Skocz do zawartości

Faktury z paragonem - od 1 października 2020

Polecane posty

Dzień dobry,

Czy aktualnie dalej dopuszczalnym jest wystawianie faktur VAT w taki sposób, że z drukarki fiskalnej wychodzi do niej również paragon (oczywiście z NIPem)? Oryginał faktury wydajemy klientowi, a paragon podpinamy pod kopię faktury i przechowujemy. Obecna konfiguracja mojego Subiekta GT tak działa, od zawsze tak robiliśmy i jeśli nie jest to wymuszone prawem, nie chcielibyśmy zmieniać. 

Pozdrawiam

Edytowane przez Adam Bogal
Link to postu
3 minuty temu, Adam Bogal napisał:

Czy aktualnie dalej dopuszczalnym jest wystawianie faktur VAT w taki sposób, że z drukarki fiskalnej wychodzi do niej również paragon (oczywiście z NIPem)?

Tak.

4 minuty temu, Adam Bogal napisał:

Oryginał faktury wydajemy klientowi, a paragon podpinamy pod kopię faktury i przechowujemy. Obecna konfiguracja mojego Subiekta GT tak działa, od zawsze tak robiliśmy i jeśli nie jest to wymuszone prawem, nie chcielibyśmy zmieniać. 

Zmienia się sposób ujmowania dokumentów w księgowości i deklaracjach VAT, więc należało to ustalić (we wrześniu) z księgowością.

  • Lubię to 1
Link to postu

Dziękuję za odpowiedź.
Zastanawiało mnie to, ponieważ w objaśnieniach podatkowych ws. paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone jest następujący akapit:

Cytat

Jeżeli nabywca chce otrzymać fakturę standardową dokumentującą sprzedaż na kwotę
nieprzekraczającą 450 zł albo 100 euro, wówczas nabywca powinien wyrazić swoje żądanie
zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku
sprzedawca nie powinien ujmować sprzedaży na kasie rejestrującej, tylko powinien wystawić
nabywcy fakturę standardową, według przepisów dotyczących wystawiania faktur.

 

Link to postu
15 godzin temu, Adam Bogal napisał:

Czy aktualnie dalej dopuszczalnym jest wystawianie faktur VAT w taki sposób, że z drukarki fiskalnej wychodzi do niej również paragon (oczywiście z NIPem)?

Dla faktur do 450 zł (100 EUR) nie powinien Pan tak postępować, gdyż powoduje to wystawienie dwóch faktur (standardowej i uproszczonej) do jednej transakcji, a raczej nie chce Pan podwójne opodatkowywać sprzedaży. Powyżej 450 zł może Pan, ale to bez sensu.

Link to postu

No właśnie, dla naszych klientów, pełne faktury (a właściwie chodzi o ich trwałość i ilość informacji) są bardzo ważne, ze względu na branżę.
Przemknęło mi dziś również, że jest możliwość zaznaczenia, że poszczególne faktury pełne są do paragonów z NIPem, poprzez oznaczenie ich jako "FP" w JPK_VAT.
Niemniej jednak, wciąż nie mam pewności w sprawie.
Szczególnie, że klient może otrzymać ode mnie paragon z NIPem (fakturę uproszczoną), a później, w ciągu 3 miesięcy, wrócić z prośbą o fakturę pełną, więc jakoś muszę to wówczas zaznaczyć, aby nie opodatkowywać podwójnie sprzedaży.

 

Dziękuję za odpowiedź.
Zastanawiało mnie to, ponieważ w objaśnieniach podatkowych ws. paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone jest następujący akapit:

Cytat

Jeżeli nabywca chce otrzymać fakturę standardową dokumentującą sprzedaż na kwotę
nieprzekraczającą 450 zł albo 100 euro, wówczas nabywca powinien wyrazić swoje żądanie
zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku
sprzedawca nie powinien ujmować sprzedaży na kasie rejestrującej, tylko powinien wystawić
nabywcy fakturę standardową, według przepisów dotyczących wystawiania faktur.

 

Link to postu
1 godzinę temu, Adam Bogal napisał:

Szczególnie, że klient może otrzymać ode mnie paragon z NIPem (fakturę uproszczoną), a później, w ciągu 3 miesięcy, wrócić z prośbą o fakturę pełną

Klient nie może żądać wystawienia faktury pełnej do faktury uproszczonej. Pan nie może takiego zadania spełnić.

Proszę nie szukać problemów tam, gdzie ich nie ma, tylko zaprzestać drukowania paragonów wtedy, gdy nie jest to konieczne.

Link to postu

MF już chyba rozpoczęło pracę nad tym problemem.

"Ministerstwo Finansów proponuje redukcję obowiązków administracyjnych poprzez przyjęcie założenia, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną."

Do 10 listopada można zgłaszać uwagi właśnie z problemem faktur uproszczonych. Więcej można przeczynać na stronie ministerstwa finansów w zakładce aktualnosci - szukac należy wiadomości z dnia 4.11.2020r.  

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...