Skocz do zawartości

Wydajność nexo

Polecane posty

Nie ważne jaką wersję MSSQL Pan posiada głównym limitem będzie rozmiar bazy danych.

Dla wszystkich wersji MSSQL Express maksymalny rozmiar bazy danych wynosi 10GB.

 

Z własnego doświadczenia przy około 100 pracownikach, niecałych 3 latach działań baza na dzień dzisiejszy waży trochę ponad 14GB.

image.png.ca7fa8dedfc220f712b5ef27930fee24.png

Edytowane przez Adam G
Link to postu
  • 3 lata później...

prosze o pomoc w zakupie;

 

Którą wersję powionieniem zakupić mając:

 

- baze postawioną na windows 10 pro

- 15 końcówek

- wielkość bazy 12GB

 

Chcę zamienic darmową wersję Nexo na taka która sprawdzi się w warunkach jak wyrzej

Posiadam tez wersję MSQL 2104 Standard jednak ie wiem czy bedzie ona dobrze współpraccować z wersja Subiekt nexo pro 41.1.3

 

 

SQL Swrver.jpg

Edytowane przez Michał S
Link to postu
Godzinę temu, Michał S napisał:

Którą wersję powionieniem zakupić mając:

 

- baze postawioną na windows 10 pro

- 15 końcówek

- wielkość bazy 12GB

 

Chcę zamienic darmową wersję Nexo na taka która sprawdzi się w warunkach jak wyrzej

Zaprzecza Pan sam sobie, skoro posiada Pan bazę danych o rozmiarze 12GB to nie pracuje już ona pod darmową wersją serwera SQL ? Darmowa edycja ma ograniczenie do 10GB na bazę danych.

 

Godzinę temu, Michał S napisał:

Posiadam tez wersję MSQL 2104 Standard jednak ie wiem czy bedzie ona dobrze współpraccować z wersja Subiekt nexo pro 41.1.3

Wystarczy przeczytać wymagania systemowe programu: https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/sprzedaz/subiekt_nexo_pro/wymagania_systemowe.html. Nowsze wersje serwera SQL niczego (znacząco) przecież nie zmienią, więc pozostałbym przy obecnej 2014.

Link to postu
W dniu 2.09.2022 o 16:24, Daniel Kozłowski napisał:

Zaprzecza Pan sam sobie, skoro posiada Pan bazę danych o rozmiarze 12GB to nie pracuje już ona pod darmową wersją serwera SQL ? Darmowa edycja ma ograniczenie do 10GB na bazę danych.

 

Nie do końca

Osiaga taki rozmiar i zaczyna przycinać, nie mogę robić backapu.

Muszę raz na jakiś czas odchudzać ja do 8-9GB (usuwam to co mogę).

 

dziękuję za podpowiedz co do wersji.

 

Jeszcze jedno pytanie, czy jest opcja abym teraz na darmowej wersji dołączanej z Subiektem (MSSQL 2017) zainstalował moją starszą pełną wersję 2014 ?

Czy ręczna instalacja i podłączenie bazy do niej jest trudne czy sa jakieś Turiale jak to zrobić?

 

Link to postu
Godzinę temu, Michał S napisał:

Nie do końca

Osiaga taki rozmiar i zaczyna przycinać,

Co to znaczy "zaczyna przycinać"?

To działa tak że próba zwiększenia rozmiaru bazy ponad limit 10GB kończy się po prostu odmową ze strony serwera SQL i tyle. Nic nie przycina tylko po prostu nie można wykonać zapisu i koniec.

 

Godzinę temu, Michał S napisał:

eszcze jedno pytanie, czy jest opcja abym teraz na darmowej wersji dołączanej z Subiektem (MSSQL 2017) zainstalował moją starszą pełną wersję 2014 ?

Czy ręczna instalacja i podłączenie bazy do niej jest trudne czy sa jakieś Turiale jak to zrobić?

Zainstalowanie to żaden problem, tyle że nie podłączy Pan bazy nexo z SQL2017 do SQL2014.

Link to postu
2 godziny temu, Michał S napisał:

Nie do końca

Osiaga taki rozmiar...

Proszę pokazać informacje, o których Pan pisze.

 

2 godziny temu, Michał S napisał:

Jeszcze jedno pytanie, czy jest opcja abym teraz na darmowej wersji dołączanej z Subiektem (MSSQL 2017) zainstalował moją starszą pełną wersję 2014 ?

Czy ręczna instalacja i podłączenie bazy do niej jest trudne czy sa jakieś Turiale jak to zrobić?

