Skocz do zawartości

Sello DEN - eksport do Poczty Polskiej i DPD

Polecane posty

Program jest stworzony przez firmę na jej potrzeby. Aktualnie jest dopiero jak widać przystosowywany dla innych użytkowników. W zależności od umów z pocztą są różne potrzeby.

 

Mam nadzieję że po prostu potrzebne funkcje będą dorabiane a błędy naprawiane.

 

Jest to także wczesna wersja testowa więc trzeba podchodzić do niej ze zrozumieniem :).

 

Do autorów, proszę zauważyć że nie wszystkie opcje muszą być przez użytkownika wybrane w ustawieniach poczty. Np. My nie potrzebujemy Przesyłki Biznesowej z jej opcjami, oczywiście inni użytkownicy to potrzebują - natomiast trzeba wybrać tam jakieś pole lub bez wybrania zapisuje się pierwsza opcja do wyboru - tak chyba nie powinno być.

 

Sugestie:

- poprawienie błędów (przypisywanie wartości / zapisywanie / wyświetlanie ustawionej wcześniej wartości po restarcie - wejściu w ustawienia)

- dodanie brakujących ustawień dla Przesyłek Pobraniowych Ekonomicznych / Priorytetowych, Gabaryt A i B

- poszerzenie pól dropdown w ustawieniach - przy długich nazwach nie widać jaka opcja jest wybrana

Link to postu

Niestety przy próbie zapisu ustawień poczty wyskakuje jakiś error. Następnie program się restartuje dalej pozwala już zapisywać bez błędów - wywołuje kolejne restarty przy zapisie ale wartości ustawione są nieczytelne (przy długich nazwach nie widać co jest wybrane) lub się resetują ponieważ po wejściu w pole zawsze wyświetla się pierwsza dostępna opcja wyboru.

 

Ponadto gdzie mamy ustawić:

Przesyłka pobraniowa ekonomiczna Gabaryt A

Przesyłka pobraniowa ekonomiczna Gabaryt B

Przesyłka pobraniowa priorytetowa Gabaryt A

Przesyłka pobraniowa priorytetowa Gabaryt B

 

?

To jest prawidłoee zachowanie (restart). Tak najprosciej upewnic sie ze wszystko jest ok. Co do dlugosci za chwile wydluze te pola. Co do przesyłki pobraniowej - chyba nie mamy takiej u siebie ale zaraz postaram się ją dodać.

 

Dropdown sie 'restartuje' przy kazdym wyborze poniewaz po kliknieciu laduje aktualna liste (w zalozeniu klikamy tylko w te ktore chcemy zmienic:))

 

 

Ostatnia kwestia koniecznosci wyboru - poprawie tak aby dalo sie wybrac te potrzebne.

Link to postu

Pobranie działa.

 

Co ma oznaczać / jakie funkcje ma mieć pole: USUŃ DANE W EN

 

Rozumiem że powinno usuwać już stworzone paczki / zestawy - niestety tego nie robi ?

Chyba że nie wiem jak to zrobić ?

 

Kolejna uwaga: Nie da się rozróżnić czy paczki z listy są już nadane, mają nr nadawczy czy nie. TO powinno być widoczne aby ponownie nie nadać tej samej paczki - czyli nr nadania powinien się tam pojawić po utworzeniu w EN.

Dodatkowo powinna być opcja zaczytania tylko paczek do wysłania bez posiadanego nr nadania w Sello. W ten sposób po nadaniu 10 przesyłek, można by ponownie wczytać tylko nowe przesyłki bez nr nadania.

 

Oczywiście wczytywanie wszystkich także czasem się przyda - także nie rezygnować z tej funkcji.

 

Zaraz porównam dane wczytane do EN przez DEN z wczytanymi z tych samych transakcji przez XML

Link to postu

Różnice:

Import przez XML:

rozdziela w adresie nazwę ulicy od nr tzn w przypadku:

ul. Warszawska 100

W pole ulica daje: Warszawska

W pole nr domu daje: 100

Import DEN podaje w pole ulica: Warszawska 100, pole nr domu pozostawiając puste

 

Import DEN nie przekazuje ponadto nr telefonu odbiorcy -  to raczej wymagany parametr.

