Skocz do zawartości

praca na dwóch komputerach

Polecane posty

Wydaje mi się, że wiele osób miałoby taką potrzebę aby w domu po pracy można byłoby pracować na tym programie, no i tu zaczynają się schody. Trzeba kopiować program w pracy na zakończenie, przenosić go do domu dokonywać zmian i ponownie przed rozpoczęciem pracy pracowników, ponownie przekopiować dane.

Jest to trochę upier.... Jeśli pracuje na programie jedna osoba to nie ma problemu ale jak kilka osób i na dodatek na różnych komputerach to problem jest nie do przejścia.

Wydaje mi się że powinna być jedna baza danych, którą mozna by było umieścić na serwerze i wszystkie osoby pracowały by na jednej bazie.

Andrzej

Link to postu

Generalnie dla ludzi jest to problem.

Większość myli serwer MSSQL z MySQL, pliki z bazą chcą umieszczać na FTPach lub serwerach WWW.

wiadomo, nikt nie jest nieomylny, ale z drugiej strony jeśli ktoś tego nie wie to na pewno nie zajrzy do helpa po tą informację

 

Może tutorial o portach, przekierowaniach, zewnętrznych IP-kach, podstawowym zarządzaniu MSSQL-em, o sieciach VPN itp powinien się znaleźć w pomocy sello?

jest w planach dodanie do helpa opisu pracy w sieci, ustawieniach zapory (to jest dość szczegółowo opisane na forum), ale z pewnością nie wszystko, MSSQL, VPN i inne, trzeba umieć skonfigurować albo kontaktować się z informatykiem

Link to postu
  • 1 rok później...

Menadżer Sprzedaży to aplikacja webowa. Baza danych nie jest w posiadaniu sprzedawcy (tak jak w Sello) tylko w posiadaniu allegro. Sello w sieci lokalnej wymaga w zasadzie wystawienia serwera SQL na jednym z komputerów do którego inne się łączą. Przez internet sprawa ma się nieco inaczej. Co prawda można wystawić serwer SQL przez internet, jednak przez wzgląd na ilość i częstość przesyłanych danych jest to nieefektywne. Dlatego przez internet lepiej łączyć się z wykorzystaniem VPN (wirtualna sieć prywatna) lub poprzez zdalny pulpit. Na forum można znaleźć informacje na ten temat.

Link to postu

Menadżer Sprzedaży to aplikacja webowa. Baza danych nie jest w posiadaniu sprzedawcy (tak jak w Sello) tylko w posiadaniu allegro. Sello w sieci lokalnej wymaga w zasadzie wystawienia serwera SQL na jednym z komputerów do którego inne się łączą. Przez internet sprawa ma się nieco inaczej. Co prawda można wystawić serwer SQL przez internet, jednak przez wzgląd na ilość i częstość przesyłanych danych jest to nieefektywne. Dlatego przez internet lepiej łączyć się z wykorzystaniem VPN (wirtualna sieć prywatna) lub poprzez zdalny pulpit. Na forum można znaleźć informacje na ten temat.

Przepraszam za wcześniejszego posta-nie przeczytałem tej wypowiedzi :)

 

Co do pracy w sieci lokalnej-przy nowym sprzęcie nie ma z tym problemów.

Połaczenie przez VPN przy łączu symetrycznym w moim przypadku 4mb jest :

-niebezpieczne, baza danych została uszkodzona, przypadek 2-krotny ( dobrze że był backup)

-wolne i uciążliwe

-trudne do skonfigurowania

Praca przez pulpit zdalny:

- przeciętnie wygodna

- wymaga włączonego komputera serwera

- dochodzi do chwilowego sowolnienia w działaniu.

 

Moja propozycja-zostać dłużej w firmie przez 1h niż w domu to samo robić zdalnie przez 3godziny :)

Link to postu

Praca przez pulpit zdalny:

- przeciętnie wygodna

- wymaga włączonego komputera serwera

- dochodzi do chwilowego sowolnienia w działaniu.

 

Przy odpowiednim internecie to dosyć wygodne, niemal nie zauważa się że to praca na innym kompie.

