Skocz do zawartości

Rozliczanie operacji, w której klient zapłacił za dwie (lub więcej) faktury oraz rozliczenie przedpłat do ZK

Polecane posty

Zauważyłem dwie sytuacje, w których nie rozlicza operacji.

Czy tak to działa i muszę ręcznie to rozliczać?

 

1) przelew, w którym klient zapłacił za dwie faktury:
image.png.af3f49a821d22419883c7d1eb6b11b4b.png

image.png.f8953f0cd8592939f387774132a97398.png

 

2) rozliczanie przedpłat ZK z minimalną wymaganą wpłatą 100% (5904,00zł):

image.png.fe0894c20307714c70862decd80fb3b3.png

image.png.38edcb31e84255c99d9372bb28a9b11a.png

 

Edytowane przez Marek K
Link to postu
  • Marek K zmienił tytuł na Rozliczanie operacji, w której klient zapłacił za dwie (lub więcej) faktury oraz rozliczenie przedpłat do ZK

1) Wyciągi bankowe -> Bankowość elektroniczna -> Pobierz on-line

 

2) a) tworzę ZK z minimalną wymaganą wpłatą 100% (aby przed rozpoczęciem zamówienia klient dokonał przedpłaty tego zamówienia)

b) klient dokonuje wpłaty, pobieram on-line

c) nie łączy automatycznie wpłaty z ZK

d) rozliczyć mogę ręcznie wchodząc tutaj i zaznaczając checkbox:
image.png.7fb0dc2217c7b68a972bc0885607e7a2.png

Edytowane przez Marek K
Link to postu

1) Jak zostały ustawione Parametry bankowości, sekcja Bankowość elektroniczna?

2) Przypisanie przedpłaty do ZK nie powoduje rozliczenia rozrachunku powstałego w wyniku jej dodania. Rozrachunek zostaje rozliczony po tym, jak ZK zostanie zrealizowane (zakładając, że na dokumencie realizującym została wskazana wspomniana przedpłata).

Link to postu

1) image.thumb.png.2c9c710b2b6113df88935f1aa09c6655.png

 

2) Rozliczenie rozrachunku tak działa, wiem. Chodzi mi o "przypisanie/powiązanie przedpłaty z ZK" aby "odblokować" ZK:
image.png.432c42035b21e20db781a917410b3759.png
Po zaznaczeniu tego checkbox'a przypisana zostaje przedpłata do ZK. ZK zostaje "odblokowane", warunek minimalna wpłaty zostaje wypleniony - kwota przedpłaty pojawia się w kolumnie "Przedpłaty":
image.thumb.png.205b3020d4b8745c3bedd13060b46422.png

image.png.e8995f660487214f10965f4aa472ea9b.png

Edytowane przez Marek K
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry,

  1. Aby rozliczyć dwa rozrachunki tego samego kontrahenta jednym przelewem o sumarycznej kwocie rozrachunków, należy w Parametrach bankowości online określić sposób rozliczania operacji bankowych jako 'Wg tytułem i najstarszych rozrachunków'. Proszę o informację, czy przy takim ustawieniu dochodzi do rozliczenia.
     
  2. Z tego co rozumiem, chodzi o to, aby pobrana operacja bankowa została automatycznie skojarzona po kwocie i numerze ZK, jako przedpłata do tego ZK. Na ten moment nie ma wsparcia dla takiego scenariusza. Temat mamy zapisany do zrealizowania w przyszłych wersjach programu. 
Link to postu

1. W jaki sposób to ustawienie rozliczy poniższy scenariusz?
a) faktury nierozliczone: 11/01/2024 (100zł) oraz 55/02/2024 (500zł)
b) wpłata: 500zł tytułem 55/02/2024

Rozliczy w całości fakturę 55/02/2024? Czy rozliczy w całości 11/02/2024 oraz częściowo 55/02/2024?

 

2. Dokładnie. Dziękuję za informację.

Edytowane przez Marek K
Link to postu
  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.02.2024 o 13:13, Kacper Panek napisał:

Dzień dobry,

  1. Aby rozliczyć dwa rozrachunki tego samego kontrahenta jednym przelewem o sumarycznej kwocie rozrachunków, należy w Parametrach bankowości online określić sposób rozliczania operacji bankowych jako 'Wg tytułem i najstarszych rozrachunków'. Proszę o informację, czy przy takim ustawieniu dochodzi do rozliczenia.
     
  2. Z tego co rozumiem, chodzi o to, aby pobrana operacja bankowa została automatycznie skojarzona po kwocie i numerze ZK, jako przedpłata do tego ZK. Na ten moment nie ma wsparcia dla takiego scenariusza. Temat mamy zapisany do zrealizowania w przyszłych wersjach programu. 

