Skocz do zawartości

Różnica remanentowa nieuwzględniona w zaliczce za 12/2023 a składka zdrowotna za styczeń 2024

Polecane posty

Dzień dobry,

wyliczałem wczoraj składkę zdrowotną za styczeń 2024 u klienta, u którego pojawiła się dodatnia różnica remanentowa na koniec roku 2023 (pracuję na najnowszej wersji programu 48.2.1). Różnica remanentowa nie była uwzględniona przy wyliczeniu zaliczki za grudzień 2023 (odznaczyłem znacznik "Uwzględnij różnicę remanentową"), a mimo to program uwzględnił ją przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej za styczeń 2024 (powiększył dochód grudnia o różnicę remanentową). Dlaczego? Czy odznaczenie znacznika "uwzględnij różnicę remanentową" przy wyliczaniu PIT nie powinno być dla programu sygnałem, że ma jej nie uwzględniać w styczniowej składce zdrowotnej? Czy może trzeba coś zmienić w ustawieniach programu, a ja to przegapiłem? O ile się orientuję, nie ma obowiązku uwzględniania różnicy remanentowej w składce styczniowej - na infolinii ZUS powiedziano mi, że można wybrać, czy wykazać ją w styczniu 2024 (tj. w dochodzie za grudzień 2023), czy dopiero w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej (analogicznie jak w PIT) i skoro nie uwzględniłem jej przy wyliczaniu zaliczki na PIT za grudzień, to konsekwentnie nie powinienem jej uwzględniać w podstawie składki styczniowej, która opiera się na dochodzie z grudnia.

Link to postu

Dzień dobry, obecnie nie mamy obsługi takiego przypadku. Jest to pierwsza taka interpretacja, która do nas trafiła. Niemniej jednak temat poddamy analizie.

 

Obecnie należy wyedytować podst. do składki zdrowotnej za Styczeń 2024 (Zdrowotne i Dochód za poprzedni miesiąc) i pomniejszyć podstawy o uwzględnioną różnicę remanentową. 
Powstała różnica zostanie wykazana przy rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej. 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Również zgłaszamy ten sam problem. Jest błąd w programie w aktualnym naliczaniu składki zdrowotnej za styczeń 2024 - program nie uwzględnia w podstawie składki zdrowotnej różnicy remanentowej. Po głębszej analizie:

1. Jeżeli remanent początkowy jest większy od końcowego to program powinien różnice odjąć od dochodu w rozliczeniu styczniowej DRA

2. Jeżeli remanent początkowy jest mniejszy od końcowego to program powinien dodać różnice do dochodu będącego podstawą rozliczenia styczniowego DRA

 

Przy próbie wygenerowania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej za 2023 - program prawidłowo uwzględnia różnice remanentowe.

 

Dość pilna sprawa wobec tego proszę o informacje czy zostanie wprowadzona poprawka w powyższej sprawie?

Link to postu

Według naszej wiedzy w DRA styczniowym 2024 powinien być uwzględniony remanent.

Czyli prawidłowo jest usunąć zaznaczenie: "uwzględniaj różnicę remanentową" wówczas program poprawnie weźmie różnice remanentową w naliczeniu składek ZUS za styczeń 2024. Jeśli haczyk pozostanie zaznaczony podstawa naliczenia składki zdrowotnej będzie błędna.

Link to postu
W dniu 8.02.2024 o 14:54, Arkadiusz Cieśla napisał:

Dzień dobry, obecnie nie mamy obsługi takiego przypadku. Jest to pierwsza taka interpretacja, która do nas trafiła. Niemniej jednak temat poddamy analizie.

 

Obecnie należy wyedytować podst. do składki zdrowotnej za Styczeń 2024 (Zdrowotne i Dochód za poprzedni miesiąc) i pomniejszyć podstawy o uwzględnioną różnicę remanentową. 
Powstała różnica zostanie wykazana przy rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej. 

