Skocz do zawartości

Podzielona płatność dla wszystkich FS

Polecane posty

Od wersji 27 mamy już kolejne dostosowania do MPP, między innymi automatyczne ustawianie w zakładce VAT w FS, opcji Podzielona płatność na wymagana - jeśli mamy dokument powyżej 15 tyś zł oraz asortyment mają oznaczoną wymagalność. Niestety, w naszym przypadku, gdy ponad 90% naszego asortymentu, znajduje się w załączniku 15 do ustawy VAT, podęliśmy wstępną decyzję o używaniu MPP do wszystkich wystawianych przez nas FS. Sprawdziłem ustawienia w konfiguracji dokumentu FS i nie znalazłem wymuszacza domyślnego. Zapewne coś takiego jest, a jak nie, to i tak pewnie jest w planie w związku z kolejnymi etapami wprowadzania MPP.

Link to postu

Poprawa formatu wydruku, nagłówka czy też stopki jest szybkim i pewnym rozwiązaniem jednak jak dla mnie najlepiej by było gdyby można było ustawić domyślnie parametr przy zakładaniu nowego asortymentu "czy MPP" na TAK. Wówczas program powinien z automatu wstawiać dopisek na fakturze powyżej 15k ponieważ zauważy, że jest co najmniej jeden asortyment z parametrem MPP na TAK. Niestety nie znalazłem czy gdzieś ten parametr można przestawić. Oczywiście wiem, że można dokonać zbiorczej zmiany dla wszystkich asortymentów i to zadziała, ale tu mam na myśli również z automatu podpowiadanie dla nowego asortymentu.    

  • Lubię to 1
Link to postu
55 minut temu, Marcin Stefanowski napisał:

Poprawa formatu wydruku, nagłówka czy też stopki jest szybkim i pewnym rozwiązaniem jednak jak dla mnie najlepiej by było gdyby można było ustawić domyślnie parametr przy zakładaniu nowego asortymentu "czy MPP" na TAK. Wówczas program powinien z automatu wstawiać dopisek na fakturze powyżej 15k ponieważ zauważy, że jest co najmniej jeden asortyment z parametrem MPP na TAK. Niestety nie znalazłem czy gdzieś ten parametr można przestawić. Oczywiście wiem, że można dokonać zbiorczej zmiany dla wszystkich asortymentów i to zadziała, ale tu mam na myśli również z automatu podpowiadanie dla nowego asortymentu.    

Powinno to być w Szablon asortymentu, ale rzeczywiście, tam jeszcze Insert nie dotarł ze zmianami - jest tam nadal Odwrotne obciążenie, ale zapewne zmienią ;)

  • Lubię to 1
Link to postu
Byłoby to niezgodne z ustawą, więc nie planujemy:
„Art 106e
18a)  w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy-wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”;”
A ustawa Prawo przedsiębiorców:
„Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz 2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji
”.
Link to postu

Czytam to trzeci raz i jedyne co widzę, to kiedy następuje obowiązek w każdym przypadku, nie ma informacji o tym, że nie można dla wszystkich. Generalnie obowiązek użytkowania MPP jest stopniowo rozszerzany o kolejne zakresy podmiotów. W naszej branży, dotyczącej stali, bardzo wiele podmiotów podjęło decyzję, o 100% przejściu na MPP - czy tak wielu księgowych może się mylić? Przesłałem waszą opinię do naszych księgowych i zarządu, czekam na odpowiedź.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...