Skocz do zawartości

Nowy rodzaj faktury do dokumentu końcowego

Polecane posty

Od czasów JPK pojawia się problem: faktura dla firmy kontra faktura dla detalisty.

  • Faktura dla firmy nie może być dublowana w postaci paragonu fiskalnego (wtedy biura rachunkowe się krzywią, bo ręcznie muszą zdejmować takie faktury z obrotu kasy fiskalnej
  • Faktura dla detalisty, który chce fakturę (nawet NIP poda, ale to nie firma), musi mieć wybity paragon fiskalny

Teraz można w Subiekcie mieć ustawione drukuj/nie drukuj paragonu fiskalnego do faktury, ale KAŻDEJ faktury.

Przydałaby się opcja np. osobnej numeracji faktur detal/firma i osobnego działania drukuj/nie drukuj paragonu.

Musiałoby to już się zrodzić w Subiekcie, a następnie pojawić się w Sello do wyboru (a w Subiekcie by się ustawiało na stałe parametry i inną numerację, np z dopiskiem F- firma lub D- detal).

Księgowi wyją teraz, że muszą ręcznie to odpisywać z raportu miesięcznego kasy.

Link to postu

Bartek- niestety musimy ręcznie to weryfikować. Dodatkowa faktura na liście dokumentów końcowych "Faktura VAT dla detalisty". Program niech domyślnie ustala jakiś rodzaj klienta (opcja do wyboru, jedni mają więcej detalicznych, inni firmowych, niech sobie ustawią "ptaszka" na najbardziej prawdopodobnym polu w opcjach na stałe). Najpierw jednak wymaga to zmiany w Subiekcie, by można było zdefiniować fakturę dla detalisty z drukowaniem paragonu, a poprzednią fakturę uznać za taką dla firmy, a to bez paragonu.

 

4S-Market- nie mój jeden, wielu ma takie informacje z biur rachunkowych. To jest związane z JPK, idzie to z innej listy wtedy.  

Link to postu

No masz racje ale dafakto te przepisy mają dopiero wejść w życie od czerwca lipca tego roku.

Wiadomo że najlepszy by był automat który w locie sprawdza nip typa w GUS i wtedy selo rozpoznaje czy jest to detalista który podał sobie nip z książeczki zdrowia :) czy firma :)

Pewnie by to było możliwe do zrobienia bo subiekt z ulepszeniem ma możliwość uzupełnienia danych firmy po nip z GUS

Link to postu

Wiadomo że najlepszy by był automat który w locie sprawdza nip typa w GUS i wtedy selo rozpoznaje czy jest to detalista który podał sobie nip z książeczki zdrowia :) czy firma :)

 

 

Kurna niezły pomysł !!!

 

 

 

 

Tutaj jest tylko jeden problem, jak odróżnić firmę od osoby prywatnej z automatu. Obecnie Sello tworząc nowego kontrahenta ustawia go jako firmę, jeśli w danych z Allegro jest wypełnione to pole - a to nie jest jednoznaczne w 100%.

 

 

Czy mówisz o polu NIP ?

Link to postu

Wiadomo że najlepszy by był automat który w locie sprawdza nip typa w GUS i wtedy selo rozpoznaje czy jest to detalista który podał sobie nip z książeczki zdrowia :) czy firma :)

 

 

Kurna niezły pomysł !!!

 

 

 

 

Zgadza się, ale ta funkcja w SGT jest nieco "powolna" (wiadomo, program musi pobrać dane z bazy GUS), więc nie wybrażam sobie działania tego do spółki z łączeniem się z Sello.

 

Ja w momencie wystawiania dokumentów staram się ustawić tabelę pod transakcją na dane kupującego i widzę od razu czy zaznaczać ptaszka drukarki fiskalnej. Kijowy sposób ale nie widzę lepszego.

A co do problemów księgowości: przecież oni widzą na liście FS, która została zafiskalizowana, więc może to jakiś wyimaginowany problem (poprzednie księgowe zaliczały to do problemów, więc je zmieniłem ;) )

Link to postu

U nas problemem jest jeżeli ktoś zaznacza fakturę a nie ma uzupełnionego nipu.

U nas dokumenty wystawiamy na początku, tzn. Ctr+A -> dokumenty końcowe, to leci na magazyn a osoba w biurze robi kurierów, pocztę i paczkomaty.

Teraz przed wystawieniem dokumentów, sprawdzamy kazda transakcje z dokumentem FS czy jej nip uzupełniony. Jak nie to zmieniamy na PAi o później dopiero w subiekcie FSd

Fakt, trochę to uciążliwe ale mieliśmy w ubiegłym roku trochę przepuszczonych faktur bez nipu i był problem

Link to postu

Tutaj jest tylko jeden problem, jak odróżnić firmę od osoby prywatnej z automatu. Obecnie Sello tworząc nowego kontrahenta ustawia go jako firmę, jeśli w danych z Allegro jest wypełnione to pole - a to nie jest jednoznaczne w 100%.

 

Myślę, że taki automat stworzyć dla Was to "Betka".

Częściowo już to działa w Subiekcie.

;D ;D ;D

 

statusVAT.png?raw=1

 

Matko! Ilu Vatowców mam nieaktywnych, czy to znaczy, że wszystkim im trzeba dobić paragon ze względu na JPK ?

