Skocz do zawartości

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Polecane posty

a ja mam problem ze składką zdrowotna na podatku liniowym, mam najnowsza wersję Rachmistrza NEXO- u żadnego "liniowca" nie ma wpisanej kwoty zapłaconej składki za rok 2022 , w pozostałych formach, czyli ryczałt i ogólne to pole się uzupełnia, a w liniowym nie- czy tylko ja mam taki problem, czy coś poszło nie tak???

liniowy zus.jpg

Link to postu

Dzień dobry,

U mnie również nie zgadza się suma należnych miesięcznych składek wynikająca ze złożonych dokumentów za rok 2022 - dla żadnego podmiotu w moim biurze. Wszystko przeliczałam ręcznie.

 

Najprostszy przykład - działalność gospodarcza prowadzona od sierpnia 2022 - tylko ubezpieczenie zdrowotne, nigdy nie przekroczono kwoty 270,90zł ub. zdrowotnego. Oto rozliczenie:

 

image.png.f4fac84c9d1519449cb989030a571a87.png

Bardzo proszę o wyjaśnienie.

Link to postu
11 godzin temu, Magdalena Błach-Łukasik napisał:

a ja mam problem ze składką zdrowotna na podatku liniowym, mam najnowsza wersję Rachmistrza NEXO- u żadnego "liniowca" nie ma wpisanej kwoty zapłaconej składki za rok 2022 , w pozostałych formach, czyli ryczałt i ogólne to pole się uzupełnia, a w liniowym nie- czy tylko ja mam taki problem, czy coś poszło nie tak???

 

Dzień dobry, faktycznie potwierdzamy problem dla podatku liniowego w przypadku, jeżeli w okresie kalendarzowym są co najmniej dwa okresy KPiR. Poprawimy ten problem najszybciej jak to możliwe. Na ten moment mogę zalecić ręczne uzupełnienie kwoty.

Link to postu
10 godzin temu, Marta Kolasa napisał:

Dzień dobry,

U mnie również nie zgadza się suma należnych miesięcznych składek wynikająca ze złożonych dokumentów za rok 2022 - dla żadnego podmiotu w moim biurze. Wszystko przeliczałam ręcznie.

 

Najprostszy przykład - działalność gospodarcza prowadzona od sierpnia 2022 - tylko ubezpieczenie zdrowotne, nigdy nie przekroczono kwoty 270,90zł ub. zdrowotnego. Oto rozliczenie:

Proszę pamiętać, że rok składkowy dla skali i podatku liniowego to luty 2022 - styczeń 2023. Z tego okresu pobieramy należne składki.

Link to postu

Dzień dobry. Czyli mimo wszystko się nie zgadza. Pierwsza składka była płacona we wrześniu za sierpień 2022, kolejna w październiku, listopadzie, grudniu i ostatnia w styczniu 2023 za grudzień 2022. Daje to łącznie 5 składek, a program nalicza sześć. Nie rozumiem dlaczego.

 

Czy wynika to z tego, że należy również uwzględnić składkę płatną w lutym 2023, gdyż licząc składkę za styczeń 2023 braliśmy pod uwagę dochód za grudzień 2022?

Link to postu

Tak jak wspomniałem wcześniej: w Pani przypadku rok składkowy 2022 trwa od sierpnia 2022 do stycznia 2023. Data zapłaty nie ma tutaj znaczenia. Ważny jest miesiąc, za który naliczamy składki.

naliczenia.thumb.png.99dfe4de86928169df6b4a6946e4c795.png

Czyli w Pani przypadku:

- sierpień 2022

- wrzesień 2022

- październik 2022

- listopad 2022

- grudzień 2022

- styczeń 2023.

 

Co daje 6 składek należnych w roku składkowym 2022.

 

Edytowane przez Arkadiusz Cieśla
Link to postu
W dniu 10.05.2023 o 11:49, Arkadiusz Cieśla napisał:

Tak jak wspomniałem wcześniej: w Pani przypadku rok składkowy 2022 trwa od sierpnia 2022 do stycznia 2023. Data zapłaty nie ma tutaj znaczenia. Ważny jest miesiąc, za który naliczamy składki.

naliczenia.thumb.png.99dfe4de86928169df6b4a6946e4c795.png

Czyli w Pani przypadku:

- sierpień 2022

- wrzesień 2022

- październik 2022

- listopad 2022

- grudzień 2022

- styczeń 2023.

 

Co daje 6 składek należnych w roku składkowym 2022.

 

Mam identyczny przypadek. Naliczam 6 składek, a Płatnik i tak redukuje do pięciu i chce koniecznie zwrócić składkę za 1 m-c.

Ręczna edycja powoduje błąd krytyczny.