Dzień dobry,

 

nam też bardzo brakuje rozliczania przedpłat do ZK, czyli:

 

"Z tego co rozumiem, chodzi o to, aby pobrana operacja bankowa została automatycznie skojarzona po kwocie i numerze ZK, jako przedpłata do tego ZK. Na ten moment nie ma wsparcia dla takiego scenariusza. Temat mamy zapisany do zrealizowania w przyszłych wersjach programu.  "

  • Lubię to 1
Link to postu

Dzień dobry,

W dniu 15.03.2024 o 09:05, Monika Wojtania napisał:

Tak wygląda rozliczenie przy ustawieniu:

W dniu 13.03.2024 o 12:03, Kacper Panek napisał:

'Wg tytułem i najstarszych rozrachunków'

Nie powtarzamy takiego zachowania programu. Proszę o zrzuty ekranu całej formatki operacji bankowej oraz obu rozrachunków, które powinna rozliczyć.

 

W dniu 15.03.2024 o 11:51, Ignacy Rzecki napisał:

Dzień dobry,

 

nam też bardzo brakuje rozliczania przedpłat do ZK

Funkcjonalność jest zapisana na przyszłe wersje programu.

Link to postu
W dniu 18.03.2024 o 12:16, Kacper Panek napisał:

Proszę o zrzuty ekranu całej formatki operacji bankowej oraz obu rozrachunków, które powinna rozliczyć.

Poniżej rozrachunki które powinny się rozliczyć, czyli FS 1026/20234,1024/2024, system jak widać ich nie zaznacza- czyli nie rozlicza, muszę ręcznie odznaczyć ptaszka.

Tak jest przy parametrach "wg tytułem i kwoty" .

Jeżeli zmienię parametr na "wg tytułem i najstarszych rozrachunków" to owszem rozlicza ale biorąc pod uwagę właśnie najstarsze rozrachunki (screen jak w poście w piątek o 9,14), ta opcja przynajmniej u mnie się nie sprawdza, ponieważ klient może zapłacić 2 z 3 faktur, w tym 1 najstarszą FS 1303/2024 i 3 najmłodszą FS  1431/2024 i jak widać kwotę z najmłodszej rozliczył częściowo z 2 FS 1505/2024 i wtedy robi się bałagan.

p18.PNG

par.bank..PNG

Link to postu

Też wydaje mi się, że nie działa to poprawnie. Nie mam aktualnie takich przypadków aby potwierdzić i dokładnie sprawdzić w jaki sposób rozlicza. InsERT chyba powinien dokładnie to sprawdzić, przetestować i ewentualnie poprawić.

Edytowane przez Marek K
Link to postu

Dzień dobry,

nie dostrzegam nieprawidłowości w działaniu programu.

Godzinę temu, Monika Wojtania napisał:

Poniżej rozrachunki które powinny się rozliczyć, czyli FS 1026/20234,1024/2024, system jak widać ich nie zaznacza- czyli nie rozlicza, muszę ręcznie odznaczyć ptaszka.

Tak jest przy parametrach "wg tytułem i kwoty" .

Powyższy parametr działa dla pojedynczych rozrachunków, tzn. tytuł i kwota operacji musi być zgodna z jednym rozrachunkiem. Pisałem o tym tutaj:

W dniu 19.02.2024 o 13:13, Kacper Panek napisał:

Aby rozliczyć dwa rozrachunki tego samego kontrahenta jednym przelewem o sumarycznej kwocie rozrachunków, należy w Parametrach bankowości online określić sposób rozliczania operacji bankowych jako 'Wg tytułem i najstarszych rozrachunków'.

Taka informacja znajduje się również w pomocy wbudowanej programu (dostępnej po dwukrotnym wciśnięciu F1). Pozwolę sobie zacytować:

Cytat

Wg tytułem i kwoty - dopasowuje operację i rozrachunek po polu Tytułem, jeśli nie odbędzie się rozpoznanie po tym polu, to rozliczanie odbywa się wg pasującej kwoty, przy założeniu "jedna operacja - jeden rozrachunek", 

 

Napisała Pani, że ustawienie "Wg tytułem i najstarszych rozrachunków" rozlicza rozrachunki w złej kolejności, jednakże na zrzucie:

W dniu 15.03.2024 o 09:14, Monika Wojtania napisał:

podz.pł.PNG

Widać, że dokumenty zostały rozliczone według Daty dokumentu. Rozpoznawanie po tytule działa tylko i wyłącznie wtedy, gdy znajdzie się tylko jeden rozrachunek, którego dokument źródłowy zawiera się w tytule operacji bankowej. Jeśli jest ich więcej, to rozliczane są według daty.

 

Godzinę temu, Marek K napisał:

Też wydaje mi się, że nie działa to poprawnie. Nie mam aktualnie takich przypadków aby potwierdzić i dokładnie sprawdzić w jaki sposób rozlicza. InsERT chyba powinien dokładnie to sprawdzić, przetestować i ewentualnie poprawić.

Obawiam się, że nie zrozumiałem tego, co chciał Pan przekazać. W jaki sposób mielibyśmy dokładnie sprawdzić nieistniejący przypadek?

Link to postu

Dokładnie do o czym Pisze Pani Monika. Powinno rozliczyć w całości faktury nr 1303 oraz 1505 (a nie 1303 i 1431 w całości oraz 1505 częściowo).

Jeśli twierdz Pan, że tak jest poprawnie to nie musicie nic poprawiać tylko dodać inną opcję, w której rozliczać będzie wg tytułów, które są wpisane w polu "Tytułem".

 

 

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...