Skocz do zawartości

Ewidencja KPiR i VAT - Ujęcie sprzedaży paragonowej

Polecane posty

Witam,

Uprzejmie proszę o pomoc.

Posiadamy pakiet InsERT nexo a w nim między innymi Subiekt nexo PRO i Rachmistrz nexo PRO. Czy istnieje możliwość dekretowania / ujęcia w ewidencjach KPiR oraz VAT raportów dobowych lub okresowych pobranych z drukarki fiskalnej? Jeśli tak to jak to należy zrobić?

 

Z poziomu modułu "HANDEL" -> "Sprzedaż" można zadekretować do ewidencji niektóre dokumenty, np.:

- Faktury sprzedaży można zadekretować do KPiR oraz VAT. Można modyfikować lub tworzyć nowe schematy dekretacji. Wszystko proste i zrozumiałe.

- Paragony również można zadekretować do KPiR (wydaje się to zbyteczne) ale nie można do VAT (co jest prawidłowym działaniem).

Można pobrać z drukarki raporty dobowe i na ich podstawie wygenerować łączny raport okresowy. Zarówno raporty dobowe jak i okresowe widoczne są w module "HANDEL" -> "Sprzedaż" ale niestety nie można ich zadekretować do ewidencji.

 

Jeśli jest jakiś sposób aby na podstawie pobranych raportów dobowych, dodać sprzedaż paragonową do ewidencji KPiR oraz VAT (bez dodawania ręcznie wpisów do ewidencji) to bardzo proszę o wyjaśnienie jak to zrobić.

Link to postu

Do powyższego (że można zadekretować raporty tam gdzie się chce) dodam jeszcze tylko

26 minut temu, Tomasz Skałuba napisał:

Paragony również można zadekretować do KPiR (wydaje się to zbyteczne) ale nie można do VAT (co jest prawidłowym działaniem).

To też nieprawda. Można wedle uznania: tylko do KPiR, tylko do VAT, albo do obu.

To tylko kwestia odpowiedniego schematu

Link to postu

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pomimo stworzenia schematu dekretacji dla raportów dobowych / okresowych nadal nie można ich zadekretować. 

Jeśli w module "HANDEL" -> "Sprzedaż" wybierzemy raport dobowy i z górnego menu "Księgowość" -> "Dekretuj" to pojawi się komunikat "Nie wybrano żadnych dokumentów, które można zadekretować".

Jeśli w module "HANDEL" -> "Sprzedaż" otworzymy raport dobowy i z górnego menu (raportu) "Księgowość" -> "Dekretuj" to pojawi się okno dekretacji ale w kolumnie "Poprawność" jest informacja "Status dokumentu uniemożliwia dekretację."

 

Przepraszam za powielenie wątku, to dlatego że nie wiedziałem gdzie szukać pomocy. Wydaje mi się że wątek dotyczy zarówno Subiekt nexo jak i Rachmistrz nexo.

Link to postu
18 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

Do powyższego (że można zadekretować raporty tam gdzie się chce) dodam jeszcze tylko

To też nieprawda. Można wedle uznania: tylko do KPiR, tylko do VAT, albo do obu.

To tylko kwestia odpowiedniego schematu

Bardzo dziękuję za odpowiedź ale proszę o rozwinięcie myśli. Co konkretnie jest nie prawdą? Jak w takim razie prawidłowo zadekretować sprzedaż paragonową?

Link to postu
3 minuty temu, Andrzej Kubik napisał:

Wątek dotyczy tylko Rachmistrza.
Skoro status jest niewłaściwy to proszę go zmienić na "opisany“ (pr. kl. myszy)

Klikam PPM na raporcie, z rozwijanego menu wybieram "Księgowość" -> "Zmień status" -> "Opisany" (można szybciej Ctrl+O) pojawia się okienko z informacją "Zmiana statusu księgowego dokumentów (0)" po wybraniu wykonaj nic się nie zmienia.

Klikam PPM na raporcie, z rozwijanego menu wybieram "Księgowość" -> "Edytuj opis", otwiera się raport i nigdzie nie ma możliwości zmiany na "opisany".

Link to postu
43 minuty temu, Tomasz Skałuba napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedź ale proszę o rozwinięcie myśli. Co konkretnie jest nie prawdą?

To co ja cytowałem, a Pan w cytacie pominął, czyli stwierdzenie że (zacytuję ponownie):

1 godzinę temu, Tomasz Skałuba napisał:

Paragony również można zadekretować do KPiR (wydaje się to zbyteczne) ale nie można do VAT

Powtórzę jeszcze raz - można gdzie się chce, do KPiR, do VAT, albo do obu.

 

Tak po prostu nic i już?

