Skocz do zawartości

Organizacja pracy; wydruki paragonów i etykiet wysyłkowych

Polecane posty

Szukam sposobu na polepszenie organizacji pracy. Jestem ciekaw jak to u was wygląda? My obecnie realizujemy transakcje partiami po ok. 40 paczek. Czyli zbiorczo drukujemy paragony i FV, następnie drukujemy etykiety A6 oraz listę magazynową A4. Jedna osoba zbiera towary z listy magazynowej, druga zaś paruje etykiety nadawcze A6, które w opisach zawartości zawierają w pierwszej linii nr dokumentu sprzedaży z paragonami i fakturami. Następnie taki komplet (dokument sprzedaży+etykieta+towar) ląduje na stole do pakowania.

Problem w tym, że o ile paragony i FV drukują się w kolejności, to etykiety nadawcze już nie. Trzeba je sortować ręcznie i przyczepiać do paragonów, co zajmuje sporo czasu i w dodatku potrafi powstać czeski błąd.

 

Jaki macie inny sprawdzony sposób? Wydaje mi się, że jakby etykiety drukowały się w takiej samej kolejności jak dokumenty sprzedaży to problemu by nie było...

 

Do tej pory dla ułatwienia pracy, zrobiliśmy większe i pogrubione symbole na liście magazynowej, na dokumentach sprzedaży symbol jest drukowany jako pierwszy przed nazwą towaru, lista magazynowa ma sortowanie po polach własnych (nr regału i półki z Subiekta, które są przypisane do każdego towaru) dla ułatwienia zbierania towarów w kolejności, aby nie latać po magazynie jak pszczoła.

 

selloss.png

Edytowane przez Radek A
Link to postu

Można zastosować inne podejście i drukować dokument sprzedaży oraz etykietę kurierską w momencie pakowania. Wtedy nie trzeba będzie parować (uniknięcie czeskiego błędu).
Można też zastosować narzędzie dodatkowe, które wyświetli transakcje powiązane z listą magazynową i pomoże w pakowaniu poszczególnych zamówień (używając skanera kodów kreskowych).
Ale takie podejście wymagałoby w pakowalni jakiegoś stanowiska komputerowego i drukarek.

Link to postu
5 minut temu, Piotr Taraszkiewicz napisał:

Można zastosować inne podejście i drukować dokument sprzedaży oraz etykietę kurierską w momencie pakowania. Wtedy nie trzeba będzie parować (uniknięcie czeskiego błędu).
Można też zastosować narzędzie dodatkowe, które wyświetli transakcje powiązane z listą magazynową i pomoże w pakowaniu poszczególnych zamówień (używając skanera kodów kreskowych).
Ale takie podejście wymagałoby w pakowalni jakiegoś stanowiska komputerowego i drukarek.

Pierwszy pomysł ma jedną poważną wadę, a mianowicie jest zbyt wolny i wymagałby "latania" pomiędzy pakowaniem, a stanowiskiem sprzedaży z drukarką fiskalną i etykieciarką.

Na drugą sugestię nie mam pomysłu, ale na pewno najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś skaner i umieszczenie unikalnych kodów na dokumencie sprzedaży i etykiecie lub taki, który porównywałby nr nadania etykiety z kodem nadrukowanym na paragonie/FV.

Taki ręczny skaner mógłby też pomóc przy zbieraniu towarów z magazynu, gdyż każdy towar ma etykietę z nr EAN, co też pomogłoby wyeliminować pomyłki przy zbieraniu nie tego towaru.

Link to postu

Nie o taki model pracy mi chodziło.
Niektórzy klienci stanowisko pakowania mają wyposażone  w komputer i drukarkę fiskalną. Ta drukarka tam stoi i nie jest przemieszczana między różnymi stanowiskami.
Jak przychodzi towar z listą magazynową to operator pakujący skanuje kod z listy i w programie dostaje wykaz zamówień.

Wybiera zamówienie które będzie pakował i wyświetla mu się lista towarów z tego zamówienia.
Wybiera potrzebne towary z kontenera i skanuje je czytnikiem kodów kreskowych aby potwierdzić poprawność z zamówieniem.
Jak już będzie miał wszystkie towary dla danego zamówienia to program automatycznie drukuje dokument sprzedaży i tworzy etykietę kurierską.

