Skocz do zawartości

Transakcja WNT

Polecane posty

Transakcja WNT

Czy jest możliwe, aby dla transakcji WNT kwota rozrachunku pozostała przy wartości netto?

Jeśli zarejestrujemy poprawnie w Subiekcie Nexo zakup importowanego towaru i wprowadzę w transakcji WNT stawkę VAT np. 23% (tzn. wg stawki jaki ten towar importowany podlegałby w Polsce), to ma to 2 niekorzystne konsekwencje:

1. kwota rozrachunku zostanie powiększona o VAT i wtedy łatwo się pomylić podczas składania dyspozycji bankowej przelewu zapłaty, bo domyślnie podpowiada kwotę brutto / do zapłaty.

2. Rozrachunki "Nierozliczone" wykazuje kwotę VAT jako nierozliczoną.

 

Do tej pory radziliśmy sobie w ten sposób, że transakcja VAT była ustawiona jako "nieop." , aby rozrachunek nie wzrósł o kwotę VAT, 

ale wtedy podczas dekretacji każdą transakcję WNT musimy ręcznie poprawiać w rejestrze VAT przenosząc kwotę z "nieop." na 23%.

Czy ktoś ma podobny problem i jak go rozwiązał ?

--

Pozdrawiam, Marek Madej, tel. 535 550 340

Link to postu

p. Andrzeju, dziękuje za sugestię. 

nie bardzo wiem o jaką "FZ bez poprawek" chodzi :)

poza tym wystawienie f-ry wewn. dla każdej tr. WNT , to chyba więcej zachodu niż przeniesienie ręczne kwoty z "nieop." do 23%.  :))

Panowie programiści  - A może tak w programie wprowadzić wyjątek, aby przy tworzeniu tr. WNT rozrachunek nie był powiększany o VAT.

Link to postu
16 minut temu, Marek Madej napisał:

nie bardzo wiem o jaką "FZ bez poprawek" chodzi

"Bez poprawek" czyli zgodna z tym co dostaliśmy od klienta, inaczej mówiąc taka w której ustawiliśmy transakcję WNT i nie poprawialiśmy stawki VAT na 23%.

17 minut temu, Marek Madej napisał:

poza tym wystawienie f-ry wewn. dla każdej tr. WNT , to chyba więcej zachodu niż przeniesienie ręczne kwoty z "nieop." do 23%.

Ja wolę kliknąć u źródła i nie poprawiać w czasie dekretacji, ale każdy może robić tak jak lubi.

Link to postu
4 minuty temu, Andrzej Kubik napisał:

"Bez poprawek" czyli zgodna z tym co dostaliśmy od klienta, inaczej mówiąc taka w której ustawiliśmy transakcję WNT i nie poprawialiśmy stawki VAT na 23%.

Ja wolę kliknąć u źródła i nie poprawiać w czasie dekretacji, ale każdy może robić tak jak lubi.

Ale właśnie problem w tym, że zg. z Ustawą o VAT powinniśmy zarejestrować f-rę zakupową na towar z WNT ze stawką VAT jaka obowiązuje dla tego towaru w Polsce.

To już na etapie tworzenia faktury zakupowej w Subiekcie musimy określić m.in.  rodzaj transakcji, np. WNT oraz stawkę VAT , a  to później determinuje to co pokaże się podczas dekretacji. 

Co pan ma na myśli mówiąc "Ja wolę kliknąć u źródła" 

O jakie źródło chodzi ?  :))

 

Link to postu
16 minut temu, Marek Madej napisał:

Ale właśnie problem w tym, że zg. z Ustawą o VAT powinniśmy zarejestrować f-rę zakupową na towar z WNT ze stawką VAT jaka obowiązuje dla tego towaru w Polsce.

W Rewizorze jak najbardziej i tak się stanie, ale niekoniecznie w Subiekcie.

 

16 minut temu, Marek Madej napisał:

Co pan ma na myśli mówiąc "Ja wolę kliknąć u źródła" 

Źródło danych do późniejszej dekretacji w programie księgowym, czyli zapis (zapisy) w Subiekcie.

Edytowane przez Andrzej Kubik
Link to postu
17 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

W Rewizorze jak najbardziej i tak się stanie, ale niekoniecznie w Subiekcie.

Źródło danych do późniejszej dekretacji w programie księgowym, czyli zapis (zapisy) w Subiekcie.

No właśnie dane do dekretacji przecież pochodzą wyłącznie z Subiekta z zarejestrowanej f. zakupowej.