Niestety zgadywanie i brak wiedzy o konsekwencjach swoich działań w tak technicznych aspektach jak serwery SQL / bazy danych wcześniej czy później kończy się źle lub bardzo źle... To, że InsERT proponuje instalowanie nowych wersji serwera SQL nie oznacza, że musimy z nich korzystać, należy wybierać właściwe wersje do własnych potrzeb jak sprzęt, system operacyjny, czy posiadaną komercyjną licencję serwera SQL, którą dysponujemy...

 

Przypadek z tego tygodnia, klientowi zaszyfrowało serwer, na szczęście miał kopie na zewnętrznym nośniku, niestety zamiast odezwać się do nas poprosił o pomoc firmę informatyczną po sąsiedzku, za ścianą, na jednym z komputerów zainstalowali programy Insertu z serwerem SQL 2019, firma dalej pracowała, dopiero po kilku dniach się do nas odezwali, aby postawić im serwer na nowo przy okazji modernizując (i wprowadzić zabezpieczenia, aby nie doszło do ponownego zaszyfrowania serwera), niestety serwer miał system operacyjny WS 2012 R2, a SQL 2019 wymaga co najmniej WS 2016, więc teraz klient będzie biedniejszy o około 1300 zł netto (to koszt WS 2019 ESS, koszt obniżenia wersji bazy danych byłby nieco niższy, ale nowszy system operacyjny posłuży jeszcze kilka lat). 

 

Starsza wersja serwera SQL (2014) nie jest w stanie obsłużyć bazy danych z nowszej wersji serwera SQL (2017), więc nie da się tak po prostu bazy danych z wersji 2017 podłączyć pod serwer SQL 2014, ale jest możliwa taka migracja - należy przenieść same dane z bazy danych z wersji 2017 do bazy danych w wersji 2014. Trudność takiej operacji jest naturalnie subiektywna, oceniłbym ją na średni, lecz dodatkowym utrudnieniem będą dodatkowe struktury w bazie danych rozwiązań dodatkowych. Piszę niestety z doświadczenia, gdyż już kilka razy wykonywaliśmy takie usługi.

Link to postu
1 godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

Starsza wersja serwera SQL (2014) nie jest w stanie obsłużyć bazy danych z nowszej wersji serwera SQL (2017), więc nie da się tak po prostu bazy danych z wersji 2017 podłączyć pod serwer SQL 2014, ale jest możliwa taka migracja -

W tej sytuacji najrozsądniej będzie chyba zakupić SQL 2017 Standard. Czy jest taka opcja, że przy instalacji wersji SQL 2017 Standard na tym samym komputerze na którym jest już zainstalowana wersja SQL 2017 Expess , oprogramowanie zostanie tylko zaktualizowane i nie będzie trzeba podłączać bazy i dokonywac dodakowych ustawień?

Z automatu bedę mógł obsługiwać baze ponad 10GB?

 

Są 4 wersje do wyboru, która z nich będzie odpowiednia?

- Serwer na windows 10 pro

- 15 końcówek

 

 

Link to postu
8 minut temu, Michał S napisał:

Czy jest taka opcja, że przy instalacji wersji SQL 2017 Standard na tym samym komputerze na którym jest już zainstalowana wersja SQL 2017 Expess , oprogramowanie zostanie tylko zaktualizowane i nie będzie trzeba podłączać bazy i dokonywac dodakowych ustawień?

Z automatu bedę mógł obsługiwać baze ponad 10GB?

Tak, jest taka opcja, choć ja np nie polecam. Jak cos nie pójdzie to nie działa ani nowy ani stary.

Oczywiście, po zainstalowaniu SQL Server będzie mógł obsługiwać bazy powyżej 10GB

11 minut temu, Michał S napisał:

Są 4 wersje do wyboru, która z nich będzie odpowiednia?

Wg mnie najkorzystniejszy będzie Runtime. Jest to de facto SQL Server Standard ale sprzedawany na specjalnej licencji i dużo tańszy (530PLN za stanowisko).

Do kupienia w sieci partnerów InsERT

Link to postu
3 godziny temu, Michał S napisał:

W tej sytuacji najrozsądniej będzie chyba zakupić SQL 2017 Standard.

SQL Runtime na 15 stanowisk to 15x 530 zł netto = 7950 zł netto, obniżenie wersji bazy danych powiedzmy 1000 zł netto, jest o 6950 zł netto tańsze - gdzie tu rozsądek ? ;)

 

--

 

11 minut temu, Michał S napisał:

Czy SQL 2019 też zainstaluje się jako aktualizacja i zostawi bazę (lub nie :))?

