Skocz do zawartości

Korekta faktur zaliczkowych na plus, a fiskalizacja...

Polecane posty

Klientka do zamówienia wystawiła 3 faktury zaliczkowe, które wypełniły w 100% wartość zamówienia i to zostało zarejestrowane na drukarce fiskalnej. Następnie powstał aneks do umowy, który zmienił wartość zamówienia na plus o 4 tysiące zł brutto. Klientka wystawiła więc korektę do ostatniej faktury zaliczkowej. 

 

So far, so good...

 

Pytanie moje dotyczy fiskalizacji. Mamy tutaj zwiększenie wartości zamówienia in plus, korekta jest na plus, a co z fiskalizacją? Program nie pozwala na wydrukowanie kolejnego paragonu z tej wystawionej na 4 tysiące in plus korekty. Jak to ogarnąć?

 

Link to postu

Wystawiona korekta powinna jedynie zwiększyć wartość zamówienia, a nie powinna ruszać zaliczki. Byłaby ona zerową, neutralna podatkowo. Później, albo od razu, po otrzymaniu zaliczki należałoby wystawić kolejna fakturę zaliczkową.

 

Zwiększenie zaliczki już na korekcie symuluje sytuację, w której już w terminie ostatniej zaliczki został popełniony błąd - że zostało zafakturowane mniej niż klient faktycznie zapłacił. Subiekt nie wspiera fiskalizacji korekt in plus - nie wiem, czy w ogóle byłoby to zasadne, wszak taki paragon wpadł by do bieżącego okresu 🤔

Link to postu
W dniu 21.10.2021 o 09:18, Sławomir Babiński napisał:

Klientka do zamówienia wystawiła 3 faktury zaliczkowe, które wypełniły w 100% wartość zamówienia i to zostało zarejestrowane na drukarce fiskalnej. Następnie powstał aneks do umowy, który zmienił wartość zamówienia na plus o 4 tysiące zł brutto. Klientka wystawiła więc korektę do ostatniej faktury zaliczkowej. 

 

So far, so good...

Podobnie jak Jacek mam wątpliwości czy na pewno good.

Co się zmieniło w wyniku tego aneksu? Wpłacona kwota czy łączna wartość zamówienia do wykonania?

Jeśli tylko to drugie to co chcemy fiskalizować? Żadnej zaliczki nowej nie ma.

Jeśli jedno i drugie to pierwsze do dlaczego korekta a nie po prostu kolejna faktura zaliczkowa (po zmianie zamówienia zaliczkowego)?

 

Link to postu

Zmieniła się wartość zamówienia, bo klient zwiększył zakres tego zamówienia. Faktycznie teraz jak się nad tym zastanawiam, to też jestem za zdaniem Jacka, że powinno zmienić się zamówienie i dodać kolejną zaliczkę, którą będzie można zafiskalizować. Nie wiem jaki jest stan obecny, czy czasem nie została już wydana faktura końcowa (klientka twierdziła, że przed zmianą wielkości zamówienia na plus, dotychczas wpłacone zaliczki wypełniały w 100% zamówienie). Jeżeli została wydana, to ... hmmm, korekta faktury końcowej? Trzeba by sprawdzić w jakiej kolejności ew. to zrobić mówiąc o zamówieniu, fakturach zaliczkowych i końcowej. Zastanawiam się po prostu co się stanie po zmianie wartości zamówienia gdy jest już wystawiona faktura końcowa...

Link to postu
15 minut temu, Sławomir Babiński napisał:

to też jestem za zdaniem Jacka, że powinno zmienić się zamówienie i dodać kolejną zaliczkę, którą będzie można zafiskalizować.

Jesteśmy w nexo. Zamówienie po realizacji do faktury zaliczkowej nie ma już nic do gadania. Zatem, tak jak pisałem - najpierw zerową korekta do ostatniej zaliczki zmieniająca wartość zamówienia, a później kolejna faktura zaliczkowa. 

Proszę ustalić stan faktyczny, to później ewentualnie będziemy martwić się dalej, ale gdy będzie końcowa, to można ewentualnie dopisać kolejną pozycję do zamówienia (na różnicę) i realizować oddzielnym łańcuchem zaliczkowym.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...