Skocz do zawartości

Jak pozbyć się błędu pytajnika podczas aktualizacji/pobierania ofert

Polecane posty

Mam notoryczny błąd pytajnika podczas pobierania/aktualizacji oferty jak na zdjęciu. Na ok 8000 ofert błąd wyskakuje mi w ok 30 pozycjach.

W tym przypadku wysyłałem do allegro zmianę ceny, oferty aktualizują się poprawnie w allegro ale w sello zostaje stara cena. Tak samo przy aktualizacji ilości.

Podczas aktualizacji ofert sello pracowało tylko na jednym komputerze, restart bazy danych nie pomaga, restart komputera tak samo.

 

Przeglądałem inne posty z tym związane ale żaden nie przyniósł mi wyjaśnienia, oferty z błędem są aktywne, nie są powiązane z żadnym towarem, nie są zablokowane na innym stanowisku (bo tylko jedna instancja sello działa).

 

Oferty z błędem były wystawiane przez sello wraz z innymi w paczkach po 100-150 i jakoś ten błąd wyskakuje dla losowych ofert ale jak już dla jakieś wyskoczy to nie można się go pozbyć.

 

Sello 1.38.0

 

sello.png

Edytowane przez Grzegorz Kulig
  • Dziękuję 1
Link to postu
20 godzin temu, Grzegorz Kulig napisał:

Podczas aktualizacji ofert sello pracowało tylko na jednym komputerze, restart bazy danych nie pomaga, restart komputera tak samo.

Czy po takim restarcie błędy pojawiają się przy tych samych aukcjach? Czy są to różne aukcje?

 

Czy po restarcie i wybraniu z menu kontekstowego opcji pobrania pełnych danych oferty również występuje ten błąd?

Link to postu

U nas czasem pojawiają się tego typu błędy. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy proces Sello zawiesi się. W Menedżerze zadań są widoczne wtedy dwa procesy Sello, choć program jest uruchomiony tylko jeden. Wyłączam wtedy Sello i wymuszam zamknięcie procesu, który nadal wisi. To zazwyczaj pomaga. W ostateczności restart serwera załatwia sprawę. Sporadycznie zdarzało się, że po wspomnianych czynnościach, na tych samych ofertach błąd "?" powracał. Jeśli tak było, to często okazywało się, że pomimo wyświetlania informacji o błędzie, wszystkie aktualizacje i pobierania przeszły prawidłowo, więc po prostu usuwam informację o błędzie i o nim zapominam :)

  • Dziękuję 1
Link to postu

Ja mam taki błąd w paczkach. Obserwuję, że pojawia się on, gdy jednocześnie robię kilka rzeczy na raz typu:'- pakowanie

- fakturowanie

- aktualizowanie statusów w serwisie Allegro.

 

 

Takie mam wrażenie. Nie wiem skąd się biorą, ale w paczkach jak kliknę na "wyślij statusy do Allegro ponownie" to za drugim razem przechodzą. Tak jakby były to jakieś oznaczenia błędów komunikacji z serwisem Allegro, tak podejrzewam.

Link to postu

Raczej są to błędy wzajemnego blokowania się synchronizacji na dostępie do tych samych danych np transakcji lub paczki. Mechanizm blokad działa tak, że jeśli np fakturowanie zablokuje sobie na chwilę transakcję bo tworzy dokument i musi w tej transakcji odnotować numer dokumentu itd, to np pobieranie danych tej transakcji odbije się od blokady, zaczeka chwilkę, spróbuje ponownie. W takim przypadku gdy tworzenie dokumentów z jakiegoś powodu przytrzyma blokadę zbyt długo może pojawić się błąd w raporcie zwrócony przez synchronizację która jako druga próbuje uzyskać dostęp i komunikat ten jest raczej czytelny (nie można zablokować obiektu).

 

Problem z ? pojawia się prawdopodobnie wtedy, kiedy mechanizm synchronizacji np numerów do Allegro blokuje sobie paczkę, zaś np wystawianie dokumentu blokuje sobie transakcję. Z założenia są to dwa zupełnie inne obiekty w Sello więc blokady tutaj nie kolidują ze sobą. Niestety przez zawiłość mechanizmów i powiązań pomiędzy paczkami i transakcjami okazuje się, że paczka aktualizując swój status (że numer nadawczy został wysłany do Allegro) aktualizuje pod spodem również transakcję - która jest zablokowana przez synchronizację z Subiektem. Wtedy prawdopodobnie do gry wchodzi nie tyle blokada Sello co po prostu serwer SQL nie pozwala na edycję tego samego rekordu w bazie i rzuca jakimś mało przyjaznym błędem - ten zostaje przetłumaczony jako błąd bez dodatkowych parametrów i pojawia się znak zapytania.

