Skocz do zawartości

Rozliczenie faktury zaliczkowej

Polecane posty

Witam,

 

od razu mam pytanie czy ktoś z Państwa dysponuje dodatkiem do rozliczania faktur zaliczkowych? Wyjaśniam:

 

1. Dokonano wpłaty zaliczki na przyszłe usługi w kwocie 5.000 zł  (trzeba wystawić FZ)

2. W kwietniu zrealizowano usługę za 500 zł, w maju za 1.235, w czerwcu za 794,23 zł itd.

3. Kwoty zrealizowanej usługi za poszczególne przyszłe miesiące nie są znane (gdyby były mogłabym np. wystawić 5 faktur po 1000 zł)

4. Istnieje możliwość, że ta wpłacona zaliczka w kwocie 5.000 zł nie będzie w całości zrealizowana w 2022 roku i przejdzie na 2023r.

 

Ewentualnie czy ktoś z Państwa ma jakaś propozycję rozwiązania tego problemu.

 

Pozdrawiam,

Link to postu
7 minut temu, I B napisał:

Wyjaśniam:

7 minut temu, I B napisał:

trzeba wystawić FZ

Nie mam pewności - chodzi o faktury zaliczkowe sprzedaży czy zakupu ?

 

Ogólnie... Faktury zaliczkowe sprzedaży mają wsparcie w programie, nie potrzeba dodatkowych rozwiązań. Faktury zaliczkowe zakupu nie mają wsparcia, należy operować skutkami magazynowymi i tabelą VAT, aby je odzwierciedlać. W obu przypadkach powinno wystarczyć poznanie podstaw obsługi programu, nie trzeba sięgać po rozwiązania dodatkowe.

Link to postu

Faktury sprzedaży.

 

Jeśli tak jest to mogę prosić w jakim dziale szukać?  Niestety nawet na infolinii mi nie pomogli......

 

Doprecyzuję: to jest wpłata od jednego kontrahenta te 5.000 zł.  Będziemy mu świadczyć usługi w kolejnych miesiącach, w kwotach, których dziś nie znamy a poznamy je dopiero po każdym zakończonym miesiącu. 

Link to postu
10 minut temu, I B napisał:

Faktury sprzedaży.

 

Jeśli tak jest to mogę prosić w jakim dziale szukać? 

Ja zawsze zaczynam od pomocy do programu oraz e-pomocy: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/2355,subiekcie-gt-jak-wystawic-fakture-zaliczkowa-na-podstawie-zamowienia-od-klienta-zaliczkowego.html.

 

11 minut temu, I B napisał:

Niestety nawet na infolinii mi nie pomogli......

Na jakiej infolinii ? Na jakiej podstawie miała zostać udzielona pomoc ?

Link to postu

telekonsultant.

 

Widzę nie zrozumienie tematu. Choć wiem, że wiele osób szukało podobnego rozwiązania w innych programach.

 

Jeszcze raz:

 

1. Pan X wpłacił  w dn. 01.03.2022 kwotę 5.000 zł tytułem zaliczki na usługi, które Nasza firma B będzie realizować w następnych miesiącach.

2. Firma B wystawia Fakturę zaliczkową w dn. 01.03.2022 na kwotę 5.000 zł brutto. (oczywiście wcześniej zamówienie od klienta w Subiekcie GT)

 

3. 30.02.2022  firma  B  zrealizowała  na rzecz Pana X  usługę na kwotę  369,15 zł. brutto.   ( I od tego momentu zaczyna się problem...)

 

4.  Następnie 30.04.2022  realizuje  Panu X usługę na kwotę  2.222 zł brutto

 

5.  Kolejno  w maju i czerwcu nic nie jest realizowane.

 

6. W lipcu firma  B  realizuje usługę na kwotę 2.408,85 zł brutto (żeby już w przykładzie nie przeciągać)

 

I teraz chodzi mi o rozliczenie od pkt 3.  Żeby niejako  z tej zaliczki - ściągać kwoty w kolejnych miesiącach i zgodnie z przepisami wystawiać dokumenty księgowe.

Wg schematu

 

BRUTTO   5.000,00 zł  faktura zaliczkowa

              -     369,15 zł i wystawić fakturę (normalną)

              -  2.222,00 zł   - // -  - //  -  - // -   - // -

              -  2.408,85 zł i faktura końcowa

 

pozdrawiam,

 

Iza

  • Lubię to 1
Link to postu
W dniu 14.03.2022 o 14:10, I B napisał:

To już wiem od dawna.

Należało to po prostu napisać.

 

W dniu 14.03.2022 o 14:10, I B napisał:

Dlatego pytałam czy ktoś dysponuje takim dodatkiem?

Nie wszystko da się / opłaca się rozwiązywać dodatkowymi rozwiązaniami, to jeden z tych przypadków.

