojej sugestii.

 

4 godziny temu, Grażyna Kompa napisał:

Nie mam pomysłu

Pomysły opisałem w tym wątku, pozostaje z nich skorzystać, osobiście lub zlecić komuś, kto potrafi je wdrożyć.

 

4 godziny temu, Paulina Królik napisał:

u mnie często się różne krzaki dzieją

klient ma 50 magazynów i na części dokumenty zapisują się szybko na części wolno a czasami trzeba było 2 razy klikać zapisz dokument bo różnymi błędami sypał  i praktycznie każda aktualizacja takie rzeczy robi.

U naszych klientów "takie różne krzaki" się nie dzieją i "aktualizacje nie robią takich rzeczy", ostatnie problemy ze spowolnieniem wyliczania cen były w okolicach wersji 1.45, od czasu do czasu ujawniają się różne problemy wydajnościowe, ale częściej spowodowane przez rozwiązania dodatkowe i/lub w rozwiązaniach dodatkowych niż w samych programach Insertu, ale są ba bieżąco analizowane i rozwiązywane.

Link to postu
W dniu 5.01.2024 o 09:38, Daniel Kozłowski napisał:

Jaka cena jest ustawiona na dokumencie ? Dla testu proszę zmienić na jakąś niewyliczaną z dokumentów, czyli cenę sprzedaży.

Jeśli zmienię cenę na stała niewyliczaną, towar wybiera się błyskawicznie, bez opóźnienia. Do testu przeniosłem bazę na inny serwer. Program zachowuję się identycznie

Link to postu
13 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Kolejny raz nie zastosował się Pan do mojej sugestii.

 

Pomysły opisałem w tym wątku, pozostaje z nich skorzystać, osobiście lub zlecić komuś, kto potrafi je wdrożyć.

 

U naszych klientów "takie różne krzaki" się nie dzieją i "aktualizacje nie robią takich rzeczy", ostatnie problemy ze spowolnieniem wyliczania cen były w okolicach wersji 1.45, od czasu do czasu ujawniają się różne problemy wydajnościowe, ale częściej spowodowane przez rozwiązania dodatkowe i/lub w rozwiązaniach dodatkowych niż w samych programach Insertu, ale są ba bieżąco analizowane i rozwiązywane.

Nic Pan nie napisał nowego czego pewnie każdy z nas robi jako standard. Instynkt, kontrola danych, odbudowa indeksów to standard po każdej aktualizacji. Dodatkowo w SQL MS sprawdzenie bazy i próba lekkiego skurczenia. Niestety nie zmienia to niczego. Często pomagała również archiwizacja też nic. Co takiego się wydarzyło że nagle w wersji 1,78 pojawia się taki problem. Jeszcze sprawdziłem i w wersji 1,77 sp1 nie było takiego problemu.

Link to postu

Ale po co to shrinkowanie bazy po odbudowie indeksów? Tylko fragmentujecie sobie dopiero co odbudowane indeksy a baza i tak sobie zaraz urośnie...

 

A w czym miała by pomagać archiwizacja to już w ogóle nie rozumiem. No chyba, że macie ustawiony full recovery model i archiwizacja czyści log transakcyjny?

Edytowane przez Paweł B
Link to postu

 

20 minut temu, Grażyna Kompa napisał:

Nic Pan nie napisał nowego czego pewnie każdy z nas robi jako standard. Instynkt, kontrola danych, odbudowa indeksów to standard po każdej aktualizacji. Dodatkowo w SQL MS sprawdzenie bazy i próba lekkiego skurczenia.

Napisałem: 

W dniu 4.01.2024 o 11:21, Daniel Kozłowski napisał:

Baza danych nie jest duża, poza tym nie wiemy z czego wynika ten rozmiar, ale czym więcej danych (w rozumieniu dokumentów, kontrahentów, towarów) gromadzimy tym częściej będą ujawniać się problemy wydajnościowe, opisywałem to nie raz na forum, można poszukać, poczytać, w skrócie pozostaje usunięcie dokumentów lub optymalizacja bazy danych, a być może poprzedzona zmianą sprzętu i przejściem na pełny serwer SQL.

W dniu 5.01.2024 o 09:38, Daniel Kozłowski napisał:

ale mam też gotowe "obejście" do wykorzystania, który wykorzystywałem przy wcześniejszych zmianach w sposobie wyliczania cen w programach, czyli przywrócenie algorytmów z poprzednich wersji.

nie są to operacje standardowe, stąd też napisałem:

W dniu 4.01.2024 o 11:21, Daniel Kozłowski napisał:

w skrócie pozostaje usunięcie dokumentów lub optymalizacja bazy danych, a być może poprzedzona zmianą sprzętu i przejściem na pełny serwer SQL. Czyli tematy nie na forum tylko dla dla doświadczonego serwisanta.

14 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Pomysły opisałem w tym wątku, pozostaje z nich skorzystać, osobiście lub zlecić komuś, kto potrafi je wdrożyć.

--

22 minuty temu, Grażyna Kompa napisał:

Co takiego się wydarzyło że nagle w wersji 1,78 pojawia się taki problem. Jeszcze sprawdziłem i w wersji 1,77 sp1 nie było takiego problemu.

To również już wyjaśniałem w tym wątku: https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/85345-subiekt-gt-w-178-wolne-wyszukiwanie-towarów/&do=findComment&comment=433766 - zostały wprowadzone zmiany w procedurach wyliczających ceny.

 

 

Link to postu
1 godzinę temu, Grzegorz Cybulski napisał:
W dniu 5.01.2024 o 09:38, Daniel Kozłowski napisał:

Jaka cena jest ustawiona na dokumencie ? Dla testu proszę zmienić na jakąś niewyliczaną z dokumentów, czyli cenę sprzedaży.

Jeśli zmienię cenę na stała niewyliczaną, towar wybiera się błyskawicznie, bez opóźnienia.

Czyli mamy potwierdzenie, że problem stanowi cena "cena z ostatniej dostawy" (wyliczana ze zgromadzonych dokumentów) oraz możliwe obejście problemu.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...