Skocz do zawartości

Wynagrodzenie urlopowe za miesiąc październik 2023

Polecane posty

Witam, w wypłacie za październik 2023 wynagrodzenie urlopowe naliczone zostało z podstawy za miesiąc bieżący plus zmienne z trzech miesięcy. Zmienne powinny być z miesięcy ( wrzesień, sierpień i lipiec), naliczyło natomiast z : czerwiec, lipiec i sierpień. Czy ktoś miał coś podobnego?

Wersja gratyfikanta najnowsza 1.77 HF2.

Nieprawidłowość zauważyłam, ponieważ co miesiąc robię dodatkowo wyliczenie w exel, poprzednie miesiące prawidłowo.

Błąd zgłoszony do pomocy technicznej Insert.

Pozdrawiam i czekam na odzew.

Link to postu

Dzień dobry,

Właśnie robię listy płac za m-c październik 2023 i przy każdej osobie mam błędnie wyliczone wynagrodzenie urlopowe. Wypłaty wypłacane są do 10.11.2023 (czyli za m-c poprzedni). Składniki stałe i zmienne naliczane są z 3 poprzedzających miesięcy czyli za m-c 07, 08 i 09/2023. Gratyfikant GT po przeprowadzonej aktualizacji nagle przelicza te składniki za m-c 06,07 i 08/2023 (w ogóle nie bierze pod uwagę m-ca września 2023). Wcześniej było w porządku, a tu nagle po 8 latach pracy na tym programie takie hocki-klocki. Proszę o pomoc!!!

Link to postu
32 minuty temu, Małgorzata Myszk napisał:

tak

Dzień dobry,

Właśnie robię listy płac za m-c październik 2023 i przy każdej osobie mam błędnie wyliczone wynagrodzenie urlopowe. Wypłaty wypłacane są do 10.11.2023 (czyli za m-c poprzedni). Składniki stałe i zmienne naliczane są z 3 poprzedzających miesięcy czyli za m-c 07, 08 i 09/2023. Gratyfikant GT po przeprowadzonej aktualizacji nagle przelicza te składniki za m-c 06,07 i 08/2023 (w ogóle nie bierze pod uwagę m-ca września 2023). Wcześniej było w porządku, a tu nagle po 8 latach pracy na tym programie takie hocki-klocki. Proszę o pomoc!!!

Link to postu
9 minut temu, Beata Zielińska napisał:

Dzień dobry,

Właśnie robię listy płac za m-c październik 2023 i przy każdej osobie mam błędnie wyliczone wynagrodzenie urlopowe. Wypłaty wypłacane są do 10.11.2023 (czyli za m-c poprzedni). Składniki stałe i zmienne naliczane są z 3 poprzedzających miesięcy czyli za m-c 07, 08 i 09/2023. Gratyfikant GT po przeprowadzonej aktualizacji nagle przelicza te składniki za m-c 06,07 i 08/2023 (w ogóle nie bierze pod uwagę m-ca września 2023). Wcześniej było w porządku, a tu nagle po 8 latach pracy na tym programie takie hocki-klocki. Proszę o pomoc!!!

Właśnie walczę z interpretacjami. Czekam też na oficjalne stnowisko PIP

Link to postu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 8 stycznia 1997 r.

w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop

§ 8.
1. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

2. W przypadkach znacznego wahania wysokości składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, składniki te mogą być uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

3. Wynagrodzenie ustalone według zasad przewidzianych w ust. 1 i 2 stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego, zwaną dalej „podstawą wymiaru”.

§ 9.
1. Wynagrodzenie urlopowe oblicza się dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę dni, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za 1 dzień pracy przez liczbę dni pracy, jakie by pracownik przepracował w czasie urlopu wypoczynkowego w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

2. Do liczby dni, w których pracownik wykonywał pracę, określonych w ust. 1, wlicza się przepracowane przez pracownika niedziele i święta oraz dodatkowe dni wolne od pracy, przewidziane w art. 1291 § 1 i 1292 Kodeksu pracy.

§ 10.
W razie zmiany w składnikach wynagrodzenia, o których mowa w § 8, lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.
§ 11.
1. Jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie określone w § 8, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie.

2. Jeżeli pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymał wynagrodzenie określone w § 8 za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany.

