Skocz do zawartości

[Sello 1.43.1] - wysyłanie dokumentów sprzedaży do serwisu Allegro - czy działa poprawnie?

Polecane posty

Czy możecie sprawdzić u siebie - jeśli ktoś tak robi - czy dokumenty końcowe tworzone z poziomu Sello pojawiają się Wam w zamówieniach klientów w allegro? Ktoś mi zwrócił na to uwagę, że nie ma faktury i rzeczywiście wydaje się, że od jakiegoś czasu nie są doręczane do pobrania z allegro. Wygląd strony zamówienia w serwisie także ostatnio uległ zmianie.

@Bartosz Rosa słyszałeś może już o tym?

 

Precyzując - dokumenty są dobrze ustawione, bo jak wysyłam ręcznie maila z fakturą to mogę ją poprawnie dołączyć z miejsca ich zapisu.

Link to postu

Do każdej paczki. Przykłady z dzisiaj:

 

paczka opłacona, klient nie wybrał faktury:

- przed oznaczeniem w Sello jako wysłana

image.png.4eba34c3c2471e341e4b6ef5c58eab5c.png

 

po oznaczeniu:

image.png.16c9a3efc48701de48e30ed70939f8df.png

 

 

I inny klient, który wybral fakturę:

 

przed:

image.png.bdab2ca723c131927ebd5389c6a25996.png

po:

image.png.36d98925effc776abc062345d8c4fc9d.png

 

Wysyłam tylko 2 typy dokumentów (do każdej paczki 1 dokument):

image.png.b09eabf43c84a8e6636a09cc068df677.png

Link to postu

PS usunąłem część danych (XXXXX)

 

============================================================================ 15:17:04:282
POST https://api.allegro.pl/order/checkout-forms/2b852f20-641a-XXXX-XXXX-4d7acc30b115/invoices
{
Accept: application/vnd.allegro.public.v1+json
Accept-Language: pl-PL
Authorization: Bearer eyJhbGciOiJSUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.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.tGBqE8JZZfVGfyvuwVPYK1uhr1tvC7Sqs3NZyZoZwLVqwCBq69Brj75J8yEmdpSDocCMx2ftdAxLXULNQrIptiZdodxk96smxtZsfs66JSrsFz1SUMjiZbI5YWcaK8Vp3KeQfeVylaohE_NNGESQbpZL7PatvLPrV8AIqAmfwQiU2VyxODhs2Y3tOwIfunU9R2PH8w9RjPKzGTzcTUaDCPwb4ICTrc8ctO_Q-vhDC3A7B_il-Aq5dWjcPXMPW2x_lF3WulPW3LLF0XOpD7dHmeTAkQSX0dto9vjjWi7Vlj_fxlY_ye2FpU-gMhBrTatoRJBoSxbG698ELjLxeeW2dg

Content-Type: application/vnd.allegro.public.v1+json; charset=utf-8
}
{
"invoiceNumber":"2b852f20-641a-XXXX-XXXX-4d7acc30b115",
"file":{
"name":"FS_2823_10_2023.pdf"
}
}
RESPONSE 201 (Created) ----------------------------------------------------------------- 15:17:04:392 (110ms)
{
trace-id: b877f17e8d9a972f
transfer-encoding: chunked
Date: Fri, 06 Oct 2023 13:17:03 GMT

Content-Type: application/vnd.allegro.public.v1+json
}
{"id":"2865b265-9395-XXXX-8967-2fe7b0c0db8d"}


============================================================================ 15:17:04:470

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.10.2023 o 10:34, Bartosz Rosa napisał:

Poza stworzeniem faktury powinien być w raporcie jeszcze jeden wpis, w którym widać wysłanie tej faktury. Czy za powyższym znajduje się coś takiego?

Coś takiego mam, jak mi się wydaje to całość.