 

Sprawdziłem ponadto jak przekazywane są dane w postaci ulicy:

1. Warszawska 100/20

2. Warszawska 100 m25

 

Niestety oba powyżej przekazują przez DEN jak wcześniej tj wszystko do pola ulica.

W imporcie XML dane z ulica są odpowiednio formatowane i rozdzielone na poszczególne parametry bez względu na zapis tj obie powyższe formy:

<Atrybut Typ="Adresat" Nazwa="Dom">100</Atrybut>

<Atrybut Typ="Adresat" Nazwa="Lokal">25</Atrybut>

Link to postu

Pobranie działa.

 

Co ma oznaczać / jakie funkcje ma mieć pole: USUŃ DANE W EN

 

Rozumiem że powinno usuwać już stworzone paczki / zestawy - niestety tego nie robi ?

Chyba że nie wiem jak to zrobić ?

 

Kolejna uwaga: Nie da się rozróżnić czy paczki z listy są już nadane, mają nr nadawczy czy nie. TO powinno być widoczne aby ponownie nie nadać tej samej paczki - czyli nr nadania powinien się tam pojawić po utworzeniu w EN.

Dodatkowo powinna być opcja zaczytania tylko paczek do wysłania bez posiadanego nr nadania w Sello. W ten sposób po nadaniu 10 przesyłek, można by ponownie wczytać tylko nowe przesyłki bez nr nadania.

 

Oczywiście wczytywanie wszystkich także czasem się przyda - także nie rezygnować z tej funkcji.

 

Zaraz porównam dane wczytane do EN przez DEN z wczytanymi z tych samych transakcji przez XML

 

Co do usuwania - przy zaznaczonym ptaku po kliknięciu w wyślij powinien usunąć wszystkie dodane paczki (wiszące w zakładce przygotowane) i dodać nowe zaznaczone do dodania.

Dodamy kolorowanie linii dla których numer nadawczy jest już wypełniony (będą zaznaczone na zielono).

Link to postu

Różnice:

Import przez XML:

rozdziela w adresie nazwę ulicy od nr tzn w przypadku:

ul. Warszawska 100

W pole ulica daje: Warszawska

W pole nr domu daje: 100

Import DEN podaje w pole ulica: Warszawska 100, pole nr domu pozostawiając puste

 

Import DEN nie przekazuje ponadto nr telefonu odbiorcy -  to raczej wymagany parametr.

 

Sprawdziłem ponadto jak przekazywane są dane w postaci ulicy:

1. Warszawska 100/20

2. Warszawska 100 m25

 

Niestety oba powyżej przekazują przez DEN jak wcześniej tj wszystko do pola ulica.

W imporcie XML dane z ulica są odpowiednio formatowane i rozdzielone na poszczególne parametry bez względu na zapis tj obie powyższe formy:

<Atrybut Typ="Adresat" Nazwa="Dom">100</Atrybut>

<Atrybut Typ="Adresat" Nazwa="Lokal">25</Atrybut>

 

To akurat był celowy zabieg bo tak było po prostu łatwiej ;) Niczym to nie zmienia tego co jest w systemie a EN pozwala na dodanie przesyłki bez nr domu / mieszkania.

 

Jeżeli rzeczywiście jest to uciążliwe i potrzebne - możemy zmienić.

 

 

Jeszcze jedną rzecz zauważyliśmy - przy odbiorach osobistych nie eksportuje nam się numer faktury / paragonu - to poprawimy w najbliższej wersji.

Link to postu

 

To akurat był celowy zabieg bo tak było po prostu łatwiej ;) Niczym to nie zmienia tego co jest w systemie a EN pozwala na dodanie przesyłki bez nr domu / mieszkania.

 

 

EN pozwala, ale moje Panie z poczty mi powiedziały, że każdą taką pozycję muszą ręcznie poprawiać u siebie.

Więc lepiej zrobić tak jak jest w Sello (a jest nie bez powodu), czyli rozdzielać numer ulicy i domu do odpowiednich pól.

Link to postu

 

To akurat był celowy zabieg bo tak było po prostu łatwiej ;) Niczym to nie zmienia tego co jest w systemie a EN pozwala na dodanie przesyłki bez nr domu / mieszkania.

