Skocz do zawartości

Zmiana waluty w ewidencji VAT Rewizor

Polecane posty

Witam i prośba o pomoc , komentarz.

Mam fakturę import usług w walucie. Chcę ją wprowadzić w Rewizorze do ewidencji vat zakupu  aby następnie zadekretować poprzez schemat.  W jaki sposób mam tow wprowadzić ?

1. Jak wprowadzam w walucie euro w ewidencji- to nigdzie nie ma możliwości aby automatycznie przeliczyło na  pln.

2. Jak wprowadzam w pln (ale tu muszę na kalkulatorze najpierw przeliczyć na pln?) to podczas dekretowania na konta przenosi w pln  a ja potrzebuję aby przeniosło przeliczając na euro.

Szukam ustawień ale niestety nigdzie nie widzę.

To samo dotyczy sprzedaży. Mam świadczenie usług w UE w walucie.

1. Po wczytaniu z JPK do ewidencji VAT wartości są w pln. Po zadekretowaniu na konta nadal są w pln a ja potrzebuję aby się przeliczyły na euro.

 

Proszę o podpowiedź jak to ustawić.

Link to postu
10 minut temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Mam fakturę import usług w walucie. Chcę ją wprowadzić w Rewizorze do ewidencji vat zakupu  aby następnie zadekretować poprzez schemat.  W jaki sposób mam tow wprowadzić ?

Nijak. Ew. VAT w Rewizorze GT jest w PLN i tyle.

W walucie można jedynie wprowadzić zapisy na konta, ale ręcznie, bądź przez import z dokumentu Subiekta, nie z JPK ani przez dekretację zapisu w ew. VAT

14 minut temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Jak wprowadzam w walucie euro w ewidencji- to nigdzie nie ma możliwości aby automatycznie przeliczyło na  pln.

Bo nie ma czegoś takiego jak "w walucie EURO w ew. VAT". Dla programu to są PLN.

 

 

Link to postu

Hmmm to niedobrze ... czyli jaki jest sposób, poza ręcznym, na wprowadzanie sprzedaży i zakupu w walucie ?  JPK nie,  a "odczytywanie faktur" coś tu pomoże ?

Przy większej ilości faktur jest jakieś rozwiązanie ? Bo pliki JPK " leżą" a ja ręcznie wprowadzam.

Dowiadywałam się jak w innym biurze sobie radzą z takimi fakturami i tam nie ma problemu i w ewidencji vat można posługiwać się różnymi walutami. i wszystko przelicza (inny program).

Bardzo by to ułatwiło pracę. 

Może ktoś znalazł rozwiązani ?

Link to postu

Najlepsze to wczytywanie dokumentów z pliku EPP (komunikacja w formacie Insert). Oczywiście nie każdy program handlowy potrafi takie pliki generować, ale wiele z nich pozwala na eksport w swoich formatach, które można przekonwertować na EPP dodatkowym konwerterem.

W kilku biurach rachunkowych takie rozwiązanie zastosowaliśmy i się sprawdza.

Link to postu

Ja tylko dodam tak na marginesie, że obsługa walut w ewidencji VAT dostępna jest w Rewizorze nexo. To oczywiście nie rozwiąże problemu importu z JPK_VAT (JPK_V7), bo w tych plikach nie ma informacji o walutach (i żaden program sobie z tym nie poradzi). Jeśli natomiast dane sprzedażowe mogłyby być dostarczane w plikach JPK_FA, to już bez problemu Rewizor nexo może zaimportować taki plik do ewidencji VAT z zachowaniem informacji o walucie. Kurs natomiast pobierze z własnych zasobów. Do Rewizora nexo również można wczytywać pliki EPP.

 

Link to postu
2 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

Najlepsze to wczytywanie dokumentów z pliku EPP (komunikacja w formacie Insert). Oczywiście nie każdy program handlowy potrafi takie pliki generować, ale wiele z nich pozwala na eksport w swoich formatach, które można przekonwertować na EPP dodatkowym konwerterem.

W kilku biurach rachunkowych takie rozwiązanie zastosowaliśmy i się sprawdza.

Dziękuję za odpowiedź.  Czy z plików JPK FA  można stworzyć konwerter na EPP ?

Link to postu
32 minuty temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Ja tylko dodam tak na marginesie, że obsługa walut w ewidencji VAT dostępna jest w Rewizorze nexo. To oczywiście nie rozwiąże problemu importu z JPK_VAT (JPK_V7), bo w tych plikach nie ma informacji o walutach (i żaden program sobie z tym nie poradzi). Jeśli natomiast dane sprzedażowe mogłyby być dostarczane w plikach JPK_FA, to już bez problemu Rewizor nexo może zaimportować taki plik do ewidencji VAT z zachowaniem informacji o walucie. Kurs natomiast pobierze z własnych zasobów. Do Rewizora nexo również można wczytywać pliki EPP.

