Skocz do zawartości

Kwota do zapłaty niezgodna z sumą wartości brutto na fakturze

Polecane posty

Witam, czasami w Subiekcie suma wartości brutto z pozycji faktur nie daje łącznej kwoty do zapłaty, wystepują groszowe różnice. Przykład załączam. Czy da się to jakoś obejść / poprawić? Czy coś robię nie tak? Dziękuję z góry za pomoc. 

 

zaokerr.png

Edytowane przez Andrzej Olszewski
Link to postu

Nie ma tu nic do poprawiania.

Dokument jest liczony wg cenną netto, więc dodawanie wartości brutto niczemu nie służy i ma prawo się nie zgadzać.

Dodawane są wartości netto w stawkach i z nich są liczone wartości brutto w stawkach i sumowane do brutto dokumentu. Wszystko zaokrąglane do pełnych groszy.

Błąd polega na próbie wymuszenia żeby zgadzało się coś, co się, zgadzać nie ma prawa.

 

 

 

 

Link to postu

Z całym szacunkiem ale panie mogą sobie mieć zdanie jakie chcą. Zasady arytmetyki nie podlegają ustalaniu większością głosów.

"Obejściem" jest ustawienie żeby FS była liczona "od brutto", tyle że wtedy co jakiś czas nie zgodzi się podsumowanie kwot netto, a w obu wypadkach co jakiś czas nie zgodzi się podsumowanie kwot VAT.

Matematyka to świnia ?

Edytowane przez Andrzej Kubik
Link to postu

Nie ma potrzeby tego zmieniać. Faktura jest od netto i ma być. Gdzie to się zmienia wiemy. Chodzi tylko o efekt psychologiczny - w widoku tabeli są kwoty brutto które łatwo dodać w pamięci i widać niezgodność z kwotą do zapłaty, która "uwiera psychikę" i powoduje pytania oraz wątpliwości. Zastosuję argumentację z odpowiedzi p. Andrzeja. Mimo, że mam już swoje i lata i nie mam takiej niewzruszonej pewności, że matematyka z demokracją zawsze wygra. Ja się już kilka razy - szczególnie w ostatnim czasie - zdążyłem dość poważnie zdziwić... :)

Link to postu
36 minut temu, maniootek • napisał:

Tutaj się to zmienia jak by co:

Myli Pan dwa różne pojęcia, czym innym jest kierunek liczenia dokumentu (netto / brutto), a czym innym jest sposób / algorytm wyliczania VAT'u, programy Insertu z linii GT posiadają zaimplementowany tylko jeden algorytm, kiedyś zapewne były plany dodania innych, gdyż powstały do tego parametry (zrzut ekranu poniżej), ale nie nigdy nie zostało to zrealizowane.

VAT.png.a058f87f7d0bc781f8980af03019cc80.png

 

26 minut temu, Andrzej Olszewski napisał:

Zastosuję argumentację z odpowiedzi p. Andrzeja.

Ja podaję zwykle jeszcze inny argument / informację - programy Insertu w linii GT liczą VAT dokładnie w taki sam sposób jak urządzenia fiskalne w naszym kraju, a to jak liczą urządzenia jest określone w przepisach, stąd też większość programów na naszym rynku liczy tak samo, aby nie było różnic w wartości dokumentu między programem a urządzeniem fiskalnym, niektóre programy jak na przykład nexo można konfigurować w tym zakresie:

350010527_VAT-nexo.png.8ba3810c386385c32e10748b395d6eb7.png

Link to postu
1 godzinę temu, Andrzej Olszewski napisał:

Nie ma potrzeby tego zmieniać. Faktura jest od netto i ma być. Gdzie to się zmienia wiemy. Chodzi tylko o efekt psychologiczny - w widoku tabeli są kwoty brutto które łatwo dodać w pamięci i widać niezgodność z kwotą do zapłaty, która "uwiera psychikę" i powoduje pytania oraz wątpliwości. Zastosuję argumentację z odpowiedzi p. Andrzeja. Mimo, że mam już swoje i lata i nie mam takiej niewzruszonej pewności, że matematyka z demokracją zawsze wygra. Ja się już kilka razy - szczególnie w ostatnim czasie - zdążyłem dość poważnie zdziwić... :)

Widzę że nie chciało się Panu pochylić nad tym co napisałem.

Nie ma możliwości żeby faktura zawsze zgadzała się "w każdą stronę". Proszę spróbować na przykładzie z obrazka. Prosta sprawa - 2 pozycje w stawce 23% obie na 89.51 PLN netto.

Jeśli policzymy "pionowo", dodając wartości z wierszy to brutto (i do zapłaty) będzie 220,20 i panie się ucieszą, ale za chwilę zadzwoni odbiorca że w tabeli VAT jest VAT = 41,18, a przecież przy liczeniu "do netto" dla kwoty 179,02 VAT powinien być 41,17.

Jeśli policzymy tak jak liczy Subiekt (czyli zgodnie z rozporządzeniem) to suma wartości brutto nie zgodzi się z łączną wartością brutto.

Jeszcze raz: zapewnienie zgodności "w każdą stronę" jest NIEMOŻLIWE ‼️

 

 

Untitled.jpg

Link to postu

Ale ja chyba nie napisałem, że domagam się tej zgodności nigdzie...  Tylko, że niezgodności występują czasami i budzą wątpliwości - w sensie, że użytkownicy o to pytają... Refleksja o demokracji miała chyba zbyt ogólny charakter i proszę o niej zapomnieć. 

Panie się bez dyskusji zgodziły - tak ma być i OK. Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze wszystkim za pomoc. 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...