Skocz do zawartości

Sprzedaż wysyłkowa opodatkowana w UK oznaczenie SW w JPK

Polecane posty

W jaki sposób wprowadzić zapis do rejestru sprzedaży wartości sprzedaży wysyłkowej do UK, która jest tam opodatkowana (z racji przekroczenia limitu). Teoretycznie sprzedaż taka opodatkowana w innym kraju jest u nas NP i nie wykazywało się jej w VAT-7, teraz nie potrafię zrobić tak, żeby kwota prawidłowo pokazała się w części ewidencyjnej, ale nie wchodziła do części deklaracyjnej.

Jakieś pomysły?

Link to postu

MF napisało tak:

Oznaczenie SW dotyczy dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy, tj. zarówno opodatkowanej w kraju, jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Mimo obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wystarczy ujmowanie tej sprzedaży na podstawie dokumentu zbiorczego.

 

https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/

 

Chociaż to zastanawiające, bo do tej pory sprzedaż opodatkowana poza krajem nie była wykazywana w VAT-7. 

Potrzebna jest możliwość dodania takiego wpisu do rejestru, który odpowiednio zachowa się w JPK. Majstrowanie ręczne w JPK nie wchodzi w grę, bo kto będzie o tym pamiętał przy ewentualnych korektach.

Link to postu
27 minut temu, Marzena Regulska napisał:

W ten sposób wartość zostanie wykazana w części deklaracyjnej jako dostawa towarów poza krajem, a wg interpretacji i informacji z KIP nie podlega ona u nas VAT i nie powinna być pokazywana w deklaracji.

Sprawdziłem i nie jest wykazana w deklaracji. Jest w JPK, ale bez żadnych wartości, no bo praktycznie kolumny JPK odpowiadają polom deklaracji.

A jak do tej pory Pani sobie z tym radziła?

Link to postu

Oczywiście mogę się mylić, ale moje stanowisko jest takie jak tutaj: Wykazywanie sprzedaży poza terytorium kraju w nowym JPK_VAT (lex.pl)

Czyli nic się nie zmieniło i jeśli sprzedaż opodatkowana jest w Polsce, to ma się znaleźć w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK (może być zbiorczo), a jeśli sprzedaż jest opodatkowana (przez sprzedawcę) w UK, to w ogóle nie umieszczamy jej ani w części ewidencyjnej, ani w części deklaracyjnej. Wiem, że to niby niezgodnie z objaśnieniami, ale inaczej sobie tego nie wyobrażam. 

Z resztą, należałoby się zastanowić jakie w ogóle sens ma to oznaczenie SW - może właśnie takie, aby MF mogło kontrolować limity. Wtedy ujmowanie w JPK sprzedaży opodatkowanej w UK zaburzyłoby ten mechanizm.

To tylko moje luźne przemyślenia - proszę ich nie traktować poważnie :)

Link to postu
Dnia 24.11.2020 o 17:15, Marzena Regulska napisał:

W jaki sposób wprowadzić zapis do rejestru sprzedaży wartości sprzedaży wysyłkowej do UK, która jest tam opodatkowana (z racji przekroczenia limitu).

Czyli pytanie powinno brzmieć: wprowadzać takie dokumenty do ewidencji VAT, czy też nie ?

 

19 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Wydaje mi się, że FP, to nie jest dobry pomysł.

To był pierwszy pomysł, w formie pytania, który miał właśnie rozpocząć merytoryczną dyskusję. "Technicznie" cel zostałyby osiągnięty - jest to w sumie sprzedaż dla osób fizycznych realizowana poprzez faktury.

 

15 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Z resztą, należałoby się zastanowić jakie w ogóle sens ma to oznaczenie SW...

W JKP_V7 niestety nie wszystko mam sens - faktury dla osób fizycznych, PL'ki przed numerami NIP, więc traci się jakąkolwiek pewność, zwłaszcza kiedy "wynika to wprost z treści obowiązujących przepisów" (cytat z linku zamieszczonego przez Jacka).

 

15 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

...może właśnie takie, aby MF mogło kontrolować limity. Wtedy ujmowanie w JPK sprzedaży opodatkowanej w UK zaburzyłoby ten mechanizm.

Dla mnie ma to sens :D

 

2 godziny temu, Marzena Regulska napisał:

Też tak mi się wydaje, bo zalecenie z  wyjaśnień jest technicznie niewykonalne. Chyba trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji, a póki co dziękuję za pomoc.

Jak powiedziała koleżanka księgowa - Pan Minister się pomylił, należy poczekać aż przyzna się do błędu/błędów ;)

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...