Skocz do zawartości

Wiele FS do jednej WZ

Polecane posty

6 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie za bardzo wiem o czym tu pisać... Z czym dokładnie ma Pan problem ?

Jedna WZ może mieć dokument źródłowy oraz 1 dokument handlowy powiązany.

W przypadku auto-WZ: FS jest źródłowa (jedna).

W przypadku WZ: FS jest powiązana (po jej wystawieniu) i może być tylko jedna.

 

Problem jaki ma OP to fakt, że wystawiając dokument handlowy do zwykłej WZ - można wystawić tylko jeden na wszystkie pozycje (a nie selektywnie).

 

Aktualnie nie ma obejścia tematu. Jedyne co można zrobić to skasować pozycje na WZ i przenieść na inną, którą fakturować będzie można osobno.

Zamiast kasować (aby zachować ciągłość dokumentów) można także wystawić KWZ, wystawić nową WZ na zwrócony towar i wtedy fakturować osobno (a zdarzenie opisać w uwagach i ew. powiązać dokumenty).

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Scenariusz 1:

Mamy 2 zamówienia ZK, które chcemy wysłać wspólnie.

Mimo, że wewnętrznie ustaliliśmy (właśnie dlatego, że FS nie może realizować częściowo WZ), że nie powinno się realizować wielu ZK jedną WZ, to często się ktoś zapomina.

Wtedy mamy wiele ZK jedną WZ-ką.

Jedno ZK podlega np. pod umowę dostawczą, natomiast druga ZK jest dodatkowym zamówieniem (jedynie wysłanym wspólnie ze wspólną WZ).

Umowa dostawcza wymaga od nas wystawienia osobnej faktury, niepomieszanej z innymi zamówieniami.

Osobna faktura wynika nie zawsze z tylko widzimisię, ale także np. innych stron transakcji (np. płatnik).

 

Scenariusz 2:

To samo co wyżej, ale po prostu bez ZK. Nie wiem nawet po co mówiłem o ZK. Wystarczy, że jedno wydanie ma być fakturowane na 2 sposoby.

 

Scenariusz 3:

W miejscu montażu jest jakaś ekipa. Na przestrzeni tygodni/miesięcy wysyłamy im jakieś urządzenia, podlegające fakturowaniu (zatem WZ, nie RW jako materiał).

Warunkiem fakturowania jest ukończenie montażu poszczególnych urządzeń.

Jeżeli zrobimy dostawę jedną WZ, a np. pozycję 1 zamontują w 2 tygodnie, ale pozycję 2 będą robić przez 2-3 miesiące, to powstaje problem z tematu.

 

Opisałem szczególny scenariusz, ale myślę, że na pewno się zdarza, że część dostawy ma być fakturowana teraz, a część później.

 

Rozwiązanie:

Wszystkie powyższe naprawiamy właśnie tak jak opisałem wcześniej: KWZ do oryginalnej WZ, a później WZ z usuniętymi przez KWZ pozycjami, po to żeby rozbić możliwość fakturowania. Nie jest to idealne, ale ujdzie.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
W dniu 13.09.2022 o 13:31, Ernest Sadowski napisał:

Aktualnie nie ma obejścia tematu.

Jak nie ma obejścia, skoro sam Pan je podał, a nawet dwa:

W dniu 13.09.2022 o 13:31, Ernest Sadowski napisał:

Jedyne co można zrobić to skasować pozycje na WZ i przenieść na inną, którą fakturować będzie można osobno.

Zamiast kasować (aby zachować ciągłość dokumentów) można także wystawić KWZ, wystawić nową WZ na zwrócony towar i wtedy fakturować osobno (a zdarzenie opisać w uwagach i ew. powiązać dokumenty).

stąd napisałem / dopytałem:

W dniu 13.09.2022 o 13:25, Daniel Kozłowski napisał:

Nie za bardzo wiem o czym tu pisać...

--

57 minut temu, Ernest Sadowski napisał:

Scenariusz 1:

Mamy 2 zamówienia ZK, które chcemy wysłać wspólnie.

Mimo, że wewnętrznie ustaliliśmy (właśnie dlatego, że FS nie może realizować częściowo WZ), że nie powinno się realizować wielu ZK jedną WZ, to często się ktoś zapomina.

Wtedy mamy wiele ZK jedną WZ-ką.

Jedno ZK podlega np. pod umowę dostawczą, natomiast druga ZK jest dodatkowym zamówieniem (jedynie wysłanym wspólnie ze wspólną WZ).

Umowa dostawcza wymaga od nas wystawienia osobnej faktury, niepomieszanej z innymi zamówieniami.

Osobna faktura wynika nie zawsze z tylko widzimisię, ale także np. innych stron transakcji (np. płatnik).

Od tego są programy, aby przypominały użytkownikom / blokowały operacje, których nie powinni wykonywać.

 

Godzinę temu, Ernest Sadowski napisał:

Scenariusz 3:

W miejscu montażu jest jakaś ekipa. Na przestrzeni tygodni/miesięcy wysyłamy im jakieś urządzenia, podlegające fakturowaniu (zatem WZ, nie RW jako materiał).

Warunkiem fakturowania jest ukończenie montażu poszczególnych urządzeń.

Jeżeli zrobimy dostawę jedną WZ, a np. pozycję 1 zamontują w 2 tygodnie, ale pozycję 2 będą robić przez 2-3 miesiące, to powstaje problem z tematu.

Z opisu nie rozumiem dlaczego nie są wykorzystywane dokumenty RW czy też wydzielony magazyn, który daje pełną elastyczność w fakturowaniu.

 

Godzinę temu, Ernest Sadowski napisał:

Opisałem szczególny scenariusz, ale myślę, że na pewno się zdarza, że część dostawy ma być fakturowana teraz, a część później.

Jeśli coś "się zdarza" to nie uważam, aby był to powód do wprowadzania tak obszernych zmian w programie, zwłaszcza kiedy są obejścia.

Link to postu
12 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jeśli coś "się zdarza" to nie uważam, aby był to powód do wprowadzania tak obszernych zmian w programie, zwłaszcza kiedy są obejścia.

Nigdy nie powiedziałem, że jestem za ich wprowadzeniem. Podałem tylko scenariusze, które znam z życia.

Jestem świadomy, że rozszerzenie nexo o takie możliwości wiąże się z przejściem z:

(jedna lub wiele WZ)->(jedna FS)

na

(jedna lub wiele WZ)->(jedna lub wiele FS)

...a każdy wie, że relacje wiele do wielu przyprawiają czasem o ból głowy. Ogrom zmian jakie wystąpiłyby w bazie i wzorcach jest nie warty świeczki. Lepiej znać program i poprawnie prowadzić dokumenty.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...