 

Można normalnie zainstalować Sello w domu, wystarczy, że komp z bazą będzie miał zewnętrzne i stałe IP (można się bawić z wewnętrznymi -przekierowania oraz zmiennym -serwerki IP  ale to już d..a nie praca), zrobić w Windzie alias TCP/IP dla portu Sello i klient (Sello) powinien śmigać bez kombinacji i zabawy.

Link to postu
  • 3 miesiące temu...

To ja jeszcze o tym

 

Czy ktoś mógłby podać mi "na tacy" jak to po kolei się robi. Bo ja chciałem tak:

 

1. Mam kompa w domu, z zainstalowanym Sello.

2. Załatwiam stały IP (w TP S.A.)

3. W drugim komputerze instaluję Sello w wersji bez serwera baz danych. Po zainstalowaniu wskazuję mu jakoś (może ktoś wie jak) bazę danych na moim serwerze (pewnie trzeba podać adres ip i coś dalej)

 

Mam dodatkowe pytania:

 

1. Czy to może się udać? Czy będzie to działać przy 3-4 komputerach?

2. Jak z bezpieczeństwem w takim przypadku?

3. Jak szybkie łącze musi mieć serwer żeby w miarę dobrze działało

 

Z góry dzięki za odpowiedź

 

Pozdrawiam

 

Bartosz

 

 

 

Link to postu

2. Załatwiam stały IP (w TP S.A.)

 

Stałe IP nie jest potrzebne, wystarczy Hamachi (program który tworzy tunel VPN), które przy okazji będzie szyfrować połączenie (w Windows 7 jest chyba nawet wbudowany VPN)

 

3. W drugim komputerze instaluję Sello w wersji bez serwera baz danych. Po zainstalowaniu wskazuję mu jakoś (może ktoś wie jak) bazę danych na moim serwerze (pewnie trzeba podać adres ip i coś dalej)

 

1, Po zainstalowaniu sello, instalujesz program Hamachi na serwerze i na każdym kliencie (komputerze który ma się łączyć do serwera)

 

2, Na serwerze w hamachi "Utwórz nową sieć", wpisz nazwę jaka ci pasuje i ustaw odpowiednio zabezpieczenia (hasło co najmniej, możesz jeszcze zaznaczyć "Ręczne zatwierdzanie użytkowników")

 

3, Na klientach (komputerach które mają się łączyć do serwera), w hamachi wybierz "Dołącz do istniejącej sieci". Podaj nazwę sieci którą utworzyłeś w punkcie 2 i jeśli trzeba podaj hasło (jeżeli ustawiłeś ręczne zatwierdzanie użytkowników to teraz na serwerze w hamachi musisz ich "wpuścić", wyświetli się odpowiedni ikonka przy nicku)

 

4, Na serwerze w hamachi na górze podany jest adres IP, zapisz go. To jest adres który później wpiszesz w Sello w komputerach klientach.

 

5, W firewallu serwera przepuść port na którym serwer komunikuje się z światem zewnętrznym. Domyślnie jest to 1162, możesz to sprawdzić w:

 

W Windows XP sprawdza się to w: Zarządzanie komputerem -> Usługi i aplikacje ->

Sql Server Configuration Manager -> Sql Server Network Manager -> Protocols for [instancja serwera] -> TCP/IP

1, sprawdź czy jest ustawione Enabled -> [Yes]

2, w zakładce IP Addresses na samym dole TCP Port - oznacza port nasłuchu

 

6, Ostatni krok, na kliencie trzymając klawisz Ctrl klikasz w ikonę Sello, wyświetli się panel w którym będziesz mógł podać adres serwera, tu wpisujesz adres IP z punktu 4 i po przecinku podajesz port, czyli przykładowo: 5.10.15.20,1162

 

Klikasz OK, Sello powinno się połączyć z serwerem. Ostatni krok powtarzasz na każdym kliencie.

