Skocz do zawartości

Demontowanie zestawów

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Posiadamy dwie licencje na subiekta nexo (2 firmy).

 

W jednej firmie podczas demontowania kompletów, składniki wracają na stan magazynowy tak, że nie tworzy on nowych wierszy w "DOSTAWY". Wraca po prostu do PW z którego zostało pobrane.

W drugiej firmie po demontażu pojawiają się nowe wiersze z tym samym numerem PW co bazowa dostawa z której wcześniej zostały zmontowane.. ale subiekt nie wydaje już ich według FIFO (traktuje te przyjęcia jako późniejsze, mimo, że mają date przychodu wcześniejszą niż kolejna dostawa w magazynie). Co jest dla nas mocno problematyczne w przypadku produktów z terminem ważności.

 

Dla przykładu: 

Komplet składający się z pomarańczy (kod dostawy 1) i jabłek (kod dostawy 1). Jabłka i pomarańcze mają przyjęcie 7 października po 100 stuk i 10 października po 100 sztuk.

 

W drugiej firmie, jeżeli skompletujemy zestaw owocowy składający się z 100 pomarańczy i 100 jabłek pobrane zostaną składniki z kodu dostawy 1. Ale jak sprzedamy np 20 zestawów i rozmontujemy 80 zestawów to trafiają składniki jako kod dostawy 1 ale subiekt tworzy nowe wiersze PW i te "nowe" wiersze nie zostaną potem użyte jako pierwsze do kompletowania a ostatnie (?).

 

W jaki sposób to zmienić, skoro w pierwszej firmie działa to prawidłowo? Gdzie znaleźć takie ustawienie?

 

 I jeszcze jedno pytanie - czy tutaj na forum jest firma, która może przygotować indywidualny raport magazynowy? Pisaliśmy do wielu i albo nie potrafią albo nie mają czasu (chodzi  dodanie pola własnego w jednym raporcie "Wydania magazynowe".

 

 

Edytowane przez Dam Black82
Link to postu
Godzinę temu, Dam Black82 napisał:

czy tutaj na forum jest firma, która może przygotować indywidualny raport magazynowy? Pisaliśmy do wielu i albo nie potrafią albo nie mają czasu (chodzi  dodanie pola własnego w jednym raporcie "Wydania magazynowe".

Nikt Panu nie doda żadnego pola do żadnego istniejącego raportu. Może Pan nie szukać.

Można jedynie stworzyć nowy raport od podstaw.

Proszę opisać dokładnie swoje potrzeby (może być w prywatnej wiadomości) to pomyślimy.

BTW - w SuNx nie ma raportu "Wydania magazynowe".

 

Link to postu

Dodam od siebie - ostatnio też zauważyłem w zwrotach, że partie trafiają do innej dostawy, a kiedyś (dawno temu) bardzo mi się wydaje, że wracały do oryginalnej jak to opisano.

 

Czy coś było zmienione kiedykolwiek w tej kwestii? Może wraz z rozwojem programu zaistniała potrzeba rozbijania zwrotu na osobną dostawę, żeby nie ingerować w oryginalną i stąd zmiana? A może moja pamięć dotyczy innego scenariusza biznesowego i jest jakiś podział, że raz działa tak a raz inaczej?

Link to postu

To ciekawe bo mamy właśnie tą samą wersję w obydwu firmach.

 

Dlatego nie znamy przyczyny tej różnicy - co ciekawe tam gdzie jest "źle" to nowsza baza (później założona firma).

 

Jest to jednak według nas nieprawidłowy tok bo w momencie gdy pobieramy do zestawu pomarańcze z datą przydatności np. kwiecień 2024, a za 3 miesiące je rozmontujemy to trafiają na koniec a nie jak wedlug FIFO powinny być na początku.

Podczas drukowania WZ z kodami dostaw magazynierzy wydają nowsze partie z dłuższym terminem zamiast te pomarańcze, które zostały rozkompletowane...

 

Jeszcze tak dla podsumowania przykładowy przypadek:

 

1. Dzisiaj kompletujemy 100 zestawów na święta

2. 12 listopada przyjmiemy 200 nowych pomarańczy

3. 4 stycznia zostało nam 20 niesprzedanych zestawów na święta, robimy demontaż

4. 6 stycznia pracownik sprzedaje 20 pomarańczy (które były w 20 zestawach) a subiekt drukuje na WZ kod dostawy towaru z 12 listopada a nie z demontażu.