 

 

EN pozwala, ale moje Panie z poczty mi powiedziały, że każdą taką pozycję muszą ręcznie poprawiać u siebie.

Więc lepiej zrobić tak jak jest w Sello (a jest nie bez powodu), czyli rozdzielać numer ulicy i domu do odpowiednich pól.

 

Tak z czystej ciekawości - gdzie i jak może się przydać rozbicie na numer domu i mieszkania - pytam serio, bo zawsze się nad tym zastanawiałam po co w formularzach są na to oddzielne pola? :) Przecież rejonizacja powinna być na bazie kodu pocztowego (a to jest jedyne co mi na myśl przychodzi)...

 

 

Rzecz jasna jeżeli gdzieś tego wymagają - poprawimy...

 

Link to postu

 

Tak z czystej ciekawości - gdzie i jak może się przydać rozbicie na numer domu i mieszkania - pytam serio, bo zawsze się nad tym zastanawiałam po co w formularzach są na to oddzielne pola? :) Przecież rejonizacja powinna być na bazie kodu pocztowego (a to jest jedyne co mi na myśl przychodzi)...

 

W wielu systemach jest to rozbicie aby móc potem wykorzystać te dane do prawidłowego formatowania adresu na wydruku.

Np. Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3

 

A poczta wykorzystuje to do automatycznego przypasowywania pełnych nazw ulic

np. ktoś wpisze ul. Wielbłąda, a poczta sobie robi z tego ul. Witolda Wielbłąda.

 

Link to postu

W wielu systemach jest to rozbicie aby móc potem wykorzystać te dane do prawidłowego formatowania adresu na wydruku.

Np. Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3

 

A poczta wykorzystuje to do automatycznego przypasowywania pełnych nazw ulic

np. ktoś wpisze ul. Wielbłąda, a poczta sobie robi z tego ul. Witolda Wielbłąda.

 

 

Czym będzie różnił się więc zapis:

"Ul. Wielbłąda 13-ego" +  "12A" +  "m. 3" od

"Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3"

:)

 

Do automatycznego wpisywania pełnych nazw raczej bym użyła kodu pocztowego a nie tego co poda użytkownik w polu tekstowym :)

 

 

Wracając do meritum - błędnie założyłam, że to my łączymy sobie dane żeby było łatwiej :) W bazie Sello jest inaczej niż pisaliście - są dwa pola - dokładnie tak jak w zakładce adresowej (adres i adres c.d) - co więcej - zerknijcie na dane przenoszone do Subiekta :)

 

Zapewne programiści od Sello doszli do analogicznego wniosku jak ja ;) Mogę podzielić dane biorąc pod uwagę ciągu znaków np. "/", "m." itp. - ale wg. mnie jest to totalnie bez sensu bo spowoduje czasem błędne podzielenie adresu (co prawda - totalnie nic to nie zmieni bo wynik koncowy to bedzie i tak składowa tych trzech pól ale co np. mam zrobić gdy w adresie jest 2 znak "/" ?). Nie mówię nie, ale dziś nie zrobię tej modyfikacji (jeżeli będzie więcej sygnałów o Paniach z okienek powrócimy do tego, na ten moment wydaje mi się, że jest to tylko ich wymysł, być może się mylę...)

 

Z poprawionych rzeczy:

- oznaczenie zielonym kolorem przesyłek, które posiadają wpisany numer nadawczy

- dodawanie nr. telefonu

- numer faktury jest już prawidłowo dodawany przy przesyłkach z odbiorem osobistym

 

 

Link to postu

 

Czym będzie różnił się więc zapis:

"Ul. Wielbłąda 13-ego" +  "12A" +  "m. 3" od

"Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3"

:)

 

 

Ano tym, że jak klient wpisze

Ul. Wielbłąda 13-ego 12A/3

to już w

Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3

tego nie połączysz.

A przynajmniej nie w korespondencji seryjnej w wordzie ;D

 

A może poczta robi sobie statystyki w Excelu ile jest listów na poszczególne ulice ?

I jak zrobi takie statystyki jak będzie miała ulice

"Wielbłąda"

"Wielbłąda 100"

"Wielbłąda 200/300".