Link to postu

Dzień dobry,

posiłkując się Podstawami prawnymi załączonymi na stronie:

Urlop wypoczynkowy i inne zwolnienia od pracy - Państwowa Inspekcja Pracy (pip.gov.pl)

 

Cytat

§ 8. 1. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrzodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Link to postu
10 minut temu, Małgorzata Myszk napisał:

Właśnie dostałam odpowiedź z PIP. Wychodzi na to, że program teraz po najnowszej nakładce liczy prawidłowo. Czyli wynagrodzenie urlopowe sprzed nakładki jest źle policzone, bo nie są uwzględniane te miesiące co potrzeba?

Gratyfikant naliczył mi średnią z trzech miesięcy 06, 07 i 08/2023, a pracownicy byli na urlopach wypoczynkowych w m-cu 10/2023. Dla mnie jest to bardzo dziwne naliczenie, bo z tego wynika, że bierze date wypłaty wynagrodzenia... (i stałe, i zmienne).

 

Link to postu
28 minut temu, Kacper Panek napisał:

Dzień dobry,

posiłkując się Podstawami prawnymi załączonymi na stronie:

Urlop wypoczynkowy i inne zwolnienia od pracy - Państwowa Inspekcja Pracy (pip.gov.pl)

 

To znaczy pracownik jest na urlopie w październiku 2023, więc 3 miesiące wstecz to jest średnia z m-ca lipca, sierpnia i września 2023!!!

Link to postu
38 minut temu, Beata Zielińska napisał:

To znaczy pracownik jest na urlopie w październiku 2023, więc 3 miesiące wstecz to jest średnia z m-ca lipca, sierpnia i września 2023!!!

Wygląda na to, że nie. Średnia z czerwca, lipca i sierpnia. Tylko, że przed nową nakładka policzyłoby z lipca, sierpnia i września. To znaczy że wynagrodzenie urlopowe z poprzednich miesięcy i lat było źle naliczone?

Link to postu

W poprzedniej wersji oprogramowania program pozwalał użytkownikowi na wybranie sposobu wyliczania urlopu. Użytkownik mógł wskazać, czy podstawa wynagrodzenia urlopowego powinna być wyliczana według miesiąca wypłaty, czy według daty wypłaty. Od wielu lat domyślną opcją w programie było "według daty wypłaty" zgodnie z obecnie obowiązującymi interpretacjami.

 

Zakładam, że obie Panie miały wskazaną pierwszą opcję, która od wielu lat nie jest poprawna.

 

W wersji 1.77 ten parametr został usunięty, wobec czego program zawsze liczy według daty wypłaty.

Cytat ze zmian w wersji 1.77:

Cytat

Usunięto parametr "Sposób obliczania podstawy wynagrodzenia urlopowego".

 

Godzinę temu, Beata Zielińska napisał:

Gratyfikant naliczył mi średnią z trzech miesięcy 06, 07 i 08/2023, a pracownicy byli na urlopach wypoczynkowych w m-cu 10/2023. Dla mnie jest to bardzo dziwne naliczenie, bo z tego wynika, że bierze date wypłaty wynagrodzenia... (i stałe, i zmienne).

Składniki stałe powinny być pobierane zawsze z miesiąca bieżącego, a nie jako średnia z 3 miesięcy.

Link to postu
26 minut temu, Kacper Panek napisał:

W poprzedniej wersji oprogramowania program pozwalał użytkownikowi na wybranie sposobu wyliczania urlopu. Użytkownik mógł wskazać, czy podstawa wynagrodzenia urlopowego powinna być wyliczana według miesiąca wypłaty, czy według daty wypłaty. Od wielu lat domyślną opcją w programie było "według daty wypłaty" zgodnie z obecnie obowiązującymi interpretacjami.

 

Zakładam, że obie Panie miały wskazaną pierwszą opcję, która od wielu lat nie jest poprawna.

 

W wersji 1.77 ten parametr został usunięty, wobec czego program zawsze liczy według daty wypłaty.

Cytat ze zmian w wersji 1.77:

 

Składniki stałe powinny być pobierane zawsze z miesiąca bieżącego, a nie jako średnia z 3 miesięcy.

W którym miejscu można było sprawdzić czy podstawa wynagrodzenia urlopowego powinna być wyliczana według miesiąca wypłaty, czy według daty wypłaty?

Link to postu
23 minuty temu, Kacper Panek napisał:

Proszę rzucić okiem na poniższy artykuł e-Pomocy technicznej:

Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że powyższy artykuł jest nieaktualny dla podmiotów w wersji 1.77.