Znalazłem taką informację na stronie ZUS, wprawdzie sprzed roku, ale dotyczy właśnie uwzględnienia remanentu przy obliczaniu składki zdrowotnej za styczeń (Aktualności ZUS z 17.02.2023 "Różnice remanentowe w kontekście ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców"): "Jeśli remanent końcowy jest niższy od remanentu początkowego oznacza to obniżenie dochodu, a tym samym i podstawy wymiaru składki. Przedsiębiorca może zatem uwzględnić to obniżenie w kontekście dochodu za grudzień 2022 r. przy rozliczeniu składki należnej za styczeń 2023 r. albo w kontekście rozliczenia rocznego, w którym pomniejszy dochód roczny za rok 2022." Użyto tu "albo", co wskazuje, że ZUS (podobnie jak Ministerstwo Finansów) daje podatnikowi wybór, kiedy rozliczyć remanent, a zatem jeżeli nie uwzględniłem remanentu przy obliczaniu zaliczki za grudzień 2023 (odznaczyłem znacznik "Uwzględnij różnicę remanentową"), to program nie powinien uwzględniać różnicy remanentowej przy obliczaniu podstawy składki zdrowotnej za 01/2024 (liczonej na podstawie dochodu za grudzień 2023). Różnica remanentowa wyjdzie wówczas, zarówno dla celów PIT jak i ZUS, dopiero w rozliczeniu rocznym za 2023. Rozumiem, że jest to bardziej problem interpretacji przepisów niż problem techniczny, ale dobrze by było, gdyby Insert się temu przyjrzał. 

Link to postu
Powyższa interpretacja faktycznie dotyczy rozliczenia zeszłorocznego, wówczas przy ustaleniu dochodu dla celów obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za rok składkowy 2022/2023 przedsiębiorcy powinni pomniejszyć dochód za rok 2022 jeśli remanent końcowy jest niższy od początkowego albo nie powinni uwzględniać dodatniej różnicy remanentowej- czyli sytuacji gdzie remanent końcowy jest wyższy od początkowego. Ale ten przywilej można było zastosować tylko do rozliczenia za rok 2022.  

Obecnie, należy brać pod uwagę i dodatnią i ujemną różnice. 
Dokładnie tak odpowiedział nam ZUS w kontekście zadanego pytania czy uwzględniamy w tym roku różnice remanentowe, w grudniu 2023 lub w rozliczeniu rocznym skł. zdrowotnej za rok 2023. :

"Dzień dobry,

W tym roku należy uwzględniać w wyliczeniu zarówno dodatnie jak i ujemne różnice remanentowe.

Sposób rozliczenia analogiczny do zasad obowiązujących w poprzednim roku, tj. różnice remanentowe ujemnie lub dodatnie należy uwzględnić w kontekście dochodu za grudzień 2023 r. przy rozliczeniu składki należnej za styczeń 2024 r. albo w kontekście rozliczenia rocznego."


Dziękuję za kontakt z nami,
w razie pytań zapraszam ponownie,
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Centrum Kontaktu Klienta
Link to postu
21 minut temu, Kancelaria AG Wowra napisał:
Powyższa interpretacja faktycznie dotyczy rozliczenia zeszłorocznego, wówczas przy ustaleniu dochodu dla celów obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za rok składkowy 2022/2023 przedsiębiorcy powinni pomniejszyć dochód za rok 2022 jeśli remanent końcowy jest niższy od początkowego albo nie powinni uwzględniać dodatniej różnicy remanentowej- czyli sytuacji gdzie remanent końcowy jest wyższy od początkowego. Ale ten przywilej można było zastosować tylko do rozliczenia za rok 2022.  

Obecnie, należy brać pod uwagę i dodatnią i ujemną różnice. 
Dokładnie tak odpowiedział nam ZUS w kontekście zadanego pytania czy uwzględniamy w tym roku różnice remanentowe, w grudniu 2023 lub w rozliczeniu rocznym skł. zdrowotnej za rok 2023. :

"Dzień dobry,

W tym roku należy uwzględniać w wyliczeniu zarówno dodatnie jak i ujemne różnice remanentowe.

