Skocz do zawartości

Brak aktualizacji ceny nabycia na PZ'tkach, jeśli wystawiamy FVZ zbiorczą

Polecane posty

Dziś trafiłem na niezgodność ceny nabycia towaru na PW (przy montażu kompletu). Po przeanalizowaniu ruchu magazynowego i ustawień programu wysuwam poniższe wnioski:

 

Wprowadzając kilka PZtek do dostawy i kolejno jedną zbiorczą fakturę zakupu, niestety SGT nie aktualizuje ceny nabycia towaru w PZtkach.

Przy ustawieniu żeby SGT brał do wydań magazynowych przy montażu kompletu "Cenę z najstarszej, istniejącej dostawy", jest wrzucana cena nabycia towaru z PZetek.

 

Przykład 1

Wprowadzam PZtkę na której jest towar A w cenie 1,00 zł netto. Na dokumencie magazynowym od dostawcy nie mam ceny nabycia, więc nie mogę jej od razu skorygować. PZtka ma ustawione, żeby wprowadzała uwzględniała cenę kartotekową. Kolejno przychodzi od dostawcy faktura, którą wprowadzam do PZtki. Na fakturze towar A ma cenę 2,00 zł netto. Po wpisaniu w FVZ właściwej ceny i zapisaniu dokumentu, cena na PZ zostaje zaktualizowana do 2,00 zł netto. Montując komplet w skład którego wchodzi towar A zostanie uwzględniona cena 2,00 zł

 

Przykład 2

Wprowadzam PZtkę nr 1 oraz nr 2. Nie mam na dokumentach magazynowych od dostawcy ceny towaru, więc do towaru A ustawia się automatycznie kartotekowa. Przychodzi faktura zbiorcza i tak też ją wprowadzam. Do obu PZtek zapisuję fakturę zakupu, na której towar A ma cenę jednostkową 2,00 zł netto. Niestety w PZtkach cena nabycia nie zostaje zaktualizowana do 2,00 zł, pozostaje nadal 1,00 zł. Skutkiem tego jest naliczanie nieprawidłowej wartości magazynowej kompletu, przy jego montażu.

 

Proszę o sprawdzenie i informację, czy faktycznie jest to błędem w SGT, czy też może należy zmienić jakieś ustawienia?

 

 

W parametrach Faktury VAT zakupu mam ustawiony poziom cen "Cena kartotekowa" a w Fakturze zakupu zbiorczej był "Cena z ostatniej dostawy". To jednak jak się nie mylę dotyczy tyko ceny, jaka ustawi się automatycznie przy wprowadzaniu dokumentu a nie przy jego zapisie.

Link to postu
W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

Dziś trafiłem na niezgodność ceny nabycia towaru na PW (przy montażu kompletu). Po przeanalizowaniu ruchu magazynowego i ustawień programu wysuwam poniższe wnioski:

Szkoda, że nie okazał Pan danych, na które patrzył, gdyż opis problemów i wnioski są ogólnie błędne...

 

W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

Wprowadzając kilka PZtek do dostawy i kolejno jedną zbiorczą fakturę zakupu, niestety SGT nie aktualizuje ceny nabycia towaru w PZtkach

Oczywiście, że tego nie robi, po to powstały między innymi faktury zbiorcze, aby "korygować" dokumenty źródłowe, a nie je "poprawiać".

 

W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

Przy ustawieniu żeby SGT brał do wydań magazynowych przy montażu kompletu "Cenę z najstarszej, istniejącej dostawy", jest wrzucana cena nabycia towaru z PZetek.

Jest to pomieszanie pojęć - cena netto podawana przy montażu nie ma wpływu na ceny magazynowe, przecież montaż z założenia nie może zmienić kosztu towarów / wartości magazynu, więc program je zachowuje. Jako cena magazynowa na PW nie trafia cena z PZ, tylko cena PZ z uwzględnieniem wszystkich korekt cenowych do daty dokumentu PW.