Andrzej już odpowiedział:

3 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

Tak, jest taka opcja, choć ja np nie polecam. Jak cos nie pójdzie to nie działa ani nowy ani stary.

Oczywiście, po zainstalowaniu SQL Server będzie mógł obsługiwać bazy powyżej 10GB

Też preferuję usunięcie poprzedniej wersji i instalację nowej wersji, taka aktualizacja między innymi nie zmienia lokalizacji baz danych co robi mały bałagan / może być w przyszłości mylące.

Link to postu
W dniu 9.09.2022 o 17:08, Daniel Kozłowski napisał:

SQL Runtime na 15 stanowisk to 15x 530 zł netto = 7950 zł netto, obniżenie wersji bazy danych powiedzmy 1000 zł netto, jest o 6950 zł netto tańsze - gdzie tu rozsądek ? ;)

 

Reasumując:

1) nie opłaca mi się SQL Runtime ze wzgledu na płatność do każdego stanowiska klieckiego (mam obecnie 15 stanowisk korzystających z bazy postawionej na Serwerze na systemie Windows 10 pro. ?

2) opłaca się wrócić do poprzedniej wersji SQL 2014 Standard (wczesniej obsługiwała mi ona 7 komputerów klienckich) jednak będzie problem z przeniesieniem obecnej bazy danych pracującej na SQL 2017 Expess?

3)Konieczne jest zakupic SQL 2019 Standard Ful Use (licencja na serwer). Najdroższa opcja.

 

 

 

Link to postu
Godzinę temu, Michał S napisał:

1) nie opłaca mi się SQL Runtime ze wzgledu na płatność do każdego stanowiska klieckiego (mam obecnie 15 stanowisk korzystających z bazy postawionej na Serwerze na systemie Windows 10 pro. ?

Chyba ciągle nie rozumiem Pan zasad licencjonowania - runtime i full use są licencjonowane tak samo, per urządzenie lub użytkownika, różnią się ceną ze względu na ograniczenia w wykorzystaniu wersji runtime...

 

1 godzinę temu, Michał S napisał:

2) opłaca się wrócić do poprzedniej wersji SQL 2014 Standard (wczesniej obsługiwała mi ona 7 komputerów klienckich) jednak będzie problem z przeniesieniem obecnej bazy danych pracującej na SQL 2017 Expess?

Nie wyjaśnił Pan o jakich problemach Pan pisze, problematyczne nie oznacza, że coś nie jest możliwe. 

 

1 godzinę temu, Michał S napisał:

3)Konieczne jest zakupic SQL 2019 Standard Ful Use (licencja na serwer). Najdroższa opcja.

Nie rozumiem skąd stwierdzenie "koniecznie", a jak już to dlaczego chce Pan kupować "najdroższą opcję" opcję full use zamiast dużo tańszej runtime ?    

Link to postu
21 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Chyba ciągle nie rozumiem Pan zasad licencjonowania - runtime i full use są licencjonowane tak samo, per urządzenie lub użytkownika, różnią się ceną ze względu na ograniczenia w wykorzystaniu wersji runtime...

Być może,

Wcześniej miałem zainstalowaną wersję SQL Standard 2014 Edition o działała ona na 1 serwerze i 6 końcówkach klienckich

Teraz okazuje się że potrzebuję kupic na każde stanowisko osobno.

 

Potrzebuje kogoś profesjonalnego kto mi to wyjaśni i wówczas będę mogł zlecić firmie dostawę z usługą.

 

Link to postu
21 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie rozumiem skąd stwierdzenie "koniecznie", a jak już to dlaczego chce Pan kupować "najdroższą opcję" opcję full use zamiast dużo tańszej runtime ?

Jest drożej ponieważ napisał Pan że:

SQL Runtime na 15 stanowisk to 15x 530 zł netto = 7950 zł netto, obniżenie wersji bazy danych powiedzmy 1000 zł netto, jest o 6950 zł netto tańsze - gdzie tu rozsądek ? ;)

Link to postu
2 godziny temu, Michał S napisał:
23 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Chyba ciągle nie rozumiem Pan zasad licencjonowania - runtime i full use są licencjonowane tak samo, per urządzenie lub użytkownika, różnią się ceną ze względu na ograniczenia w wykorzystaniu wersji runtime...

