Skocz do zawartości

Nadanie analityki do konta 130, 131, itp

Polecane posty

Słuchajcie, proszę o pomoc bo się zamotałem. Dawno nie tworzyłem analityki do kont kartotekowych powiązanych z rachunkami bankowymi.

Mam w słownikach dwa konta bankowe: PLN i EURO. W domyślnym planie kont mam 130 dla PLN i 131 dla walutowego. W planie kont wybrałem 130, kliknąłem PPM > wybrałem podłącz kartotekę > wybrałem rachunki podmiotu i podłączyło mi oba rachunki PLN i EURO. Jak przypisać PLN do 130 a EURO do 131?

Link to postu
3 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

W takim razie jak nadać analityki? Jeśli klikam na konto 130 PPM i chcę dodać konto analityczne to mam komunikat, że do konta kartotekowego nie mogę nadać analityki.

Znowu odeślę do pomocy do programu... W module "Plan kont" klikamy F1, cytat:

Cytat

 

Moduł Plan kont

...

Dostępne operacje:

....

Elementy kartoteki

...

 

po wybraniu odnośnika "Elementy kartoteki", cytat:

Cytat

 

Elementy kartoteki

 

Wybranie funkcji Elementy kartoteki spowoduje wyświetlenie listy elementów zawartych w danej kartotece. Użytkownik ma możliwość dodania nowego elementu, edycji jego danych, usunięcia wybranego elementu oraz nadania lub usunięcia numerów analityk wybranym pozycjom.

...

 

 

Link to postu
15 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Chyba robię coś nie tak: klikam PPM i Elementy kartoteki mam nieaktywne:

Niestety przez forum nie widzimy co Pan robi, a napisał Pan:

39 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

W takim razie jak nadać analityki? Jeśli klikam na konto 130 PPM i chcę dodać konto analityczne to mam komunikat, że do konta kartotekowego nie mogę nadać analityki.

co oznacza, że miał Pan już podłączoną kartotekę pod konto 130, ale skoro:

16 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Jak kliknę podłącz kartotekę to mam:

oznacza, że teraz nie ma Pan podłączonej kartoteki pod konto 130. Nie wiem czy muszę pisać, ale operacja elementów kartoteki jest dostępna dopiero po podłączeniu kartoteki pod konto.

 

18 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Po kliknięciu tak:

Co Pan powstrzymuje przed kliknięciem operacji "Nadaj analityki" na ostatnim zrzucie ekranu ? ;)

Link to postu
9 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

co oznacza, że miał Pan już podłączoną kartotekę pod konto 130, ale skoro:

Nie miałem podłączonej kartoteki. Konto było kartotekowe bez podłączonej kartoteki.

No to od początku:

W planie kont konto 130 i inne tego typu domyślnie są kontami kartotekowymi bez podłączonych kartotek. Próbowałem nadać analityki do konta 130 i 131 na różne sposoby i mi to nie wychodziło i dalej nie wychodzi stąd różne moje posty bo były pisane na różnym etapie próby nadania analityk. Mój post zaczynający się od "Chyba robię coś nie tak" był pisany na etapie w którym wyczyściłem analityki, i odłączyłem elementy kartoteki czyli wróciłem do momentu kiedy konta 130 i 131 są kontami kartotekowymi bez podłączonej kartoteki.

Edytowane przez Krzysztof Lasko
Link to postu
20 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Tylko to że nada mi analityki do konta 130 a nie do 131. Czyli rachunki PLN i EURO będę analitykami do konta 130, a ja chcę aby rachunek PLN był analityką 130, a EURO analityką 131 i z tym sobie nie radzę.

Nie radzi sobie Pan, gdyż nie czyta tego co piszę:

Godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

GT przecież nie posiada takiej funkcjonalności, nie można zdefiniować kartoteki filtrowanej opartej o rachunek bankowy (możliwości takie daje nexo). 

 

W GT jedyna możliwość (dostępna w standardzie) to podłączenie kartoteki rachunków bankowych pod konta 130 i 131, i pogodzenie się z dodatkowymi analitykami bez zapisów. 