============================================================================ 20:39:57:458
POST https://api.allegro.pl/order/checkout-forms/d98bf0a0-6a7c-XXXX-93a7-bffb4ecf84f7/invoices
{
Accept: application/vnd.allegro.public.v1+json
Accept-Language: pl-PL
Authorization: Bearer 

Content-Type: application/vnd.allegro.public.v1+json; charset=utf-8
}
{
"invoiceNumber":"d98bf0a0-6a7c-XXXX-93a7-bffb4ecf84f7",
"file":{
"name":"FS_2970_10_2023.pdf"
}
}
RESPONSE 201 (Created) ----------------------------------------------------------------- 20:39:57:590 (133ms)
{
trace-id: c5d1abe0062cbb98
transfer-encoding: chunked
Date: Mon, 16 Oct 2023 18:39:56 GMT

Content-Type: application/vnd.allegro.public.v1+json
}
{"id":"7c793a7a-17e5-4c9b-9d30-c362XXXXfda"}


============================================================================ 20:39:57:672
PUT https://api.allegro.pl/order/checkout-forms/d98bf0a0-6a7c-XXXX-93a7-bffb4ecf84f7/invoices/7c793a7a-17e5-4c9b-9d30-XXXX9dd8fda/file
{
Accept: application/vnd.allegro.public.v1+json
Accept-Language: pl-PL
Authorization: Bearer 

content-type: application/pdf
}
{
 [PDF data...] 
}
RESPONSE 200 (OK) ----------------------------------------------------------------- 20:39:57:937 (264ms)
{
trace-id: 7839b3b7a3eb6cf3
Date: Mon, 16 Oct 2023 18:39:56 GMT

Content-Length: 0
}

 

Edytowane przez Bartosz Rosa
Logi najlepiej przesyłać prywatnie, bo zawierają wrażliwe dane autoryzujące.
Link to postu

No i na moje oko poszła faktura w PDF do Allegro, a API odpowiedziało że przyjęte OK. Przekażę problem do Allegro.

 

P.S. Nie wysyłaj logów publicznie, bo tam są tokeny umożliwiające dostęp do Twojego konta w Allegro. Na szczęście są one ważne tylko kilka godzin, ale po co kusić :).

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 20.10.2023 o 14:22, Bartosz Rosa napisał:

No i na moje oko poszła faktura w PDF do Allegro, a API odpowiedziało że przyjęte OK. Przekażę problem do Allegro.

@Bartosz Rosa czy da się sprawdzić o której godzinie sello wysyła lub zapisuje status SWD do paczki?

 

A może masz wiadomość, że allegro wysyła dokumenty do klientów z jakimś opóźnieniem?

 

Mam wrażenie, ze przy oznaczaniu paczki jako wysłanej klienci zdążą zapytać dlaczego nie ma dokumentu zanim allegro ustawi go w zamówieniu, a przy opcji wysyłki w momencie wystawienia dokumentu faktura dociera do zamówienia w allegro dość szybko (ale nie wiem gdzie odczytać godzinę zapisu statusu...)

Link to postu

PS

 

na liście wysłanych paczek SWD wysłane mają tylko te paczki, który dokumenty utworzyłem po zmianie ustawień na wysyłkę po utworzeniu

image.png.e497978afc3c832299a0884b2a4b113c.png

w wysłanych starszych paczkach SWD jest ok, przy metodzie wyślij po ozn. paczki jako wysłanej... a oznaczenie paczek jako wysłanych miało miejsce do 13 do 15.30 (a jest 16.30)

 

adekwatnie > status zielony oznacza, że dokument jest w zamówieniu allegro

 

 

Link to postu

Godzina nie jest nigdzie zapisywana. Natomiast nie zdziwiłbym się, gdyby Allegro wysyłało z opóźnieniem maile informujące o pojawieniu się takiego dokumentu. Przy tak dużym serwisie takie zadania są kolejkowane i przetwarzane z opóźnieniem.