 

W dniu 14.03.2022 o 14:10, I B napisał:

Nadmienię, że takich faktur będzie więcej - więc trudno jest pilnować wszystkiego

Są dwie możliwości - dostosować się do możliwości wybranego programu i nie zawierać takich transakcji lub zmienić oprogramowanie, na przykład na linię nexo PRO.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
1 godzinę temu, I B napisał:

Taka odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje ale dziękuję w ogóle za jakąkolwiek odpowiedź, Panie Danielu.

Jak dość często powtarzam - jestem od informowania, a nie od pocieszania ;)

 

1 godzinę temu, I B napisał:

I nadmienię, że nie ja jedna szukam takiego rozwiązania.

Jak to wygląda z mojej strony... Przez ponad 10 lat nikt nawet nie spytał o realizację takiego rozwiązania, ani bezpośrednio, ani na forum użytkowników Subiekta GT, ani na tym forum...

 

2 godziny temu, I B napisał:

I szkoda, że autor programu nie jest chętny do wprowadzania "życiowych" rozwiązań.

Przecież to robi, wspominałem o tym wcześniej:

4 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

lub zmienić oprogramowanie, na przykład na linię nexo PRO.

  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Link to postu

Warto zauważyć, że jeśli na transakcję została wystawiona faktura zaliczkowa i na jej podstawie odprowadzono vat, to zasadniczo NIE ma obowiązku wystawiania faktury końcowej w ogóle (o ile przyjęto już całą płatność). Jest to wprost napisane w ustawie o vat. Wystawienie końcowych faktur "zerowych" jest raczej swego rodzaju "tradycją", a nie żadnym obowiązkiem. :-)

Oczywiście nadal jest obowiązek odpowiedniego przeksięgowania zaliczki w koszty/przychody, ale żadne przepisy nie określają na podstawie jakich dokumentów należy to zrobić. Ergo: można to zrobić na podstawie dowolnej dokumentacji, jaka nam się tylko wymyśli. W Subiekcie - proponuję zaprząc do tego WZv. Można ich wystawić dowolnie dużo do jednego zamówienia i ewentualnie zmodyfikować wzorzec do swoich potrzeb.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 6 miesięcy temu...
W dniu 14.03.2022 o 18:53, Daniel Kozłowski napisał:

Jak dość często powtarzam - jestem od informowania, a nie od pocieszania ;)

 

Jak to wygląda z mojej strony... Przez ponad 10 lat nikt nawet nie spytał o realizację takiego rozwiązania, ani bezpośrednio, ani na forum użytkowników Subiekta GT, ani na tym forum...

 

Przecież to robi, wspominałem o tym wcześniej:

Panie Danielu u Nas też pojawił się taki problem. Poradziliśmy sobie ...już nie chce mi się tłumaczyć w jaki sposób...sporo tego było. Nie zawsze ma się wpływ na sytuacje jakie w firmie się zdarzają, trzeba po fakcie rozwiązać - dopasować się po prostu.

Link to postu
W dniu 12.10.2022 o 13:59, Małgorzata Lass-Kozłowska napisał:

Panie Danielu u Nas też pojawił się taki problem. Poradziliśmy sobie ...już nie chce mi się tłumaczyć w jaki sposób...sporo tego było.

Nigdzie nie napisałem, że nie można sobie poradzić, tłumaczyłem jedynie, że nie można sobie poradzić w sposób oczekiwany przez autora wątku... Można korygować transakcje, dzielić i częściowo fakturować, można wystawić dokumenty poza programem...

 

Polecam opisać swój scenariusz, może ktoś z niego skorzysta.

 

W dniu 12.10.2022 o 13:59, Małgorzata Lass-Kozłowska napisał:

Nie zawsze ma się wpływ na sytuacje jakie w firmie się zdarzają, trzeba po fakcie rozwiązać - dopasować się po prostu.

Nie jestem w stanie się odnieść bez poznania szczegółów transakcji... Nie mniej znając ograniczenia programu i własne możliwości organizacyjne można przygotować / dopasować po swojej stornie.

 

 

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.03.2022 o 12:40, I B napisał:

telekonsultant.

 

Widzę nie zrozumienie tematu. Choć wiem, że wiele osób szukało podobnego rozwiązania w innych programach.

 

Jeszcze raz:

 

1. Pan X wpłacił  w dn. 01.03.2022 kwotę 5.000 zł tytułem zaliczki na usługi, które Nasza firma B będzie realizować w następnych miesiącach.

2. Firma B wystawia Fakturę zaliczkową w dn. 01.03.2022 na kwotę 5.000 zł brutto. (oczywiście wcześniej zamówienie od klienta w Subiekcie GT)

 

3. 30.02.2022  firma  B  zrealizowała  na rzecz Pana X  usługę na kwotę  369,15 zł. brutto.   ( I od tego momentu zaczyna się problem...)