 

W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

Przykład 1

Wprowadzam PZtkę na której jest towar A w cenie 1,00 zł netto. Na dokumencie magazynowym od dostawcy nie mam ceny nabycia, więc nie mogę jej od razu skorygować. PZtka ma ustawione, żeby wprowadzała uwzględniała cenę kartotekową. Kolejno przychodzi od dostawcy faktura, którą wprowadzam do PZtki. Na fakturze towar A ma cenę 2,00 zł netto. Po wpisaniu w FVZ właściwej ceny i zapisaniu dokumentu, cena na PZ zostaje zaktualizowana do 2,00 zł netto. Montując komplet w skład którego wchodzi towar A zostanie uwzględniona cena 2,00 zł

 

Przykład 2

Wprowadzam PZtkę nr 1 oraz nr 2. Nie mam na dokumentach magazynowych od dostawcy ceny towaru, więc do towaru A ustawia się automatycznie kartotekowa. Przychodzi faktura zbiorcza i tak też ją wprowadzam. Do obu PZtek zapisuję fakturę zakupu, na której towar A ma cenę jednostkową 2,00 zł netto. Niestety w PZtkach cena nabycia nie zostaje zaktualizowana do 2,00 zł, pozostaje nadal 1,00 zł. Skutkiem tego jest naliczanie nieprawidłowej wartości magazynowej kompletu, przy jego montażu.

Niestety opis niczego nie wyjaśnia, jest niekompletny, gdyż wszystko zależy od dat dokumentów, a daty te nie zostały podane. Ogólnie zawsze na magazyn, zarówno na ilość jak i wartość należy patrzeć "na dany dzień". 

 

W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

Proszę o sprawdzenie i informację, czy faktycznie jest to błędem w SGT, czy też może należy zmienić jakieś ustawienia?

Niestety nic z powyższych - jest to niestety brak znajomości działania programu.

 

Nie mniej dodatkowo sprawdziłem - PZ na 1 zł, FZz na 2 zł, RW/PW (montaż kompletu) powstało z ceną magazynową 2 zł, wszystkie dokumentu z datą bieżącą.

 

W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

W parametrach Faktury VAT zakupu mam ustawiony poziom cen "Cena kartotekowa" a w Fakturze zakupu zbiorczej był "Cena z ostatniej dostawy". To jednak jak się nie mylę dotyczy tyko ceny, jaka ustawi się automatycznie przy wprowadzaniu dokumentu

Tak.

 

W dniu 11.01.2022 o 12:07, Dominik Lachowski napisał:

a nie przy jego zapisie.

Tego nie rozumiem - dokument przecież zapisze się z takimi cenami, z jakimi zostanie wprowadzony.

Link to postu

Zapominam czasem, że po drugiej stronie siedzą programiści i trzeba sprawy rozpisywać mocno zero-jedynkowo :) Niestety jestem przeciętnym użytkownikiem, więc staram się wytłumaczyć na miarę swojej wiedzy.

 

Zaczniemy jeszcze raz:

  1. Wprowadzam PZ. Do niej później prowadzam FZ. PZ zostaje zmieniony na PZa, jednocześnie aktualizując ceny zgodnie z cenami w FZ
  2. Wprowadzam PZ. Do niej później wprowadzam FZz. W tym przypadku PZ nie jest zmieniana na PZa i co za tym idzie, ceny w PZ nie muszą się pokrywać z cenami w FZ jak to ma miejsce na przykładzie pierwszym.

Jeśli jest to prawidłowe działanie, to w jaki sposób uzyskać prawidłową cenę magazynową, jeśli w chwili wprowadzania PZ nie znam cen? Będą dopiero na FZ. Jeśli dostawca wystawi kilka PZ i do nich jedną FZz, to jak zrobić, żeby w PZ ceny były prawidłowe, bez konieczności edycji dokumentu?