Nie trzeba wtedy bawić się z wcześniejszymi wydrukami i parowaniem etykiet.
Nie wiem czy to będzie pasować do Twojej firmy, ale wiem że dużo osób tak właśnie działa.
Może da się wykluczyć konieczność fiskalizacji wydrukiem innego rodzaju dokumentu sprzedaży, wtedy nie będzie potrzebna drukarka fiskalna na stanowisku pakowania. Może da się wykluczyć całkowicie drukowanie faktury i wysyłać ją mailem, wtedy na stanowisku pakowania byłaby potrzebna jedynie etykieciarka.
 

Link to postu

Ale dlaczego nie masz etykiet w kolejności? 
Ja działam bardzo podobnie i wszystko idzie równo, paragony, etykiety wszystko w kolejności elegancko.

Masz tez dokumenty ZK? Może  tu jest problem? 

Ja dokumenty i etykiety tworze według rodzajów dostawy, nic się nie rozsypuje.

 

1. Sortuje zamówienia według dostaw

2. Tworze ZK najpierw dla poczty, potem wszystkie paczkomaty (osobno Smart, osobno NieSMART) itd. 

3. Jak już mam do wszystkich zamówień dokumenty ZK, wtedy sortuje według numerow ZK

4. Drukuje zestawienie towarów do uszykowania (z Subiekta)

5. Drukuje paragony / faktury według wcześniej  wysportowanej kolejności (paragony drukują się według kolejności numerow ZK.

6. Tworze paczki, według wcześniej wysportowanej kolejności. 

7 Paczki otrzymują kolejne numery

8.drukuje etykiety, jest zachowana kolejność. Na etykiecie mam nr ZK, na paragonie tez mam nr ZK. 
 

Koniec. 

 

 

 

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Powiem szczerze, że przyglądam się Sello (współpraca z nexo pro) i im więcej czytam, oglądam, tym mniej wiem i rozumiem.

Macie gdzieś linka do tematu, gdzie opisane jest:

- listy magazynowe - nie bardzo wiem gdzie to tworzycie, na czym to polega, w czym to niby usprawnia pracę

- automatycznego drukowania dokumentów sprzedaży i tworzenia etykiet wysyłkowych

 

W naszym przypadku chodzi głównie o:

- przyspieszenie tworzenia etykiet wysyłkowych i ich wydruku, WzA to jakiś absurd, przy 10 wysyłkach/zamówieniach to już dłuuuugi czas roboty, a co dopiero przy 50 dziennie

 

Nasza forma działania przy realizacji:

- stanowisko pakowania posiada lapek, drukarka fiskalna, drukarka etykiet

- obecnie importujemy zamówienia do sklepu, do nexo pro

- otwieramy każde zamówienie, sprawdzamy zamówione produkty, zbieramy z magazynu

- na stole pakowania wrzucamy do kartonu każde zamówienie z osobna, drukujemy dokument sprzedaży i robimy wysyłkę z drukiem etykiet

- zaklejamy, oklejamy i odkładamy na miejsce oddawcze dla każdego z kurierów

 

Jakieś sugestie z Waszej strony? Da się to w Sello zautomatyzować? Chodzi mi głównie o pominięcie WzA, bo to jakiś absurd jak wspomniałem.

 

Link to postu
W dniu 23.11.2022 o 20:49, Rafał Leszczyński napisał:

listy magazynowe - nie bardzo wiem gdzie to tworzycie, na czym to polega, w czym to niby usprawnia pracę

Zapewne mowa o wydruku listy magazynowej. Wydruk taki można znaleźć w Ustawienia => Słowniki => Wydruki -> Lista magazynowa. Wydruki dla paczek są w Sello powiązane z dostawami, a wiec w słowniku Dostawy - sposoby wysyłki dla używanych dostaw należy wybrać Listę magazynową aby paczki z daną dostawą były na takiej liście drukowane.

 

Następnie w module paczek można taką listę wydrukować i dostarczyć osobom zajmującym się pakowaniem. To tylko jedna z form pomocy przy pakowaniu, nie każdy ją stosuje.

 

W dniu 23.11.2022 o 20:49, Rafał Leszczyński napisał:

automatycznego drukowania dokumentów sprzedaży i tworzenia etykiet wysyłkowych

Automatycznego drukowania w Sello obecnie nie ma. Drukowanie dokumentów odbywa się z poziomu transakcji, drukowanie etykiet z poziomu paczek.

