Skocz do zawartości

Faktura sprzedaży (przychodowa) refakturujaca media wystawiona w styczniu - jak ją przeksięgować do grudnia w Rewizorze GT

Polecane posty

Mam następujący problem - W styczniu wystawiłem klientowi w Subiekcie GT fakturę z tytułu czynszu za styczeń oraz refakturowałem media, które częściowo dotyczą poprzedniego roku. Zgodnie z zasadą memoriałowa. przychody z tytułu refakturowanych kosztów roku poprzedniego winny być ujęte w roku poprzednim. Jak to można zrobić w Rewizorze GT, ponieważ jak próbuję ręcznie modyfikować i tworzyć stosowne dekrety, to powstają mi w panelu rozliczeń powielone należności do rozliczenia. Jak to można ugryźć?

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Chodzi o to, że w styczniu wystawiłem klientowi fakturę za wynajem lokalu za styczeń oraz refakturowałem koszty mediów za grudzień roku poprzedniego. Zgodnie z zasadą rachunkowości, z uwagi na to, że cześć za media winna zostać zaksięgowana w okresie, którego dotyczy, jako taka musi zostać wykazana w miesiącu grudniu roku poprzedniego. No i stąd moje pytanie, w jaki sposób w programie Rewizor GT mam przenieść te kwoty dotyczące mediów do roku poprzedniego? No bo faktura wystawiona w Subiekcie jest w styczniu, a podatkowo w części dotyczącej refaktury mediów winna być zaksięgowana w grudniu. Samej faktury po zaimportowaniu do Rewizora nie da się zaksięgować w grudniu. Zresztą i tak nie chodzi o całą fakturę, a tylko jej część kosztową. Jak to mam zrobić aby wszystko trzymało się poprawnie (rozrachunki, konta itp).

Edytowane przez WOJCIECH ZAMARSKI
Link to postu

Tak, jedna baza. Jeszcze dla uproszczenia przedstawię problem inaczej. Faktura sprzedaż za wynajem grudniowy wystawiona w Subiekcie GT w styczniu. Zgodnie z przepisami (zasada memoriału) w programie księgowym Rewizor GT taki przychód winien zostać wykazany w okresie, którego dotyczy, czyli w grudniu. Jak w takiej sytuacji technicznie to zrobić ? W przypadku analogicznej sytuacji faktur kosztowych, nie ma tego problemu, bo wprowadza się je do Rewizora ręcznie. Ale przy fakturach sprzedażowych wystawionych w Subiekcie, system widzi taką fakturę jako styczniową i nie pozwala jej zaksięgować w grudniu informując, że jest z innego roku. Jak rozwiązać taki problem?

Edytowane przez WOJCIECH ZAMARSKI
Link to postu
W dniu 29.03.2024 o 08:27, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Ale przy fakturach sprzedażowych wystawionych w Subiekcie, system widzi taką fakturę jako styczniową i nie pozwala jej zaksięgować w grudniu informując, że jest z innego roku. Jak rozwiązać taki problem?

To Pan wybiera rok obrotowy i okres z jaki widoczne są dokumenty, zgodnie z komunikatem programu należy wybrać okres dokumentów zgodny z rokiem obrotowym do którego będą księgowane.

 

2 godziny temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Ale myślałem, że program umożliwi jakoś przeksięgowanie takiej faktury ...

Umożliwia, służą do tego dokumenty księgowe jakimi są dekrety, które należy wprowadzić ręcznie, nie ma systemowego wsparcia.

Link to postu
8 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

To Pan wybiera rok obrotowy i okres z jaki widoczne są dokumenty, zgodnie z komunikatem programu należy wybrać okres dokumentów zgodny z rokiem obrotowym do którego będą księgowane.

 

 

No ale dlatego pytam. Faktura wystawiona w Subiekcie w styczniu. Jeśli taką fakturę zadekretuję ręcznie w grudniu to tę, którą Rewizor z widzi w styczniu (wystawioną w Subiekcie) mam ręcznie wprowadzonym dekretem w styczniu wyzerować? Czy tak to technicznie trzeba zrobić?

Link to postu
6 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

No ale dlatego pytam.

A ja odpowiedziałem, proszę pokazać zrzut ekranu pokazujący zastosowanie się do tego, co napisałem.

