Skocz do zawartości

Zmiany zbiorcze i błąd pytajnika, towarów w Sello nie można edytować

Polecane posty

Błąd wykonywania zmian zbiorczych na towarach, który zgłaszałem tutaj:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=7132.msg45360#msg45360

że wyskakuje sam pytajnik. Dotyczy nie tylko zmian pól własnych ale również innych zmian zbiorczych - np. cech.

 

Co więcej towar nie musi być otwarty na innej instancji Sello bo niektóre towary same się blokują w Sello. Nie wiem czym to jest spowodowane ale czasami nie można otworzyć jakiegoś towaru - ani do edycji, ani do podglądu. Klika się na nim enter i nic się nie dzieje. Nie da się też wykonać na nim zmian zbiorczych bo wyskakuje właśnie ten błąd z pytajnikiem. Wyłączenie Sello też nie pomaga. Dzieje się to na każdym komputerze. Jedyna opcja to restart komputera serwera i dany towar wraca do normy ale potem blokuje się inny losowy towar. Nie przyuważyłem jakich towarów to dotyczy ale na pewno wszystkie są powiązane z Subiektem. Jak coś więcej zauważę to napiszę. Może ktoś inny też zauważył takie blokowanie się towaru?

 

Sello 1.16.1, Wind XP HE SP3, IE8,

Link to postu

I jeszcze teraz przyuważyłem jakby Sello nie zwalniało towaru po jego edycji.

 

Przy zmianach zbiorczych wyskoczył mi pytajnik. Namierzyłem który to towar. Gdy chciałem go edytować wyskoczył komunikat, że towar jest zablokowany na innej stacji. Ale nie był zablokowany na tej stacji (ani żadnej innej). Zamknięcie Sello na tej wskazanej w dymku stacji pozwoliło na jego edycję na pierwotnej stacji (gdzie wyskoczył dymek).

Link to postu

Czyli przeprowadzenie zmiany zbiorczej blokuje towar i nie puszcza? Czy dotyczy to każdej zmiany, czy tylko jakiejś specyficznej?

Chwilunia bo tu są dwa błędy, a nawet więcej, powodujące wyskoczenie kolejnego, poniżej wytłumaczę to dokładniej i jaśniej :) Tak naprawdę nie ma znaczenia jakie zmiany zbiorcze wykonujemy. Równie dobrze można zaznaczyć towar na liście, wybrać na nim zmiany zbiorcze i kliknąć w zmianach zbiorczych OK bez wprowadzania jakichkolwiek zmian.

 

Błąd numer 1:

Błąd pytajnika jest łatwy w powtórzeniu. Otwórz sobie dowolny towar na jednej instancji Sello. A na drugiej instancji Sello zaznacz ten towar na liście/zmiany zbiorcze i np. dodaj jakąś cechę. Kliknij ok i wyskoczy ten pytajnik, a zmiany zbiorcze się zawieszą. I pozostaje tylko restart Sello. Błąd spowodowany poprzez otwarcie towaru do edycji na innej instancji Sello - 2a z poniżej. Ale taki sam pytajnik wyskoczy w przypadku 2b z poniżej.

 

Błędy numer 2 powodujące wyskoczenie błędu numer 1:

2. Drugi błąd jest taki, że Sello nie zwalnia towaru. Lub blokuje go bez wyraźnego powodu. Objawia się na dwa sposoby:

2a) Sello blokuje towar. Gdy chcemy taki otworzyć (edytować) wyskakuje komunikat w dymku, że towar jest zablokowany na innej stacji ale nie jest zablokowany na tej innej stacji. Towar można podglądnąć (F3), tylko nie da się go edytować. Wyłączenie wszystkich Sello na tej wskazanej w błędzie stacji zwalnia towar do edycji. I oczywiście potem można już wykonać na nim zmiany zbiorcze.

 

2b) Sello blokuje towar, nie zwalnia towaru. Gdy chcemy taki towar otworzyć nie wyskakuje żaden komunikat. Po prostu nie da się tego towaru ani otworzyć, ani podglądnąć, ani wykonać zmian zbiorczych na nim. Nie wiadomo też na której instancji jest/był zablokowany bo nie wyskakuje żaden komunikat. Wyłączenie wszystkich Sello i restart serwera jedynie pomaga. Po restarcie serwera można go już edytować i wykonać na nim zmiany zbiorcze.

 

Błędy 2a i 2b powodują podczas wykonywania zmian zbiorczych na tych towarach wyskoczenie błędu numer 1.

