Skocz do zawartości

Dublowanie aukcji - ciąg dalszy

Polecane posty

Witam

 

Kilka dni temu miałem już ten problem, napisałem mejla - groch o ścianę, może na forum pójdzie szybciej.  Nie wiem, czy mój problem jest związany z opisanym tu:

http://forum.sello.pl/index.php?topic=2335.0

ale hotfix ten dotyczy wersji 1.4, a korzystam z najnowszej, 1.6.cośtam, więc sprawa powinna być dawno załatana.  Niestety już przynajmniej trzykrotnie (przez niewiele ponad tydzień używania programu!!!) zdarzyło się, że Sello wystawiło ten sam zestaw aukcji dwa razy - dodatkowo wystawione są później pobierane z Allegro, oczywiście bez powiązania z towarem oraz bez atrybutów specyficznych dla kategorii.  Trudno mi powiedzieć, w jakich konkretnie sytuacjach tak się zdarza, ale ewidentnie wygląda to tak, jakby w Sello równolegle zostawały uruchomione 2 wątki wystawiające te same aukcje:

1. Są wyraźnie 2 serie aukcji - jedna (nieco starsza) - pobranych z Allegro, druga wystawionych poprawnie z wszystkimi powiązaniami

2. Kolejność aukcji w ramach serii jest taka sama

3. Odległość czasowa pomiędzy wystawieniem odpowiednich (tzn. powtórzonych, identycznych) aukcji z jednej i drugiej serii to kilka sekund, natomiast obie serie są ze sobą przeplecione (przykładowa kolejność aukcji na Allegro: A1, A2, B1, A3, A4, B2, B3, A5, B4, A6, B5, B6, gdzie A i B oznaczają serie, a numery to kolejne aukcje).

Jak na razie na szczęście powielane były aukcje bez żadnych opcji promocyjnych, ale jestem ciekaw, czy Insert poczuwa się do odpowiedzialności za błędy programu i zamierza zwracać opłaty za tak wystawione aukcje - nawet z tych groszy zdążyło się już uzbierać dobre kilka zł (czyli w tym tempie będzie to pewnie coś rzędu wartości abonamentu), a jeśli zdubluje tak kiedyś aukcję z wyróżnieniem to od razu mamy bardzo konkretny koszt...  Pomijając oczywiście dość nieprzyjemną sytuację, która miała miejsce, gdy wystawiłem ostatni egz. towaru, Sello to zdublowało i w obu aukcjach nastąpiła sprzedaż.

 

Z niecierpliwością czekam na rozwiązanie problemu.

Pozdrawiam

Wiesław Bela

Link to postu

a co do dubli - temat był wałkowany nie mniej niż 2 wersje sello temu. Oczywiście jak na razie jak grochem o ścianę. Podpowiem ci tylko tyle, co ja robię. Ustawiam wysyłanie aukcji co minutę. Wówczas się nie dublują. Duble powstają gdy na jedną chcilę zaplanowanych jest wystawienie X aukcji na raz. X - to masa krytyczna ilości aukcji, po przekroczeniu której się dubluje. Ile wynosi X nie wiem.

Link to postu

Sprawa nie jest chyba tak całkiem deterministyczna, bo kilka razy wystawiałem sporo aukcji i nie zauważyłem takiego problemu - no ale może nie zwróciłem uwagi, że duble wyprodukował z jeszcze większej partii...

W każdym razie dzięki za sugestię - spróbuję się do niej zastosować i zobaczymy.

 

Link to postu

i właśnie w tym jest problem, powtórzenie tego błędu graniczy z cudem. Na sytuację, którą udało się zasymulować poprawki pomagały. Być może ostatnie zmiany jednej z metod webApi która brała udział w weryfikacji wystawienia aukcji wniosły kolejny błąd. Sprawa jest analizowana ponownie od wczoraj.

Link to postu

Raczej nie.  Wprawdzie Sello generuje sporo błędów, które najchętniej bym wyłączył (nic nie wnoszą, a tylko zaciemniają obraz), ale jednak zwracam uwagę, co się pojawia i raczej nie przeoczyłbym czegoś takiego.  Przy kolejnym zdublowaniu zwrócę szczególną uwagę.

A z nieco innej beczki - taki błąd (o tym numerze znaczy) pojawił się z kolei kilkakrotnie przy próbie wydruku.  Również nie otrzymałem informacji, w czym jest problem, a wzorce wydruku, które go generowały wyglądają na dobre.

Pozdrawiam

Wiesław Bela

Link to postu

Faktycznie, przy kolejnej aukcji, która została wystawiona, a w/g. Sello nadal czeka wystąpił ten błąd.

