Skocz do zawartości

Problem z rozliczeniem faktury zaliczkowej

Polecane posty

Wystąpił u mnie następujący problem.

 

W październiku wystawiliśmy fakturę zaliczkową (dla polskiego klienta) z kwotą do zapłaty za całość(wg przykładu 600 EUR)

Towar A			1szt	100EUR
Towar B			1szt	200EUR
Towar C			1szt	300EUR

W listopadzie wystawiliśmy WZ na 2 pozycje(wg przykładu 400 EUR)

Towar A			1szt	100EUR
Towar C			1szt	300EUR

Wysyłka towaru B nastąpi nie wcześniej niż w grudniu/styczniu.

 

Pytanie jakie mam dotyczące tej sytuacji to jakie dokumenty powinienem wystawić w listopadzie?

 

Moja Księgowość twierdzi ze powinienem wystawić jakiś dokument w listopadzie ze względu na rozliczenie podatku (vat rozliczony w październikowej FL)

 

Księgowa proponuje dwa rozwiązania:

  1. wystawić fakturę końcową częściową O.o (nie widzę takiej opcji w Subiekcie)
  2. skorygować WZ skorygować FL i wystawić FS do wcześniej korygowanych WZ (klient się na to nie zgodzi)
Link to postu

Cytując Księgową słowo w słowo

Wydanie towaru powoduje powstanie obowiązku podatkowego DOHODOWEGO (podatrek VAT zsotał rozliczony w 10/22 przy pomocy faktury zaliczkowej).

W momencie wydania towaru powinna zostać wystawiona faktura częściowo rozliczająca zaliczkę i przenosząca prawo własności danego towaru na klienta.
Czyli powinna nastąpić sprzedaż towaru i dodatkowo powinna się pojawić pozycja mówiąca o częściowym rozliczeniu wpłaconej w 10/22 zaliczki, gdzie do zapłaty wyjdzie zero.

 

Link to postu

A czy księgowa może zacytować źródło tej opinii?

Bo np tu: https://www.podatki.biz/artykuly/zasady-wystawiania-faktur-zaliczkowych-i-koncowych_55_25603.htm

 

piszą tak: "Jeśli faktura została wystawiona w związku z otrzymaniem jednej zaliczki, która obejmowała 100% zapłaty, po dokonaniu dostawy towarów lub usług nie wystawia się już faktury końcowej."

Link to postu
W dniu 1.12.2022 o 21:03, Andrzej Kubik napisał:

A czy księgowa może zacytować źródło tej opinii?

Zacytuje księgową, w imieniu kolegi z pracy:

Cytat

„Księgowa” ma doświadczenie zawodowe długoletnie, z którego wynika, że jak wystawi się fakturę końcową, która rozlicza zaliczkę to wtedy nie ma wątpliwości co do dostawy i rozliczenia podatku dochodowego zarówno u sprzedawcy jak i kupującego.

ZAWSZE gdy nie jest dostawa rozliczana rozliczona fakturą końcową, to i u sprzedawcy i kupującego nie ma odpowiednich zapisów w księgach, bo …. Dokumenty WZ nie są dostarczane przez pracowników do działu księgowości.

 

W przypadku wystawienia faktury końcowej – sytuacja jest najbardziej klarowna.

 

Poniżej jedna z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 października 2020 r. (0114-KDIP1-3.4012.476.2020.3.PRM)

Jak wynika z art. 106b ust. 1 i ust. 4 ustawy, faktura ma stwierdzać dokonanie sprzedaży czy też otrzymanie przez Wnioskodawcę całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności.

      Wnioskodawca co do zasady nie powinien wystawić faktury końcowej w przypadku otrzymania i udokumentowania otrzymanych wcześniej zaliczek obejmujących całą zapłatę za usługę. Jednocześnie należy zaznaczyć, że obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie zabraniają wystawiania faktur końcowych, które będą dodatkowym dowodem potwierdzającym wyświadczenie usługi i z których wynikać będzie, że należność w całości została uregulowana. Jeżeli zatem w przypadku, gdy Wnioskodawca wystawi fakturę końcową, gdy uprzednio do tej samej transakcji wystawił faktury zaliczkowe obejmujące 100% należnego wynagrodzenia na poczet świadczonych usług, to w takiej fakturze końcowej powinien zostać „wyzerowany podatek”?.

     Reasumując należy stwierdzić, że podatnik, który 100% zaliczkę udokumentował fakturą zaliczkową po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi nie ma obowiązku wystawienia faktury „końcowej”, lecz może to zrobić.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...