Skocz do zawartości

Jak wypisać towar z własnego magazynu w koszt?

Polecane posty

Witam nie wiem czy dobrze to ujmę ale w jaki sposób mogę towar który jest handlowy wypisać dla siebie w koszt?

W poprzednim programie robiłem to rozchodem wewnętrznym ale to jest w przypadku zniszczenia towaru, a czasami potrzebuję towary które mam w sprzedaży przenieść na użytek własny.

 

Link to postu
  • 2 lata później...

Podepnę się pod temat bo problem podobny ;)

 

Zakupuję opony do pojazdów w celach handlowych i co jakiś czas, część z nich chciałbym przerzucić jako koszt do swoich pojazdów. Po kolei robię to tak:

 

1. Dodaje zakup przez Subiekt'a, tworzy się PZ. 

2. Opony które chcę wrzucić w koszt na swój samochód robię jako RW. 

 

i magazynowo wszystko się zgadza, tyle że rozliczeniowo jest problem. Faktura zakupu w całości wpada w 23% VAT, a cześć opon jest na pół VATu (np. auto osobowe). Czy macie jakiś sposób aby dodając towar do magazynu na PZ i wystawiając RW do tego PZ cześć faktury była rozliczona na 23% jako towar handlowy, a część przypisana jako eksploatacja samochodu na 50% VATu (np. jako dwie pozycje na FV dalej w ewidencjach)? 

 

Aktualnie no da się to robić ręcznie i wystawić PZ, RW oddzielnie z ręki, a fakturę przez Rachmistrza wklepywać oddzielnie na zakup towaru handlowego i oddzielnie do zakładki "eksploatacja pojazdów"  - lecz jest to uciążliwe przy większej ilości pojazdów. 🤦‍♂️ 

Link to postu

Zrobić to po bożemu - przyjąć zakup w całości, z pełnym odliczeniem, a VAT od towarów zużytych na cele własne rozliczyć po wystawieniu RW fakturą wewnętrzną.

Przecież przeznaczenie na cele własne nie musi być znane w chwili zakupu, równie dobrze można wyciągnąć dawno zakupione towary, a wtedy zmiana sposobu rozliczania FZ już dawno jest nieaktualna.

Link to postu

Ok, po kilku nieudanych próbach wracam po pomoc.

 

Wystawiłem RW. Naliczyło mi kwotę netto od rozchodowanego towaru. Faktury wewnętrznej wystawić nie mogę, bo dostaję komunikat:

 

Cytat

Fakturę wewnętrzną można wystawić tylko do dokumentów wewnątrzwspólnotowych, odwrotnego obciążenia lub importu usług.

 

i tu się zatrzymałem. Ktoś podpowie gdzie błąd? Może w złym miejscu próbuję wystawić Fakturę wewnętrzną? 

 

Próbowałem jeszcze obniżyć ilość produktów na głównej fakturze i dodać pozostałą ilość przez Pojazdy >  Dodaj > Rachunek ale robi się tu trochę bałagan bo woła o kwotę brutto. Trzeba ręcznie przeliczać kwotę RW na brutto i dodawać. Robi się to dość pracochłonne.

 

Miałem nadzieje, że taki "kombajn" jak Insert ogarnie takie sytuacje bez problemu (prosta aplikacja wFirma ogarnia, a Insert ma problem) albo po prostu nie wiem jak to dobrze zrobić 😛 

 

Edytowane przez Karol Oleksiak
Link to postu
8 minut temu, Karol Oleksiak napisał:

Faktury wewnętrznej wystawić nie mogę, bo dostaję komunikat:

Bo próbuje Pan wystawić FW do RW, mimo że dostał Pan informację że:

7 godzin temu, Kacper Panek napisał:

nie ma takiej możliwości. Można skopiować pozycje z RW, wkleić je na dokument FW i skojarzyć oba dokumenty.

Ewidencje dodatkowe -> Dokumenty wewnętrzne -> Dodaj -> Faktura wewnętrzna.

 

Link to postu

Ok, w ten sposób się udało.

 

Aczkolwiek pojawia się w dalszym ciągu problem. bo owszem mam rozliczone RW w ewidencjach, tylko na pełne 23%(100%) VAT i 100% do PIT.

 

Jest to rozchód na pojazdy osobowe używane do działalności i prywatnie, więc w ewidencjach zakupu musi pojawić się przeliczona stawka VAT na 50% oraz stawka do PIT na 75%. To da się zrobić tylko (jak sprawdziłem) przez "Pojazdy > Dodaj > Rachunek". W tym wypadku trzeba by nie tworzyć PZ na podstawie FZ tylko dodać PZ do magazynu ręcznie i FZ dodać do KPiR również ręcznie, mało tego tylko na wartość towaru, który jest przeznaczony do handlu, a resztę (towar na rozchód) dodawać przez zakładkę Pojazdy, żeby nie obliczać wszystkiego na piechotę (pomijam tutaj sytuację że towar leży na magazynie dłużej niż okres rozliczeniowy - np. do 20 każdego miesiąca bo to wymagałoby składania korekt dot. wysokości VATu do urzędu).  

 

Faktura wewnętrzna tutaj nic w sumie nie dała, bo czy wystawię FW do RW czy całą fakturę zakupową od razu rozliczę na pełnym VAT jak PZ to wyjdzie w ewidencjach na to samo w tym momencie (jak dobrze myślę).

 

Przydałaby się opcja przypisania FW do kosztu eksploatacyjnego pojazdu, aby w ten sposób system przeliczył wartość VAT FW na 50% oraz kwotę do PIT na 50%.

 

Jak rozumiem takie opcji nie ma?  A jeszcze prościej, gdyby była możliwość rozdzielenia pozycji faktury np. na dwie, gdzie jedną można by potraktować w standardowy sposób jako zakup towaru handlowego (23%(100%) VAT i 100% PIT) a drugą jako koszt eksploatacyjny pojazdu (11,5% (50%) VAT i 75% PIT). 

 

 

Edytowane przez Karol Oleksiak
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...