 

ps.

Można uzyskać i utrzymywać taki plan kont poprzez rozwiązania dodatkowe, decyzja należy do Pana.

Link to postu

Rozumiem. Szkoda że tak rozbudowany system księgowy nie posiada podstawowej funkcjonalności.

2 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

nie można zdefiniować kartoteki filtrowanej

Dla pewności: rachunki bankowe mają kartotekę stałą, a nie filtrowaną. Rozumiem, że w tym przypadku również nie da się zrobić tego o co mi chodzi?

Link to postu
24 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:
33 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

co oznacza, że miał Pan już podłączoną kartotekę pod konto 130, ale skoro:

Nie miałem podłączonej kartoteki. Konto było kartotekowe bez podłączonej kartoteki.

Musi Pan wrócić do podstaw, poznać podstawowe pojęcia i funkcjonalności programu - konta kartotekowe mogą powstać tylko w jeden sposób, poprzez podłączenie kartoteki, więc sytuacja, którą Pan opisuje nie występuje...  Skoro ma Pan problem z opisem tego co robi to proszę zamieszczać zrzuty ekranu.

 

31 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

No to od początku:

W planie kont konto 130 i inne tego typu domyślnie są kontami kartotekowymi bez podłączonych kartotek. 

Jak wyżej - nie istnieje coś takiego w programie. Być może myli Pan podłączanie kartotek z nadawaniem analityk dla elementów kartoteki, a dokładnie z brakiem nadanych analityk dla elementów kartoteki - wtedy mamy konto z podłączoną kartoteką (130, 131) bez kont kartotekowych / bez analityk tego konta.

 

35 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Próbowałem nadać analityki do konta 130 i 131 na różne sposoby i mi to nie wychodziło i dalej nie wychodzi stąd różne moje posty bo były pisane na różnym etapie próby nadania analityk.

Ale co Panu "nie wychodziło", proszę pisać pełnymi zdaniami, aby nie trzeba było się domyślać... Jeśli ma Pan na myśli podzielnie rachunków bankowych na PLN i walutowe to jak napisałem w pierwszej odpowiedzi nie ma takiej możliwości.

 

39 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Mój post zaczynający się od "Chyba robię coś nie tak" był pisany na etapie w którym wyczyściłem analityki, i odłączyłem elementy kartoteki...

Wykonuje Pan w programie operacje, których nie opisuje na forum, a to z kolei...delikatnie mówiąc nie pomaga nikomu.

 

42 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

... i odłączyłem elementy kartoteki...

Nie, nie można odłączyć elementów kartoteki, podłącza się i podłącza całe kartoteki ze wszystkimi jej elementami, dla elementów kartoteki można:

Godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

po wybraniu odnośnika "Elementy kartoteki", cytat:

Cytat

 

Elementy kartoteki

 

Wybranie funkcji Elementy kartoteki spowoduje wyświetlenie listy elementów zawartych w danej kartotece. Użytkownik ma możliwość dodania nowego elementu, edycji jego danych, usunięcia wybranego elementu oraz nadania lub usunięcia numerów analityk wybranym pozycjom.

...

 

--

48 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

...czyli wróciłem do momentu kiedy konta 130 i 131 są kontami kartotekowymi bez podłączonej kartoteki.

Jak wyżej, nie istnieje coś takiego.

Link to postu
22 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Szkoda że tak rozbudowany system księgowy nie posiada podstawowej funkcjonalności.

Nie, GT nie jest rozbudowanym systemem księgowym, ma wiele braków, które należy / warto poznać przed jego wyborem. Więcej możliwości oferuje nexo, ale też posiada swoje braki / ograniczenia.

 

25 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Dla pewności: rachunki bankowe mają kartotekę stałą, a nie filtrowaną. Rozumiem, że w tym przypadku również nie da się zrobić tego o co mi chodzi?

Godzinę temu, Krzysztof Lasko napisał:

No to od początku:

Cytat z pomocy do programu:

Cytat

 

Moduł Kartoteki powiązane

...