 

1. Czy to może się udać? Czy będzie to działać przy 3-4 komputerach?

2. Jak z bezpieczeństwem w takim przypadku?

3. Jak szybkie łącze musi mieć serwer żeby w miarę dobrze działało

 

1, Będzie działać, kwestia na ile wydajnie, zależy od łącza (wysyłanie w górę), a czasem od wydajności serwera.

 

2, Jeśli transfer idzie po VPN to wszystko jest szyfrowane, w twojej gestii leży zabezpieczenie serwera przed niepowołanym dostępem (firewall możesz np. ustawić by na porcie były przepuszczane wyłącznie komputery klienty (podajesz IP z hamachi). Jak wyżej kolega wspomniał, warto robić częste archiwizacje (co 1-3 dni), osobiście mi przez rok nie udało się uszkodzić bazy ale lepiej dmuchać na zimne.

Możesz też łączyć się przez pulpit zdalny.

 

3, Ciężkie operacje jak wysyłanie aukcji, synchronizacja, ustaw tak by wykonywały się tylko na serwerze (w Sello trzeba stworzyć dodatkowe konto, i zaznaczyć odpowiednią opcje w ustawieniach synchronizacji)

 

Ja pracuje na łączu o transferze  w górę 320kbps, jest ok. do obróbki danych itp. Niektóre operacje trwają dosyć długo dlatego niezbędne jest by operacje cięższe były wykonywane przez serwer (ustawić jw.) Wiadomo, im wyższy upload od serwera tym lepiej.

Warto też zainstalować sobie VNC/Pulpit zdalny na serwerze by w razie czego wyklikać co potrzebne.

 

Powodzenia

kmc

Link to postu

Z tym wciskaniem CTRL to zadziała ale lepiej w konfiguracji z automatu na sztywno ustawić, domyślnie dla XP:

 

C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\InsERT\Sello  -jest tam plik Sello.xml

 

Na górze ma sekcję "startup"  -zamiast "local" IP komputera z bazą, nazwa bazy, hasło itd -jak się uzupełni mniej roboty będzie przy uruchamianiu.

 

<startup>

<sql_server>(local)\InsERTGT</sql_server>

<auth_mode>MIXED</auth_mode>

<sql_login encrypted="0">sa</sql_login>

<database></database>

<login encrypted="0"></login>

</startup>

 

Jak jeszcze weźmiesz jednak zewnętrzne stałe IP bez rozwiązań typu Hamachi (bawiłem się tym, potrafią z tym być problemy i ja osobiście odradzam), będziesz miał solidne i stabilne łącze (krótkie pingi, wydajne routery po drodze) to nie zauważysz, że baza w innym miejscu.

Link to postu

5, W firewallu serwera przepuść port na którym serwer komunikuje się z światem zewnętrznym. Domyślnie jest to 1162, możesz to sprawdzić w:

 

W Windows XP sprawdza się to w: Zarządzanie komputerem -> Usługi i aplikacje ->

Sql Server Configuration Manager -> Sql Server Network Manager -> Protocols for [instancja serwera] -> TCP/IP

1, sprawdź czy jest ustawione Enabled -> [Yes]

2, w zakładce IP Addresses na samym dole TCP Port - oznacza port nasłuchu

 

przy TCP Port - jest puste pole (nie ma żadnych wartości) -  czy to jest OK?

Link to postu

Co do łącza: upload: 512 Kbit/s, DL 2 Mbit

Czy stały IP jest mi w związku z tym do czegoś potrzebny?

I tak go dają do DSL-a.

 

Stałe IP daje ogólnie kilka dodatkowych możliwości (np. łatwiej postawić OpenVPN, i jakikolwiek serwer) ale  może cię też narazić na większą częstotliwość i skuteczność ataków. Jeżeli korzystasz z Hamachi stałe IP nic nie zmieni.

 

przy TCP Port - jest puste pole (nie ma żadnych wartości) -  czy to jest OK?

 

Tak dla pewności, mówimy o TCP Port na samej dole listy?

Bo TCP Port jest wymieniony z osobna dla każdego interfejsu sieciowego i dodatkowo jest jeszcze w sekcji IPAll na samym dole.