  • 55% użytkowników Sello drukowanie dokumentów oraz etykiet wykonuje zbiorczo przed pakowaniem - potem dopasowują je do paczek
  • 40% użytkowników tworzy te wydruki w trakcie pakowania pojedynczej paczki

(dane z ankiety przeprowadzonej w marcu 2022)

 

Pełna automatyzacja w zasadzie niemal dowolnych procesów będzie domeną Sello NX.

W dniu 23.11.2022 o 20:49, Rafał Leszczyński napisał:

przyspieszenie tworzenia etykiet wysyłkowych i ich wydruku, WzA to jakiś absurd, przy 10 wysyłkach/zamówieniach to już dłuuuugi czas roboty, a co dopiero przy 50 dziennie

Włączając synchronizację dostawy Sello z serwisem WzA można te przesyłki tworzyć zbiorczo w serwisie WzA. Wystarczy wybrać w zasadzie drukowanie etykiet (po uprzedniej konfiguracji dostaw) i Sello utworzy samo przesyłki w WzA, pobierze wydruki, puści na drukarkę.

 

Cytat

Nasza forma działania przy realizacji:

- stanowisko pakowania posiada lapek, drukarka fiskalna, drukarka etykiet - czyli można wybrać wariant tworzenia wydruków w trakcie pakowania pojedynczej paczki

- obecnie importujemy zamówienia do sklepu, do nexo pro - tutaj zamówienia z Allegro obsługiwane by były w Sello. Do Subiekta trafiają tylko ZK (w celu rezerwacji jeśli jest taka potrzeba) oraz generowane są dokumenty sprzedaży (również z Sello).

- otwieramy każde zamówienie, sprawdzamy zamówione produkty, zbieramy z magazynu - tutaj może być przydatny wydruk zestawienia towarów do zabrania z magazynu https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/4730-zestawienie-ilościowe-towarów/#comment-370232, wydruk listy magazynowej https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/4293-listy-magazynowe/#comment-21469, wydruk pojedynczej transakcji, zależnie od sposobu zbierania towarów z magazynu (pojedyncza paczka, wiele paczek)

- na stole pakowania wrzucamy do kartonu każde zamówienie z osobna, drukujemy dokument sprzedaży i robimy wysyłkę z drukiem etykiet

- zaklejamy, oklejamy i odkładamy na miejsce oddawcze dla każdego z kurierów

 

Link to postu
35 minut temu, Bartosz Rosa napisał:

Włączając synchronizację dostawy Sello z serwisem WzA można te przesyłki tworzyć zbiorczo w serwisie WzA. Wystarczy wybrać w zasadzie drukowanie etykiet (po uprzedniej konfiguracji dostaw) i Sello utworzy samo przesyłki w WzA, pobierze wydruki, puści na drukarkę.

Powoli, jeszcze raz :-). Czyli np dla Allegro DPD, Allegro Kurier Inpost, Allegro Paczkomaty jako serwis kurierski wybieram WzA, żeby tworzyć te wysyłki zbiorczo w Sello, drukować je z poziomu Sello? Chodzi mi o to, że na start robimy tylko 3 w/w formy dostawy, oczywiście ze Smartem lub bez. Wówczas, jeśli dobrze Cię zrozumiałem mamy od ręki rozpoznanie Smarta, etykiety stworzę i wydrukuję zbiorczo lub pojedynczo z poziomu Sello - TAK?

 

Pytanie tylko pozostanie czy dla takiego sposobu jak opisałem (nadanie i druk etykiet) w Ustawienia/Słowniki/Sposoby wysyłki i tutaj dla każdej z trzech form dostawy mam ustawić 'Serwis kurierski' jak WzA?

 

ps. z tego co zauważyłem, to przy wszystkich Inpostowych muszę wybrać w ustawieniach sposobu wysyłki Serwis kurierski jako ShipX, bo jeśli tam ustawię WzA, to przy konfiguracji i tak mam na umowie własnej. Z tego co wiem, to chyba W serwisie aukcyjnym tez takie ustawienia dla inposta wpisywałem. Podsumowując, mam dla sposobów Inpostowych ustawić ShipX czy WzA. Jeśli WzA, to co wybrac wówczas w konfiguracji, bo tam tylko umowa własna 😞

Edytowane przez Rafał Leszczyński
Link to postu

Tak, WzA samo wie kiedy jest SMART a kiedy nie. Sello tworzy dla wybranych przesyłek przesyłki w WzA i umożliwia pobranie i wydrukowanie etykiet (zbiorczo).