 

Swoją drogą trafiają one w dziwnych pozycjach. Zrobiliśmy demontaż 78 zestawów i składnik pomarańcza trafił w ilości 77 sztuk i 1 sztuki jako dwa osobne wiersze (dlaczego?).

 

Edytowane przez Dam Black82
Link to postu

Nie jest to odp. na pytanie dlaczego tak działa ale może być rozwiązaniem:

Może to kwestia ustawienia magazynu? Jest FIFO (po datach przyjęciach, i w tym przypadku zwrotów) oraz FIFO po datach ważności.

 

https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/4803,subiekt-nexo-–-jak-ustalic-sposob-wydawania-towaru-w-wybranym-magazynie.html

 

Pytanie czy daty ważności program ustawia odpowiednio.

 

Ja ponownie wnoszę do InsERTu o dodanie konfiguracji "Sposobów wydawania towaru" = "Ręczny wybór", żeby błędy magazynierów zredukować do zera (świadome wybieranie partii, a nie z automatu).

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Dzień dobry,

w nexo są dwa rodzaje demontażu:

  • Demontaż wtórny, czyli demontaż uprzednio zmontowanego kompletu – wtedy pod ZPR powstaje KRW do RW wygenerowanego przez ZPM.
  • Demontaż pierwotny, czyli demontaż zakupionego kompletu – wtedy zwyczajnie tworzone jest RW na komplet i PW na składniki.

Temat został poruszony również tutaj:

 

Planujemy udostępnienie parametru, który pozwoliłby użytkownikowi na wybranie sposobu, w jaki program ma się zachować podczas demontażu kompletu – czy składniki powinny zostać zwrócone do pierwotnego PW, czy przyjęte jako nowa dostawa. Na ten moment nie jesteśmy w stanie określić terminu realizacji tematu.

 

Problem z kolejnością montażu może zostać rozwiązany poprzez wykorzystanie FIFO wg terminu ważności, zgodnie z tym co napisał Pan Ernest.

Oczywiście podczas montażu kompletu można również ręcznie określić dostawę, z której powinny zostać wykorzystane składniki (na dokumencie ZPM kliknąć składnik PPM i wybrać Rozbicie pozycji).

Edytowane przez Kacper Panek
Link to postu

Dziękuję Panie Kacprze,

 

Ale czy można prosić nieco więcej informacji bo nie do końca rozumiem.

1. Jeżeli zmontuje 200 zestawów
2. Sprzedam 50
3. Rozmontuje 150

To trafiają one w "dziwny" sposób typu 149, i 1 i nie są już wydawane według fifo.

W drugiej firmie działa to dobrze, jakie więc są różnice?

1. Nie rozumiem demontażu pierwotnego - jak można zdemontować coś co zostało już sprzedame?

Termin ważności ok, ale nie wszystkie materiały go mają np. taśmy pakowe, czy kartony mają dodany tylko kod dostawy. A potem tworzymy np. zestaw taśma + 2 kartony, przy demontażu trafia to w drugiej firmie tak, że FIFO już nie wydaje tego prawidłowo.

 

Natomiast w remanencie potem też powstają bzdury bo mamy stare dostawy, które zostały już wydane.

Link to postu
58 minut temu, Dam Black82 napisał:

Nie rozumiem demontażu pierwotnego - jak można zdemontować coś co zostało już sprzedame?

Przypadek dotyczy kompletu, który został zakupiony.

 

Jeżeli komplet pojawił się na stanie w wyniku operacji montowania, mamy do czynienia z demontażem wtórnym.

Jeżeli komplet został np. zakupiony od innego kontrahenta, bądź został przyjęty na stan poprzez dokument przychodu wewnętrznego, jego demontaż będzie demontażem pierwotnym.

 

Po rozmontowaniu kompletu w przypadku demontażu wtórnego składniki zostają przyjęte na stan z datą dokumentu KRW i ta data jest brana pod uwagę w przypadku FIFO wg daty wystawienia.

Link to postu

Dzień dobry,

proszę odnaleźć przykładowe dokumenty ZPR – po jednym z każdej firmy.

  1. Proszę o zrzuty ekranu z ww. dokumentów, z zakładki Powiązania.
  2. Następnie proszę przejść na zakładkę Podstawowe – w obu przypadkach proszę kliknąć PPM pozycję kompletu, a następnie wybrać Rozbicie pozycji i ponownie wykonać zrzuty ekranu.
  3. Po wykonaniu powyższych operacji proszę odszukać dokumenty, z których pochodziły rozmontowane komplety (ich numer będzie widoczny na rozbiciu pozycji) i wykonać zrzuty ekranu z zakładki Powiązania.
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...