Skocz do zawartości

Serwer pod Subiekt GT + Sello

Polecane posty

Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy jakiegoś speca od serwerów. W firmie Subiekt od jakiegoś czasu bardzo wolno pracuje (plik bazy danych zajmuje około 4GB) na podmiocie równocześnie pracuje zwykle 10-12 osób + Sello + import ZK z 3 sklepów Shoper...

 

Serwer na którym aktualnie stoi baza danych jest dość starym sprzętem ~4lata. Potrzebujemy dość mocny sprzęt aby sprostał sporym obciążeniom. Czy możecie coś polecić? Cena tak naprawdę nie gra większej roli.

Link to postu

Proponuję sprawdzić najpierw jakie jest u was oprogramowanie MSSQL.

 

Jeżeli macie darmowego Express'a to choć byście kupili kombajn to nic to nie da (sprawdzone na własnej skórze).

MSSQL w wersji darmowej ma ograniczenia co do wielkości plików bazy danych, ale przede wszystkim obsługiwanych liczby rdzeni i wielkości pamięci.

 

Można spróbować wersji evaluation przez 180 dni, a później zakupić full. Niestety ceny jak za soft są spore ok. 600 zł za każdego usera.

Link to postu

 

Potrafię szukać na forum - jednak wątek, który podesłałeś mi w niczym nie pomaga...

 

@damianus21 - zapewne jest tak jak piszesz - czy jeżeli mamy EXPRESS'a i zainstalujey EVALUATION to nie narazimy się przypadkiem na jakieś komplikacje? Chodzi o to, że jeden dzień bez dostępnego Subiekta położy nam firmę na łopatki...

Link to postu

Trochę poczytałem i wychodzi na to, że darmowa wersja SQL Server ma mocne ograniczenia chociażby co do wykorzystania pamięci czy procesora na serwerze...

 

Obecnie pracujemy na wersji SQL Server 2005... Chcemy zrobić upgrade do wersji 2012 lub 2014 - oczywiście w grę wchodzi opcja komercyjna. Dodzwoniłęm się na infolinię InsertGt (na swojej stornie oferują SQL Server 2014). Niestety konsultant nie był zbyt "ogarnięty" i nie potrafił odpowiedzieć na moje pytania... 

 

 

Czy ktoś z formumowiczów - przechodził przez taki proces i jest w stanie po krótce opisać jak to wygląda od strony technicznej?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to postu

Jeżeli masz podstawowe wiadomości na temat działania Management Studio i przełączania baz danych - to nie.

 

Ja robiłem to w sobotę kiedy już nie pracowaliśmy - przed długim weekendem (żeby w razie kłopotów zostawić sobie czas na przywrócenie sprawności systemu)

 

1. Zrobiłem kopie systemu (nie wykorzystana)

2. Zainstalowałem Evaluation

3. Zrobiłem kopie plików baz danych (.mdf, .ldf) do innego folderu 

3. Dla bezpieczeństwa zrobiłem jeszcze jedną kopie i podłączyłem ją jako plik bazy w Evaluation

4. Dostosowałem nazwy bazy oraz ścieżki dostępu na wszystkich komputerach

5. Wszystko działa aż miło.

 

U nas komputer będący serwerem miał 32gb ram a sql express korzystał tylko z 1gb.

 

My przeszliśmy na SQL 2014 i wszystko działa. Czeka nas jednak zakup wersji komercyjnej, a tego jeszcze nie robiłem. Mamy jeszcze trochę czasu, ale trzeba pamiętać, że evaluation to tylko 180 dni.

Link to postu

Jeżeli masz podstawowe wiadomości na temat działania Management Studio i przełączania baz danych - to nie.

 

Ja robiłem to w sobotę kiedy już nie pracowaliśmy - przed długim weekendem (żeby w razie kłopotów zostawić sobie czas na przywrócenie sprawności systemu)

 

1. Zrobiłem kopie systemu (nie wykorzystana)

2. Zainstalowałem Evaluation

3. Zrobiłem kopie plików baz danych (.mdf, .ldf) do innego folderu 

3. Dla bezpieczeństwa zrobiłem jeszcze jedną kopie i podłączyłem ją jako plik bazy w Evaluation

4. Dostosowałem nazwy bazy oraz ścieżki dostępu na wszystkich komputerach

5. Wszystko działa aż miło.

 

U nas komputer będący serwerem miał 32gb ram a sql express korzystał tylko z 1gb.

 

My przeszliśmy na SQL 2014 i wszystko działa. Czeka nas jednak zakup wersji komercyjnej, a tego jeszcze nie robiłem. Mamy jeszcze trochę czasu, ale trzeba pamiętać, że evaluation to tylko 180 dni.

 

Dziękuję Ci bardzo - wychodzi na to, że spokojnie sobie poradzimy... Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia. Czy przy użyciu programu Management Studio będę w stanie przenieść pliki bazy danych na inny (szybszy) dysk? Pojemność na dysku operacyjnych powoli się kończy... Ewentualnie czy ktoś wie jak to szybko zrobić?

Link to postu

Rozumiem, że chcesz całego SQL'a postawić na nowym dysku (pewnie SSD?).

Na nowym dysku instalujesz sobie SQL'a i przenosisz pliki według mojej powyższej procedury na nowy dysk. Nic skomplikowanego. 

 

P.S. Jeżeli chcecie się przenieść na SSD to polecam codzienny backup.

 

U nas 2 dyski wyzionęły ducha (Samsung SSD PRO i Toshiba) Niestety nie odzyskasz żadnych danych ponieważ są szyfrowane i firmy nie potrafią z nich odzyskać danych jak z talerzowych. Sprawdzone w praniu). 

Link to postu

No dokładnie taki był zamysł, ale mnie trochę zaniepokoiłeś tą awaryjnością chyba pozostaniemy przy starym układzie instalując SQL Server 2014 - z opinii wielu wynika, że w końcu Subiekt i inne mocno przyspieszą.

 

Tak na marginesie to dzisiaj na infolinii InsertGT otrzymałem informację jakoby Server SQL mógł działać tylko i wyłącznie na partycji systemowej i praca na innej partycji czy dysku będzie niemożliwa... Dziwne bo w programie serwisowym mam nawet opcję podłączenia podmiotu wybierając plik MDF z dowolnej lokalizacji - czy to nie załatwi sprawy? (wegług informacji z infolinii jest to niemożliwe).

Link to postu

Generalnie w programie serwisowym SubiektGT mamy ustawioną automatyczą kopię bezpieczeństwa - archwizacja następuje codziennie o godzinie 3:00 - to jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa.

 

Nurtuje mnie tylko kwestia postawienia serwera SQL na innymm dysku niż systemowy - mam na ten temat sprzeczne informacje - według informacji techników z InsertGT jest to niemożliwe...

Link to postu

damianus21 - ile ramu pobiera w tym momecie SQL? Jakie obłożenie na procesorze?

 

Z ciekawości ile czasu zajmuje u Ciebie przejście z zakładki "Do Paczek" na zakładkę: "Wszystkie"? Mam na myśli wyświetlenie wszystkich Twoich transakcji bez żadnych filtrów.

 

Jeżeli możesz powiedz też ile tych transakcji tam masz, dzięki temu będzie się do czego odnieść.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...