7 minut temu, Rafał Leszczyński napisał:

Pytanie tylko pozostanie czy dla takiego sposobu jak opisałem (nadanie i druk etykiet) w Ustawienia/Słowniki/Sposoby wysyłki i tutaj dla każdej z trzech form dostawy mam ustawić 'Serwis kurierski' jak WzA?

Tak. To co jest jeszcze konieczne, to dokładne powiązanie dostaw Allegro z zamówienia z usługami w WzA w oknie pod przyciskiem Konfiguracja.

Niepoprawne powiązanie będzie generowało błędy przy próbie stworzenia przesyłki, mówiące o tym, że klient wybrał inny sposób wysyłki.

 

Link to postu
5 minut temu, Bartosz Rosa napisał:

To co jest jeszcze konieczne, to dokładne powiązanie dostaw Allegro z zamówienia z usługami w WzA w oknie pod przyciskiem Konfiguracja.

Niepoprawne powiązanie będzie generowało błędy przy próbie stworzenia przesyłki, mówiące o tym, że klient wybrał inny sposób wysyłki.

no wiec tak jak myślałem...pytanie co w przypadku Allegro Inpost Kurier, pobranie, Paczkomaty? Jeśli wybieram w konfiguracji WzA, to mogę wybrać jedynie umowę własną (piszę o Usłudze). Czyli mimo iż w konfiguracji ustawię WzA to i tak dalej, jako Usługa mam wybrać Umowa własna, zgadza się? Id i token wpiszę w innym miejscu jak rozumiem?

 

Jeśli wybiorę przy Inpostowych w konfiguracji WzA, a dalej Umowę własną bo nic innego się nie da, to gdzie wylądują przesyłki? W WzA czy Inpost?

Edytowane przez Rafał Leszczyński
dopisano
Link to postu
W dniu 2.11.2022 o 21:51, Paweł Nitendel napisał:

Ale dlaczego nie masz etykiet w kolejności? 
Ja działam bardzo podobnie i wszystko idzie równo, paragony, etykiety wszystko w kolejności elegancko.

Masz tez dokumenty ZK? Może  tu jest problem? 

Ja dokumenty i etykiety tworze według rodzajów dostawy, nic się nie rozsypuje.

 

1. Sortuje zamówienia według dostaw

2. Tworze ZK najpierw dla poczty, potem wszystkie paczkomaty (osobno Smart, osobno NieSMART) itd. 

3. Jak już mam do wszystkich zamówień dokumenty ZK, wtedy sortuje według numerow ZK

4. Drukuje zestawienie towarów do uszykowania (z Subiekta)

5. Drukuje paragony / faktury według wcześniej  wysportowanej kolejności (paragony drukują się według kolejności numerow ZK.

6. Tworze paczki, według wcześniej wysportowanej kolejności. 

7 Paczki otrzymują kolejne numery

8.drukuje etykiety, jest zachowana kolejność. Na etykiecie mam nr ZK, na paragonie tez mam nr ZK. 
 

Koniec. 

 

 

 

Nie mam ZK, tworzę od razu PAi i FV. Podobnie robię jak opisałeś, ale każdą formę dostawy trzeba robić osobno, drukować dok. końcowe, przerzucać do paczek, sortować po nr dokumentu i wysyłać WzA, osobne okno PDF, osobno klikasz drukuj itd. Brakuje tu jakiegoś integratora, aby różne formy dostaw można było drukować w mixie po sortowaniu numerów dok. końcowych.

Link to postu
W dniu 25.11.2022 o 09:55, Rafał Leszczyński napisał:

pytanie co w przypadku Allegro Inpost Kurier, pobranie, Paczkomaty?

Wydaje mi się, że Allegro na swoich umowach nie obsługuje pobrań. Ale czy tak jest nadal to nie wiem.

 

W dniu 25.11.2022 o 09:55, Rafał Leszczyński napisał:

Jeśli wybieram w konfiguracji WzA, to mogę wybrać jedynie umowę własną (piszę o Usłudze). Czyli mimo iż w konfiguracji ustawię WzA to i tak dalej, jako Usługa mam wybrać Umowa własna, zgadza się?