 

6 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Faktura wystawiona w Subiekcie w styczniu. Jeśli taką fakturę zadekretuję ręcznie w grudniu....

Gdzie pisałem coś o ręcznej dekretacji ? Pisałem o przeksięgowaniu, gdyż dekretacja dokumentu z Subiekta ma zostać wykonana z pomocą schematu importu, aby utworzyło się powiązania między fakturą a dekretem, aby zmienił się status księgowy faktury.

 

8 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

...mam ręcznie wprowadzonym dekretem w styczniu wyzerować? Czy tak to technicznie trzeba zrobić?

 Nie rozumiem co chce Pan zerować w styczniu, skoro faktura powstała w styczniu, wiec z tą datą powinien powstać rozrachunek na kontrahenta, czyli powinien zostać przeksięgowany rozrachunek z BO na kontrahenta.

Link to postu
16 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

A ja odpowiedziałem, proszę pokazać zrzut ekranu pokazujący zastosowanie się do tego, co napisałem.

 

Zaczynam pracę z tym systemem i póki co się  go uczę. Dlatego pewnie kwestie dla Pana oczywiste, dla mnie nie zawsze są zrozumiałe. Dlatego proszę o wyrozumiałość ;)

Import faktury wykonuję zgodnie ze schematem w styczniu. To rozumiem. Następnie dokonuję dekretem przeksięgowania przychodu do grudnia. Czy tak to ma wyglądać?

Link to postu
2 minuty temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Zaczynam pracę z tym systemem i póki co się  go uczę. Dlatego pewnie kwestie dla Pana oczywiste, dla mnie nie zawsze są zrozumiałe. Dlatego proszę o wyrozumiałość ;)

Również proszę o wyrozumiałość - polecam jedyne słuszne rozwiązanie - wdrożenie programu, którego częścią będzie szkolenie z obsługi programu, zarówno podstaw jak i zagadnień, gdzie użytkownicy popełniają najwięcej dotkliwych w skutkach błędów jak utrzymywania spójności między ewidencją rozrachunków na ewidencją księgową.

 

4 minuty temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Import faktury wykonuję zgodnie ze schematem w styczniu. To rozumiem.

No nie, zgodnie z datą przychodu, czyli w grudniu... Schemat importu (zakładam standardowy "kontrahent, przychód, vat") naruszy przecież reguły integralności. 

 

8 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Następnie dokonuję dekretem przeksięgowania przychodu do grudnia. Czy tak to ma wyglądać?

Nic nigdzie nie pisałem o przeksięgowaniu przychodu, napisałem o przeksięgowaniu rozrachunku:

57 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie rozumiem co chce Pan zerować w styczniu, skoro faktura powstała w styczniu, wiec z tą datą powinien powstać rozrachunek na kontrahenta, czyli powinien zostać przeksięgowany rozrachunek z BO na kontrahenta.

Link to postu
12 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

 

No nie, zgodnie z datą przychodu, czyli w grudniu... Schemat importu (zakładam standardowy "kontrahent, przychód, vat") naruszy przecież reguły integralności. 

 

No ale w takim razie wracamy do początku problemu. Czy może mi Pan powiedzieć w jaki sposób faktura wystawiona w styczniu może zostać zaimportowana w grudniu. Z tym mam właśnie od początku problem, stąd moje różne dziwne pomysły. W przypadku próby importu tej faktury do grudnia system wyrzuca mi, że jest ona spoza roku obrotowego i jej nie importuje. Nie wiem co źle robię, ale dlatego pytam i ... błądzę ;(

Link to postu
7 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

No ale w takim razie wracamy do początku problemu. Czy może mi Pan powiedzieć w jaki sposób faktura wystawiona w styczniu może zostać zaimportowana w grudniu. Z tym mam właśnie od początku problem, stąd moje różne dziwne pomysły. W przypadku próby importu tej faktury do grudnia system wyrzuca mi, że jest ona spoza roku obrotowego i jej nie importuje. 

Mogę tylko powtórzyć:

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

To Pan wybiera rok obrotowy i okres z jaki widoczne są dokumenty, zgodnie z komunikatem programu należy wybrać okres dokumentów zgodny z rokiem obrotowym do którego będą księgowane.