Wyjdzie im ze statystyk, że obsługują 300% ulic z danego terenu ;D

 

Co do przypisywania nazw ulic do kodów pocztowych, to chyba nie miałaś czasu zgłębić tego tematu, bo jeden kod przypada często, bardzo często na wiele ulic, a nawet na całe miasto. :P :P

 

Kiedyś czytałem artykuł na ten temat, że w Polsce kody pocztowe są bardzo mało dokładne, nie to co w Anglii na zmywaku.

 

Zapewne programiści od Sello doszli do analogicznego wniosku jak ja ;) Mogę podzielić dane biorąc pod uwagę ciągu znaków np. "/", "m." itp. - ale wg. mnie jest to totalnie bez sensu bo spowoduje czasem błędne podzielenie adresu (co prawda - totalnie nic to nie zmieni bo wynik koncowy to bedzie i tak składowa tych trzech pól ale co np. mam zrobić gdy w adresie jest 2 znak "/" ?). Nie mówię nie, ale dziś nie zrobię tej modyfikacji (jeżeli będzie więcej sygnałów o Paniach z okienek powrócimy do tego, na ten moment wydaje mi się, że jest to tylko ich wymysł, być może się mylę...)

 

 

W zasadzie to idąc Twoim tokiem myślenia wszystko możnaby wsadzić w pole Opis, bo przecież i tak będzie na etykiecie ;D

 

No ale to Twój program i problemy Twoich użytkowników :D

 

Link to postu

W aktualnej wersji DEN:

 

Już jest wprowadzony telefon... należy jednak pamiętać że poczta ma dwa pola: tel komórkowy (9cyfr) i telefon: gdy nr poprzedzony jest +48 telefon wchodzi w pole telefon w innym wypadku w pole tel komórkowy - rozumiem że jest to zależne od wspomnianej ilości znaków ?

Czy tak powinno być ?

 

Ponadto nadal nie wiem po co jest checkbox w DEN - Usuń dane w EN - nie działa on według Mnie, chyba że nie znam zasady jego działania.

 

Kolorowanie wysłanych paczek działa ale... dopiero po ponownym wczytaniu paczek.

Czy skoro DEN od razu po wysłaniu paczek aktualizuje ich nr nadawcze w Sello, mógłby aktualizować ich status w DEN na wysłane bez potrzeby ponownego wczytania paczek z Sello (rozumiem że sprawdza on wtedy czy paczka ma nr nadawczy) ?

Link to postu
Ano tym, że jak klient wpisze

Ul. Wielbłąda 13-ego 12A/3

to już w

Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3

tego nie połączysz.

 

Sorry ale ja dalej nie rozumiem bo skoro klient wpisał Ul. Wielbłąda 13-ego 12A/3 to chyba właśnie chciał żeby pod taki adres mu to dostarczyć a nie Ul. Wielbłąda 13-ego 12A m. 3

 

Idąc dalej Twoim przykładem przy posiadaniu 3 pól:

1-"Ul. Wielbłąda 13-ego" + 

2-"12A"

3-"3"

 

Skąd mam wiedzieć że on chce "/" a nie ".m"

 

A może poczta robi sobie statystyki w Excelu ile jest listów na poszczególne ulice ?

I jak zrobi takie statystyki jak będzie miała ulice

"Wielbłąda"

"Wielbłąda 100"

"Wielbłąda 200/300".

Wyjdzie im ze statystyk, że obsługują 300% ulic z danego terenu Duży uśmiech

 

Robienie jakichkolwiek statystyk na podstawie pola TEKSTOWEGO jest bez sensu bo np: "Wielbłąda", "Wielblada", "ul.Wielblada","ul.WielBlada" itd. to zupełnie różne ulice :) Przygotowanie się na wszelkie możliwości jest prawie nie możliwe (zawsze można to próbować wyłapać, tak jak tutaj gdzie właśnie o tym dyskutujemy) ale zawsze będzie jakiś przypadek i wtedy dokładność statystyki bo np. idzie w...  Oczywiście zawsze można powiedzieć że to błąd statystyczny  ;D

 

 

W zasadzie to idąc Twoim tokiem myślenia wszystko możnaby wsadzić w pole Opis, bo przecież i tak będzie na etykiecie Duży uśmiech

 

No ale to Twój program i problemy Twoich użytkowników

 

 

Niestety nie można - pole Adres jest wymagane.

