Skocz do zawartości

Dwa dokumenty do tej samej transakcji

Polecane posty

Ostatnio klient zgłosił mi, że dostał dwie faktury. Okazało się, że pojawiły mi się w Subiekcie dwie faktury dla tej samej transakcji (mój system wysyła wszystko z systemu do klientów na e-mail) Wychodzi na to, że Sello podczas jednej z serii tworzenia dokumentów zbiorczo utworzyło dokument ale nie powiązało go z Sello. Przy kolejnej serii utworzyło kolejny dokument ale już powiązany z Sello. Sprawdziłem w subiekcie i te faktury mają wpisaną tą samą nazwę w polu "Dotyczy Sello" i jest tam wpisany ten sam numer grupy transakcji. Jak mogło do tego dojść? Jak się przed tym bronić?

Link to postu

Subiekt po utworzeniu dokumentu mógł się wysypać i nie zwrócił tego numeru do Sello. Sello jednak przy tworzeniu kolejnego dokumentu sprawdza najpierw czy takiego dokumentu już nie ma w Subiekcie ( z odpowiednim numerem transakcji i datą). Trzeba by zerknąć do bazy Subiekta do tabeli dok__Dokument na pola dok_Sello_xxx, jak one wyglądają dla obu tych dokumentów. Czy są takie same czy inne?

Link to postu

Jak by sobie ktoś chciał sprawdzić, czy ma więcej niż jeden dokument typu FS lub PA do jednej transakcji w Sello to napisałem zapytanie:

SELECT ALIAS1.dok_NrPelny,
       ALIAS1.dok_SelloId,
       ALIAS1.dok_DataWyst,
       CountOf
FROM dok__Dokument ALIAS1
INNER JOIN
  (SELECT LEFT(dok_NrPelny, 2) AS NRPELNY,
          dok_SelloId,
          dok_SelloData,
          COUNT(*) AS CountOf
   FROM dok__Dokument
   WHERE CHARINDEX(LEFT(dok_NrPelny, 2), 'FS,PA') > 0
     AND dok_SelloId <> ''
   GROUP BY dok_SelloData,
            LEFT(dok_NrPelny, 2),
            dok_SelloId
   HAVING COUNT(*)>1) ALIAS2 ON ALIAS1.dok_SelloId=ALIAS2.dok_SelloId
ORDER BY dok_DataWyst DESC

U mnie tego dość dużo wykryło ?

Link to postu
8 minut temu, Bartosz Rosa napisał:

Sprawdź jeszcze, czy we wszystkich polach dok_SelloData jest ona zapisana w takim właśnie formacie, czy może w niektórych jest godzina wpisana.

w wynikach tego zapytania, żaden dokument nie ma wpisanej w tej kolumnie dok_SelloData godziny (tzn jest ale 00:00:00.000) tylko sama data

Link to postu
1 godzinę temu, Bartosz Rosa napisał:

Sprawdź jeszcze, czy we wszystkich polach dok_SelloData jest ona zapisana w takim właśnie formacie, czy może w niektórych jest godzina wpisana.

Tak mi się skojarzyło z godziną... ;)

Czy można by te dane z belki TRANSAKCJI: obraz.png.d31b5ffec4be073cad736448f09b6fc7.pngumieścić w oknie SZCZEGÓŁY TRANSAKCJI, np. po nr. zamówienia? albo w kolumnie obraz.png.c466b3e9f0a19016926f68dcff4b88ab.png?

Link to postu
Dnia 17.04.2020 o 14:57, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Czy można by te dane z belki TRANSAKCJI: obraz.png.d31b5ffec4be073cad736448f09b6fc7.pngumieścić w oknie SZCZEGÓŁY TRANSAKCJI, np. po nr. zamówienia? albo w kolumnie

Celowo zabraliśmy to na belkę, bo w transakcji brakowało miejsca na te dane (równamy do minimalnych okien).

