Skocz do zawartości

Zmniejszanie bazy - usuwanie starych maili

Polecane posty

Witam,

 

w związku z tym, że moja baza urosła już do 8 GB postanowiłem ją odchudzić. Na początek pod nóż poszły stare maile wysłane. Było ich ok. 100 tys. szt. Z Sello zostały wykasowane (usuwanie trwało kilkanaście godzin - tyle czasu "mielił" serwer). Po tej operacji sprawdziłem wielkość bazy i co się okazało, że nie zmniejszyła się ani o MB - sprawdzane poprzez Explorera jak i Management Studio. O co może w tym przypadku chodzić? Jak można sprawdzić czy maile zostały faktycznie wykasowane, czy tylko "odpięte" od programu? Czy może trzeba zresetować serwer, aby zobaczyć rezultat?

 

Pozdr

Link to postu

Jak najbardziej oznacza usunięcie ich z bazy - Sello wyświetla tylko to, co pobiera z bazy danych.  Zasada działania jest z grubsza taka: jeśli trzeba kasujesz dane z bazy to zostaje wolne miejsce.  Wielkość bazy nie ulega zmniejszeniu, ale to wolne miejsce jest w pierwszej kolejności wykorzystywane w przypadku dodawania kolejnych danych.  Dopiero jeśli nie ma już wolnego miejsca w bazie powiększany jest plik na dysku.  Faktycznie zmniejszenie bazy danych można wymusić poleceniem Shrink, ale nie ma to większego znaczenia praktycznego.

Najprościej sprawdzić, ile faktycznie masz miejsca w SQL Management Studio - z menu kontekstowego dla bazy danych Sello wybierasz Tasks->Shrink->Database i widzisz na ekranie m.in. aktualną wielkość pliku bazy danych oraz ilość wolnego miejsca w nim.  Niestety te informacje też nie są do końca miarodajne - nie znam wewnętrznych mechanizmów MS SQLa, ale ostatnio zaobserwowałem, że miejsce przydzielane jest też bezpośrednio tabelom - wtedy to wolne miejsce nie jest tu widoczne.

Link to postu
  • 8 miesięcy temu...

Najłatwiej zaznaczając maile na liście i usuwając je z menu programu. Usuwanie maili z bazy jest nieco skomplikowane. Z kolei czyszczenie ich treści nie usuwa maili z listy (nadal będzie ich 70tyś, ale będą puste).

 

Sugeruję przefiltrować listę maili np po dacie tak aby były tam mniejsze porcje maili do usuwania. Zaznaczenie i usuwanie 70tyś maili może być trochę czasochłonne.

Link to postu

Ok jakoś się udało to zrobić tak jak napisałeś.

 

Czy jest ogólnie możliwe żeby sello wysyłało jakie kolwiek wiadomości jeżeli nie są one w zakładce "Skrzynka nadawcza" ?

 

Wczoraj po miesiącu niedziałania mailingu z sello udało się to naprawić i wyszło od nas 10k maili ?

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...