Link to postu

W nawiązaniu do powyższej wypowiedzi daję jeszcze zrzut prezentujący wariację błędu 2a - tym razem w postaci z dymkiem i kropką (żeby nie było że wszędzie są pytajniki ;) ) Nazwę go 2a.ver2 - tak na zaś gdyby tych kropek i pytajników było jednak więcej ;)

 

5aa37f8bca68b_bd_pytajnika_w_towarach.jpg.c6b3d9d81a1c31aaa3caafd3184fb3a9.jpg

 

W tej wariacji można towar podglądnąć (F3) ale nie da się go edytować. Czyli gdy próbujemy otworzyć ten towar na liście to wyskakuje tylko dymek z kropką. Nie da się edytować tego towaru (enter i dwuklik powoduje wyskoczenie dymka z kropką). Nie można wykonać na nim zmian zbiorczych gdyż próba ich wykonania kończy się błędem pytajnika nr 1 z powyższej wypowiedzi i zawieszeniem wykonywania zmian zbiorczych.

 

Pomogło wyłączenie Sello na serwerze. Na serwerze jest zazwyczaj uruchomione jedno Sello z użytkownikiem synchronizującym. Towar ten nie był sprzedawany. Żaden z pracowników nie przypomina sobie żeby go edytował, a już na pewno nie na komputerze serwerze bo na tamtym kompie rzadko ktoś pracuje. Nie trwała też synchronizacja w tym momencie. Na serwerze nie są uruchomione żadne inne programy. Nie wiadomo więc co było przyczyną jego zablokowania lub nie zwolnienia. Serwer sam się restartuje codziennie w nocy.

 

EDIT

Taki sam błąd wyskoczył mi również w niedzielę. Serwer był uruchomiony i na serwerze był tylko użytkownik synchronizujący. Niedziela, więc na 100%, na serwerze nikt nie pracował. Ale ja pracowałem na komputerach lokalnych. Nie pamiętam (bo cały dzień pracuję) ale mogłem otwierać ten towar do edycji na jednym z dwóch kompów lokalnych. Towar ten nie był jeszcze wystawiony. Żaden z kopów lokalnych nie zawiesił się, ani nie działo się z nimi nic dziwnego. Podczas wykonywania zmian zbiorczych wyskoczył dymek z pytajnikiem i zmiany zbiorcze się zawiesiły. Namierzyłem który towar to spowodował i podczas próby jego otwarcia wyskakiwał dymek kropką. Wyłączenie Sello na komputerach lokalnych nie pomogło ale wyłączenie Sello serwerze pomogło i towar był znowu edytowalny. Więc wychodzi na to, że nie trzeba pracować na komputerze serwerze, żeby towar stał się nieedytowalny. Nie wiem czy wcześniejsza jego edycja mogła go zablokować, czy może wykonanie na nim zmian zbiorczych spowodowało, że stał się on nieedytowalny jednocześnie zawieszając zmiany zbiorcze. Ale czemu wyłączenie Sello na serwerze zwalania taki towar? Nie mówię o restarcie kompa z Sello tylko o zwykłym wyłączeniu Sello na którym jest zalogowany użytkownik synchronizujący! Jeśli wyłączenie Sello z użytkownikiem synchronizującym zwalnia towar do edycji, to wychodziłoby, że tu należy szukać przyczyny - w użytkowniku synchronizującym. Ale ten towar nie był jeszcze nigdy wystawiany (dopiero go szykuję do wystawienia) to co ten użytkownik synchronizujący chce od tego towaru? Dziwny ten błąd?!

 

Ważna uwaga:

Tak naprawdę nie chodzi o to, że Sello blokuje/nie zwalnia towarów (czyli te błędy 2a, 2a.ver2, 2b). Domyślam się, że namierzenie przez Was czegoś takiego jest trudne lub nawet niemożliwe. Chodzi o zmiany zbiorcze (błąd nr 1) żeby się nie zawieszały. Podczas zmian zbiorczych taki towar niech zostanie pominięty, a na liście raportu po wykonaniu zmian zbiorczych niech się pokaże, jako towar, którego nie dało się zmienić czyli z błędem. I to jest tak naprawdę ta moja sugestia (hmm... raczej zgłoszenie błędu). Wtedy będzie wiadomo, którego towaru się nie dało zmienić i zmiany zbiorcze nie będą się zawieszać. Wykonają się na wszystkich pozostałych towarach.

Niestety tutaj przypomina się kolejna sugestia żeby w raportach obok nazwy towaru pokazywał się jeszcze symbol towaru (była kolumna z symbolem), bo po symbolu szybciej się namierza dany towar (ale to piszę, żeby tak przy okazji nie zapomnieć o tym).