 

To jest tylko najprostszy scenariusz, który niekoniecznie występuje ale przyczyna powstawania tego błędy będzie podobna. Jest to niestety trudne do poprawienia bo to są bardzo odległe od siebie mechanizmy i potrzebna jest dość duża refaktoryzacja działania całego powiązania transakcja-paczka-email.

  • Dziękuję 1
Link to postu
34 minuty temu, Bartosz Rosa napisał:

Problem z ? pojawia się prawdopodobnie wtedy, kiedy mechanizm synchronizacji np numerów do Allegro blokuje sobie paczkę, zaś np wystawianie dokumentu blokuje sobie transakcję. Z założenia są to dwa zupełnie inne obiekty w Sello więc blokady tutaj nie kolidują ze sobą. Niestety przez zawiłość mechanizmów i powiązań pomiędzy paczkami i transakcjami okazuje się, że paczka aktualizując swój status (że numer nadawczy został wysłany do Allegro) aktualizuje pod spodem również transakcję - która jest zablokowana przez synchronizację z Subiektem. Wtedy prawdopodobnie do gry wchodzi nie tyle blokada Sello co po prostu serwer SQL nie pozwala na edycję tego samego rekordu w bazie i rzuca jakimś mało przyjaznym błędem - ten zostaje przetłumaczony jako błąd bez dodatkowych parametrów i pojawia się znak zapytania.

A w przypadku ofert? W jakich przypadkach może się pojawiać błąd ze znakiem zapytania?

Link to postu

Tutaj takiego mocnego powiązania jak pomiędzy transakcją i paczką nie ma, chyba, że chodzi o e-mail podpięty do aukcji, ale to musiałaby następować jakaś operacja na mailu, typu powiązywanie go z czymś innym, albo jest to wynik innego problemu (ten wiszący proces Sello).

Link to postu
23 godziny temu, Bartosz Rosa napisał:

(ten wiszący proces Sello).

W topologii z Serwerem Sello - często Sello się zawiesza na serwerze. Niestety do dzisiaj nie znana jest przyczyna. Z moich obserwacji zawieszenia następują w okolicach pobierania i wysyłania danych do zewnęrznych systemów. W czasie zawieszenia się Sello kliknięcie na przycisk RAPORTY nie otwiera okna raportów, a wszyskie "wiatraczki" kręcą się jakby się wszystko synchronizowało w nieskońconość. Wówczas mam często znaki zapytania w Transakcjach. Wylogowuję wówczas użytkownika z serwera oraz loguję się ponownie. Jak ręką odjął. Zaś znaki zapytania w PACZKACH pojawiają się odkąd używamy WzA codziennie.

 

Cóż, ten typ tak ma. Resetowanie serwera jest niezwykle kłopotliwe jak admin serwera np. gania się z kurierami pod paczkomatem i w tym czasie zawiesi się Sello, to jest kłopot, wiele transakcji się nie aktualizuje i są znaki zapytania pakowacze nie mogą niektorych transakcji spakować.

Link to postu
W dniu 10.09.2021 o 12:52, HotKey . napisał:

W topologii z Serwerem Sello - często Sello się zawiesza na serwerze. Niestety do dzisiaj nie znana jest przyczyna. Z moich obserwacji zawieszenia następują w okolicach pobierania i wysyłania danych do zewnęrznych systemów. W czasie zawieszenia się Sello kliknięcie na przycisk RAPORTY nie otwiera okna raportów, a wszyskie "wiatraczki" kręcą się jakby się wszystko synchronizowało w nieskońconość. Wówczas mam często znaki zapytania w Transakcjach. Wylogowuję wówczas użytkownika z serwera oraz loguję się ponownie. Jak ręką odjął. Zaś znaki zapytania w PACZKACH pojawiają się odkąd używamy WzA codziennie.

Dokładnie znów tak samo miałem przed chwilą.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...