 

Cena najstarszej istniejącej dostawy kompletu, nie jest zgodna z sumą wartości składników (uwzględniam daty w ruchu magazynowym, uproszczenia zakładamy, że został towar z jednej dostawy i w jednej cenie, nie było żadnych zwrotów, dekompletacji i innych dokumentów, które mogłyby nam zaburzyć chronologię). Niezgodność o jakiej pisze dotyczy tylko towaru, który został przyjęty PZ do której później wystawiono FZz.

 

 

Link to postu
W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:

Jeśli jest to prawidłowe działanie, to w jaki sposób uzyskać prawidłową cenę magazynową, jeśli w chwili wprowadzania PZ nie znam cen? Będą dopiero na FZ. Jeśli dostawca wystawi kilka PZ i do nich jedną FZz, to jak zrobić, żeby w PZ ceny były prawidłowe, bez konieczności edycji dokumentu?

Tak, to jest założone działanie.

Po wpisaniu FZz z właściwymi cenami, w magazynie będzie towar po cenie z FZz. Może Pan sprawdzić robiąc remanent.

Natomiast wydania wykonane przed wprowadzeniem FZz zachowają cenę z PZ. Ewentualną różnicę wykażą korekty kosztów.

Link to postu
W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:

Zapominam czasem, że po drugiej stronie siedzą programiści i trzeba sprawy rozpisywać mocno zero-jedynkowo :)

Poza tym, że nie programistą w typowym znaczeniu tego słowa to zupełnie nie tak, problem zawsze, dla każdego należy opisywać dokładnie, jeśli nie wiemy co jest istotne to należy spytać lub od razu go pokazać, czyli zamieścić zrzut ekran pokazujące wykonywane czynności i wartości - to takie podstawy rozwiązywania problemów przez forum.

 

W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:

Niestety jestem przeciętnym użytkownikiem, więc staram się wytłumaczyć na miarę swojej wiedzy.

Jak wyżej, zamiast tłumaczyć co Pan robi proszę na przyszłość po prostu to pokazywać.

 

Wiedzę wszystkim polecam pozyskiwać przed rozpoczęciem pracy z programem, wtedy nie trzeba i nie wyciąga się błędnych wniosków, nie kwalifikuje się założeń programu jako błędy i unika wielu błędów, które ujawniają się po dłuższym czasie i są dużo bardziej czasochłonne i kosztowne w poprawie niż poznanie programu.

 

W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:

Zaczniemy jeszcze raz:

  1. Wprowadzam PZ. Do niej później prowadzam FZ. PZ zostaje zmieniony na PZa, jednocześnie aktualizując ceny zgodnie z cenami w FZ

Takie jest założenie programu, taka FZ do PZ zmienia podtyp z PZ/PZv na PZa i tym samym aktualizuje dokument PZa. Proszę tylko zauważyć, że będzie to możliwe do momentu, kiedy żadna dostawa z PZ nie zostanie rozchodowana.

 

W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:
  1. Wprowadzam PZ. Do niej później wprowadzam FZz. W tym przypadku PZ nie jest zmieniana na PZa i co za tym idzie, ceny w PZ nie muszą się pokrywać z cenami w FZ jak to ma miejsce na przykładzie pierwszym.

Jeśli jest to prawidłowe działanie,

To już tłumaczyłem w poprzedniej wypowiedzi - nie było pytań więc założyłem, że było zrozumiałe. Dodam, że dzięki "korygowaniu", a nie "poprawie" PZ, fakturę zbiorczą i zmianę ceny można wykonać zawsze, nawet wtedy, kiedy dostawy z PZ/PZv były rozchodowane, dokument taki też nie zmienia podtypu dokumentu, usunięcie FZz nie usuwa powiązanych PZ/PZv.

 

W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:

to w jaki sposób uzyskać prawidłową cenę magazynową, jeśli w chwili wprowadzania PZ nie znam cen? Będą dopiero na FZ. Jeśli dostawca wystawi kilka PZ i do nich jedną FZz, to jak zrobić, żeby w PZ ceny były prawidłowe, bez konieczności edycji dokumentu?