Czy to oznacza, że tak naprawdę nie jestem w stanie sprawdzić jakie parametry miałam zaznaczone? Na pewno można w poprzednich wypłatach to sprawdzić, prosze tylko o info gdzie tego szukać. Powyższy artykuł nic nie wniósł skoro jest nieaktualny i nie można tego sprawdzić.

Link to postu

Zapytała Pani

1 godzinę temu, Małgorzata Myszk napisał:

W którym miejscu można było sprawdzić czy podstawa wynagrodzenia urlopowego powinna być wyliczana według miesiąca wypłaty, czy według daty wypłaty?

W artykule miejsce, w którym można było to zrobić, zostało wskazane.

 

Skoro co miesiąc robi Pani dodatkowe wyliczenia w programie MS Excel i do tej pory były zgodne z programem, to jaką datę bierze Pani pod uwagę w tych ręcznych wyliczeniach? 

Link to postu
15 godzin temu, Kacper Panek napisał:

Zapytała Pani

W artykule miejsce, w którym można było to zrobić, zostało wskazane.

 

Skoro co miesiąc robi Pani dodatkowe wyliczenia w programie MS Excel i do tej pory były zgodne z programem, to jaką datę bierze Pani pod uwagę w tych ręcznych wyliczeniach? 

W ręcznych wyliczeniach w wypłacie za październik płaconej 10 listopada biorę zmienne za miesiące wrzesień,sierpień i lipiec. Tak robiłam do tej pory i zgadzało mi się to z gratyfikantem. Tylko w tym miesiącu była różnica, właśnie po zainstalowaniu nowej nakładki.

Link to postu
57 minut temu, Małgorzata Myszk napisał:

W ręcznych wyliczeniach w wypłacie za październik płaconej 10 listopada biorę zmienne za miesiące wrzesień,sierpień i lipiec. Tak robiłam do tej pory i zgadzało mi się to z gratyfikantem. Tylko

58 minut temu, Małgorzata Myszk napisał:

w tym miesiącu była różnica, właśnie po zainstalowaniu nowej nakładki.

Ja robiłam tak samo. I przez tyle lat, nawet przy kontroli z PIP nikt nie powiedział, że urlopy są błędnie przeliczane. Proszę wskazać mi, gdzie jest napisane że 3 miesiące wstecz dotyczy DATY WYPŁATY!!! A nie MIESIĄCA WYPŁATY!!! Proszę o link do wydanej interpretacji, jeżeli ktoś posiada. Sądzę, że większość tak naliczała wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Z góry bardzo dziękuje...

Link to postu
Godzinę temu, Małgorzata Myszk napisał:

W ręcznych wyliczeniach w wypłacie za październik płaconej 10 listopada biorę zmienne za miesiące wrzesień,sierpień i lipiec. Tak robiłam do tej pory i zgadzało mi się to z gratyfikantem. Tylko w tym miesiącu była różnica, właśnie po zainstalowaniu nowej nakładki.

Właśnie, nagle zmieniło się po zainstalowaniu nowej wersji...

Link to postu

Dzień dobry,

Godzinę temu, Małgorzata Myszk napisał:

W ręcznych wyliczeniach w wypłacie za październik płaconej 10 listopada biorę zmienne za miesiące wrzesień,sierpień i lipiec. Tak robiłam do tej pory i zgadzało mi się to z gratyfikantem. Tylko w tym miesiącu była różnica, właśnie po zainstalowaniu nowej nakładki.

dlaczego wynagrodzenie urlopowe liczy Pani w ten sposób? Według przepisów wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych powinno być liczone według daty wypłaty, a w Pani przypadku, jak sama Pani potwierdziła, występuje przesunięcie wypłaty do 10 dnia następnego miesiąca.

 

17 minut temu, Beata Zielińska napisał:

Właśnie, nagle zmieniło się po zainstalowaniu nowej wersji...

Ta kwestia została już wyjaśniona tutaj:

19 godzin temu, Kacper Panek napisał:

W poprzedniej wersji oprogramowania program pozwalał użytkownikowi na wybranie sposobu wyliczania urlopu. Użytkownik mógł wskazać, czy podstawa wynagrodzenia urlopowego powinna być wyliczana według miesiąca wypłaty, czy według daty wypłaty. Od wielu lat domyślną opcją w programie było "według daty wypłaty" zgodnie z obecnie obowiązującymi interpretacjami.

19 godzin temu, Kacper Panek napisał:

W wersji 1.77 ten parametr został usunięty, wobec czego program zawsze liczy według daty wypłaty.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...