Skocz do zawartości

Rozmyte czcionki, skalowanie

Polecane posty

Dzień dobry, czy planujecie Państwo coś zrobić z problemem rozmytych czcionek po skalowaniu ekranu. Jestem pewien że tysiące użytkowników psuje sobie wzrok, pracując, wpatrując się w ekrany. Jak obserwuję na przestrzeni lat Państwa programy, mniej więcej do momentu wejścia ekranów HD miały interface programu w miarę dopasowanej wielkości. Na monitorach o większej rozdzielczości nie ma mowy o ustawieniach 100%, bo w ogóle wszystko łącznie z Windowsem byłoby za małe. Monitor HD ok. 27 cali ma takie dpi, że dałby z kolei przyzwoitą wielkość czcionki w SGT, ale wszystko inne, czyli np. treści przeglądarki będą źle wyglądały z uwagi na deficyt rozdzielczości. Oczywiście zmiana wielkości czcionek na listach nie rozwiązuje problemu, bo newralgiczne miejsca jak menu, czy pola edycyjne są "nieustawialne". Pewnie aplikacja "świadoma dpi", i dopasowanie wielkości czcionek, żeby się interface skalował razem z systemem poprawnie, rozwiązało by problem. Ustawienie "zastąp skalowanie" na "System (ulepszony)" co prawda daje poprawę, ale powoduje nieraz "efekty specjalne", np. pozostawanie na ekranie listy towarów "instynktowych" podczas wystawiania faktury, i inne. Pozdrawiam.

Link to postu
4 godziny temu, Marcin Szyma napisał:

Jestem pewien że tysiące użytkowników psuje sobie wzrok, pracując, wpatrując się w ekrany.

Jak dbasz, tak masz... Dla większości użytkowników nie są znane takie zagadnienia jak przekątna, rozdzielczość i wynikająca z tego (nie wspomniana w ogóle w tym wątku) wielkość plamki, nie wiedzą, że na większym monitorze mogą mieć mniejszą plamkę i w efekcie za mały, nieczytelny, męczący wzrok interfejs użytkownika, na przykład monitor 24 cale z rozdzielczością 1920x1080 będzie miał mniejszą plamkę niż monitor 22 cale z rozdzielczością 1680x1050) oraz nie są znane wspomniane ograniczenia technicznie programów, ale jednocześnie z nikim nie konsultują swoich wyborów... My dbamy o oczy naszych klientów i wszystkich uświadamiamy w tym obszarze, nie jesteśmy w stanie zmienić programów, ale możemy zaproponować optymalny sprzęt - wyraźny, czytelny interfejs użytkownika bez skalowania uzyskuje się na wspomnianych monitorach 22 cale z rozdzielczością 1680x1050 oraz monitorach 27 cali z rozdzielczością 1920x1080. Oczywiście finalnie wszystko zależy od indywidualnych upodobań danego użytkownika.

Link to postu
12 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

nie jesteśmy w stanie zmienić programów

Myślałem, że rozmawiam z producentem. Stąd moje przekonanie o możliwości zmian.

 

17 godzin temu, Marcin Szyma napisał:

Monitor HD ok. 27 cali ma takie dpi, że dałby z kolei przyzwoitą wielkość czcionki w SGT, ale wszystko inne, czyli np. treści przeglądarki będą źle wyglądały z uwagi na deficyt rozdzielczości

Pozdrawiam gorąco.

 

A jeszcze, napisy typu:fwio.jpg.75aeee296c8fdb2f1ffdbb7d89444691.jpg

są tej wielkości że zawsze będą wyglądały nieczytelnie bo są na granicy rozdzielczości każdego monitora.

Większa rozdzielczość, mniejsze napisy, mniejsza rozdzielczość np. 1920x1080 na 27 cali, większy napis, ale mało punków, więc litery koślawe.

Po prostu znowu czcionka za mała.

Link to postu
Godzinę temu, Marcin Szyma napisał:
14 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

nie jesteśmy w stanie zmienić programów

Myślałem, że rozmawiam z producentem. Stąd moje przekonanie o możliwości zmian.

Ale ja nie odnosiłem się do Pana pytania do producenta, możliwości jakie posiada i jego planów, tylko do możliwości jakie ma Pan jako użytkownik programu, dostępnych od ręki, dostępnych od lat, z których można korzystać do momentu ewentualnego wprowadzenia zmian przez producenta.

 

Godzinę temu, Marcin Szyma napisał:
19 godzin temu, Marcin Szyma napisał:

Monitor HD ok. 27 cali ma takie dpi, że dałby z kolei przyzwoitą wielkość czcionki w SGT, ale wszystko inne, czyli np. treści przeglądarki będą źle wyglądały z uwagi na deficyt rozdzielczości

Pozdrawiam gorąco.

Pisałem o monitorach 27 cali z rozdzielczością Full HD, piszę z doświadczenia, sami pracujemy na takich monitorach od kilku lat, pracują nasi klienci i NIE potwierdzam / nie zgadzam się, że inne treści wyglądają źle. Powtórzę raz jeszcze:

14 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Oczywiście finalnie wszystko zależy od indywidualnych upodobań danego użytkownika.

oraz dodam, że monitor nie jest równy monitorowi, korzystam tylko z markowych producentów, zdarza mi się zastać monitory innych producentów i przy tych samym parametrach typu 27 cali Full HD obraz wygląda dużo, dużo gorzej.

--

Godzinę temu, Marcin Szyma napisał:

A jeszcze, napisy typu:fwio.jpg.75aeee296c8fdb2f1ffdbb7d89444691.jpg

są tej wielkości że zawsze będą wyglądały nieczytelnie bo są na granicy rozdzielczości każdego monitora.

Większa rozdzielczość, mniejsze napisy, mniejsza rozdzielczość np. 1920x1080 na 27 cali, większy napis, ale mało punków, więc litery koślawe.

Po prostu znowu czcionka za mała.

Nie twierdzę, że zmiana monitora rozwiązuje wszystkie problemy, jest dużo innych zaszłości jak na przykład brak możliwości powiększania wielu okien w programie typu karta towary czy karta kontrahenta, ale takie ograniczenia są sukcesywnie usuwane.

 

Z wielością czcionki etykiety filtrów F8 się zgodzę, zdecydowanie mogłaby by być nieco większa, w rozmiarze czcionki z menu lub jeszcze lepiej - skoro mamy coraz szersze monitory to menu filtra można byłoby umieść obok pola na wyszukiwaną treść.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu

Jeśli można to wrócę jeszcze do pierwotnego pytania. Czy możliwe, że w przyszłości aplikacja SGT będzie się "świadomie" skalowała się razem z systemem, czyli np. 125% ustawione i wszystko się robi większe (i nierozmyte oczywiście)? Ale tak jak teraz, że się "bitmapowo" rozciąga, i wszystko się robi rozmazane.

 

Co do monitorów to u nas same Dell-e 23 cale 1920x1080. Jeden 27 cali 2k, Jeden 27cali 4k, Jeden NEC 27 cali 1920x1080 dosyć wysoki model, więc na brak markowości nie narzekamy.

 

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Dzień dobry,

jesteśmy świadomi problemów z wyglądem systemu InsERT GT w takich przypadkach i planujemy analizę możliwości ich rozwiązania w przyszłości. Tymczasowo jedną z możliwości jest Zmiana ustawienia wysokiej rozdzielczości DPI na skalowanie aplikacji – ostrość powinna być wówczas w porządku, lecz niestety mogą występować inne problemy z wyglądem.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...