Więc jeśli w f. zakupowej VAT = "nieop" to do rejestru VAT wejdzie także  jako nieopodatkowana a nie np. 23%. :))

Link to postu
8 godzin temu, Marek Madej napisał:

Jeśli zarejestrujemy poprawnie w Subiekcie Nexo zakup importowanego towaru i wprowadzę w transakcji WNT stawkę VAT np. 23% (tzn. wg stawki jaki ten towar importowany podlegałby w Polsce), to ma to 2 niekorzystne konsekwencje:

1. kwota rozrachunku zostanie powiększona o VAT i wtedy łatwo się pomylić podczas składania dyspozycji bankowej przelewu zapłaty, bo domyślnie podpowiada kwotę brutto / do zapłaty.

2. Rozrachunki "Nierozliczone" wykazuje kwotę VAT jako nierozliczoną.

Dlaczego wprowadzenie faktury zakupu z inną kwotą do zapłaty uznaje Pan za poprawne ? Opisane niekorzystane konsekwencje wynikają z błędnego zarejestrowania dokumentu...

 

9 godzin temu, Marek Madej napisał:

Do tej pory radziliśmy sobie...

Dlaczego nie chciał Pan poznać możliwości programu przed rozpoczęciem pracy ?

 

9 godzin temu, Marek Madej napisał:

Czy ktoś ma podobny problem i jak go rozwiązał ?

Możliwości jest kilka - faktury wewnętrzne wspomniane przez Andrzeja, wyznaczanie kwot VAT w schemacie importu lub wprowadzanie faktur zakupu z krajową stawką VAT, w tym przypadku - jak wyżej - należy po prostu wprowadzić kwotę do zapłaty zgodną z fakturą.

 

6 godzin temu, Marek Madej napisał:

Więc jeśli w f. zakupowej VAT = "nieop" to do rejestru VAT wejdzie także  jako nieopodatkowana a nie np. 23%. :))

Jak wyżej, to zależy od schematu importu.

Link to postu
7 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Dlaczego wprowadzenie faktury zakupu z inną kwotą do zapłaty uznaje Pan za poprawne ? Opisane niekorzystane konsekwencje wynikają z błędnego zarejestrowania dokumentu...

Nie można zapisać f. zakupu gdy suma płatności nie jest równa kwocie do zapłaty

- proszę zob. załączony plik pn. "Błąd - Suma płatnosci nie jest równa kwocie do zapłaty.png"

 

Dlaczego nie chciał Pan poznać możliwości programu przed rozpoczęciem pracy ?

no pewnie dlatego, żeby mógł pan zabłysnąć  :)

 

7 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Możliwości jest kilka - faktury wewnętrzne wspomniane przez Andrzeja,

wystawianie dod. f. wewn nie jest dobrym rozwiązaniem, bo mniej pracy jest podczas dekretacji gdy w zakładce "Dokument VAT" przeniosę kwotę z "nieop" na  23%

 

wyznaczanie kwot VAT w schemacie importu lub wprowadzanie faktur zakupu z krajową stawką VAT, w tym przypadku - jak wyżej - należy po prostu wprowadzić kwotę do zapłaty zgodną z fakturą.

 

Nie wiem co pan ma na myśli mówiąc : "wyznaczanie kwot VAT w schemacie importu". O jakim schemacie importu pan mówi ?

1. Tu jest przypadek gdy nie importujemy faktur zakupowych z zewn. źródeł lecz f. zakupowa jest generowana w Subiekcie.

 

2. Nie chodzi mi o dekretowanie/księgowanie  VAT-u, bo w tr. WNT działa zapis skojarzony VAT należny = VAT naliczony, wiec to nie jest ten problem

Chodzi mi o to , ze w zakładce "Dokument VAT" kwota do zapłaty nie może się pojawić w pozycji stawki VAT 23% lecz pojawia się w poz. "Nieopodatkowane", ponieważ tak zostało to zadeklarowane na poziomie f. zakupowej WNT. 

proszę zob. plik pn. WNT - Dokument VAT.png

 

3. Jeśli jest taka możliwość ustawienia schematu dekretacji tr. WNT, aby ta kwota do zapłaty pojawiała się w żądanej stawce VAT, to proszę o wskazówkę. :))

 

4. Gdy wprowadzę VAT 23%, a nie mogę zmienić kwoty do zapłaty (zob. plik  "Błąd - Suma płatnosci nie jest równa kwocie do zapłaty.png"), to

pozostaje problem z rozrachunkami  w zakładce "Nierozliczone", przy czym "Nierozliczone wg kont" akurat jest ok.

 

 

7 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak wyżej, to zależy od schematu importu.

poproszę o więcej szczegółów dot. sch. importu.

VAT na rozrachunakch z tr. WNT.png

WNT - Dokument VAT.png

Błąd - Suma płatnosci nie jest równa kwocie do zapłaty.png

Link to postu
54 minuty temu, Marek Madej napisał:

Dlaczego wprowadzenie faktury zakupu z inną kwotą do zapłaty uznaje Pan za poprawne ? Opisane niekorzystane konsekwencje wynikają z błędnego zarejestrowania dokumentu...

