Skocz do zawartości

Wyliczanie zysku na zwolnieniu i po przejściu na VAT

Polecane posty

Cześć. Niedługo wchodzę na VAT, aktualnie mam zwolnienie. Będę zmieniał wszędzie stawki VAT na 23%, natomiast nie wiem jak ustawić by zysk w dokumentach (np. w sprzedaż po dokumencie/asortymencie) liczył się teraz od wartości netto. Coś jeszcze powinienem ustawić w Subiekcie podczas przejścia ze zwolnienia na VAT?

Link to postu

Przyjmowałem faktury w cenach netto i brutto, wiec Subiekt ma te dane. Tylko teraz liczy zysk brutto do brutto, czy w momencie przejścia na VAT nie powinien liczyć netto do netto?

 

Oczywiście te faktury, które już przyjąłem przed wejściem na VAT, powinny być liczone brutto - netto. Tylko mogę dokonać korekty (ale to już nie związane z pracą programu.

Link to postu

Dotychczas na fakturach zakupowych nie zaznaczałem, ze VAT podlega odliczeniu, od momentu przejścia na VAT będę to zaznaczał. Czy wystarczy tylko, że zmienię wszędzie stawki VAT ze zwolnionych na odpowiednie i będzie OK?

 

Rozlicza mnie biuro księgowe, istotne jest tutaj bym podawał im poprawne dane dot. zysku ze sprzedaży.

 

Czy po przejściu na VAT nie powinienem na wszystkich fakturach zakupowych zaznaczyć, że VAT podlega teraz odliczeniu?

Edytowane przez Michał Ząbek
Link to postu
5 godzin temu, Michał Ząbek napisał:

Przyjmowałem faktury w cenach netto i brutto, wiec Subiekt ma te dane.

Skoro ma Pan problem opisaniem tego co robił to proszę pokazać (zrzuty ekranu) jak wprowadzał Pan dokumenty, aby było widać w jakich cenach towary były przyjmowane na magazyn - cena netto, cena brutto, cena magazynowa.

 

5 godzin temu, Michał Ząbek napisał:

Tylko teraz liczy zysk brutto do brutto, czy w momencie przejścia na VAT nie powinien liczyć netto do netto?

Jak jest wyliczany zysk w programie ?

 

5 godzin temu, Michał Ząbek napisał:

Oczywiście te faktury, które już przyjąłem przed wejściem na VAT, powinny być liczone brutto - netto.

Nie rozumiem co chciał Pan policzyć, rozmawiamy o zysku, a wyliczył Pan kwotę VAT ?

 

4 godziny temu, Michał Ząbek napisał:

Dotychczas na fakturach zakupowych nie zaznaczałem, ze VAT podlega odliczeniu,...

To sugeruje, że jednak przyjmował Pan towar w cenach brutto, a nie netto.

 

4 godziny temu, Michał Ząbek napisał:

...od momentu przejścia na VAT będę to zaznaczał.

Ok.

 

4 godziny temu, Michał Ząbek napisał:

Czy wystarczy tylko, że zmienię wszędzie stawki VAT ze zwolnionych na odpowiednie i będzie OK?

Już odpowiedziałem w pierwszej odpowiedzi... Przecież zmiana stawki VAT towaru nie zmieni jego wartości w magazynie ?

 

4 godziny temu, Michał Ząbek napisał:

Rozlicza mnie biuro księgowe, istotne jest tutaj bym podawał im poprawne dane dot. zysku ze sprzedaży.

Polecam w takim razie bliżej poznać działanie programów Insertu, aby nie ewidencjonować i przekazywać błędnych danych.

 

4 godziny temu, Michał Ząbek napisał:

Czy po przejściu na VAT nie powinienem na wszystkich fakturach zakupowych zaznaczyć, że VAT podlega teraz odliczeniu?

No przecież nie może Pan edytować pozycji dokumentu przychodowego, które były już rozchodowane, a znacznik ten przecież wpływa na cenę magazynową wszystkich pozycji dokumentu:

VAT.png.b45dfbb35dcaf98805ab15246a0995dc.png

 

Link to postu
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Skoro ma Pan problem opisaniem tego co robił to proszę pokazać (zrzuty ekranu) jak wprowadzał Pan dokumenty, aby było widać w jakich cenach towary były przyjmowane na magazyn - cena netto, cena brutto, cena magazynowa.

Załączam:

image.thumb.png.04aaffb7b11ac18473590095f900677f.pngimage.thumb.png.7f5dc616e008fda3feb75e0939ee1984.pngimage.thumb.png.eb26d5131f39c6abac16f4b1c186498f.png

 

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak jest wyliczany zysk w programie ?

 

image.thumb.png.ed7e9632b54fff78c81cf1645ef65600.png

Przy odznaczonym "VAT podlega odliczeniu" liczy od kwoty brutto.

 

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Już odpowiedziałem w pierwszej odpowiedzi... Przecież zmiana stawki VAT towaru nie zmieni jego wartości w magazynie ?

 

Jak w takim razie mam przygotować Subiekta na wejście na inna stawkę VAT?

 

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Polecam w takim razie bliżej poznać działanie programów Insertu, aby nie ewidencjonować i przekazywać błędnych danych.

 

Status quo był konsultowany z biurem księgowym, co oczywiste. Próbuję się zawczasu przygotować na zmianę tegoż. 

