Skocz do zawartości

SPÓŁKA KOMANDYTOWA-WYDŁUŻENIE OKRESU OBRACHUNKOWEGO do 30/04/2021

Polecane posty

Dzień dobry. Jako spółka komandytowa skorzystamy z możliwości wydłużenia okresu obrachunkowego do 30/04/2021 i dopiero na ten dzień będziemy zamykać księgi. Od 01/05/2021 spółka będzie już podatnikiem CIT. Niestety Rewizor nie pozwala na zmianę zakresu dat. Pojawia się bowiem komunikat: W okresie obrachunkowym istnieje okres planu amortyzacji z okresem obowiązywania wykraczającym poza ramy okresu. Czy ktoś z Państwa miał lub ma taki problem i potrafi pomóc?

 

Link to postu

Pozostają dwie możliwości:

  1. Dodać nowy, skrócony na brakującą część okresu,
  2. Usunąć wszystkie amortyzacje, wycofać zatwierdzenie planu amortyzacji, usunąć plan, zmienić datę okresu obrachunkowego i wyliczyć wszystko od nowa.

Druga możliwość jest o tyle lepsza, że przy nowym okresie należałoby dodać bilans otwarcia i dwukrotnie wyliczać sprawozdania finansowe.

Link to postu

Dzień dobry. Niestety nie udało się zrobić tego, co planowałam. Dotarłam do punktu zmiany daty okresu obrachunkowego - udało się to zrobić. Wygenerowałam ponownie plany amortyzacji, ponownie naliczyłam amortyzację. Okazało się jednak, że kwoty miesięcznych naliczeń są nieprawidłowe, zapewne dlatego, ze plan obejmuje nie 12 a 16 okresów. Zapewne problemem jest wciąż typ amortyzacji: zamiast kalendarzowy mam obrachunkowy. Aby to poprawić musiałabym wycofać plany i naliczenia od początku pracy z systemem, a to jest rok 2017. Zakładam, że nie jestem jedyną osobą, która ma taki problem (większość założyła typ amortyzacji wg okresu obrachunkowego, który jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, nie spodziewając się, że rządzący dadzą możliwość wydłużania okresu obrotowego). Może jednak Insert "pochyli się" nad tym problemem i uda się bezpiecznie zmienić w parametrach okres obrachunkowy.

Link to postu

Możemy, pod pewnymi warunkami, zmienić okres umorzeń typu amortyzacji bezpośrednio w bazie danych. Tylko czy istnieje w tym podmiocie jakikolwiek krótszy lub dłuższy niż 12 miesięcy okres planów amortyzacji?

 

Ewentualnie, jeśli ma Pani wersję PRO, to może Pani dodać własny typ amortyzacji i dla niego utworzyć okres planów.

 

W dniu 14.01.2021 o 10:06, Izabela Krzyżaniak napisał:

Zakładam, że nie jestem jedyną osobą, która ma taki problem

Zapewne, bo przez długi czas domyślnie dla nowych podmiotów, okres umorzeń we wbudowanych typach amortyzacji ustawiany był na rok obrachunkowy.

Link to postu

Dodam tylko dla potomnych...

W dniu 8.01.2021 o 14:01, Przemysław Werner napisał:

... przy nowym okresie należałoby dodać bilans otwarcia i dwukrotnie wyliczać sprawozdania finansowe.

To w praktyce oznacza, że sprawozdanie należałoby zrobić poza programem. CIT-8 również, więc lepiej nie iść tą drogą.

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...