38 minut temu, Tomasz Skałuba napisał:

Klikam PPM na raporcie, z rozwijanego menu wybieram "Księgowość" -> "Zmień status" -> "Opisany" (można szybciej Ctrl+O) pojawia się okienko z informacją "Zmiana statusu księgowego dokumentów (0)" po wybraniu wykonaj nic się nie zmienia.

Proszę przejść do Rachmistrza, do widoku "Dekretacja dokumentów" i pokazać co ma Pan w kolumnie "Status księgowy" dla tego dokumentu.

image.png.d3e5da920f696fcc0844523455604a65.png

Jeśli jest tam "O" (opisany) to wiadomo, że już bardziej opisany nie będzie. Jeśli jest coś innego niż "O" to albo status sie zmieni albo będzie jakiś komunikat. Proszę go pokazać.

 

Jeśli jest tam "O" to proszę spróbować dekretacji i pokazać co się stało.

 

Niestety, na podstawie opisów typu "nic nie daje" albo "nie działa" jedyne co można odpisać to że ma Pan problem.

Link to postu

Skoro paragony można dekretować do VAT tylko trzeba zmienić schemat dekretacji to zaraz zmienię schemat i po problemie. Dziękuję za pomoc.

Byłem przekonany że paragonów nie można dekretować do VAT z powodu JPK i trzeba zadekretować raport dobowy / okresowy.

Dlaczego domyślnie schemat dekretacji paragonów nie ma ustawionej dekretacji do VAT?

 

1 godzinę temu, Andrzej Kubik napisał:

Tak po prostu nic i już?

Tak, po kliknięciu wykonaj okienko znika bez żadnego komunikatu. Nic się nie zmienia.

Link to postu

Panie Andrzeju, bardzo dziękuję za Pana pomoc. Mam jednak prośbę aby rozwijał Pan swoje myśli i pisał pełnymi zdaniami. To by zaoszczędzi nam obu wiele czasu.

Napisał Pan, że jestem w błędzie pisząc, że Paragonu nie można zadekretować do VAT:

4 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

To też nieprawda. Można wedle uznania: tylko do KPiR, tylko do VAT, albo do obu.

To tylko kwestia odpowiedniego schematu

3 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

Powtórzę jeszcze raz - można gdzie się chce, do KPiR, do VAT, albo do obu.

Więc zgodnie z Pana sugestią, przygotowałem odpowiedni schemat i zadekretował paragon do KPiR i VAT. A teraz Pan pisze:

Godzinę temu, Andrzej Kubik napisał:

Ja bym jednak nie dekretował paragonów, ale to Pana decyzja.

Może Pan rozwinąć swoją myśl? Dlaczego Pan by dekretował paragonów? Jak w takim razie wcześniejszy Pana wpis o dekretowaniu paragonów miał pomóc w rozwiązaniu mojego problemu?

 

Jak prawidło dodać wpisy sprzedaży detalicznej do ewidencji KPiR i VAT?

 

 

Godzinę temu, Andrzej Kubik napisał:

A tymczasem dalej nie wiadomo jaki ma Pan status tych dokumentów przed próba zmiany, jako jest komunikat przy próbie dekretacji...

Szkoda mi sił.

Skoro uznał Pan w poprzedniej odpowiedzi że można zadekretować paragon do KPiR i VAT to nie chciałem nadwyrężać Pana uprzejmości drążąc dalej temat raportów.

Ale jeśli ma Pan jeszcze siłę na dalszą konwersację to już odpowiadam.

3 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

Proszę przejść do Rachmistrza, do widoku "Dekretacja dokumentów" i pokazać co ma Pan w kolumnie "Status księgowy" dla tego dokumentu.

  W kolumnie "Status księgowy" był znak "-" przy próbie dekretacji pojawił się komunikat o błędnej konfiguracji "Obsługa typów dokumentów". Po zmianie trybu obsługi dla "Raport dobowy" z "brak" na "Pełny" można już zadekretować raport dobowy. Bardzo Panu dziękuję za pomoc.

Ponieważ nie znalazłem wzorcowego schematu dla raportu dobowego dodałem go samodzielnie. Mam jednak prośbę o przesłanie zrzutu ekranu z prawidłowo przygotowanym schematem dekretacji raportu dobowego.

Czy zadekretowanie raportu dobowego kończy proces księgowy czy należy wykonać jeszcze jakąś czynność? 

Link to postu
3 godziny temu, Tomasz Skałuba napisał:

Dlaczego Pan by dekretował paragonów? Jak w takim razie wcześniejszy Pana wpis o dekretowaniu paragonów miał pomóc w rozwiązaniu mojego problemu?

Bo zalecane jest wykazywanie w JPK raportu dobowego, a nawet gdyby nie to pojedyńcze paragony dawałyby groszowe i niezgodności z raportem.

Mój wpis w tym fragmencie był tylko sprostowaniem nieprawdy.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...