 

 

Jeśli kogoś interesuje pokazuję jak odpalić sprawdzanie statusu VAT:

 

 

jak%20sprawdzic%20status.png?raw=1

 

 

Oprócz statusu aktywny / nieaktywny Subiekt podaje też "nieprawidłowy numer NIP", tutaj rozumiem na 100% należy dobić paragon ?

 

 

 

nieprawid%C5%82owy.png?raw=1

 

 

Link to postu

@HotKey - dzisiaj sobie zbiorczo sprawdziłem naszych klientów i dostawców. Po sprawdzeniu pojawia się raport - aktywny, nieaktywny, zwolniony, błędny. Tylko że... błędni nie pojawiają się w raporcie, jest tylko info w oknie ilu ich jest ale nie są wylistowani. Tez tak masz? Teraz muszę ręcznie wyszukiwać, którzy mają błędny nip

 

Link to postu

@HotKey - dzisiaj sobie zbiorczo sprawdziłem naszych klientów i dostawców. Po sprawdzeniu pojawia się raport - aktywny, nieaktywny, zwolniony, błędny. Tylko że... błędni nie pojawiają się w raporcie, jest tylko info w oknie ilu ich jest ale nie są wylistowani. Tez tak masz? Teraz muszę ręcznie wyszukiwać, którzy mają błędny nip

 

 

Niestety tak, dlatego mała przeróbka tej funcji by się przydała, aby też grid pokazywał tych błędnych, takto trzeba ich odszukiwać na piechotę.

Link to postu
to jak jest z tymi fakturami bez NIP ?

 

wystawiać PAi a następnie fakturę detaliczną czy wystawiać normalną fakturę i ją ufiskalnić ?

Ja wystawiam do każdego paragonu fakturę detaliczną. Tym samym nie mam problemu z rozróżnieniem co jest co. Jest albo detaliczna sfinalizowana dla zakupów prywatnych albo faktura vat dla przedsiębiorcy.

 

W którymś wątku podawałem zapytanie SQL, które sprawdza w sello transakcje, które mają zaznaczoną opcję faktury ale nie mają podanego nipu, wtedy poprawiam ręcznie.

Link to postu

Od strony prawnej czy w ogóle mam obowiązek wystawić taką fakturę (bez NIP) czy po prostu mogę wystawić PA lub PAi.

 

Do czego jest potrzebna faktura na osobę fizyczną (taka bez NIP) ?

 

Mam wrażenie, że kupujący na Allegro (zwłaszcza dzieci) naciskają ot tak sobie, że chcą otrzymać Fakturę VAT i przez pewien czas jak nie przeoczyłem to zamiast takiej "faktury" wystawiałem tylko paragon i żadnego krzyku z tego nie było.

Link to postu

Od strony prawnej czy w ogóle mam obowiązek wystawić taką fakturę (bez NIP) czy po prostu mogę wystawić PA lub PAi.

 

Do czego jest potrzebna faktura na osobę fizyczną (taka bez NIP) ?

 

Mam wrażenie, że kupujący na Allegro (zwłaszcza dzieci) naciskają ot tak sobie, że chcą otrzymać Fakturę VAT i przez pewien czas jak nie przeoczyłem to zamiast takiej "faktury" wystawiałem tylko paragon i żadnego krzyku z tego nie było.

 

 

Nie no mają możliwość wzięcia faktury lub paragonu konsumenci, to jest tzw. faktura do paragonu wówczas. Nie można im odmówić, faktury często mi Klienci piszą, że nie blekną itd, poza tym czasami można odzyskać z nich różne sraty VATY nawet jako konsument przy remoncie chaty itd, zaś z paragonu nie możnaby. Także jak chcą to to trzeba im taki wystawić.

 

 

Od strony technicznej w Subiekcie robisz:

- albo fakturę od razu i wrzucasz taką na drukarkę fiskalną

- albo walisz PAi i do tego robisz fakturę do paragonu - to załatwia sprawę fiskalizacji (paragon jest zafiskalizowany i zostawiasz go sobie, zaś Klient dostaje FV).

Link to postu

Tak, obowiązek wystawienia faktury dla detalisty jest.

 

Obecnie jest to wybierane głównie z powodów blaknięcia paragonów.

 

Paragony blakną, ludzie się rozliczają z kimś (najemca z wynajmującym), zwyczajnie fakturę łatwiej przechować w teczce z papierami.

 

Zasada wystawiania wszystkim PA i do nich później faktur głupia nie jest, ale za to czasochłonna. Poza tym powstanie bajzel, bo wystawiam bezpośrednio w subiekcie dość sporo faktur. Czasem z palca (Ctrl+S) a zazwyczaj są to faktury zbiorcze z iluś tam WZ-ek.

Link to postu

W mojej branży matki biorą faktury na rzeczy dla dzieci z 2 powodów:

- gwarancja (paragon blednie)

- sprawy rozwodowe (koszty na podkładki dla adwokatów do zasądzenia alimentów)

Z tego co ja wiem, to fiskalizuje się zakupy na paragony i faktury "nie dla firm istniejących w bazie". Jeśli NIP lub regon wskazuje na działalność gospodarczą (co się łatwo sprawdza w sello/subiekcie), to tylko faktura vat bez paragonu.

Kolega mi podpowiedział osobne numeracje dla faktur czysto firmowych i faktur pozostałych. US nie lubią luk w numeracji, a tylko faktury na firmę są w JPK uwzględniane.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...