 

21 godzin temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

na liście wysłanych paczek SWD wysłane mają tylko te paczki, który dokumenty utworzyłem po zmianie ustawień na wysyłkę po utworzeniu

To wygląda jakby w ogóle nie poszło zlecenie wysłania. Czy w ogóle w jakichkolwiek transakcja/paczkach wyzwalanych oznaczeniem paczek jako wysłanych masz wysłane te dokumenty?

Link to postu
12 minut temu, Bartosz Rosa napisał:

To wygląda jakby w ogóle nie poszło zlecenie wysłania. Czy w ogóle w jakichkolwiek transakcja/paczkach wyzwalanych oznaczeniem paczek jako wysłanych masz wysłane te dokumenty?

Zielone statusy SWD w końcu się pojawiają, ale nie wiem po jakim czasie. Wczoraj już było zielono w wysłanych w piątek, ale nie wiem, kiedy się pojawiły - i adekwetnie dokumenty wylądowały w zamówieniach (ale nie widać ich na karcie zamówienia tylko dopiero na liście zbiorczej zamówień w allegro. Oznaczone wczoraj (jeszcze było ustawienie wyślij d. przy ozn. jako wysłanej) jako wysłane nadal nie mają zielonych SWD. Obserwuję kiedy się pojawią.

 

 

Dzisiaj mam już oznaczony 'wyślij przy tworzeniu dok.' i ciekawe, że działanie jest takie, jakby Sello za szybko wysyłało dokument, w moich ustawieniach jest tak:

- do każdego zamówienia ustawiona jest FS lub PAi+FSd (tu wysyłana jest FSd)

- pdf-y (dla mojego użytku) zapisują się na partycji niesystemowej

 

Wg mnie Sello w momencie utworzenia PAi próbuje wysłać dokument do allegro, ale od razu lista TRANSAKCJI się zaczerwieniła, bo każda dostała błąd w rodzaju: brak dokumentu do wysłania. Dopiero po zapisie dok. końcowego w pdf (czyli szczególnie tutaj FSd) Sello próbowało ponownie - z dobrym skutkiem - wysyłać dokumenty ponownie i lista się sama 'odczerwieniała'. Jakby Sello za szybko (w stosunku do tworzenia i zapisu dok. końc. zaczynało wysyłkę).

 

Poza tym mam wrażenie, że błędna wysyłka skutkowała tym, że faktury są widoczne tylko na listingu zamówień, a nie w zamówieniu do którego można przejść z Sello linkiem u dołu). A co do maili z allegro to zobaczymy, czy klienci będą pytać o dokumenty - dzisiaj już wszystkie zostały potwierdzone przez Sello, że są wysłane /zielone/ tuż po utworzeniu dokumentu końcowego.

Edytowane przez MARCIN e-kupowanie.pl
edycja skrótu SWD
Link to postu
18 godzin temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

To wygląda jakby w ogóle nie poszło zlecenie wysłania.

Dzisiejsze spostrzeżenie: drukowanie dok. końcowego z Sello i wysyłanie dok.do serwisu w tym momencie odbywa się poprawnie przy 1 paczce - Sello "czeka" trochę aż dokumenty się pozapisują.

Problem pojawia się, gdy (tak miałem) drukowałem zbiorczo kilkadziesiąt dokumentów. Wszystko wystawia się OK, jedynie wydaje mi się, że GT wystawia FSd po skończeniu paragonów (albo jeśli równocześnie to zwłoka jest dłuższa niż powyższe "oczekiwanie" Sello na wysłanie dok. do allegro.

Odbywa się to tak:

- start zbiorczego drukowanania dok. końc.

- na początku wszystko OK, SWD robi się pomarańczowe

- w trakcie wystawiania/drukowania Sello1 zaczyna wysyłać końcowe, ale ich jeszcze nie ma na dysku (FSd do PAi) i po kolei od góry do dołu lista zaczerwienia się z komunikatem błędu 'brak dokumentu końcowego'

- jeszcze zanim skończyły się drukować paragony i zapisywać dok. końcowe, Sello ponowiło wysyłanie dok. i one już były zapisane, więc na dole listy robiło się nadal czerwono, ale od góry już błędy znikały i SWD stawały się zielone...