Kartoteki powiązane dzielą się na trzy typy: 

  • Kartoteki stałe. Są one zdefiniowane przez twórców programu. Użytkownik nie może ich usunąć ani zmodyfikować. Może je podłączyć do jednego lub wielu kont. Liczba kartotek jest stała, związana z liczbą występujących w programie kartotek i słowników. Na podstawie kartotek stałych, użytkownik może tworzyć kartoteki filtrowane. Przykłady kartotek stałych: kartoteka dostawców, kartoteka odbiorców.
  • Kartoteki filtrowane. Są tworzone na podstawie kartotek stałych. Tworzenie kartotek filtrowanych jest przeznaczone dla użytkowników, którzy z różnych powodów nie chcą podłączać całej kartoteki stałej, ale jej część. Definiowanie kartoteki filtrowanej odbywa się przez przez wybór kartoteki stałej (źródło) i określenie warunków filtrowania. Przykład kartoteki filtrowanej: Odbiorcy z UE (źródło: kartoteka odbiorców; filtr: odbiorcy, których państwo jest krajem członkowskim UE innym niż Polska). Użytkownik może stworzyć taką kartotekę, wybierając opcję Dodaj kartotekę filtrowaną.
  • Kartoteki zwykłe. Są to kartoteki tworzone wg indywidualnych potrzeb użytkownika - można ją dodać do systemu, wybierając opcję Dodaj kartotekę zwykłą.

...

 

Moja pierwotna odpowiedź:

1 godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

GT przecież nie posiada takiej funkcjonalności, nie można zdefiniować kartoteki filtrowanej opartej o rachunek bankowy (możliwości takie daje nexo). 

Jeśli coś ciągle nie jest jasne to proszę pisać lub dzwonić (gdybym nie odbierał to proszę się przedstawić poprzez SMS).

Link to postu
3 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Skoro nie da się uzyskać tego o co mi chodzi to nie będę marnować Pana czasu. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i za poświęcony czas.

Wyraźnie napisałem, że się da:

40 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

ps.

Można uzyskać i utrzymywać taki plan kont poprzez rozwiązania dodatkowe, decyzja należy do Pana.

 

Link to postu

Utworzyłem analityki bez podłączenia kartotek. Nie jest to idealne rozwiązanie ale dla mnie wystarczy.

3 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie, GT nie jest rozbudowanym systemem księgowym, ma wiele braków, które należy / warto poznać przed jego wyborem. Więcej możliwości oferuje nexo, ale też posiada swoje braki / ograniczenia.

GT wybrałem jakieś 16 lat temu wtedy twórcom GT, Nexo nawet się nie śniło. Klika razy, przy okazji jakichś promocji na Nexo próbowałem się na nie przesiąść ale wg mojej opinii jest to program dla księgowych. a nie dla biur rachunkowych. Może się mylę ale mi osobiście o wiele wolniej się pracowało.

Link to postu
3 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Klika razy, przy okazji jakichś promocji na Nexo próbowałem się na nie przesiąść ale wg mojej opinii jest to program dla księgowych. a nie dla biur rachunkowych. Może się mylę ale mi osobiście o wiele wolniej się pracowało.

Myli się Pan, trzeba się tylko/aż dostosować do wymagań programu - odpowiednio wydajny sprzęt i poznanie możliwości programu - pełne wykorzystanie możliwości programu to efektywniejsza / szybsza praca. Oczywiście nie jest jeszcze idealnie, ale jest coraz lepiej.

Link to postu
2 godziny temu, Krzysztof Lasko napisał:

Nie do końca bo ja nie chcę dodać elementów kartoteki tylko nadać analityki do już istniejących.

 

Odrobinę niżej niż "Dodaj" (to że kartoteka na obrazku jest filtrowana nie ma znaczenia, okienko jest takie samo):

image.png.720c9498df48e3b1ff2b51968a62a7dc.png

Edytowane przez Andrzej Kubik
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...