Chodzi właśnie o ten na samiutkim dole, pod IPAll, proponuje wpisać jakiś port, dla większego bezpieczeństwa wpisz inny niż domyślny np. 1200, pamiętaj że potem ten sam port musisz przepuścić w firewallu serwera.

 

PS Jeżeli otwierasz ten port to powinieneś zrobić kilka dodatkowych zabezpieczeń:

- ograniczyć pule adresów które mogą się łączyć z danym portem (w firewallu, edytujesz dany port, klikasz zmień zakres, i wybierasz ostatnią opcje lista niestandardowa, wpisujesz tu po przecinku (bez spacji itp.) przypisane klientom IP (chodzi o IP przypisane przez Hamachi każdemu z klientów, musisz sobie po kolei spisać))

- ustawić hasło dla użytkownika sa (to w bazie danych, wymaga doinstalowania dodatkowego programu Sql Server Managment Studio), po tym zabiegu należy oczywiście wyedytować ustawienia na serwerze w pliku jak podał kolega masur

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

No i zrobiłam, jak powyżej (z dodatkowymi uwagami z innych wątków). Wszystko pięknie działało przez jakiś tydzień - i się sp...o. Nie jestem w stanie połączyć się z bazą od któregokolwiek klienta, mimo, że w hamachi jest połączone (przynajmniej tak mi sie wydaje). Wyłączenie firewalli nic nie daje. Coś musi być chyba na serwerze ni tak, bo żaden klient nie może dostać się do bazy. W Subiekcie to samo - padło i nie chce się połączyć - a jeszcze wczoraj wsio było OK i hulało aż miło.

Link to postu

Jak jeszcze weźmiesz jednak zewnętrzne stałe IP bez rozwiązań typu Hamachi (bawiłem się tym, potrafią z tym być problemy i ja osobiście odradzam), będziesz miał solidne i stabilne łącze (krótkie pingi, wydajne routery po drodze) to nie zauważysz, że baza w innym miejscu.

a nie mówiłem... zaczęło się...

 

Kolega w innym wątku napisał że zmienił mu się port nasłuchu serwera SQL (nie wiem jak i dlaczego)...

 

Link to postu

Witam

 

No właśnie - zmienił mi się port nasłuchu. (o jeden nr więcej)

 

Może to głupie, ale mam pewne podejrzenie - zainstalowałem bazę Firebirda (do jakiegoś programy) na serwerze. Czy to możliwe że Firebird, albo program na nim pracujący (jakiś Organizer pracy czy coś takiego) "podkradł" port?).

 

Generalnie przeprowadziłem jeszcze raz procedurę z początków wątku i wszystko śmiga znowu.

 

I kolejne wnioski: 256 uploadu to jednak za mało. Właśnie staram się o 1Mb/1Mb.

 

Jeszcze jedna kwestia - jaki upload powinni mieć klienci, czy to ma znaczenie?

 

Pozdrawiam

 

Bartosz

Link to postu

Witam

 

No właśnie - zmienił mi się port nasłuchu. (o jeden nr więcej)

 

Może to niemądre, ale mam pewne podejrzenie - zainstalowałem bazę Firebirda (do jakiegoś programy) na serwerze. Czy to możliwe że Firebird, albo program na nim pracujący (jakiś Organizer pracy czy coś takiego) "podkradł" port?).

 

Generalnie przeprowadziłem jeszcze raz procedurę z początków wątku i wszystko śmiga znowu.

 

Nietypowe zachowanie ale całkiem możliwe, ciężko stwierdzić na odległość.

Na próbę możesz odinstalować firebirda, przywrócić poprzedni port na serwerze i jeszcze raz zainstalować firebirda i teraz sprawdzić port serwera MS SQL.

 

I kolejne wnioski: 256 uploadu to jednak za mało. Właśnie staram się o 1Mb/1Mb.

 

Jeszcze jedna kwestia - jaki upload powinni mieć klienci, czy to ma znaczenie?

 

256kbit to faktycznie mało dla serwera, dla klienta powinno wystarczyć.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...