Sposób rozliczenia analogiczny do zasad obowiązujących w poprzednim roku, tj. różnice remanentowe ujemnie lub dodatnie należy uwzględnić w kontekście dochodu za grudzień 2023 r. przy rozliczeniu składki należnej za styczeń 2024 r. albo w kontekście rozliczenia rocznego."


Dziękuję za kontakt z nami,
w razie pytań zapraszam ponownie,
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Centrum Kontaktu Klienta

No i ta odpowiedź z ZUS, którą Państwo otrzymaliście "Sposób rozliczenia analogiczny do zasad obowiązujących w poprzednim roku, tj. różnice remanentowe ujemnie lub dodatnie należy uwzględnić w kontekście dochodu za grudzień 2023 r. przy rozliczeniu składki należnej za styczeń 2024 r. albo w kontekście rozliczenia rocznego."  całkowicie potwierdza to, o czym pisałem - czyli, że to podatnik decyduje (słowo "albo"), czy różnicę remanentową uwzględnić w DRA za 01/2024, czy dopiero w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej za 2023, a więc Rachmistrz nie powinien tego wymuszać przy składce zdrowotnej za styczeń 2024. W swoich poprzednich postach w ogóle nie poruszałem kwestii szczególnych zasad, jakie obowiązywały w rozliczeniu 2022, ani tego, jak Rachmistrz podchodzi do różnic dodatnich, a jak do ujemnych, bo nie to jest w tym przypadku moim problemem. Moim problemem jest tylko to, że program przy obliczaniu składki zdrowotnej za styczeń 2024 wymusza uwzględnienie różnicy remanentowej, nawet jeśli ta nie została uwzględniona przy obliczaniu zaliczki za grudzień 2023 (co potwierdził p. Panek w swoim dzisiejszym wpisie w tym wątku). Jeżeli macie Państwo inny problem z działaniem programu, załóżcie proszę nowy wątek na forum, bo Wam wrażenie, że piszemy o różnych rzeczach i to zaciemnia obraz mojego zgłoszenia.

Link to postu
3 minuty temu, Radosław Stężewski napisał:

No i ta odpowiedź z ZUS, którą Państwo otrzymaliście "Sposób rozliczenia analogiczny do zasad obowiązujących w poprzednim roku, tj. różnice remanentowe ujemnie lub dodatnie należy uwzględnić w kontekście dochodu za grudzień 2023 r. przy rozliczeniu składki należnej za styczeń 2024 r. albo w kontekście rozliczenia rocznego."  całkowicie potwierdza to, o czym pisałem - czyli, że to podatnik decyduje (słowo "albo"), czy różnicę remanentową uwzględnić w DRA za 01/2024, czy dopiero w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej za 2023, a więc Rachmistrz nie powinien tego wymuszać przy składce zdrowotnej za styczeń 2024. W swoich poprzednich postach w ogóle nie poruszałem kwestii szczególnych zasad, jakie obowiązywały w rozliczeniu 2022, ani tego, jak Rachmistrz podchodzi do różnic dodatnich, a jak do ujemnych, bo nie to jest w tym przypadku moim problemem. Moim problemem jest tylko to, że program przy obliczaniu składki zdrowotnej za styczeń 2024 wymusza uwzględnienie różnicy remanentowej, nawet jeśli ta nie została uwzględniona przy obliczaniu zaliczki za grudzień 2023 (co potwierdził p. Panek w swoim dzisiejszym wpisie w tym wątku). Jeżeli macie Państwo inny problem z działaniem programu, załóżcie proszę nowy wątek na forum, bo Wam wrażenie, że piszemy o różnych rzeczach i to zaciemnia obraz mojego zgłoszenia.

Po części tematy są powiązane, jednakże faktycznie ma Pan racje, nasz problem powinniśmy zdefiniować w osobnym wątku.

Dziękuje i przepraszam za zamieszanie.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...