Skocz do zawartości

Serwer SQL, a wolno działające sello

Polecane posty

Witam,

 

Mam zainstalowany serwer MSSQL 2014 Express.

 

Jak wiadomo, ma on ograniczenie wielkości bazy do 10GB, obsługę jednego procesora oraz obsługę RAM do 1GB (faktycznie bierze ~1,6).

 

Baza przez kilka lat urosła mi do ~8GB - czy jest jakiś sposób na ominięcie maksymalnej wielkości 10GB w przypadku Sello?

 

Podobnie z RAM - teraz serwer bierze ile może. Ile RAM mógł by obsługiwać przy odblokowaniu granicy i założeniu, że pracuję na Subiekt / Sello? Muszę przyznać, że jest strasznie zamulony.

 

Rozważam zakupienie licencji standard, ale tylko jeśli będzie to dawało jakiś sensowny efekt przy pracy.

 

Może ktoś ma wersję MSSQL standard i mógł by podejrzeć jak żre RAM przy mieleniu mocniejszym. Był bym bardzo zobowiązany za takie info.

 

Pozdrawiam,

Maciej

Link to postu

Witam,

 

Mam zainstalowany serwer MSSQL 2014 Express.

 

Jak wiadomo, ma on ograniczenie wielkości bazy do 10GB, obsługę jednego procesora oraz obsługę RAM do 1GB (faktycznie bierze ~1,6).

 

Baza przez kilka lat urosła mi do ~8GB - czy jest jakiś sposób na ominięcie maksymalnej wielkości 10GB w przypadku Sello?

 

 

10GB to limit ustalony przez Microsoft, więc nie ma możliwości ominięcia go ani w przypadku Sello ani innego programu używającego tej wersji SQL Servera.

 

Podobnie z RAM - teraz serwer bierze ile może. Ile RAM mógł by obsługiwać przy odblokowaniu granicy i założeniu, że pracuję na Subiekt / Sello? Muszę przyznać, że jest strasznie zamulony.

 

Pełne wersje SQL Servera dążą ku wykorzystaniu takiej ilości ramu ile mogą.

Oczywiście można to ograniczyć w konfiguracji, np. do 16 czy 32 GB, co przy małych bazach powinno być wystarczające.

Pamiętaj jednak, że bazy danych opierają się nie tylko na pamięci, ale także na dyskach.

I tutaj można także wiele zyskać zmieniając dyski na SSD lub łącząc tradycyjne dyski w RAID, lub łącząc dyski SSD w RAID.

Obecne dyski SSD mają szybkości odczytu dochodzące do 2,5GB/s, więc to już prawie szybkość pamięci RAM starego typu.

 

 

Rozważam zakupienie licencji standard, ale tylko jeśli będzie to dawało jakiś sensowny efekt przy pracy.

 

Może ktoś ma wersję MSSQL standard i mógł by podejrzeć jak żre RAM przy mieleniu mocniejszym. Był bym bardzo zobowiązany za takie info.

 

Pozdrawiam,

Maciej

 

Kupienie pełnej wersji ma sens tylko wtedy gdy nie możesz się już zmieścić w 10 GB bazy lub gdy chcesz zoptymalizować konfigurację SQL Servera.

 

Sama instalacja pełnej wersji może przynieść niewielkie efekty, bo tylko więcej ramu będzie dostępnego i nie będzie limitu wielkości bazy.

 

Niemniej jednak jeżeli szybkość jest dla Ciebie ważna, to można kosztem nowego sprzętu, głównie dysków spartycjonować bazę i uzyskać znaczny wzrost wydajności.

 

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms190787.aspx

 

Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy, co kosztuje, oraz dyski SSD też kosztują.

Myślę, że na początek jest to koszt np. 5 dysków SSD zmirrorowanych, więc 10 sztuk trzeba kupić. Daje to 4 pary na każdy z kwartałów roku, więc zysk wydajności - 4x oraz jedną parę na dane, których nie warto partycjonować, jak np. pola własne, konfiguracja, inne tabele małe lub używane rzadziej.

A koszt konfiguracji ? Nie wiem, ale z pewnością powyżej 1000 zł.

 

 

Edycja:

 

O przepraszam, właśnie zobaczyłem, że partycjonowanie jest dostępne tylko w wersjach Enterprise i Developer.

Link to postu

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

 

Pełne wersje SQL Servera dążą ku wykorzystaniu takiej ilości ramu ile mogą.

Oczywiście można to ograniczyć w konfiguracji, np. do 16 czy 32 GB, co przy małych bazach powinno być wystarczające.

 

A no właśnie... A nasz serwer w wersji express ma granicę 1GB RAM (faktycznie bierze jakieś 1,6)

 

A parę osób na raz się podłącza i nie tylko sello / subiekt. Największy fuckup widzę właśnie tu. Pytanie czy wydajność znacznie skoczy kiedy MSSQL będzie miał dostęp do 16 GB.

 

Pamiętaj jednak, że bazy danych opierają się nie tylko na pamięci, ale także na dyskach.

 

Prawda, ale kiedy śledziłem wykorzystanie dysków, to nie sięgamy granicy zapisu / odczytu. Niemniej pomyślę nad SSD, bo to już nie taki koszt jak kiedyś.

 

Link to postu

To nie RAM jest wąskim gardłem ale dysk.

Mam plik bazy danych Sello przekraczający 50 GB

i jeszcze kilka plików baz poniżej 1 GB: 2 inne bazy Sello, baza Subiekt, baza emSzmal

i jak to wszystko powłączam i trochę pogrzebię, to zużycie RAM nie przekracza 2 GB.

Samo Sello pracując na 50 GB bazie potrafi zeżreć prawie 1 GB RAM.

 

Tylko szybki dysk SSD jest w stanie przyspieszać pracę Sello na dużych bazach,

lub 2 dyski w SSD w RAID0

lub dysk SSD na złączu PCIE

lub RAMdysk utworzony z pamięcie RAM ;-)

 

 

Link to postu

Śledzenie wykorzystania dysku HDD może nie być dobrym wyznacznikiem, dyski te mają dosyć duży czas dostępu, który jest tutaj bardziej kluczowy niż maksymalna przepustowość. Sello nie potrzebuje aż tak dużo danych przesłać, ale potrzebuje szybko sięgać po różne dane. W zasadzie jedyną dobrą i zauważalną zmianą w komputerze, która bezpośrednio wpływa na wydajność to jest wymiana HDD na SSD. Każda inna zmiana nie będzie już tak spektakularna.

Link to postu

Przy 5 bazach do 4 GB każda SQL w wersji standard wykorzystuje niecałe 7 GB ramu przy około 60 sesjach.

 

Wyraźną poprawę wydajności przynosi wymiana dysków na szybsze i przejście na wersję SQL Standard.

 

Raczej nie powinniśmy porównywać parametrów w różnych firmach bo każdy system pracy jest inny i najczęściej serwery wykorzystywane są w różny sposób. Zasoby serwerów dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb.

Link to postu

Przy 5 bazach do 4 GB każda SQL w wersji standard wykorzystuje niecałe 7 GB ramu przy około 60 sesjach.

 

Wyraźną poprawę wydajności przynosi wymiana dysków na szybsze i przejście na wersję SQL Standard.

 

Raczej nie powinniśmy porównywać parametrów w różnych firmach bo każdy system pracy jest inny i najczęściej serwery wykorzystywane są w różny sposób. Zasoby serwerów dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb.

 

A ile pamięci jest w serwerze ?

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...