Skocz do zawartości

Problem z bazą danych i zużyciem RAM

Polecane posty

Hej,

 

Mam pewne kłopoty. Sello strasznie "zamula" mi kompa. Na początku myślałem, że to po prostu zapchana baza. Jednak zmniejszyłem ją do prawie 5gb no i teraz dalej w monitorze aktywności sql od sello zabiera maksymalne ilości miejsca. Zna sie ktoś na tym? Ma ktoś jakiś pomysł jak temu zaradzić? Nie mogę pracować w taki sposób.

Link to postu

No przyspieszyć go na pewno nie przyspieszy jak baza ma już 5 GB :(

 

Ale ograniczyć można - potrzebujesz managment studio z SQL Servera - jeśli go nie masz (w menu start) to trzeba doinstalować (https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt238290.aspx)

 

Jak masz to wystarczy uruchomić zalogować się do serwera i z listy po lewej wybrać pierwszą pozycję czyli nazwę serwera na niej prawym i properties - dalej ukaże się takie okno jak wrzuciłem powyżej zakładka memory i ustawiasz maximum memory ale poniżej 1500 raczej bym nie schodził :P.

 

 

Link to postu

Niestety z tak małą ilością ram w komputerze niewiele da się zrobić.

Do tego widzę, że to system 32 bitowy.

Można jedynie próbować zostawić ten komputer jako wyłącznie serwer sql z wyłączonym wszystkim co się da.

Przy jednym użytkowniku łączącym się z bazą może da się wówczas jakoś pracować.

 

Link to postu

Ograniczenie pamięci RAM dla serwera SQL nie spowoduje, że będzie on działał szybciej. Wręcz przeciwnie. Pamięć RAM jest po to aby ją wykorzystywać i serwer SQL działa tutaj bardzo zachłannie. Odczyt danych z pamięci RAM jest tysiące razy szybszy niż z dysku twardego. Dlatego też, SQL Server trzyma w pamięci wszystko co według niego opłaca się w tej pamięci trzymać. I to nie jest złe, to jest dobre.

 

Natomiast problem może się pojawić, gdy w komputerze jest zbyt mało pamięci RAM , której zaczyna brakować na inne programy. Wtedy system Windows zaczyna mocniej korzystać z pliku wymiany (swapfile.sys) do którego zrzuca na dysk twardy to, co mu się w pamięci RAM nie mieści. Wtedy próba sięgnięcia przez jakiś program do danych w pamięci RAM kończy się koniecznością odczytu tych danych z dysku i dochodzi do "zamulania".

 

Zawsze bezpieczniej w takiej sytuacji dołożyć pamięci, choć w przypadku systemów 32bitowych i tak więcej niż 4GB obsłużyć się nie da. Dalej, można spróbować nieco pohamować zapędy serwera SQL i wprowadzić mu te ograniczenia na używaną pamięć. Warto też wziąć pod uwagę inne programy i nie uruchamiać ich zbyt wiele, np. widoczny na zrzucie Firefox, który potrafi spokojnie pochłonąć 700-1500 MB pamięci.

Link to postu

A co myślicie o zmianie systemu na 64 bit i dołożenie RAM?

 

Poszedłbym właśnie w tym kierunku.

Jeżeli pracujecie na tym samym komputerze na którym stoi baza, wówczas 16GB ramu wydaje się sensownym minimum (przy darmowej wersji sql servera).

Jeżeli rozdzielicie serwer, wówczas przy darmowej wersji sql servera wystarczy 8, a nawet 6 GB na serwerze.

Jednak jeżeli planujecie zakup pełnej wersji Sql servera, wówczas dobrze jest zacząć od 32GB na sam serwer.

Link to postu

Generalnie na lepszych podzespołach powinno wszystko działać lepiej, bo pozostałe procesy nie będą w stanie tak przeszkadzać SQL'owi.

 

Ale nie ma sensu też inwestować w fajerwerki jeśli masz darmową wersję SQL'a bo wówczas i tak wykorzystuje on max 1GB RAM i jeden procesor.

 

Skoro wykorzystuje max 1gb ram to dlaczego wykorzystanie gochodzi do 90% przy wyłaczonych pozostałych programach ?

Link to postu

1GB wykorzystuje na obsługę danych, cały serwer może potrzebować więcej pamięci.

W Waszym przypadku już 500mb ponad to powoduje brak pamięci, bo przecież Windows zabiera 2gb najmniej.

 

Jeżeli korzystacie z jednego komputera przez wiele osób wówczas warto przemyśleć postawienie odrębnego serwera na którym nikt nie pracowałby bezpośrednio. Pytanie czy macie miejsce aby go gdzieś postawić.

Do instalacji wymagać będzie klawiatury, myszy i monitora, ale potem można obsługiwać go zdalnie, ja korzystam z RealVnc.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...