Inny przypadek: działalność zakończona w grudniu a Płatnik nalicza dodatkową składkę do zapłaty, chyba za styczeń 2023.

Ewidentnie coś nie wyszło z rozliczeniem niepełnego roku.

Link to postu

Dzień dobry, 

2 godziny temu, Tadeusz Matyas napisał:

Mam identyczny przypadek. Naliczam 6 składek, a Płatnik i tak redukuje do pięciu i chce koniecznie zwrócić składkę za 1 m-c.

Ręczna edycja powoduje błąd krytyczny.

Płatnik wyznacza ilość miesięcy na podstawie przesłanych dokumentów do ZUS, należy w pierwszej kolejności zweryfikować w ZUS czy wszystkie dokumenty zostały poprawnie przyjęte w ZUS.

2 godziny temu, Tadeusz Matyas napisał:

Inny przypadek: działalność zakończona w grudniu a Płatnik nalicza dodatkową składkę do zapłaty, chyba za styczeń 2023.

Ewidentnie coś nie wyszło z rozliczeniem niepełnego roku.

Jeżeli działalność zakończyła się w grudniu to według naszej wiedzy trzeba zapłacić składkę zdrowotną od dochodów z grudnia i to rozliczenie roczne powinno taką kwotę do zapłaty wykazać.

Edytowane przez Arkadiusz Cieśla
Link to postu
19 godzin temu, Arkadiusz Cieśla napisał:

Dzień dobry, 

Płatnik wyznacza ilość miesięcy na podstawie przesłanych dokumentów do ZUS, należy w pierwszej kolejności zweryfikować w ZUS czy wszystkie dokumenty zostały poprawnie przyjęte w ZUS.

Jeżeli działalność zakończyła się w grudniu to według naszej wiedzy trzeba zapłacić składkę zdrowotną od dochodów z grudnia i to rozliczenie roczne powinno taką kwotę do zapłaty wykazać.

1. Wszystkie dokumenty przyjęte, przetworzone poprawnie.

Płatnik twierdzi, że brak dokumentów za co najmniej 1 m-c i stąd wymusza 5 składek zamiast 6.

 

2. Nawet jeśli ma być wykazana składka do zapłaty to i tak nie da się wysłać bo wg płatnika brak DRAII. A skąd DRAII skoro ostatni m-c to grudzień.

Gdyby działalność była kontynuowana to DRAII i tak by nie było, bo byłby pełny zus. 

Link to postu
Godzinę temu, Tadeusz Matyas napisał:

1. Wszystkie dokumenty przyjęte, przetworzone poprawnie.

Płatnik twierdzi, że brak dokumentów za co najmniej 1 m-c i stąd wymusza 5 składek zamiast 6.

Proszę pokazać jak wygląda roczne rozliczenie składki w Rachmistrzu, oraz błędy generowane w Płatniku.

Godzinę temu, Tadeusz Matyas napisał:

2. Nawet jeśli ma być wykazana składka do zapłaty to i tak nie da się wysłać bo wg płatnika brak DRAII. A skąd DRAII skoro ostatni m-c to grudzień.

Gdyby działalność była kontynuowana to DRAII i tak by nie było, bo byłby pełny zus. 

W tym przypadku zalecałbym konsultacje z ZUS.

Link to postu

Roczne rozliczenie składki ZUS w podatku liniowym błędnie wylicza kwoty.

 

"Dochód zostanie ustalony na podstawie danych z poszczególnych miesięcy w okresie styczeń - grudzień 2022."

 

Kwoty brane są od stycznie do grudnia a chyba powinny od lutego 2022 do stycznia 2023. Tak przynajmniej wylicza ZUS w PUE oraz podają w instrukcji.

Link to postu

Jeśli ktoś nie zaliczył ostatniego webinaru ZUS i nadal ma problem z deklaracją roczną, a problem dotyczy tych płatników którzy w 2022 nie prowadzili działalności przez cały rok, podpowiadam.

Dla opodatkowanych na zasadach ogólnych minimalną podstawę składki wylicza się z liczby miesięcy prowadzenia działalności w roku kalendarzowym.

W powyższym przykładzie (działalność od sierpnia) jest to 5 m-cy. Wynika z tego, że jeśli płatnik rozpoczął dz. gosp. w zeszłym roku i nie przekroczył minimalnego dochodu to dostanie gratis jedną składkę. Gorzej jeśli ktoś zamknął działalność w trakcie roku bo wg ZUS ma niedopłatę jednej składki. Dla autora tego kuriozum Nobel.

 

Jeśli pojawia Wam się błąd krytyczny: brak DRAII to należy ręcznie zmienić kod ubezpieczenia z 059xx na 051xx.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...