Skocz do zawartości

Radosław Kostrzewa

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    5 267
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    54

Zawartość dodana przez Radosław Kostrzewa

  1. Czy nexo radzi sobie z pobraniem kursu do przeliczenia rejestru VAT OSS - bo nie znajduję właściwego parametru: Zgodnie z ustawą o VAT, dla sprzedaży wg procedury OSS, jeśli nie występuje kurs na ostatni dzień kwartału, należy przyjąć kurs z dnia kolejnego. Tu jest szkopuł nieścisłości ustawy, bo literalnie należałoby wziąć kurs z dnia 2024-04-01 - no cóż, prima aprilis i tu kursu też nie ma, mamy dopiero z 2 kwietnia - i de facto ten kurs powinien się podpowiadać. Nie udaje mi się uzyskać konfiguracji, by to się zadziało w sposób automatyczny.
  2. Zdaje sobie sprawę, że sytuacja nie jest typowa, ale występuje. Z końcem stycznia br. nastąpiło przekształcenie JDG do spółki z o.o., gdzie spółka jest spadkobiercą podatkowym. Nie mniej z uwagi na przekształcenie z JDG do spółki, nastąpiła dla nowego NIP-y odrębna rejestracja do VAT i procedury OSS (od samego początku, nie czekając na przekroczenie limitu). W bazie Rewizora GT został skrócony rok podatkowy dla JDG i występuje w okresie 2024-01-01 do 2024-01-31. Od dnia 2024-02-01 występuje już nowy rok podatkowy dla spółki z o.o., ale kończy się on z datą 2024-02-29 - i zaczyna się dla tej spółki trzeci rok podatkowy od 2024-03-01 do 2024-12-31. (zmiana formy opodatkowania od 2024-03-01 na CIT-E). Na ten moment należy przygotować oddzielną deklarację VIU-DO dla JDG za I kw. 2024 za okres 2024-01 oraz drugą deklarację VIU-DO dla spółki za okres 2024-02 i 2024-03. Jak widać, kryterium, żeby deklaracja była sporządzona za okres zgodny z rokiem obrotowym też nie jest szczęśliwy. Nie mniej przydałby się parametr wskazania w sposób ręczny okresu w danym kwartale, za który ma być naliczona deklaracja VIU-DO. Kolejnym problemem jest kontekst. System widzi deklarację globalnie, nie w kontekście roku obrotowego. A chyba powinien. Na ten moment nie ma możliwości naliczenia więcej niż jednej deklaracji (nie korygującej) dla danego kwartału. Swoją drogą, ciekawe czy ten scenariusz ogarnął by Rewizor nexo @Roman Budzisz ?
  3. Uzupełniając Jak na tej samej bazie, zrobię dekret w PLN ręcznie (te same daty) a następnie zrobię taką samą zamianę waluty z PLN -> CZK, to aktualizując walutę na pozycji dekretu, ustawia mi kurs taki, jak oczekuję - czyli z 28 lutego (już samo wybranie waluty w nagłówku dekretu ustawia mi kurs na 28.02 - a nie tak, jak przy edycji dekretu tworzonego z DF - domyślnie na 29.02 - i pomimo zmiany na 28, na pozycjach wbija kurs z 29).
  4. Tak, waluty w DF dla GT nie są jeszcze wspieranie... ale... Po opisaniu dokumentu w GT w DF wprowadzam do rejestru księgowego i VAT (wykonanie schematu). Tworzy mi się dekret w walucie PLN, ale z kwotami z OCR w PLN (choć faktura jest w CZK). Zmieniam w nagłówku walutę na CZK i od razu wskazuję datę kursu: Oczywiście zmiana nagłówka nie aktualizuje waluty pozycji. Mam włączone bilansowanie w grupach. Na pierwszej pozycji zmieniam walutę z PLN na CZK i... Ustawia mi kurs z dnia 2024-02-29 (któraś z dat z nagłówka dokumentu, zasadniczo miej istotne która, nie chciało mi się tego sprawdzać) zamiast z kursu z parametrów waluty wskazanej dla tego dekretu (pobranej wg NBP z 2024-02-28). Rozumiem doskonale, że zmiana waluty dla nagłówka dekretu nie powinna aktualizować pozycji. Ale jeśli już aktualizuję pozycję, to jeśli wybiorę walutę wg waluty nagłówka, oczekuję jednak kursu na pozycji wg kursu nagłówka. Dla jasność, w parametrach rejestru księgowego jest ustawione:
  5. GT w wersji 1.78 HF4 Mam 3 schematy FZ na ten moment. Czemu, jak kliknę w opcję listy lookup istniejących schematów, to ten lookup przycina mi proces na 3-4 minuty, zanim pojawi się okienko?
