Skocz do zawartości

Import z Chin, faktura zakupu a cło i VAT

Polecane posty

Witam serdecznie, dwoje się i troje żeby poprawnie wprowadzić fakturę zakupu z Chin przy założeniu;

1/ mam dokument SAD

2/ VAT i cło zostało opłacone agencji celnej

3/ faktura zakupu jest w USD

 

No i teraz tak, jako że VAT został opłacony, trybie transakcja wybieram IMPORT TOWARÓW, waluta to oczywiście USD, kurs waluty z dnia poprzedzającego datę z faktury. 

Ale jest ale.

Dlaczego pojawia się informacja, że przy imporcie towarów, przy ustawieniu VAT 23% dla danej pozycji dostaję informację iż kwota podatku jest niezgodna z typem transakcji?

Jak mogę wprowadzić cło ? Subiekt GT z tego co pamiętam umożliwiał taką funkcję. Próbowałem zrobić to na zasadzie;

1/ kolejna pozycja, usługa o nazwie Cło,  sztuk 1, kwota cła z SAD jednak problem jest taki, że w momencie kiedy jest to faktura w walucie USD to Cło też musze podać w USD a nie w PLN (jak w SAD)

2/ korekta kosztów dostawy; podpięcie cła i wysyłki pod ceny towarów

Ale niestety, wydaje mi się, że jest to błędne myślenie..

 

Proszę o pomoc jak to zrobić poprawnie.

 

  • Lubię to 1
Link to postu
Cytat

Dlaczego pojawia się informacja, że przy imporcie towarów, przy ustawieniu VAT 23% dla danej pozycji dostaję informację iż kwota podatku jest niezgodna z typem transakcji?

Przypisana jest domyślna stawka VAT do transakcji handlowej.

1.png.ddd41ed18001e47656a76ce31e5fb2ae.png

Jeżeli chodzi o cło, temat był już poruszany na forum. Nie mamy dedykowanego rozwiązania do obsługi importu - Korekta Kosztów Dostaw jest substytutem. W programie brakuje możliwości łatwego rozliczenia VATu - do podstawy opodatkowania z FZ należy doliczyć cło z KKD. Temat został zapisany jako sugestia do wprowadzenia.
  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 1 rok później...
Dnia 25.06.2019 o 08:21, Przemysław Werner napisał:

Temat został zapisany jako sugestia do wprowadzenia.

 

Czy po roku, w temacie zostały podjęte jakieś konkretne działania zmierzające do uzupełnienia programu w wymaganą funkcjonalność?

Edytowane przez Wojciech Łozdowski
Link to postu
  • 5 miesięcy temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Witam. Odkopię trochę temat, bo nie chce powielać tematów na forum.

 

Też natrafiłem na problem księgowania importu z Chin i powiem szczerze, wymiękam. Robię to po raz pierwszy i nie do końca wiem jak to zrobić poprawnie - może ktoś pomoże 🤦‍♂️

 

Założenie:

Chce zaksięgować towar w celu dalszej odsprzedaży, a więc będzie to zakup, nie wydatek (jeśli dobrze myślę). 

 

Co mam:

- FV od sprzedawcy z Chin - wartość 144,00 USD

- dokument PZC w którym widnieje następujący zapis: 

image.png.478603867621accc01e8e5d250b7b859.png

- FV od UPS z takimi kwotami: 

image.png.1835e5b93c7e9a33ddb5a9294984bb6f.png

Kurs wymiany walut na FV UPS: 0.561569849 (jak się domyślam chodzi o walutę CNY?)

Wartość kursu USD na PZC: 3,9527

 

Co udało mi się wstępnie ustalić przeszukując internet:

1. Księguję fakturę importową jako Zakup w walucie USD, ale nie tworzę do tego automatycznego przyjęcia magazynowego

2. Tworzę przyjęcie magazynowe ręcznie na towar w kwocie 144,00 USD bez VAT

3. Obliczam ręcznie koszt transportu, czyli 1691,00 PLN (B00 z PZC) - (144,00 USD x 3,9527) = ~ 1122,00 PLN

4. Obliczony koszt transportu dodaję poprzez korektę kosztów dostaw do przyjęcia magazynowego

5. Kwotę Usługi Agencji Celnej wrzucam po prostu w koszt (72,10 PLN) + VAT (16,58 PLN)

 

i teraz co z naliczonym VAT-em? Czy powyższy schemat działania jest poprawny?

 

Powiem szczerze, że dla kogoś kto robi to pierwszy raz, czytając poradniki dostępne w necie to jeden wielki szum informacyjny. Do tego Nexo "nie pomaga" w ogarnięciu tematu przez brak funkcjonalności.

 

Mógłby ktoś wskazać kierunek co dalej? Myślę że wskazówki do żywego przykładu przydadzą się potomnym ;) 

Link to postu

Kupowaliśmy ostatnio środek trwały z Chin, co prawda w euro nie USD. Trzeba sobie trochę samemu poradzić, w nexo nie ma takiej funkcjonalności.

Do wartości towaru bierzesz z faktury zakupu tu: 144 x kurs USD

Doliczasz wszystkie koszty związane z transportem, obsługą agencji celnej itp.

W dokumencie z agencji celnej wartość B00 masz policzony Vat 389 zł który możesz odliczyć - i to jest tylko do Vat i dokładnie takie wartości wpisujesz do rejestru VAT na podstawie PZC ( nie bierzesz tego do wartości towaru)

 

  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...