Skocz do zawartości

Wspólna analityka kont 200 i 210

Polecane posty

Dzień dobry,

w pierwszym roku działania na Rewizorze wybraliśmy możliwość wspólnych analityk dla kontrahenta - przy imporcie faktur sprzedaży tworzy się automatycznie konto 200 i 210 dla każdego kontrahenta. 

Obecnie w drugim roku pracy na programie wiem już, że lepiej sprawdzałyby się osobne analityki. Czyli dla zobowiązań osobne i dla należności osobne.

Czy Rewizor daje możliwość zmiany ustawień pierwotnych? 

Edytowane przez DAMIAN KOMOR
Link to postu
36 minut temu, DAMIAN KOMOR napisał:

Czy można zakupić np nową licencję i rozpocząć pracę na tym samym podmiocie tworząc od nowa plan kont i wprowadzając ręcznie bilans otwarcia 2020 roku z danych? 

Nową licencję zawsze można kupić, ale nie ma takiej potrzeby.

 

Dodam jeszcze, że jeśli analityki będą oddzielne, to nie rozwiąże to sprawy z automatycznym nadawaniem analityki na 200 i 210, bo to nie zależy od tego. Zależy to natomiast od tego, czy Kontrahent jest dodawany jako Dostawca/Odbiorca, czy jako Dostawca czy jako Odbiorca. Jeśli ma Pan niepotrzebnie nadane analityki na 210, to wystarczy zbiorczo zmienić ten atrybut - można dla wszystkich, a program sam odrzuci tych, dla których nie może tego zmienić (bo jest zapis na koncie księgowym).

Prawdopodobnie w pliku EPP niepotrzebnie wszyscy kontrahenci są oznaczani jako Dostawca/Odbiorca.

 

Jeśli nadal chce Pan zmienić ten parametr, to proszę napisać i odniosę się wtedy do prywatnej wiadomości.

Edytowane przez Jacek Izydorczyk
Link to postu

Niestety nie rozumiem jak mam to zrobić. Schemat importu mam ustawiony Nabywca na dokumencie. W danych wdrożeniowych na początku programu ustawiono: twórz wspólną analitykę dla dostawców i odbiorców. Teraz bez względu na to, czy wprowadzam dostawcę czy odbiorcę tworzą mi się jednocześnie dwa konta: 200 i 210. 

Co mogżna zmienić i jak? 

Link to postu
1 godzinę temu, DAMIAN KOMOR napisał:

Niestety nie rozumiem jak mam to zrobić. Schemat importu mam ustawiony Nabywca na dokumencie. W danych wdrożeniowych na początku programu ustawiono: twórz wspólną analitykę dla dostawców i odbiorców. Teraz bez względu na to, czy wprowadzam dostawcę czy odbiorcę tworzą mi się jednocześnie dwa konta: 200 i 210. 

Co mogżna zmienić i jak? 

Proszę przeczytać na spokojnie powyższe odpowiedzi - problem nie jest konfiguracja programu tylko importowane dane, a dokładnie dane kontrahentów.

 

1 godzinę temu, DAMIAN KOMOR napisał:

Co miesiąc to minimum 3000 nowych kont w zespole 200 i 210.

Rzeczywiście firma pozyskuje 3000 nowych firm miesięcznie ? Jeśli jednak nie to dlaczego są dla nich zakładane analityki ?

Link to postu
5 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Proszę przeczytać na spokojnie powyższe odpowiedzi - problem nie jest konfiguracja programu tylko importowane dane, a dokładnie dane kontrahentów.

 

Rzeczywiście firma pozyskuje 3000 nowych firm miesięcznie ? Jeśli jednak nie to dlaczego są dla nich zakładane analityki ?

Już omawiam. 

W programie sprzedażowym, z którego robię import sprzedaży, wystawiane są faktury zarówno dla firm jak i faktury imienne (osoby prywatne które zapłaciły przelewem bankowym lub szybką płatnością) . Stąd co miesiąc ponad 2000 nowych kontrahentów. Z tego co widzę nie ma w schematach importu i dekretacji możliwości ustawienia aby dla faktur bez NIP księgowane były na jednym koncie pod jedną analityką, dla każdej z FV jeżeli nie było dotąd takiego kontrahenta w bazie nadawana jest nowa analityka (jednocześnie konto 200 i 210). 

Ze względu na ogrom skali w ciągu roku interesuje zmiana / modernizacja ustawień tak, aby dla fv sprzedaży generowały się jedynie konta zespołu 200 i w miarę możliwości faktury bez NIP księgowały się na jednym koncie. 

Programie sprzedażowym jest opcja exportu danych do INSERT, natomiast nie mam możliwości ustawienia pliku EPP.

Ze sprzedażą fiskalną (paragony) nie mam problemu, tutaj automatycznie wszystko księguje się na koncie 200-99999 (Pozostali odbiorcy)

Jakieś pomysły?