  6. Nie ma takiej funkcjonalności. System standardowo liczy tylko odsetki wg wspomnianej ustawy dla transakcji handlowych podmiotów niepublicznych. Trzeba je wyliczyć poza systemem.
  7. Dzień dobry Mamy zrobioną integrację z Amodit, który posiada potrzebą funkcjonalność z wykorzystaniem sfery, nie mniej dokumenty importujemy jako FZ do modułu Subiekta GT. To było zrobione pod klienta. Dodam tylko, żeby oprzeć to na koszcie na poziomie analityki pozycji w księgowości, to tutaj potrzebne by było od razu tworzenie sferycznego dekretu, ewentualnie migracja klienta do Navireo, gdzie pozycje na dokumentach mogą być odróżnione kategoriami i tym samym dekretować się wg kosztów na pozycjach.
  8. Pole własne zdefiniowane dla pojazdów - wyświetlenie wartości na liście modułu Pojazdów. Nie mniej jakoś nie widzę obsługi tego gdzie indziej, chyba, że źle patrzę...
  9. Również potwierdzam, że w dana sekcja rozpoczyna się 86:020~00U13
  10. Czy będzie możliwość, by na gridzie móc wyświetlić dla wartości zmiennoprzecinkowej (liczby rzeczywistej) wartość większą, niż o precyzji do 2 miejsc po przecinku?
  11. W wersji 49 (przed nie zauważyłem takiego zachowania) niektóre operacje bankowe z importu z MT940 (parser PKO BP), wchodzą z typem operacji Gotówka, zamiast Przelew. W danych MT940 jest nr rachunku kontrahenta a operacje (wpływy) są poprawne rozpoznane i wiązane rozrachunki.
  12. Nie do końca zgodzę się z opcją, że można to zostawić bez okresu realizacji. Bez tej kwoty nie można w sposób poprawny rozdekretować tak wyekspotowanej listy płac. Wartość świadczeń wypłaconych w naturze, które są potrzebne do właściwego ozusowania i opodatkowania wynagrodzeń, wchodzi w wartość brutto kosztów wynagrodzeń, tym samym zawyża koszty w firmie. Jeśli wynagrodzenia są księgowane tylko zbiorczo, to bardzo dokuczliwe to nie jest, natomiast przy szczegółowym dekertowaniu analitycznym pracowników, jest to już mocno dokuczliwe.
  13. Przepraszam, ale do czego chce Pan dekretować przy opodatkowaniu ryczałtowym wpis w ewidencji VAT zakupu...?
  14. W wynagrodzeniach bardzo istotnym elementem są składniki wypłacone w naturze. One po wyeksportowaniu znajdują się w pliku XML (Gratyfikant nexo), ale nie ma kompletnie jak pobrać ich w schemacie importu w Rewizorze GT. Kilkudziesięciu pracowników gdzie mamy księgowania ręczne... A o możliwości odwoływania się chociażby do samego składnika płacowego po nazwie to już nie wspomnę, bo wielokrotnie wspominałem... @Małgorzata Sapała
  15. We wskazanym okienku miesiąc pierwszej amortyzacji w programie powinien być miesiącem styczniem 2024.
  16. Mam kopię bazy z tego momentu, ale teraz nie odtworzę, nie mniej sprawdziłem historię, którą zrobiłem i sprawdzałem tabelę rezerwacji numerów. Była pusta.
  17. Niestety, ale dopóty w Dokumentach/Portalu na bazie OCR-a (nie tylko KSeFa w przyszłości) nie zostanie obsłużona data płatności (choć zapowiedź była), dopóki tylko w ten sposób. Niestety, ale z mojego doświadczenia wynika, że biura cały czas pracują z różnymi klientami, którzy w różny sposób dostarczają dokumenty. I jest to dość częsty problem.
