Skocz do zawartości

Wolna praca sello, subiekt - zmiana serwerana ms sql 2014

Polecane posty

Witam,

 

co zrobić, aby znacznie przyspieszyć działanie sello i subiekta?

Myślałem o zmianie serwera sql na wersję komercyjną.

Czy mogę liczyć na widoczną poprawę działania ? Moja baza sello ma prawie 10GB, subiekt ponad 2GB.

Na stronie insertu znalazłem ofertę na mssql 2014. Czy sello było testowane na tym serwerze?

Ile kupić licencji jeśli mamy 6 stanowisk klienckich ? 6 licencji do sello i 6 licencji do subiekta ? Jeśli tak to będzie to wydatek ok 6000zł netto.

Czy jest jakieś tańsze rozwiązanie ?

Link to postu

Sama zmiana da tyle, że serwer będzie wykorzystywał więcej niż 1GB pamięci i nie będzie ograniczenia na wielkość bazy.

 

Jednakże możliwe będzie zrobienie dalszej optymalizacji, głównie w postaci rozdziału tabel na wiele dysków.

 

Napisz jaki macie serwer, jakie dyski i ile, jaki procesor i ile pamięci.

Link to postu

Najważniejsze pytanie to co znaczy wolna praca? I czy dotyczy to tylko Subiekta i Sello, czy może na serwerze z nimi chodzą jeszcze jakieś inne programy?

 

Jeśli chodzi o odbieranie danych z Allegro to wersja Sello 1.18.3 dużo optymalizuje, i ta kwestia tyczy się głównie łącza internetowego, a nie samego serwera SQL.

 

Jeśli chodzi o wolne operacje zapisu/odczytu w SGT i Sello to kwestia sprzętu. Sam ostatnio zmieniłem serwer i 4 rdzenie 3,1GHz bodajże, 12GB RAM, dyski SSD w RAID 1 i w zupełności wystarcza nam na płynną pracę.

 

Darmową wersję SQL'a/istniejące bazy - da się też zoptymalizować, wystarczy znaleźć speca od optymalizacji baz danych. Zresztą zakup pełnego serwera bez umiejętności jego konfiguracji i optymalizacji trochę mija się z celem, bo jak to pisał kiedyś na forum Bartek - nie wystarczy kupić, trzeba umieć go wykorzystać.

 

Z prostych porad z których mało kto korzysta to:

-usunięcie zbędnych maili z Sello,

-usunięcie zbędnych opisów aukcji,

-bieżące czyszczenie, np. usuwanie z Sello zbędnych maili (spam, reklamy, itp),

-korzystanie w codziennej pracy z filtrów, żeby wyświetlały dane z np. bieżącego miesiąca, a nie wszystkich lat - szybsze wczytywanie list,

-no i dyski SSD to podstawa - wszyscy widzą zauważalną różnicę

Link to postu

Komputer, na którym są bazy wygląda tak:

Intel® Core i3 CPU  530 @ 2,93GHz

Ram 3GB, Win 8.1 32-bitowy, HDD 120 SDD

Sello 1.18.3

 

Poza pracą na sello komputer chodzi przyzwoicie.

 

Najważniejsze pytanie to co znaczy wolna praca? I czy dotyczy to tylko Subiekta i Sello, czy może na serwerze z nimi chodzą jeszcze jakieś inne programy?

Na serwerze są dwie bazy subiekta (ok.2GB i 300MB) i dwie sello (niecałe 10GB i 500MB).

 

W ubiegłym roku wyczyściliśmy wszystkie maile, opisy aukcji do 31-12-2013 włącznie. Usuniemy teraz cały 2014 i zobaczę ile miejsca się zwolni.

Prędzej czy później rozmiar bazy wymusi na nas przejście na wersję bez ograniczeń.

 

Link to postu

Prędzej czy później rozmiar bazy wymusi na nas przejście na wersję bez ograniczeń.

Ograniczenia darmowej wersji, a płynność działania to oddzielne kwestie. Jeśli usunięcie zbędnych danych nie pomoże to faktycznie trzeba będzie zakupić serwer.

 

Natomiast w kwestii szybkości pracy to tak jak napisał Ks. Robak - nie na tym sprzęcie, zwłaszcza że do tego komputera masz podłączone 6 klienckich. Z własnego doświadczenia też - SSD 120GB to za mało bo trzeba strasznie pilnować miejsca, żeby kopie baz tworzone podczas aktualizacji SGT i Sello nie zaśmiecały dysku. Coś powyżej 200GB to minimum dla SGT i Sello, trzeba też zostawić minimum 20GB wolnego miejsca na C.