A w kolumnie można ustawić sobie format danych w oknie konfiguracji listy (Ctrl+Shift+L). Można tam włączyć godzinę.

Dnia 17.04.2020 o 13:16, maniootek • napisał:

w wynikach tego zapytania, żaden dokument nie ma wpisanej w tej kolumnie dok_SelloData godziny (tzn jest ale 00:00:00.000) tylko sama data

Gdyby było inaczej to teoretycznie byłby jakiś ślad, dlaczego mechanizm nie działa prawidłowo.

  • Dziękuję 1
Link to postu
57 minut temu, Bartosz Rosa napisał:

Gdyby było inaczej to teoretycznie byłby jakiś ślad, dlaczego mechanizm nie działa prawidłowo.

ale czy Sello w ogóle zapisuje tam godzinę kiedykolwiek?

Co do sytuacji to będę teraz to dokładniej badał. Napisze sobie skrypt, który będzie odpytywał bazę w sprawie tych dokumentów i jak coś uda mi się więcej ustalić to wrócę z tematem.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Tylko 3 ? Ja ich znalazłem ponad 400 sta na kwotę blisko 60 tyś zł.  Okazuje się, że nie jest to jednostkowy błąd - a zdarza się to u nas przeciętnie 10 razy w miesiącu ( na jakieś 5 tyś dokumentów miesięcznie).  Póki co jesteśmy na etapie ustalania z biurem rachunkowym co można z tym zrobić - podatki od tej kwoty to blisko pół roku pensji dla pracownika. Szukamy też na szybko alternatywy dla Sello - nie możemy pozwolić sobie by błąd w programie generował tak wysokie straty. 

Link to postu

Czy zdarza się, że tworzenie dokumentu pojedynczego trwa długo? Kilkadziesiąt sekund? Tylko timeout na wyszukiwaniu utworzonych dokumentów mógłby być odpowiedzią, dlaczego mechanizm zabezpieczający przed dublowaniem nie zadziałał prawidłowo. Jak dużo macie dokumentów w tabeli dok__Dokument?

Link to postu

U mnie pierwsze duplikaty dokumentów pojawiły się z datą 2019-03-22. Wyszło około 80 dokumentów, które nie powinny się utworzyć na łączną kwotę około 2000zł. Oprócz strat finansowych są jeszcze problemy ze stanem magazynowym, które zabrały te dokumenty. Pojawiają się tzw. "nadstany", które są dość kłopotliwe bo nie da się ich już sprzedać oficjalnie.

 U mnie też to jest średnio 10 dokumentów na miesiąc (od 2 do 30) przy czym moja tabela dok__Dokument zawiera ponad 3 miliony rekordów i zajmuje ponad 2GB a index 700MB. W Subiekcie  modułu "Faktury sprzedaży" wczytuje się kilka minut i musiałem przestawić domyślny timeout na znacznie większy ale dokumenty tworzą się zazwyczaj w kilka sekund, no chyba, że aktualnie na bazie jest wykonywane jakieś ciężkie zapytanie to wtedy czas wszystkich operacji trochę się zwiększa lub w ogóle nic się nie da zrobić. Moja baza potrafi być mocno obciążona ale jak tylko pojawiają się spadki wydajności to uruchamiam odbudowę indeksów i raczej pomaga.

W Sello na pewno jest problem z timeoutem do bazy danych. W przypadku wczytywania danych (np. do grida) nie ma w ogóle zrobionej obsługi takiej sytuacji w postaci np. dymka "Upłynął czas odpowiedzi z serwera". Już to zgłaszałem w innym poście, gdzie próba odszukania transakcji po nicku kończyła się pustą listą bez żadnego błędu, gdzie moi pracownicy interpretowali to jako brak takiej transakcji w bazie, gdzie taka transakcja naprawdę była ale nie wyświetliła się bo upłynął czas odpowiedzi z serwera.

Edytowane przez maniootek •
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...