 

4.  Następnie 30.04.2022  realizuje  Panu X usługę na kwotę  2.222 zł brutto

 

5.  Kolejno  w maju i czerwcu nic nie jest realizowane.

 

6. W lipcu firma  B  realizuje usługę na kwotę 2.408,85 zł brutto (żeby już w przykładzie nie przeciągać)

 

I teraz chodzi mi o rozliczenie od pkt 3.  Żeby niejako  z tej zaliczki - ściągać kwoty w kolejnych miesiącach i zgodnie z przepisami wystawiać dokumenty księgowe.

Wg schematu

 

BRUTTO   5.000,00 zł  faktura zaliczkowa

              -     369,15 zł i wystawić fakturę (normalną)

              -  2.222,00 zł   - // -  - //  -  - // -   - // -

              -  2.408,85 zł i faktura końcowa

 

pozdrawiam,

 

Iza

mam ten sam problem

Link to postu

Witam  jak przeprowadzić  wystawienia faktur  na n/w operacje 9(dot usług budowlanych)

1/nabywca zapłacił 200 tys zaliczki brutto w mcu  data 10/2022

wystawiono fakturę zaliczkową na w/w kwotę

2/sprzedaż usługi  budowlanej wg protokołu  data 11/2022 przed rozliczeniem zaliczki jest na wartość  615 tys brutto ( wartość kontraktu usługi jest na 2 miliony)

jak wystawić fakturę rozliczającą zaliczkę  by do zapłaty było  415.tys

3/ jak prawidłowo stworzyć nowy wzorzec faktury zaliczkowej

ponieważ stworzony nowy powielony na podstawie poprzedniej wersji  nie pokazuje do wydruku mimo ustawienie jako aktywnego wydruku

może błędnie to robię

 

 

Link to postu
10 godzin temu, Małgorzata PARZONKO napisał:

2/sprzedaż usługi  budowlanej wg protokołu  data 11/2022 przed rozliczeniem zaliczki jest na wartość  615 tys brutto ( wartość kontraktu usługi jest na 2 miliony)

jak wystawić fakturę rozliczającą zaliczkę  by do zapłaty było  415.tys

Analogicznie jak w punkcie 1 tylko zamiast kwoty 200 tys, należy wpisać 415 tys.

 

10 godzin temu, Małgorzata PARZONKO napisał:

3/ jak prawidłowo stworzyć nowy wzorzec faktury zaliczkowej

ponieważ stworzony nowy powielony na podstawie poprzedniej wersji  nie pokazuje do wydruku mimo ustawienie jako aktywnego wydruku

Zapewne pomyliła Pani typu dokumentów - stare faktury zaliczkowe i nowe faktury zaliczkowe.

 

10 godzin temu, Małgorzata PARZONKO napisał:

może błędnie to robię

Skoro nie uzyskuje Pani oczekiwanego efektu to wszystko na to wskazuje, niestety nie opisała Pani, ani nie pokazał tego co robi, więc ciężko dokładnie wskazać gdzie popełnia błąd, ogólnie jak wyżej - zapewne powieliła Pan wzorzec innego typu dokumentu niż ten, który chce Pani wydrukować.  

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...

Daniel Pisał

"Ogólnie... Faktury zaliczkowe sprzedaży mają wsparcie w programie, nie potrzeba dodatkowych rozwiązań. Faktury zaliczkowe zakupu nie mają wsparcia, należy operować skutkami magazynowymi i tabelą VAT, aby je odzwierciedlać. W obu przypadkach powinno wystarczyć poznanie podstaw obsługi programu, nie trzeba sięgać po rozwiązania dodatkowe."

Potwierdzam nie ma problemu z wystawianiem faktur zaliczkowych odnośnie sprzedaży. Podświetlamy zamówienie ZK prawy przycisk myszy zrealizuj jako FS VAT zaliczkową.

 

Natomiast nie ma wsparcia dla odzwierciedlenia otrzymanych faktur zaliczkowych. Tu mam problem gdyż nie zgadzam się na realizację ZD z odłożonym skutkiem magazynowym gdyż powoduje to na przełomie roku kwartału bałagan w wartości magazynu. Wywołanie skutku magazynowego w kolejnym roku do pz z poprzedniego roku spowoduje wg mnie zmianę wartości magazynu nie z datą wywołania skutku tylko z datą PZ. 

 

Link to postu

Jest rozwiązanie odzwierciedlania faktur zaliczkowych otrzymanych po wpłaceniu zaliczki do dostawcy - przy zakupie

Realizujemy FZ z zamówienia z wycofanym skutkiem magazynowym.

Nie pojawia się nam dokument PZ więc taka faktura nie wpływa na stan magazynowy

Po dostawie towaru wywołujemy skutek magazynowy z datą magazynową z dnia dostawy.

Tworzy się dokument PZ z datą dostawy więc jest prawidłowy ruch towaru w magazynie

 

Pewnie o to chodziło Danielowi tyko przy swojej wiedzy nie opisał precyzyjnie jak to zrobić tylko założył dogłębną wiedzę użytkowników 😉

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...