Link to postu

Czy taki komputer wystarczy ?

http://allegro.pl/dell-t20-e3-1225v3-16gb-2xssd-2xhdd-ws2012-15cal-i5694485025.html

Windows server 2012 czy lepiej windows 7,8,10 ?

Wolałbym kupić serwer na wyrost, żeby mieć spokój na dłuższy czas.

 

 

Czy wszystkie bazy są hostowane przez jeden serwer SQL czy przez kilka?

Wszystkie bazy są na jednym serwerze.

Link to postu

Co do optymalizacji darmowej wersji SQL Serwera to istnieje możliwość rozdzielenia Subiekta i Sello na dwie instancje.

 

SQL Server Express ma ograniczenie używania 1GB ramu na jedną instancję.

Tym sposobem możemy zyskać dodatkowy 1GB ramu do wykorzystania.

 

Nie wiem jak z obciążeniem procesora, ale jak ma się dobry, wielowątkowy, to nie powinno być to odczuwalne, a ilość ramu tak.

Link to postu

Co do optymalizacji darmowej wersji SQL Serwera to istnieje możliwość rozdzielenia Subiekta i Sello na dwie instancje.

 

SQL Server Express ma ograniczenie używania 1GB ramu na jedną instancję.

Tym sposobem możemy zyskać dodatkowy 1GB ramu do wykorzystania.

 

Nie wiem jak z obciążeniem procesora, ale jak ma się dobry, wielowątkowy, to nie powinno być to odczuwalne, a ilość ramu tak.

 

Powiem więcej - Mam do Sello pełnego SQL'a na 3 userów - na kompie 8 gb ramu, 6 gb zajmuje baza sello a na pozostałych 2 gb odpalone są: sello, 2x subiekt, program do generowania zbiorczych paragonów/fv i listów przewozowych (wraz z integracją skanerów na magazynie), firefox i jakieś pomniejsze programy jak np: import dokumentów do subiekta i takie tam - i wszystko działa w miare płynnie :) komp: i5-3470 @ 3,2 ghz z 8 gb DDR3 i zwykłymi dyskami talerzowymi 7200 rpm - użycie procka ok. 5-7% i użycie ramu... 7,36 gb (z czego na dysku siedzi lekko powyżej 500 mb). Więc da się ? Da się :)

Link to postu

Po zmianie sprzętu mam wrażenie, że baza chodzi tak samo, momentami mam wrażenie, że nawet wolniej.

http://allegro.pl/dell-t20-e3-1225v3-16gb-2xssd-2xhdd-ws2012-15cal-i5694485025.html

Subiekt i druga mała baza sello działają znacznie szybciej niż na poprzednim komputerze.

Muszę w takim razie postawić nową bazę - wiem, że nie ma na razie możliwości skopiowania tylko towarów z do nowej bazy (zależy mi na zachowaniu powiązań aukcji z towarami).

Chciałbym zupełnie wyczyścić bazę pozostawiając towary oraz ewentualnie dane kont allegro, ustawienia, itp. Starą bazę pozostawię sobie jako archiwum.

Z wiadomościami i opisami aukcji powinienem sobie poradzić. Mam problem z usunięciem wystawionych komentarzy oraz transakcji i paczek.

Czy jest możliwość hutowego pozbycia się tych danych ?

Link to postu

 

Jeżeli nie odczuwacie zmiany szybkości w pracy na Sello to znaczy, że przyczyna tkwi także gdzieś jeszcze.

 

Ile pamięci mają komputery na których pracujecie ?

Jak łączycie się z serwerem ?

Czy macie sieć 1000Mb/s ?

Czy też łączycie się po wifi ?

 

Sprawdźcie czy praca na serwerze jest tak samo wolna jak na klientach.

Link to postu

Praca na serwerze lokalnym jest wolna tak jak na poprzednim komputerze. Klienci co prawda łączą się przez wifi i przez sieć lan 100Mb/s. Na razie chciałbym się skupić na pracy na lokalnym serwerze - jak zacznie sprawnie działać to zajmiemy się modernizacją sieci. Wg. mnie to wina bazy, ma kilka ładnych lat, pewnie jest w niej dużo syfu, który spowalnia pracę.

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...