- po zakończeniu wszystkiego, jeszcze chwilka i wszystko było OK, i dok. końc. zapisane i statusy wysyłki na OK

 

Powtórzę: po powyższej serii robiłem 2 transkacje pojedyńcze - błędy się nie generują... czyli kwestia tego, że Sello musiało by poczekać z wysyłaniem aż do ostatniem 'drukowanej' FSd?

(wszystko przy ustawieniu wysyłania po utworzeniu dokumentu)

Link to postu
W dniu 28.11.2023 o 14:48, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Wg mnie Sello w momencie utworzenia PAi próbuje wysłać dokument do allegro, ale od razu lista TRANSAKCJI się zaczerwieniła, bo każda dostała błąd w rodzaju: brak dokumentu do wysłania

Może tak być, że samo utworzenie pierwszego dokumentu już wyzwala zlecenie wysłania go. Jest ono opóźniane o bodajże 15 sekund. Zapewne w tym czasie FSd nie zdążył się jeszcze wystawić i stąd lecą błędy informujące o braku dokumentu - bo zadanie wysyłania szuka FSd.

 

W dniu 28.11.2023 o 14:48, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Poza tym mam wrażenie, że błędna wysyłka skutkowała tym, że faktury są widoczne tylko na listingu zamówień, a nie w zamówieniu do którego można przejść z Sello linkiem u dołu)

Na to chyba wpływu nie mamy. Samo wysyłanie dokumentu co prawda polega na tym, że najpierw zgłasza się taki dokument a dopiero potem wysyła PDFa, ale skoro Sello nie znalazłem dokumentu to też nie miało dostępu do jego symbolu - a wtedy by go nie zgłosiło. 

Link to postu
W dniu 29.11.2023 o 08:57, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Wszystko wystawia się OK, jedynie wydaje mi się, że GT wystawia FSd po skończeniu paragonów (albo jeśli równocześnie to zwłoka jest dłuższa niż powyższe "oczekiwanie" Sello na wysłanie dok. do allegro.

Dokładnie, tak może być. Tworzenie FSd i wysyłanie numerów robią dwa niezależne wątki i jeden czeka na ten drugi, ale też nie czeka nieskończenie długo. Najwyraźniej czas tworzenia FSd jest po prostu za długi. Niestety nie ma pomiędzy tymi wątkami mechanizmu kolejkowania (są to dwie niezależne kolejki zadań) i synchronizacja pomiędzy nimi odbywa się na zasadzie, poczekaj chwilę i sprawdź czy już można, ale próbuj tylko kilka razy, po czym zgłoś błąd.

Link to postu
49 minut temu, Bartosz Rosa napisał:

Dokładnie, tak może być.

OK, Bartku. Ale działa samodzielnie, tylko trzeba trochę poczekać...

 

Lepiej tak, niż wysyłanie przy oznaczeniu paczki jako wysłanej, wtedy nic nie leci do Allegro...

Teraz znów sprawdzałem jak po wysyłce z 27-go, nadal w Sello nie ma zielonego SWD (żadnego nie ma).

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Melduję posłusznie, że SIĘ NAPRAWIŁO. 😆

 

Nie wiem kto to zrobil ale obecnie po oznaczeniu paczki jako wysłanej SWD się poprawnie 'zazielenia' oraz faktura/dokument lądują w allegro w zamówieniu w ciągu -nastu sekund. Zobaczymy co na to klienci, bo czasem piszą o dokument. Czy allegro nadal wysyła maila z powiadomieniem o dodaniu dokumentu? 🤔

 

W grudniu pisałem do allegro w tej sprawie, dopytywali mnie o szczegóły, ale nie miałem czasu na badanie i odpisywanie... Od tego czasu zmienił się rok... oraz wersja Sello (1) na 1434...

 

Także jest ok, tylko nie wiem komu podziękować... 😁

  • Lubię to 1
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...