Być może,

Wcześniej miałem zainstalowaną wersję SQL Standard 2014 Edition o działała ona na 1 serwerze i 6 końcówkach klienckich

Teraz okazuje się że potrzebuję kupic na każde stanowisko osobno.

Tak jest chyba od zawsze, licencje są per użytkownik, urządzenie, procesor (w starszych wersjach) lub rdzenie (w aktualnych wersjach), z jakiego powodu posiadał Pan błędne informacje to już raczej pytanie, na które ewentualnie powinien odpowiedzieć Pan sobie sam, poza forum.

 

2 godziny temu, Michał S napisał:

Potrzebuje kogoś profesjonalnego kto mi to wyjaśni i wówczas będę mogł zlecić firmie dostawę z usługą

Jak co jakiś czas powtarzam trudność polega na tym, że to użytkownik musi wybrać tego "profesjonalnego" dostawcę sprzętu komputerowego, urządzeń fiskalnych, oprogramowania InsERT, itp, a nie odwrotnie.

 

2 godziny temu, Michał S napisał:
23 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie rozumiem skąd stwierdzenie "koniecznie", a jak już to dlaczego chce Pan kupować "najdroższą opcję" opcję full use zamiast dużo tańszej runtime ?

Jest drożej ponieważ napisał Pan że:

SQL Runtime na 15 stanowisk to 15x 530 zł netto = 7950 zł netto, obniżenie wersji bazy danych powiedzmy 1000 zł netto, jest o 6950 zł netto tańsze - gdzie tu rozsądek ? ;)

No właśnie cały czas nie rozumiem dlaczego chce Pan kupować wersję droższą (full use), a nie tańszą (runtime) ;)

Link to postu
21 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

No właśnie cały czas nie rozumiem dlaczego chce Pan kupować wersję droższą (full use), a nie tańszą (runtime) ;)

Żebym to ja wiedział....

reasumując, pod uwage powinieniem wziąść:

SQL 2019 Standard Edition Runtime - licencja na serwer + 1 stanowisko klienckie- 1 szt

SQL 2019 Standard Edition Runtime - licencja na 1 stanowisko klienckie- 14 szt

 

Łącznie: 7950 zł netto + VAT

 

 

Link to postu
Godzinę temu, Michał S napisał:

Żebym to ja wiedział....

Proszę skorzystać z własnej sugestii:

W dniu 13.09.2022 o 08:28, Michał S napisał:

Potrzebuje kogoś profesjonalnego kto mi to wyjaśni i wówczas będę mogł zlecić firmie dostawę z usługą.

Zwykle takie kwestie wyjaśnia ktoś z praktyką, kto jest w stanie dostarczyć takie rozwiązanie.

 

--

Godzinę temu, Michał S napisał:

reasumując, pod uwage powinieniem wziąść:

SQL 2019 Standard Edition Runtime - licencja na serwer + 1 stanowisko klienckie- 1 szt

SQL 2019 Standard Edition Runtime - licencja na 1 stanowisko klienckie- 14 szt

 

Łącznie: 7950 zł netto + VAT

tak, lub:

W dniu 13.09.2022 o 08:30, Michał S napisał:

obniżenie wersji bazy danych powiedzmy 1000 zł netto

 

Link to postu
W dniu 14.09.2022 o 09:53, Daniel Kozłowski napisał:
  W dniu 13.09.2022 o 08:30, Michał S napisał:

obniżenie wersji bazy danych powiedzmy 1000 zł netto

 

jeszcze jedno pytanie;

gdybym chciał wrócić do mojej poprzedniej wersji SQL Server 2014 Standard Edition (Runtime)

to jest coś musze z Wami jeszcze skosultować.

tak jak na zdjęciu mam tam Device Client Access licenses : 8

 

To znaczy że przy 15 stanowiskach muszę dokipić jeszcze licencję na stanowisko kliencie 7 szt, co lącznie da kwotę 4700zł netto?

SQL.jpg

Edytowane przez Michał S
Link to postu
Godzinę temu, Michał S napisał:

to jest coś musze z Wami jeszcze skosultować.

Kogo ma Pan na myśli pisząc "Wami" ?

 

Godzinę temu, Michał S napisał:

To znaczy że przy 15 stanowiskach muszę dokipić jeszcze licencję na stanowisko kliencie 7 szt, co lącznie da kwotę 4700zł netto?

Licencje te należało już dawno temu sukcesywnie dokupować jak były wykorzystywane, więc... Aby być zgodnym z licencją należałoby je dokupić.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...