 

Dziękuję za komentarz.  Zastanawiam sie dlaczego w nexo można z plikow jpk fa a w GT nie można... Wychodzi na  to że firma gdzie faktury sprzedaży i zakupu są  w walucie jest za trudna dla Rewizora GT a przecież walutowe faktury to teraz norma.

Link to postu
11 minut temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Zastanawiam sie dlaczego w nexo można z plikow jpk fa a w GT nie można...

GT-kowcy mogą skorzystać z konwertera JPK_FA -> JPK_VAT, ale raczej utracą informację o walucie (o ile w ogóle ten konwerter zadziała na JPK_FA walutowego).

Jak zaimportować JPK_FA do Ewidencji VAT w programie Rachmistrz GT lub Rewizor GT? - InsERT GT, Rachmistrz GT, Rewizor GT - e-Pomoc techniczna - Dla użytkowników - InsERT

Link to postu
Godzinę temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Wychodzi na  to że firma gdzie faktury sprzedaży i zakupu są  w walucie jest za trudna dla Rewizora GT a przecież walutowe faktury to teraz norma.

Jeśli taka firma pracuje na Subiekcie GT to Rewizor sobie z tym radzi bez problemu.

Link to postu
Godzinę temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Zastanawiam sie dlaczego w nexo można z plikow jpk fa a w GT nie można...

Są to po prostu dwa różne programy o różnych funkcjonalnościach.

 

Godzinę temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Wychodzi na  to że firma gdzie faktury sprzedaży i zakupu są  w walucie jest za trudna dla Rewizora GT a przecież walutowe faktury to teraz norma.

Należało wybrać program, który spełniałby Pani oczekiwania, program można również zmienić, migracja do nexo jest wspierana przez InsERT, kończy się rok, jest to idealny moment...  W innym przypadku pozostaje zastosować się do wcześniejszej sugestii, przy okazji zaoszczędzić sobie pracy i importować dokumenty z epp.

 

1 godzinę temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Dziękuję za odpowiedź.  Czy z plików JPK FA  można stworzyć konwerter na EPP ?

Można, tylko będzie problem z oznaczeniami dla JPK VAT.

Link to postu
1 godzinę temu, Andrzej Kubik napisał:

Nie trzeba tworzyć. Wystarczy kupić emoji6.png

 

O,  to chętnie poznam ofertę. Czy ma Pan wiedzę że tu z walutami będzie wszystko  w porządku ? To by rozwiązało problem z fakturami sprzedaży.

Pozostają faktury zakupowe - import usług w walucie- które mam w pdf i tu zastanawiam się czy "wczytanie OCR" tu by pomogło - nie mam z tym doświadczenia co później z taką fakturą wczytaną w Rewizorze można zrobić i jak tam zachowują się waluty obce.

Link to postu
3 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

Są to po prostu dwa różne programy o różnych funkcjonalnościach.

 

Należało wybrać program, który spełniałby Pani oczekiwania, program można również zmienić, migracja do nexo jest wspierana przez InsERT, kończy się rok, jest to idealny moment...  W innym przypadku pozostaje zastosować się do wcześniejszej sugestii, przy okazji zaoszczędzić sobie pracy i importować dokumenty z epp.

 

Można, tylko będzie problem z oznaczeniami dla JPK VAT.

Program GT mam od wielu lat a tu klient przyszedł już ze swoim programem tms.plus  i jakoś staram się znaleźć rozwiązanie.

Oznaczenia dla JPK mogę zrobić zbiorczo dla wybranych dokumentów więc dla mnie to nie problem.

Czyli potrzebuję konwertera z JPK na epp - i tu nie będzie problemu z walutą ?

Gdzie mogę poznać ofertę ?

I jak już wcześniej pisałam epp byłyby dla sprzedaży  a jeszcze potrzebuję "coś" dla importu usług w walucie - tu faktury mam w pdf. Zastanawiam się czy jakiś "czytnik OCR" tu pomoże.

 

Link to postu
12 godzin temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

Program GT mam od wielu lat a tu klient przyszedł już ze swoim programem tms.plus  i jakoś staram się znaleźć rozwiązanie.

Jak napisałem wcześniej, polecam zastanowić się nad przejściem na nexo.

 

12 godzin temu, Marta Niedziółka-Hołubiuk napisał:

I jak już wcześniej pisałam epp byłyby dla sprzedaży  a jeszcze potrzebuję "coś" dla importu usług w walucie - tu faktury mam w pdf. Zastanawiam się czy jakiś "czytnik OCR" tu pomoże.

Większość osób oczekuje dużo więcej po OCR niż jest w stanie zaoferować, podobnie jak z homebankingiem - mam skromne doświadczenia, o ile dokumenty krajowe działały przyzwoicie to przy zagranicznych było już gorzej, ale tutaj może ktoś z użytkowników z praktyki coś podpowie.   

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...