Niestety znowu nie napisał Pan dokładnie, ani nie pokazał co rozumie przez "prawidłową cenę magazynową" - w każdym scenariuszu, wszędzie cena będzie prawidłowa, program nie posiada (znanych mi) błędów w tym obszarze.

 

Natomiast "aktualna cena magazynowa" - z uwzględnieniem korekt - nie będzie widoczna na dokumentach, które powstały przed tą korektą, ale będzie widoczna na wszystkich dokumentach wystawionych po wprowadzeniu korekty, będzie widoczna w remanencie i będzie widoczna w zestawieniach, ale uwaga - zestawienia uwzględniają korekty do daty końcowej okresu zestawienia.

 

Jeszcze inaczej - FZz do PZ/PZv działa w programie dokładnie tak samo jak KFZ (cenowa) do FZ - to należy przyjąć do wiadomości.

 

W dniu 11.01.2022 o 14:00, Dominik Lachowski napisał:

Cena najstarszej istniejącej dostawy kompletu, nie jest zgodna z sumą wartości składników (uwzględniam daty w ruchu magazynowym, uproszczenia zakładamy, że został towar z jednej dostawy i w jednej cenie, nie było żadnych zwrotów, dekompletacji i innych dokumentów, które mogłyby nam zaburzyć chronologię). Niezgodność o jakiej pisze dotyczy tylko towaru, który został przyjęty PZ do której później wystawiono FZz.

Niestety pomimo mojej wyraźnej prośby nie pokazał Pan co robi, opis nie jest precyzyjny, więc nie będę próbował się odnieść. Ogólnie - skoro jest jakaś niezgodność to niepoprawnie ją Pan interpretuje lub robi jeszcze coś, czego nie opisuje.

Link to postu

Poniżej ruch magazynowy towaru z informatora. Posortowane po datach. Zielone wiersze to przyjęcia. Widać po jakiej cenie został przyjęty towar.

Ostatnie wydanie na RW zostało zrobione z ceną magazynową 93,12 zł. Czy ta cena magazynowa jest równoznaczna z "Ceną z najstarszej, istniejącej dostawy" ?

Nowy-1.thumb.jpg.c3fa124f0c31bafda8347d992ec349ba.jpg

 

Czy zgodnie z wyżej widocznym stanem magazynowym narastająco, nie powinna być brana cena 93,12 zł podczas montażu kompletu? Poniżej screen z montażu kompletu w skład którego wchodzi dany towar:

Nowy-2.thumb.jpg.755ae73893f987a554b3c90f6a54dee1.jpg

 

Do czego mi to potrzebne?

Wchodząc w kartotekę towarową kompletu, chcę skalkulować cenę sprzedaży. Żeby było szybciej, chcę zaznaczyć ostatnią cenę przychodu i wstawić do Ceny kartotekowej. Niestety "Ostatnia cena przychodzi" nie jest zgodna z wartością magazynową tego kompletu. W oknie kalkulacji nie ma pozycji "Cena magazynowa".

Nowy-4.thumb.jpg.76ad273bbaeeca50ef06a34aeb8bcf17.jpg

Link to postu

Sugestia to uzupełnić wiedzę o podstawach działania obsługi programu w obszarze magazynu, kiedy będzie Pan widział jak działa program to będzie Pan wiedział skąd wynikają wartości, starałem się to wyjaśnić, ale najwyraźniej nie było to wystarczające.

 

Przepraszam, ale nie ma teraz czasu na kontynuowanie wątku (przełom roku, nawał pracy w naszej branży), i tak już zdecydowanie za dużo czasu poświęciłem na ten wątek. Musi Pan cierpliwie poczekać, aż ja lub ktoś inny będzie kontynuował lub spróbować nawiązać współpracę z serwisantem.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...