Tak. WzA to w zasadzie taki broker pośredniczący pomiędzy Sello a kurierami, przy czym można korzystać albo z umów Allegro albo z umów własnych (o ile w Allegro da radę taką umowę dodać dla konkretnego kuriera). W przypadku gdy Allegro nie oferuje własnej umowy (np do pobrań) to trzeba w Allegro dodać własną umowę dla konkretnego kuriera i wtedy Sello przy wchodzeniu do okna konfiguracji WzA tę umowę wyświetli do wyboru w usługach.

 

W dniu 25.11.2022 o 09:55, Rafał Leszczyński napisał:

Id i token wpiszę w innym miejscu jak rozumiem?

Dokładnie to w Allegro należy podać te dane. Wtedy Sello będzie mogło korzystać z tej usługi na własnej umowie.

 

W dniu 25.11.2022 o 09:55, Rafał Leszczyński napisał:

Jeśli wybiorę przy Inpostowych w konfiguracji WzA, a dalej Umowę własną bo nic innego się nie da, to gdzie wylądują przesyłki? W WzA czy Inpost?

I tu i tu. WzA jest tylko brokerem zapewniającym jednolity kontrakt dostępowy do różnych kurierów przez API dla programów zewnętrznych. Czyli Sello nie rozmawia bezpośrednio z InPostem, tylko z WzA - zlecając mu utworzenie przesyłki zgodnie z wybraną usługą. Jeśli będzie tam InPost to WzA utworzy taką przesyłkę w InPoście i zwróci jej dane do Sello. Nie jestem pewien natomiast czy będzie ona widoczna w samym interfejsie InPostu, bo różnie z tym bywa. 

 

Komunikacja wygląda zatem tak:

 

Sello <--> WzA <--> InPost (w przypadku synchronizacji WzA)

 

Sello <--> InPost (w przypadku synchronizacji ShipX)

 

 

Link to postu

Dlatego, że są one zwracane z serwisu WzA pojedynczo i puszczane jedna po drugiej do programu obsługującego drukowanie PDF. Jeden z nich odpali się szybciej, drugi wolniej i etykiety są drukowane przez to w różnej kolejności.

 

Jest pewne teoretyczne rozwiązanie.

 

W parametrach użytkownika jest dostępna sekcja DRUKOWANIE WIELU PLIKÓW PDF

obraz.png.ccb7cf3207aa77ae06305a34ae0a1c2c.png

w której można wprowadzić opóźnienie pomiędzy zleceniem kolejnego wydruku - trzeba to dobrać doświadczalnie, tak aby program do drukowania PDFów zdążył się otworzyć, odczytać plik PDF i wysłać go na drukarkę.

 

Można również włączyć pstryczek Wysyłaj kolejny plik do drukarki.... Funkcja ta odczytuje bufor drukarki i czeka aż będzie opróżniony aby wysłać kolejny plik. Z naszych testów wynika, że to odczytywanie nie zawsze dobrze działa więc raczej bym to traktował jako funkcję eksperymentalną. Aby nie zablokować drukowania całkowicie gdy ta funkcja zawiedzie w pliku Sello.exe.config w folderze instalacyjnym Sello w kluczu configuration/appSettings można dodać taki parametr:

 

<add key="InsERT.Sello.Utilities.EmptyPrintingQueueTimeout" value="20"/>

To jest Timeout (w sekundach) dla oczekiwania na opróżnienie kolejki wydruków.

 

Link to postu
  • 1 rok później...
W dniu 30.11.2022 o 09:07, Bartosz Rosa napisał:

Jest pewne teoretyczne rozwiązanie.

 

W parametrach użytkownika jest dostępna sekcja DRUKOWANIE WIELU PLIKÓW PDF

obraz.png.ccb7cf3207aa77ae06305a34ae0a1c2c.png

w której można wprowadzić opóźnienie pomiędzy zleceniem kolejnego wydruku - trzeba to dobrać doświadczalnie, tak aby program do drukowania PDFów zdążył się otworzyć, odczytać plik PDF i wysłać go na drukarkę.

Ktoś może testował i doszedł do tego jaki czas opóźnienia najlepiej działa?

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...