--

11 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Nie wiem co źle robię, ale dlatego pytam i ... błądzę ;(

Ja nie wiem co Pan robi / nie mam pewności, gdyż Pan tego nie opisuje, ani nie pokazuje:

1 godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

A ja odpowiedziałem, proszę pokazać zrzut ekranu pokazujący zastosowanie się do tego, co napisałem.

 Proszę pokazać wybrany rok obrotowy i okres dokumentów, które Pan wybrał

 

 

Link to postu
19 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Załączam 2 zrzuty ekranu

Niech Pan pokaże jeszcze schemat dekretacji, o który prosiłem

 

NB że też się Panu chce robić to przez "Import" a nie przez "Dokumenty do dekretacji" 😲

Edytowane przez Andrzej Kubik
Link to postu

Już chyba wiem gdzie tkwił błąd. W polu data dekretacji winna być chyba data zakończenia dostawy i wówczas import przechodzi, tak?

 

A w jaki sposób wygląda alternatywna do importu opcja? W sumie import to jedno kliknięcie ...

Reweizor 3 import.jpg

Link to postu
3 minuty temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

Już chyba wiem gdzie tkwił błąd. W polu data dekretacji winna być chyba data zakończenia dostawy i wówczas import przechodzi, tak?

Proszę sprawdzić 😜

NB w takim układzie będzie Pan miał rozrachunek z 2024 podłączony do zapisu z 2023 i nie da się z tego zrobić BO'2024.

Nie bez powodu Daniel pisał o przeksięgowaniu.

5 minut temu, WOJCIECH ZAMARSKI napisał:

A w jaki sposób wygląda alternatywna do importu opcja? W sumie import to jedno kliknięcie ...

No przecież napisałem wyraźnie:

17 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

"Dokumenty do dekretacji"

Różnica jest dużo większa niż jedno kliknięcie. Choćby taka że nie trzeba przechodzić 3 kolejnych okienek żeby zadekretować następną fakturę i ma Pan opcje, niedostępne w "Imporcie":

image.png.0543ca6848543e240df109f92d113354.png

Link to postu
7 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

Proszę sprawdzić 😜

NB w takim układzie będzie Pan miał rozrachunek z 2024 podłączony do zapisu z 2023 i nie da się z tego zrobić BO'2024.

Nie bez powodu Daniel pisał o przeksięgowaniu.

 

Czyli co w takim razie powinienem zmienić w schemacie importu aby to działało prawidłowo?

Opcję alternatywną wypróbuje w praktyce, ale chciałbym do końca wyjaśnić temat importu.

Link to postu
Godzinę temu, Andrzej Kubik napisał:

Ja bym w takim wypadku księgował brutto nie na analitykę kontrahenta, tylko na jakieś konto rozliczeń międzyokresowych a rozrachunek podłączał dopiero do dekretu w roku następnym.

OK, rozumiem. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam!

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.04.2024 o 12:44, Daniel Kozłowski napisał:

Również proszę o wyrozumiałość - polecam jedyne słuszne rozwiązanie - wdrożenie programu, którego częścią będzie szkolenie z obsługi programu, zarówno podstaw jak i zagadnień, gdzie użytkownicy popełniają najwięcej dotkliwych w skutkach błędów jak utrzymywania spójności między ewidencją rozrachunków na ewidencją księgową.

 

No nie, zgodnie z datą przychodu, czyli w grudniu... Schemat importu (zakładam standardowy "kontrahent, przychód, vat") naruszy przecież reguły integralności. 

 

Nic nigdzie nie pisałem o przeksięgowaniu przychodu, napisałem o przeksięgowaniu rozrachunku:

witam,

 

w nawiązaniu do powyższej korespondencji :) mam pytanko związane z przełomem roku - mi dekretacja przebiegła pomyślnie do poprzedniego roku, mam tylko problem z BO ponieważ w rozrachunkach nie ciągnie mi faktur styczniowych, które zaksięgowane są w grudniu i przez to BO mam nieprawidłowe. Jak z tego wybrnąć?

 

Już po temacie :) - znalazłam odpowiedź na innym forum :)

 

Edytowane przez Aneta M
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...