  18. Ogólnie problem z numeracją dokumentów na przełomie okresu numeracji (roczny/miesięczny) jest znany. Ja trafiłem na problem, gdzie system bez żadnego powodu nadaje numer wyższy niż powinien, choć na tyle co sprawdziłem, nie widzę, by to było związane z wyżej opisaną sytuacją. W systemie dla tego magazynu mam miesięczną numerację faktur oraz uzupełnianie luk w obrębie dnia. Ostatni numer mam FZ 110/KO/01/2024. Dodaję kolejną FZ, gdzie Jak widać, wszystkie faktury są styczniowe. Nadaje się FZ 131/KO/01/2024. Jeśli te daty przestawię wszystkie na 31-01-2024, funkcja AUTO wyznacza właściwy nr na 111. Sprawdziłem na bazie zapytaniem, jakie są FZ dla tego magazynu, które mają dok_Nr=130. Wszystkie wyniki w tych trzech datach nie miały roku 2024. Sprawdziłem luki w numeracji w styczniu dla tego magazynu przez wystawieniem tego dokumentu - nie ma luk. Sprawdziłem bezpośrednio na bazie, czy dla dok_DataWyst>'20231231' dla FZ na tym magazynie, jaka jest kolejność dok_Nr - i tutaj też nie widzę nic podejrzanego: Jeśli teraz tej fakturze, co z auto dostaje nr 131/KO, zrobię ręcznie 111/KO... i zapiszę, to dodając kolejną FZ - nawet z identycznymi datami dla dla tej problematycznej FZ, to kolejny numer robi się 112... Jak usunę tą 112 i wracam do taj co dostawała 131 a ręcznie zapisałem 111, usunę 111, wybiorę AUTO - po zapisie znowu wbija się z 131...
  19. Nasze rozwiązanie aktualizuje w poprawny sposób stworzone cesje na dokumencie na walutę wg należności pierwotnej z dokumentu w tym samym kursie. Do poprawnego rozksięgowania trzeba jednak włączyć tworzenie się obrazów cesji w parametrach cesji dla karty. W razie zainteresowania zapraszam na priv.
  20. Mamy rozwiązanie, które adresuje ten problem cesji przy płatności kartą w walucie w Subiekcie GT, że ostatecznie cesje zostaną zapisane w walucie i dadzą się prawidłowo zadekretować w Rewizorze GT.
  21. Otrzymywane faktury zakupu, które należy wprowadzić, mogą mieć - w zależności od umów z dostawcami - termin płatności liczony albo od dnia wystawienia, albo od dnia zakończenia dostawy. Jeśli parametr z konfiguracji typu dokumentów byłby dziedziczony na dokument w postaci parametru do edycji przez użytkownika (tak jak inne: jak sposób liczenia vat od netto/brutto, vat nie podlegający odliczeniu), w elastyczny sposób można by było to dostosowywać. Analogia może występować i przy sprzedaży, dlatego kiedy taki parametr będzie dostępny do zmiany per dokument, to się aż prosi o domyślne parametry na karcie kontrahenta.
  22. Od dłuższego czasu w nexo jest obsłużone liczenie terminu płatności (konfigurowane per dokument w typach dokumentów) albo od dnia wystawienia, albo od dnia wykonania/zakończenia dostawy/usługi (o co apelowaliśmy i co dostaliśmy). I to wszystko jest bardzo fajne. Prośba na przyszłość. Choć aktualnie ten problem można trochę adresować własnymi typami dokumentów, to: 1. Przydałaby się możliwość przenoszenia tego parametru per wystawiany dokument i możliwość wpływu na ten parametr na dokumencie. 2. Przydałaby się możliwość parametryzacji na kartotece kontrahenta domyślnych sposobów liczenia rozrachunku, odmiennie dla sprzedaży i zakupu.
  23. Jeśli jest to zapis powiązany z ewidencją VAT, a w konfiguracji rejestru księgowego jest ten parametr, oraz kontrahent na rozrachunku posiada NIP, to kwota VAT zostanie automatycznie zaktualizowana o wartość podsumowania VAT z ewidencji VAT.
  24. Dzień dobry Obecna mechanika zapisywania stanu sprawozdań działa w oparciu o wyznaczenie i zapis na jedną datę "Na dzień". Po tej dacie jest wybrane w wersjach porównawczych zapisany stan sprawozdania z poprzedniego roku. Mam w poprzednim roku zapisane stany sprawozdań dla RZS porównawczego na każdy ostatni dzień miesiąca narastająco od początku roku. W kolejnym roku oprócz tego jw. potrzebuję wygenerować RZS ale tylko w okresach miesięcznych, czyli wtedy otrzymuję RZS w zakresie 01.03.2023-31.03.2023 (a nie 01.01.2023-31.03.2023). Oczywiście jeśli w poprzednim okresie mamy tylko jedną wersję zapisaną na dany dzień, nie mogę uzyskać porównań dla obu. Oczywiście, obejściem jest powielenie sprawozdania i zrobienie RZS per miesiąc na odrębnej definicji, i do tego teraz muszę uciec, ale to w przyszłości wymaga podwójnej kontroli definicji funkcji dla kont. Tutaj też brakuje tego co jest w nexo - możliwość skopiowania istniejącej definicji z innego sprawozdania (bez struktury). Opcja wysyłania do XML całej struktury z definicją i import jako nowego, może będzie działać, dopiero sprawdzę, czy potem porównanie opiera się o samą nazwę definicji, przy zapisanych stanach sprawozdań.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...