 

Nadmienię tylko, że zawieszanie zmian zbiorczych jest mega wkurzające. W praktyce nie można wykonać zmian zbiorczych na wszystkich towarach w Sello bo na kilkaset towarów zawsze znajdzie się jakiś nie edytowalny. Zmiany zbiorcze się zawieszają i trzeba wyłączyć Sello, włączyć je ponownie i ręcznie klikać na każdym towarze na liście enter i szukać tego który nie chce się otworzyć do edycji. Potem trzeba go pominąć podczas zaznaczania towarów do zmian zbiorczych. Co z kolei skłoniło mnie do napisania kolejnej sugestii dotyczącej możliwości odznaczania zaznaczonych na listach (gridach) pozycji ;) Co też jest wkurzające... :(

Link to postu

Zaraz zaraz, bo się zagubiłem. Czyli siedzisz sobie w najlepsze i zabawiasz się w blokowanie towarów na jednym komputerze aby sobie powyświetlać pytajniki na drugim, podczas gdy kosmici w tym czasie ci słońce doją ?

Tak, pytajniki i kropki ;)

A nie wiadomo co jeszcze wyskoczy w tym dymku przy kolejnych testach ;)

Link to postu

Blokady działają tak, że jeśli otwiera się dany obiekt, np towar do edycji, to w bazie danych jest ten fakt odnotowywany, po to aby inny użytkownik nie mógł go edytować w tym samym czasie. Blokada pamięta komputer, użytkownika oraz sesję połączenia z bazą danych. Zatem po restarcie Sello na serwerze blokada znika.

Teraz kwestia skąd się bierze. Bierze się raczej z jakiejś operacji wykonywanej na serwerze, bo jak piszesz reset tamtego Sello pomaga. Jedyne operacje, które są wykonywane na towarze to synchronizacja z Subiektem. Zatem w pierwszej kolejności tu bym doszukiwał się jakichś niepowodzeń. Teoretycznie może tutaj gdzieś powstawać konflikt, w momencie gdy Ty wykonujesz zmiany zbiorcze lub edycję towaru na końcówce, serwer przeprowadza aktualizację towarów i oba mechanizmy natrafiają na ten sam towar. Jednak jest to trochę dziwne, bo pierwszy proces jeśli zablokuje towar, to drugi powinien w tym momencie zwrócić błąd - chyba,  że jest tu błąd w obsłudze tej sytuacji np przy zmianach zbiorczych.

 

Kropka występuje dlatego, bo tak jest formatowany opis błędu (treść.). W tym przypadku treści nie ma z jakiegoś powodu więc pojawia się sama kropka. Znak zapytania z kolei oznacza, że do jednej z funkcji wyświetlającej błąd dotarł pusty napis. Specyfika języka C++ i działania tej funkcji spowodowały by w takiej sytuacji naruszenie obszaru pamięci, stąd w takiej sytuacji wyświetlają się znaki zapytania. Innych znaków bym się tutaj nie spodziewał (chociaż dawno temu widywałem chińszczyznę ;).

Link to postu

Teoretycznie może tutaj gdzieś powstawać konflikt, w momencie gdy Ty wykonujesz zmiany zbiorcze lub edycję towaru na końcówce, serwer przeprowadza aktualizację towarów i oba mechanizmy natrafiają na ten sam towar.

Tylko, że nie trwała w tym momencie synchronizacja z Subiektem :( Zresztą nawet po godzinie, i tak nie dało się tego towaru edytować. Tylko restart Sello na serwerze go odblokował. Dodatkowo towar ten nie był edytowany w Subiekcie, co najwyżej w Sello. A jeśli towar ten nie był edytowany w Subiekcie to i tak nie powinien być synchronizowany bo synchronizowane są tylko towary, których ilość zmieniła się w Subiekcie lub były modyfikowane w Subiekcie.

 

chyba,  że jest tu błąd w obsłudze tej sytuacji np przy zmianach zbiorczych.

No to wszystko wskazywałoby na to. Chyba możecie sprawdzić czy ta sytuacja jest obsługiwana przez zmiany zbiorcze?

 

Innych znaków bym się tutaj nie spodziewał (chociaż dawno temu widywałem chińszczyznę ;).

A to możecie sobie wprowadzić jako easter egg ;) Byleby zmiany zbiorcze się nie wieszały :(

 

 

PS

Nowy podpis?? Nie zwróciłem uwagi wcześniej?!

(s)twórca 

 

Jest zajebisty - uśmiałem się do łez ;D ;D ;D ;D ;D ;D

A jest bardzo śmieszny bo jest prawdziwy  8)

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...