Link to postu

Wszystko jest tylko i wyłącznie po stronie systemu źródłowego i danych jakie generuje, zarówno jeśli chodzi o dane kontrahentów jak i kategorie dokumentów, aby można było odróżnić sprzedaż detaliczną od tej dla firm... Jak często powtarzam - księgowość zaczyna się w programie handlowo-magazynowym i w pierwszej kolejności należy zadbać o dane źródłowe... Należy porozmawiać z autorem tego programu o możliwościach wprowadzenia zmian w programie w zakresie generowania pliku EPP... Można rozważyć przygotowanie konwertera do epp, który będzie poprawiał dane... Można też rozważyć przejście na nexo, gdzie jest dostępny moduł dokumentów do dekretacji, który pozwala zdecydować jak mają być importowane dane (wskazać schemat importu), co chyba jednak nie rozwiąże problemu z rodzajem kontrahenta (odbiorca/dostawca).

Link to postu

OK, rozumiem ze muszę zająć się dwoma osobnymi kwestiami.

1. Wspólna analityka dla dostawców i odbiorców -> zmiana danych wdrożeniowych. Tak jak pisałam, w momencie wprowadzania np. fv zakupu przy wprowadzaniu nowego kontrahenta automatycznie generuje mi się konto 200 i 210, to samo dotyczy fv sprzedaży......

2. Zmiana danych importowanych (fv sprzedaży z podziałem na fv dla firm i dla osób prywatnych -> sprzedaż detaliczna). Ile kosztuje zmiana z Rewizora GT na NEXO? Skąd mogę pozyskać/kupić odpowiedni konwerter epp? 

Link to postu
2 godziny temu, DAMIAN KOMOR napisał:

1. Wspólna analityka dla dostawców i odbiorców -> zmiana danych wdrożeniowych.

Tym nie musi się Pan zajmować. Bo nawet jeśli zmienimy ten parametr, to dalej będzie Pan miał ten sam problem.

Ten parametr decyduje tylko o tym, czy numer analityki na 200 i 210 ma być ten sam, czy nie ten sam. Innymi słowy, jeśli odbiorca kiedyś stanie się dostawcą, to czy ma mieć numer analityki dostawcy taki sam jak odbiorcy, czy inny. Natomiast jeśli doda Pan kontrahenta jako "dostawca/odbiorca" to niezależnie od tego parametru utworzą się dwie analityki - albo o tym samym numerze, albo innym.

Link to postu
11 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Czy taki pierwszy lepszy odbiorca jest w kartotece w Rewizorze oznaczony jako "odbiorca" czy jako "dostawca/odbiorca"?

Tak, właśnie w ten sposób jest to oznaczone. W jaki sposób mogę to zmienić, najlepiej zbiorczo? Proszę o dokładną instrukcję. 

Na przestrzeni zeszłego roku jedynie kilku odbiorców zostało dostawcami, więc konto z zespołu 210 dla odbiorców nie jest mi potrzebne  jedynie wydłuża Plan kont. 

Link to postu

Proszę o informację, czy jeżeli kupię nową licencję i ustawię na nowo parametr - twórz osobne analityki dla dostawców i odbiorców będzie możliwość podpięcia istniejącej bazy danych? 

Czy też jednocześnie będę musiał płacić za licencję starego programu aby mieć dostęp do danych a na nowym rozpocząć pracę z programem jeszcze raz, wprowadzając bilans otwarcia i na nowo księgując dokumenty z bieżącego miesiąca? 

Kwestią importu danych z programu sprzedażowego zajmuje się osobno. Tutaj czekam na odpowiedź firmy dostarczającej program. 

Link to postu
36 minut temu, DAMIAN KOMOR napisał:

W jaki sposób mogę to zmienić, najlepiej zbiorczo? Proszę o dokładną instrukcję. 

Należy przejść do modułu Kontrahenci, wyłączyć ewentualne filtry, zaznaczyć wszystkich (CTRL+A)*, i z górnego menu wybrać Operacje -> Zbiorcze -> Podstawowe -> Zmień dostawca/odbiorcza. Następnie wybrać rodzaj odbiorca i OK.

* - jeśli nie da się zaznaczyć wszystkich, to należy wcisnąć CTRL+SHIFT+L i zaznaczyć Multiwybór.

Link to postu
39 minut temu, DAMIAN KOMOR napisał:

Proszę o informację, czy jeżeli kupię nową licencję i ustawię na nowo parametr - twórz osobne analityki dla dostawców i odbiorców będzie możliwość podpięcia istniejącej bazy danych?

Nie, bo ten parametr i licencja zapisane są właśnie w bazie danych. Może Pan również założyć nową bazę danych na tej samej licencji. Nie rozumiem tylko po co, ale mniejsza o to.

 

40 minut temu, DAMIAN KOMOR napisał:

Czy też jednocześnie będę musiał płacić za licencję starego programu aby mieć dostęp do danych a na nowym rozpocząć pracę z programem jeszcze raz, wprowadzając bilans otwarcia i na nowo księgując dokumenty z bieżącego miesiąca?

Nie ma obowiązku kupowania abonamentu jeśli pogodzi się Pan z utratą korzyści, które on daje. Bilans i dokumenty z bieżącego miesiąca trzeba będzie wprowadzić.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...