Skocz do zawartości

2 stanowiska - pulpit zdalny czy baza na hoscie.

Polecane posty

Witam.

Na wstępie - jestem w tym temacie dosyć zielony.

Chciałbym umożliwić prace na tej samej bazie danych, na jednym koncie dwóm

osobom, które nie znajdują się w jednej w sieci lokalnej.

 

Czytam forum i z tego co widze, są 2 sposoby:

1. Korzystanie z bazy danych umieszczonej na serwerze.

2. Praca za pomoca pulpitu zdalnego.

 

Czy jest sens w ogole rozgryzać sposób pierwszy? Czy praca będzie tak "muliła",

że lepiej w ogole nie zaczynać?

Link to postu

W sieci lokalnej nie powinno być problemu - nie próbowałem wprawdzie, ale przypuszczam, że na forum jest trochę osób, które działają łącząc się z bazą z innych komputerów.  Sposób drugi ma też trochę minusów (używam go, więc nie jest to nic, z czym nie można sobie poradzić):

1. Jako serwer musi stać trochę mocniejszy komp, niż przy sposobie pierwszym (zalogowany dodatkowy użytkownik).  Z kolei możesz wtedy postawić b. słabą końcówkę i działać w 100% na zdalnym pulpicie.

2. Jeśli używasz Win XP, Vista lub 7 to standardowo może być naraz zalogowany tylko jeden użytkownik (w sumie lokalnie i zdalnie).  Można to obejść podmieniając jednego DLLa (poszukaj w sieci), jednak u mnie ten sposób sprawdzał się tylko do pewnego stopnia - tzn. wszystko działało, tyle że po pewnym czasie użytkowania serwer zaczął się coraz częściej sam z siebie resetować.  Mogło to jednak być też spowodowane jego nadmiernym obciążeniem.  Po wymianie kompa zainstalowałem program firmy Thinstuff (jednorazowy wydatek ok. 100 EUR + VAT za podstawową wersję na 5 użytkowników) i jak na razie jestem zadowolony.  Na pewno znajdziesz w sieci również inne rozwiązania tego typu.

Link to postu

Załóżmy, że :

1) serwer z bazą

2) komputery klienckie

 

to żeby na 2) można było zainstalować Sello/Subiekt w wersji Klienckiej, podać ścieżkę bazy do serwera i sprawnie to miało działać to 1) i 2) muszą być w LAN'ie - inaczej strasznie muli.

 

Jeśli LAN odpada zostaje pulpit zdalny.

Link to postu

U nas w sieci jest 6 komputerów, serwer subiekta jest na kompie nr 2, na kompie nr 1 jest serwer sello i reszta podłączona do serwera sello, wszystko dziala tak jak powinno serwer sello jest dosyc mocny Dual core T4300 + 4 gb ramu i wszystko daje rade.

 

Jezeli jest normalna siec lanowa 100 mb to bedzie dzialac, lepiej jakby byla 1000 :P

 

Link to postu

Sello nie było nigdy projektowane na dostęp do bazy przez sieć internet. Oczywiście da się to połączyć tak aby działało, ale liczba danych jakie Sello wymienia z serwerem bazy jest dosyć znaczna, przez co w praktyce przy rozwiązaniach rozproszonych lepiej sprawdza się pulpit zdalny. Aby była możliwa praca Sello z bazą dostępną przez internet sama funkcjonalność Sello musiałaby być znacznie bardziej okrojona a samo działanie bardziej wyglądałoby na pracę ze stroną www, aniżeli z aplikacją desktopową.

Link to postu

Pulpit zdalny daje rade ale np nigdy nie probowalem zagadnienia zeby do 1 komputera podlaczalo sie np 2 zdalnych uzytkownikow.

ale czasem lacze sie z domu korzystajac z hamachi VPN (od Logmein), wyglada to tak ze na komputerze  na ktorym mam baze instaluje oprogramowanie hamachi i zakladam nowa siec.

nastepnie w domu rowniez instaluje Hamachi, wpisuje nazwe sieci ktora wczesniej utworzylem w hamachi, nastepnie kopiuje adres ip(taki wewnetrzny ip w sieci hamachi) ktory zostal przyporzadkowany mojej sieci i wklejam go w sello zamiast adresu serwera czyli ip.ktore.dostalem.od.hamachi\subiektGT (najlepiej uruchomic sello trzymajac caly czas CTRL). troche wolno dziala, ale super tragedii nie ma, chociaz to raczej dorywcze zastosowanie.

pomaga zaznaczenie kompresuj dane w hamachi. lacze wychodzace od serwera to bodajze 0.5 mbit. moze jak ktos ma wychodzące 1mbit lub wiecej to lepiej sie pracuje.

Link to postu

Pulpit zdalny daje rade ale np nigdy nie probowalem zagadnienia zeby do 1 komputera podlaczalo sie np 2 zdalnych uzytkownikow.

Może być więcej niż 1 ale przydałby się wówczas system serwerowy...

 

czasem lacze sie z domu korzystajac z hamachi VPN

To rozwiązanie jest potrzebne tylko gdy nie masz dostępu z zewnątrz to serwera z bazą danych (podsieci, zmienne IP, wewnętrzne IP itd.).

Jeśli ktoś ma stałe zewnętrzne IP to wystarczy w Sello jako adres serwera je podać i pójdzie - ale jak będzie działać to inna sprawa:

Sello nie było nigdy projektowane na dostęp do bazy przez sieć internet. Oczywiście da się to połączyć tak aby działało, ale liczba danych jakie Sello wymienia z serwerem bazy jest dosyć znaczna, przez co w praktyce przy rozwiązaniach rozproszonych lepiej sprawdza się pulpit zdalny.
Link to postu

czasem lacze sie z domu korzystajac z hamachi VPN

To rozwiązanie jest potrzebne tylko gdy nie masz dostępu z zewnątrz to serwera z bazą danych (podsieci, zmienne IP, wewnętrzne IP itd.).

Jeśli ktoś ma stałe zewnętrzne IP to wystarczy w Sello jako adres serwera je podać i pójdzie - ale jak będzie działać to inna sprawa:

Nawet wtedy nie jest niezbędne - u mnie serwer stoi za ruterem podłączonym do zwykłego DSLa Netii, wystarczy odpowiednio skonfigurować przekierowanie portu na ruterze i dyndnsa i zdalny pulpit śmiga.  Z bezpośrednim połączeniem do bazy nie eksperymentowałem (wydajność), ale nie widzę powodu, dla którego miałoby to nie zadziałać.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...