Nie można zapisać f. zakupu gdy suma płatności nie jest równa kwocie do zapłaty

- proszę zob. załączony plik pn. "Błąd - Suma płatnosci nie jest równa kwocie do zapłaty.png"

To dlaczego wprowadza Pan dane, które uniemożliwiają zapis dokumentu - proszę wyrównać te kwoty.

56 minut temu, Marek Madej napisał:

Dlaczego nie chciał Pan poznać możliwości programu przed rozpoczęciem pracy ?

no pewnie dlatego, żeby mógł pan zabłysnąć  :)

Tłumaczenie podstaw obsługi programu, cytowanie pomocy do programu, powtarzanie się to w mojej ocenie nie jest błyszczenie... Odrobina szczerości by nie zaszkodziła.

 

57 minut temu, Marek Madej napisał:

Możliwości jest kilka - faktury wewnętrzne wspomniane przez Andrzeja,

wystawianie dod. f. wewn nie jest dobrym rozwiązaniem, bo mniej pracy jest podczas dekretacji gdy w zakładce "Dokument VAT" przeniosę kwotę z "nieop" na  23%

Przedstawiłem możliwości programu, dzięki czemu teraz może Pan dokonać wyboru.

 

58 minut temu, Marek Madej napisał:

wyznaczanie kwot VAT w schemacie importu lub wprowadzanie faktur zakupu z krajową stawką VAT, w tym przypadku - jak wyżej - należy po prostu wprowadzić kwotę do zapłaty zgodną z fakturą.

 

Nie wiem co pan ma na myśli mówiąc : "wyznaczanie kwot VAT w schemacie importu". O jakim schemacie importu pan mówi ?

Skoro wątek dotyczy faktury zakupu to mówię o schemacie importu faktury zakupu.

 

59 minut temu, Marek Madej napisał:

1. Tu jest przypadek gdy nie importujemy faktur zakupowych z zewn. źródeł lecz f. zakupowa jest generowana w Subiekcie.

Dla schematu importu nie ma to znaczenia, dane i tak są pobierane z obrazów księgowych.

 

Godzinę temu, Marek Madej napisał:

2. Nie chodzi mi o dekretowanie/księgowanie  VAT-u, bo w tr. WNT działa zapis skojarzony VAT należny = VAT naliczony, wiec to nie jest ten problem

Chodzi mi o to , ze w zakładce "Dokument VAT" kwota do zapłaty nie może się pojawić w pozycji stawki VAT 23% lecz pojawia się w poz. "Nieopodatkowane", ponieważ tak zostało to zadeklarowane na poziomie f. zakupowej WNT. 

proszę zob. plik pn. WNT - Dokument VAT.png

Powtarzam raz jeszcze:

 

9 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:
16 godzin temu, Marek Madej napisał:

Więc jeśli w f. zakupowej VAT = "nieop" to do rejestru VAT wejdzie także  jako nieopodatkowana a nie np. 23%. :))

Jak wyżej, to zależy od schematu importu.

--

Godzinę temu, Marek Madej napisał:

3. Jeśli jest taka możliwość ustawienia schematu dekretacji tr. WNT, aby ta kwota do zapłaty pojawiała się w żądanej stawce VAT, to proszę o wskazówkę. :))

Wszystko jest opisane w pomocy do programu: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/3575,rewizor-nexo-dekretacja-dokumentow-ze-stawka-nieop-do-ewidencji-vat-w-stawce-23-procent.html

 

Godzinę temu, Marek Madej napisał:

4. Gdy wprowadzę VAT 23%, a nie mogę zmienić kwoty do zapłaty (zob. plik  "Błąd - Suma płatnosci nie jest równa kwocie do zapłaty.png"), to

pozostaje problem z rozrachunkami  w zakładce "Nierozliczone", przy czym "Nierozliczone wg kont" akurat jest ok.

Komunikat programu nie informuje, że Pan nie może tylko, że zrobił to Pan nieprawidłowo i doprowadził do sytuacji, gdzie kwota do zapłaty jest inna niż suma płatności, proszę zrobić jak napisałem zmienić kwotę do zapłaty.

Link to postu
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Wszystko jest opisane w pomocy do programu: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/3575,rewizor-nexo-dekretacja-dokumentow-ze-stawka-nieop-do-ewidencji-vat-w-stawce-23-procent.html

 

p. Danielu,

ten link był pomocny - dziękuję :)

utworzyłem pozycję złożonego zapisu w ewidencji VAT, która konwertuje 'nieop' na 23%

i OTO  CHODIZŁO :)

 

 

Pozycja złozonego zapisu w ewidencji VAT - nieop na 23%.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...