Skocz do zawartości

Zabezpieczenia bazy SQL vs. Insert

Polecane posty

Witam jestem na urlopie z ograniczonym dostępem do netu, ale właśnie złapałem lapka, to podzielę się z Wami problemem jaki mnie napotkał:

 

Otóż potrzebuję zabezpieczyć bazę SQL na której mam Inserta oraz Sello. W zasadzie już dawno miałem to zrobić, ale z braku czasu nie miałem jak się do tego zabrać. Dziś ustawiłem sobie hasło do usera "sa" i myślałem, że będzie git i po problemie, jednak SGT przestał mi się logować - pytając o hasło do usera "sa" no i tym jestem zaskoczony, myślałem, że na co dzień user "sa" nie jest potrzebny użytkownikom z ograniczeniami, no bo jaki ma sens zabezpieczanie bazy w Insercie, jeśli trzeba podać zwykłemu userowi hasło do SGT, oraz hasło do ... usera "sa" ?

 

 

Jak wy sobie radzicie z zabezpieczeniami:

- bazy SQL (i usera "sa")?

- zrzutów bazy (archiwizacji)?

 

 

Chodzi mi o to, żeby przypadkowy user (np serwisant) nie gwizdnął mi DUMPem na użytkowniku "sa" bazy z zawartością - to byłby definitywny koniec mojej firmy.

 

Jakieś porady?

Link to postu

Hasło do serwera SQL to jest wymóg/ficzer serwera SQL. Tak jak przy wszelakich kontach jest możliwość podania hasła tak i jest tutaj. Aby połączyć się z bazą musisz się jakoś zautoryzować - albo autoryzacją Windows, albo osobnym użytkownikiem z hasłem lub bez (w tym wypadku sa). Możesz też utworzyć niezależne konta na serwerze SQL i nimi logować się z programów, ale muszą one mieć wystarczające uprawnienia.

 

Link to postu

Aha no dobrze nie jestem specem od SQLa.

 

A czy przez takiego usera "sa" można zrobić zrzut całej bazy do pliku i tak próbować na boku wyciągnąć dane z bazy (nie znając hasła SZEFA) ?

 

A jeśli tak, to czy ma sens tworzenie innego usera (np sa-new), jeśli i tak ktoś mi zrobi DUMPa bazy przez takiego innego usera (sa-new)?

Link to postu

Aha no dobrze nie jestem specem od SQLa.

 

A czy przez takiego usera "sa" można zrobić zrzut całej bazy do pliku i tak próbować na boku wyciągnąć dane z bazy (nie znając hasła SZEFA) ?

 

A jeśli tak, to czy ma sens tworzenie innego usera (np sa-new), jeśli i tak ktoś mi zrobi DUMPa bazy przez takiego innego usera (sa-new)?

 

SA może wszystko ;D a z jakimi uprawnieniami założysz nowego usera to już od Ciebie zależy ;)

 

Jak łączysz się przez sa to łączysz się do bazy, nie potrzebujesz wtedy hasła szefa. Na dobrą sprawę można takie hasło łatwo wyciągnąć/złamać z bazy, więc to żadne zabezpieczenie ;)

 

Ja u nas zrobiłem "sztywne" połączenia do subiekta i poblokowałem foldery z plikami przed wejściem osób bez admina. Zawsze jakieś zabezpieczenie przed wyciągnięciem hasła do sa.

Link to postu

Można choć trochę zabezpieczyć bazę.

 

Ale jeżeli dasz serwisantowi komputer z bazą, to czy będą tacy użytkownicy czy inni, czy z hasłami czy bez, może sobie po prostu przegrać pliki z bazami na pendriva i w domu się do nich dostać.

 

Opcją jest szyfrowanie bazy. Ale to działa tylko z wersjami Enterprise i Business Intelligence.

 

W bezpieczeństwie komputerowym znanym problemem jest "Evil Maid Problem".

Czyli problem wrednej pokojówki.

 

Jeżeli ktoś ma dostęp fizyczny do komputera z danymi, należy liczyć się z tym, że uda mu się w jakiś sposób do tych danych dostać.

 

Tak czy inaczej można kombinować z założeniem kont na SQL Serverze, jak napisał Bartek, z minimalnymi uprawnieniami, tak aby działało, a żeby nie dało się np. zrobić backupu, skasować bazy, dodać użytkowników....

 

To taka ochrona przed użytkownikami, którzy nie mają dostępu do serwera SQL i plików z bazą / backupami.

Link to postu

Co masz na myśli mówiąc o bazie zabezpieczonej hasłem ?

Użytkownika sa z nadanym hasłem ?

 

 

Nie. Chodzi mi o archiwiację zabezpieczjącą plik archiwum hasłem np: szefa, zalogowanego użytkownika, albo hasłem dowolnym. Parę dni temu ktoś pisał, że to nie działa, podobno w SGT też jest różnie, no i faktycznie w Sello mi nie działa...

 

 

5aa37fb908ce9_archiwizacja_z_hasem.png.7459ce9d415c084f381d4cdf39794dee.png

Link to postu

Za to bardziej odpowiada użytkownik SQL Servera.

 

Jak Twoi użytkownicy Sello pracują na sa, to będą mogli wykonać backup.

 

Pokombinuj z minimalnymi uprawnieniami użytkowników SQL Servera, tak aby można było pracować z Sello, ale bez uprawnienia do robienia backupu.

 

Jednakże tutaj

https://forum.sello.pl/index.php?topic=2591.0

 

Bartek zalecał nadanie użytkownikowi SQL uprawnienia db_owner, które umożliwia robienie backupów.

 

Tutaj nie pomogę za bardzo, bo nie rozgryzałem tego tematu. Trzeba pokombinować.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...