Skocz do zawartości

Kontrola norm w kalendarzu

Polecane posty

Tak, chodzi mi o kontrolę godzin np. w miesiącach, w których występują święta przypadające (tzw.) "w soboty" (oraz inne sytuacje).


Program bardzo dobrze to robi w przypadku osób pracujących w wymiarze 1/1 etatu.

Trochę słabe, że nie jest w stanie wspomagać w kontrolowaniu tego w innych przypadkach, w sumie można by tego oczekiwać od programu kadrowego. Myślałem, ze po prostu ja źle coś robię albo źle zrozumiałem.
 

Czy manipulowanie w takim razie opcją "system czasu pracy" pomoże, czy tylko zepsuje inne obliczenia? Na przykład stworzenie oddzielnego systemu z normą tygodniową 12 godzin zamiast 40?

Link to postu

Jeszcze raz powtarzam, że według przepisów norma jest taka sama dla pracowników niezależnie od etatu.

Czym innym jest wymiar dobowy.

Program nie wspiera na dzień dzisiejszy planowania wymiaru - wspiera kontrolę norm.

 

Można w systemie czasu pracy ustawić normę dobową na 0,3*8 i tygodniową na 0,3*40 i w ten sposób za pomocą normy kontrolować wymiar, ale wtedy dla takiego pracownika na przykład za szybko będą się liczyły nadgodziny.

Link to postu

Można zrobić system z normą dobową 8, ale tygodniową 12. Program co prawda ostrzega, że nie zgadza się norma dobowa z tygodniową, ale pozwala zapisać taki system.

Wtedy nadgodziny dobowe się nie naliczą, ale w całym okresie rozliczeniowym godziny do przepracowania pokazuje chyba zgodnie z moim oczekiwaniem. Pytanie czy takie kombinowanie nie popsuje potem jakichś zupełnie innych obliczeń.

Link to postu

No dobrze, może znowu czegoś nie rozumiem. Jest miesiąc, w którym święto wypada nie w niedzielę. Czy muszę ręcznie kalkulatorem dla każdego z np. kilkudziesięciu pracowników (zatrudnionych inaczej niż "po bożemu" na pełny etat od poniedziałku do piątku) przeliczać wymiar godzin na dany miesiąc?

I tak naprawdę co potem mam zrobić jak już wyliczę, mam każdemu ręcznie pomniejszać plan pracy o te kilka godzin, żeby się zgodziło? Bo program sam mi nawet nie naliczy nadgodzin bo nie wie jaki jest wymiar, zna tylko ustawową normę.

Link to postu



No dobrze, może znowu czegoś nie rozumiem. Jest miesiąc, w którym święto wypada nie w niedzielę. Czy muszę ręcznie kalkulatorem dla każdego z np. kilkudziesięciu pracowników (zatrudnionych inaczej niż "po bożemu" na pełny etat od poniedziałku do piątku) przeliczać wymiar

Ma Pan rację. Nie rozumie Pan.
W takim wypadku należy wprowadzić wyjątek do kalendarza, przy czym akurat święto jest wyjątkiem ustawowym i Gratyfikant sam sobie poradzi, jeśli tylko da mu Pan szansę.

Link to postu

W takim razie jak konkretnie mam "dać szansę" programowi do naliczenia prawidłowej ilości godzin do przepracowania (np. w maju br.) pracownikowi zatrudnionemu na 0,3 etatu - 6 godzin we wtorki i 6 godzin w czwartki. Nie wiem gdzie jest ten przełącznik "szansa", bo bez tego Gratyfikant pokazuje takiemu pracownikowi 54 godziny w maju, nigdzie w żaden sposób nie sygnalizując, że to będzie za dużo i należy plan pracy ustalić inaczej (tak jak to bez problemu robi w przypadku osób pracujących na 1/1 - np. w listopadzie br. pokazuje przekroczenie normy o 8h, bo 11 listopada jest w sobotę).


1317071626_ecpmp.thumb.png.dd857d040c17c37ff92025d6e984912b.png

Link to postu

Rozmawiamy cały czas na różnych falach - ja mówię o normach czasu pracy, a Pan o planowaniu pracy tak aby plan się zgadzał z wymiarem czasu pracy - program nie ma jakichś specjalnych funkcji w tym zakresie - na pewno umożliwia sprawdzenie czy tworzony plan pracy nie przekracza norm - robi to tak samo dobrze dla pracowników pełno i niepełnoetatowych bo są one dla nich takie same.

Zresztą na poziomie planu pracy/kalendarzu program nie ma możliwości sprawdzania/podpowiadania/kontrolowania wymiaru czasu pracy bo tutaj w ogóle nie odnosimy się jeszcze do wymiar zatrudnienia (etatu) - zostanie on określony dopiero w umowie.

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to udostępnienie w planie pracy/kalendarzu w sekcji Kontrola norm znacznika - "sprawdź wymiar dla etatu" z domyślną wartością 1/1.

Link to postu

Tak, wiem, że mówi Pan o normach, natomiast norma jest konstruktem dość teoretycznym, określonym sztywno w ustawie. Do codziennej pracy nie jest mi specjalnie potrzebna. Natomiast kontrola wymiaru czasu pracy owszem, to jest bardzo podstawowa rzecz którą się wykonuje na co dzień, zwłaszcza w podmiocie, który nie jest urzędem zatrudniającym wszystkich 1/1 od 8 do 16, lecz ma pracowników pracujących z bardzo różnymi kalendarzami w bardzo różnych wymiarach czasu. Ktoś pracuje tak jak tu podawałem w przykładzie: 0,3 etatu ale dwa razy w tygodniu po 6 godzin, a ktoś na 1/2 etatu ale w schemacie tydzień po 8h na przemian z tygodniem wolnym, a ktoś jeszcze inaczej. Dodatkowo zdarza się, że są zmiany w godzinach przepracowanych.

 

Gdy w miesiącu święto nie wypada w niedzielę jest zabawa z Excelem i ręcznym poprawianiem każdego pracownika osobno. A przecież program kadrowy mógłby to robić automatycznie (a przynajmniej podpowiadać wartości). Jeśli jestem pierwszą osobą w historii, która zgłasza zapotrzebowanie na taką funkcję to jestem w głębokim szoku.

Link to postu

Tak, dziękuję za pomysły na ułatwienie (na razie spróbuję też własnego sposobu z dodaniem specjalnej normy).

 

Cytat

Postaramy się je wprowadzić w jednej z kolejnych wersji.

Przypominam się przy okazji z sugestią dotyczącą dodania obsługi art. 151(11) (pełny dzień wolny za pracę w niedzielę).

Edytowane przez Krzysztof Wychowałek
Link to postu
  • 5 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...