Niestety na pewno nie jest to jedyna kwestia - akurat wczoraj napisałem o dublowaniu, bo częstotliwość występowania problemu wyraźnie wzrosła, ale na pewno już wcześniej zdarzyło się przynajmniej 2 razy że część aukcji została wystawiona podwójnie (a korzystam z Sello od niecałych 2 tygodni...).  Jak wynika z wypowiedzi axelhorn problem ten występował nie tylko u mnie.

Link to postu

Ja już kiedyś pisałem, że u mnie nie ma znaczenia czy jest jedno sello otwarte, czy na każdym komputerze. Duble jak się tworzyły tak się tworzyły. Teraz to już boję się sprawdzać bo za dużo to kosztuje - wystawiam co minutę i tyle.

Ale też jak pisze BarteK może jest kolejne źródło powstawania dubli. Allegro może wszystko. Tak sypiącego się dużego portalu to jeszcze nie widziałem. Jakby mieli 100 programistów i każdy wprowadzał zmiany na własną rękę nie wiedząc nic o innych programistach i założeniach systemu. Amatorszczyzna na wielką skalę. Już nawet nie mówiąc o WebAPI, ale choćby o interfejsie zwykłego użytkownika.

Link to postu

Prawdopodobnie udało się namierzyć problem z dublowaniem i na razie wygląda to tak, że duble pojawiają się gdy webApi zwraca błąd sesji (ERR_NO_SESSION). Niestety nie jest on logowany w raporcie, jest natomiast używany do autologowania w przypadku utracenia sesji.

 

Błąd udało się namierzyć, dzięki aktualnej awarii webAPi, która w losowych momentach zwraca powyższy błąd. Funkcja autologowania do serwisu po utracie sesji ponownie się logowała i wykonywała operację, która zakończyła się błędem sesji - w tym przypadku wysyłanie aukcji było ponawiane.

Dziwne jest, że webApi zwraca błąd sesji, jednocześnie wystawiając aukcję.

 

Niestety, jak na złość, po wprowadzeniu poprawki webApi przestało zwracać błąd i testy przeprowadzane są już w innych warunkach.

Link to postu

Jak pisałem - Wielkie Allegro może wszystko. IMO - do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić, a dochodzi notorycznie i coraz częściej. Nowe funkcje WebAPI czy poprawki powinny być gruntownie przetestowane przez Alla, a nie na milionach użytkowników. Dla zewnętrznych deweloperów niby jest testwebapi. To nie potrafią zrobić dla siebie środowiska do katowania nowych pomysłów przed wdrożeniem ich? Ależ syf.

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Odgrzewam temat.  Od dłuższego czasu nie było problemów z dublowaniem, dziś się znowu zaczęło.  Od rana mam 3 powielone aukcje - jedną 4 razy, drugą 3 razy, trzecią 2 (też byłaby min. trzykrotnie, ale pracownik się w porę zorientował).  Tym razem na pewno przed każdym takim powieleniem pojawiał się przy tych aukcjach błąd:

 

Wysyłanie aukcji 'T_ Koźmińska - Z dzieckiem w świat wartości' nie powiodło się.

:

SOAP_HTTP_ERROR: An HTTP error occured

The operation timed out (12002) (0x80004005)

 

Nieznany stan aukcji. Przy kolejnym wysyłaniu nastąpi weryfikacja wystawienia na serwisie aukcyjnym

 

Najwyraźniej aukcja została wystawiona, a Sello przy weryfikacji stwierdzało, że jednak nie.  Poza tym część tych wystawień jest bez obrazków.  Dodam, że było sporo innych aukcji z identycznym opisem błędu, a które wystawiły się poprawnie (tzn. tylko raz).

 

Przy okazji kwestia, którą zauważyłem kilka dni temu, praktycznie na pewno też związana z tym błędem (lub podobnym, w każdym razie też "Nieznany stan aukcji").  Niedawno w bazie danych miałem 2 duplikaty aukcji o jednakowych numerach.  Tu akurat nie jest to wielki problem, po prostu usunąłem zduplikowane wpisy, ale sygnalizuję pojawienie się takiego błędu.

 

Dobrze by było obejrzeć logi z wysyłania aukcji w sytuacji gdy aukcje się dublują.

 

Czy chodzi o logi, które mogę gdzieś znaleźć (gdzie?), czy żeby je uzyskać trzeba by włączyć logowanie komunikacji?  W tym drugim przypadku ich uzyskanie jest niestety mało realne ze względu na niedeterminizm problemu...

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...