 

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

No przecież nie może Pan edytować pozycji dokumentu przychodowego, które były już rozchodowane, a znacznik ten przecież wpływa na cenę magazynową wszystkich pozycji dokumentu:

 

Ma Pan oczywiście rację:)

Link to postu
2 minuty temu, Michał Ząbek napisał:

Załączam:

Pokazał Pan inne informacje niż te, o które prosiłem:

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Skoro ma Pan problem opisaniem tego co robił to proszę pokazać (zrzuty ekranu) jak wprowadzał Pan dokumenty, aby było widać w jakich cenach towary były przyjmowane na magazyn - cena netto, cena brutto, cena magazynowa.

ale to wystarczy - przyjmował Pan towar w cenach brutto.

 

--

5 minut temu, Michał Ząbek napisał:
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak jest wyliczany zysk w programie ?

image.thumb.png.ed7e9632b54fff78c81cf1645ef65600.png

Przy odznaczonym "VAT podlega odliczeniu" liczy od kwoty brutto.

Jak sam Pan pokazał na zrzucie ekranu we wzorze na zysk magazynowy nie ma "kwoty brutto" tylko "koszt magazynowy", koszt magazynowy wynika z cen magazynowych, a te dopiero między innymi ze wspomnianego znacznika "VAT podlega odliczeniu"... Napisał Pan:

8 godzin temu, Michał Ząbek napisał:

Tylko teraz liczy zysk brutto do brutto, czy w momencie przejścia na VAT nie powinien liczyć netto do netto?

 chciałem przekazać, że pogram zawsze liczy zysk tak samo i nie można tego zmienić, musi Pan zmienić dane w programie tak, aby liczył według Pana oczekiwań.

 

--

 

18 minut temu, Michał Ząbek napisał:
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Już odpowiedziałem w pierwszej odpowiedzi... Przecież zmiana stawki VAT towaru nie zmieni jego wartości w magazynie ?

Jak w takim razie mam przygotować Subiekta na wejście na inna stawkę VAT?

Proszę przeczytać moją pierwszą odpowiedź:

8 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

To nie kwestia ustawień programu tylko posiadanych danych, jeśli posiada Pan towary przyjęte w cenach brutto, to musi Pan je wydać i przyjąć w cenach netto.

--

18 minut temu, Michał Ząbek napisał:
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Polecam w takim razie bliżej poznać działanie programów Insertu, aby nie ewidencjonować i przekazywać błędnych danych.

Status quo był konsultowany z biurem księgowym, co oczywiste. Próbuję się zawczasu przygotować na zmianę tegoż. 

Pisałem o programach Insertu, a na nich znają się (powinni się znać) serwisanci tych programów.

 

Link to postu
12 minut temu, Michał Ząbek napisał:

Panie Danielu, muszę przyznać, że nie rozumiem, jak mam je wydać i przyjąć? 

Stan magazynowy i/lub wartość towaru w magazynie można zmienić tylko i wyłączenie dokumentami, najprostszy dokument rozchodowy to "rozchód wewnętrzny"/"RW", a przychodowy to "przychód wewnętrzny"/"PW": https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/3743%2cwystawianie-dokumentow-w-subiekcie-nexo.html. Dokumenty te są wykorzystywane między innymi podczas inwentaryzacji.

Link to postu

Panie Danielu, a orientuje się Pan czy jest to poprawne księgowo?

 

Wówczas powinienem zrobić także korektę?: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-korekta-vat-od-towarow-przy-zmianie-statusu-podatnika-vat (Korekta VAT od towarów przy zmianie trybu rozliczenia z podatnika zwolnionego na czynnego podatnika VAT)

 

(być może te pytania wykraczają poza zakres Pana ekspertyzy, bo dotyczą już kwestii podatkowych).

Edytowane przez Michał Ząbek
Link to postu
W dniu 11.07.2022 o 20:05, Michał Ząbek napisał:

Panie Danielu, a orientuje się Pan czy jest to poprawne księgowo?

Pisał Pan, że konsultował tę zmianę z biurem rachunkowym, więc wszystko powinno być wyjaśnione... Według mojej wiedzy tak, ale pewności nie mam i moje zdanie nie ma znaczenia - powinna to wiedzieć i odpowiadać za to Pana księgowość.

 

Godzinę temu, Michał Ząbek napisał:

W jakis sposób zrobić rozchod całej bazy, a potem przychód całej w cenie netto?

Możliwości jest kilka, można wykorzystać integrację nexo z Excelem (można skopiować listę towarów, wkleić do arkusza, obrobić, wkleić do RW, skopiować z RW, kleić do arkusza, obrobić, wkleić do PW).

Link to postu
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Możliwości jest kilka, można wykorzystać integrację nexo z Excelem (można skopiować listę towarów, wkleić do arkusza, obrobić, wkleić do RW, skopiować z RW, kleić do arkusza, obrobić, wkleić do PW).

Czy wówczas Subiekt będzie pamiętał daty ważności produktów?

Link to postu
2 godziny temu, Michał Ząbek napisał:

W jaki sposób wyeksportować to do Excela później, by zmienić ten koszt magazynowy? Jest gdzieś poradnik nt. temat?

Wystarczy zajrzeć pod prawy myszy i/lub pomocy do programu: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/1195,jak-skopiowac-dane-do-excela-xls-w-insert-nexo.html.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...