 

 

Tak jak napisałam, upierać przy swoim się nie będę, bo zrobić podział adresu na podstawie "/" to nie problem. Wy musicie zrozumieć, że to nie jest dobre rozwiązanie - mimo tego że będzie działać - ale nie zawsze prawidłowo... ;D

 

Reasumując - zakładając, że mamy PEWNE dane na których mamy pracować (powtórzę iż dane w Sello są zapisane dokładnie w takim samym formacie jak ja je przekazuję) - to nie ma 100% pewnej opcji że dane prawidłowo zostaną podzielone na nr domu i mieszkania.

 

Już jest wprowadzony telefon... należy jednak pamiętać że poczta ma dwa pola: tel komórkowy (9cyfr) i telefon: gdy nr poprzedzony jest +48 telefon wchodzi w pole telefon w innym wypadku w pole tel komórkowy - rozumiem że jest to zależne od wspomnianej ilości znaków ?

Czy tak powinno być

 

Pole telefon uzupełniane jest w przypadku wszystkich innych przesyłek niż przesyłka Kurier 48 - tutaj wymagany jest numer telefonu komórkowego i jest on weryfikowany (samo 9 cyfr nie może być wyznacznikiem czy telefon jest komórką - aczkolwiek tutaj mam algorytm aby sprawdzić czy to komórka czy nie poprzez weryfikację prefiksu) - można to dorobić ale to znowu ta sama kwestia co z adresem...

 

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Niestety liczbę osób testujących można policzyć na palcach jednej ręki a przy takiej ilości użytkowników raczej ciężko myśleć o rozwoju takiego produktu. Przynajmniej na razie pozostanie on na takim etapie jak jest. Być może później powrócimy do tego, ewentualnie jeżeli u nas w firmie pojawią się jakieś dodatkowe potrzeby - wtedy rozszerzymy funkcjonalność.

 

Osoby, które chcą za darmo (conajmniej przez najbliższy rok) korzystać z programu w stadium takim jaki jest proszę o odpowiedź w tym wątku.

Link to postu

Niestety liczbę osób testujących można policzyć na palcach jednej ręki

 

 

No, czyli Bartek ma rację nie robiąc integracji z PP.

Nikt by z tego nie korzystał  ;D

laughing-019.gif

 

A poza tym słyszałem Marta, że Twój program tworzy tylko pliki do zaimportowania ręcznego w EN, więc w zasadzie ta funkcjonalność jest już w Sello....

Przydałby się program robiący pełną integrację z EN, tak aby nie trzeba było nic ręcznie importować.

Wówczas liczba użytkowników byłaby większa.

Link to postu

Źle słyszałeś.

 

Program pobiera dane z Sello.

Z jego menu wybieramy odpowiednie przesyłki eksportujemy do EN.

Tam tworzone są zbiory, nadawane nr nadawcze itp.

Nr nadawcze po nadaniu w EN są kopiowane automatycznie do odpowiednich paczek w Sello.

 

Więc działanie jest dużo wygodniejsze niż praca na plikach eksportu - czyli rozwiązanie serwowane przez Sello.

 

Porównując jest to bardzo zbliżone do funkcjonalności SelloToWebMobile siódemki. Kto na tym pracuje ten wie o co chodzi.

Link to postu

A poza tym słyszałem Marta, że Twój program tworzy tylko pliki do zaimportowania ręcznego w EN, więc w zasadzie ta funkcjonalność jest już w Sello....

Przydałby się program robiący pełną integrację z EN, tak aby nie trzeba było nic ręcznie importować.

Wówczas liczba użytkowników byłaby większa.

 

Wow... a gdzie to "słyszałeś"?

Link to postu

czy można prosić o program do testu

 

Naturalnie:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=7219.msg46775#msg46775

 

Proszę zainstalować i skonfigurować program.

 

Automatycznie zostanie uruchomiona wersja testowa. Jeżeli będzie chęć dalszego użytkowania poproszę o PW z nickiem - przedłużę licencję na rok.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...