Skocz do zawartości

Gdzie dokupić SQL serwer - zapchana baza

Polecane posty

Po dodaniu nowego towaru w subiekcie, nie chciał mi się on pojawić w Sello. Wyskakiwał błąd "błąd składniowy w poleceniu", poszukałem trochę forum, znalazłem informację że być może baza się zapchała (4GB) sprawdziłem i faktycznie osiągnąłem limit. Szukając dalej po innych wątkach, znalazłem info aby odchudzić bazę kasując stare wiadomości, co poskutkowało, baza nieco się zmniejszyła i mogłem dodać towar. Wiem jednak że jest to rozwiązanie na chwilę bo zaraz zapcham bazę znów, pytanie więc moje - gdzie mogę dokupić bazę SQL server tak aby nie mieć ograniczenia - najlepiej proszę o linka wskazującego, oraz jakąś informację, co po zakupie konkretnie muszę zrobić z programem aby problem dalej nie występował, niestety jestem zielony w tych sprawach (wręcz laik komputerowy) więc bardzo proszę o pomoc.

Nie planuję "odchudzać bazy" ani zakładać nowej z braku czasu, dlatego mam nadzieję że za w miarę rozsądne pieniądze uda mi się dokupić jakąś pełną wersję SQL Server aby nie mieć ograniczenia na bazie.

Link to postu

Nawet jeżeli zainstaluję SQL Server 2008 R2 Express, skąd mam wiedzieć że Sello z Subiektem będą korzystać akurat z tego a nie z tego co wcześniej i że jak osiągnę znów 4GB to się nie posypie ponownie? Jest inaczej kiedy się wie nieco w przód co trzeba zrobić, a inaczej kiedy trzeba pracować i nagle "nie ma jak" wiec wolę znów nie być zaskoczonym, bo wtedy już nie będę miał dostępnego na szybko "lekkiego oczyszczenia bazy".

I gdzie mogę kupić pełną wersję i ile kosztuje, ehh, nie wiem jak się za to wszystko zabrać żeby nie zostać "z ręką w nocniku" :/

Link to postu

Widać że kolega nie orientuje się o jakich kosztach jest mowa.

A google nie straszne i wyszukało mi np taką stronkę z cenami:

 

http://www.nokaut.pl/szukaj/microsoft-sql-2008-standard-edtn.html

 

Nawet pomijając cenę wygląda na to że nie znasz się na SQL'u na tyle żeby zainstalować i skonfigurować go pod Sello i Subiekta więc dolicz sobie koszty informatyka  :o

 

Proponuję CI prostsze rozwiązanie  :) ja tak zrobiłem żeby nie bawić się w oddzielne instalowanie SQL i ręczne podpinanie bazy Subiekta (wada - nie masz SSMSEE ale i tak nie będziesz z niego korzystał).

1. Sprawdź czy masz SQL 2005 czy 2008 w menu Start - prawdopodobnie masz 2005

2. Zarchiwizuj Subiekta i Sello.

3. Odinstaluj Subiekta i Serwer SQL 2005.

4. Pobierz najnowszą wersję Subiekta z SQL 2008 R2

5. Zainstaluj Subiekta (zainstaluje się razem z nowym SQL'em)

6. Potem jakoś podpiąłem bazę Sello pod nowego SQL'a - ale nie pamiętam już jak to robiłem, ups :D

Chyba użyłem Programu Serwisowego Subiekta.

No w każdym razie poradziłem sobie i wszystko chodzi.

 

Jak nie chcesz zostać zaskoczony w przyszłości to zrób sobie próbę na innym komputerze - nauczysz się, a jak coś pokićkasz to nic się nie stanie prawidłowym bazom.

 

Pozdrawiam

Link to postu

Problem w tym, że kilka miesięcy temu stawiałem system na nowo na firmowym komputerze, korzystałem z dearchiwizatora sello i subiekta. Sello poszło gładko niestety z subiektem miałem problem, bo zgłaszał mi że baza jest nowsza niż ta z której korzystam, a że laik ze mnie to kombinowałem, no i obecnie mam zainstalowane:

Microsoft SQL Server 2005

Microsoft SQL Server 2008

Microsoft SQL Server 2008 R2

:)

wiem, masakra, ale nie chciało ruszyć, jak dobrze pamiętam to skończyło się chyba na tym, że ściągnąłem ze strony subiekta najnowszą darmową wersję na swoją opłaconą (mi abonament na ulepszenia się skończył) i wszystko ruszyło, więc już się nie wgłębiałem co i jak i dlaczego... więc teraz w sumie nie wiem na którym programie SQL pracuję, jak to sprawdzić?

Link to postu

Problem w tym, że kilka miesięcy temu stawiałem system na nowo na firmowym komputerze, korzystałem z dearchiwizatora sello i subiekta. Sello poszło gładko niestety z subiektem miałem problem, bo zgłaszał mi że baza jest nowsza niż ta z której korzystam, a że laik ze mnie to kombinowałem, no i obecnie mam zainstalowane:

 

Zapewne chodziło o wersję bazy Subiekta (a więc wersję Subiekta, której ostatnio używałeś), a nie wersję SQL Servera - a biorąc pod uwagę, że instalacja najnowszego Sub. rozwiązała problem to praktycznie na 100% w tym tkwił problem.

 

Sugeruję rozwiązanie zbliżone do zaproponowanego przez PanBanBana - zrób archiwum bazy Sello i Sub. (oba programy mają taką funkcję, jeśli nie chcesz korzystać z oprogramowania związanego z samym serwerem SQL), odinstaluj wszystkie SQL serwery, jakie masz zainstalowane i zainstaluj SQL Server 2008 R2 Express (za darmo do pobrania ze strony MS).  Ew. pełną wersję (tzn. z silnikiem bazy danych) Sub. lub Sello w wersji, gdzie dołączony jest SQL 2008 R2, a nie 2005.  Później dearchiwizujesz obie bazy (również można to zrobić bezpośrednio z Sello i Sub.) i masz kolejne 6GB spokoju zanim będziesz się musiał zastanawiać, co dalej.  A do tego czasu może wreszcie Insert napisze skrypt czyszczący bazę...

Link to postu

A do tego czasu może wreszcie Insert napisze skrypt czyszczący bazę...

 

Wydaje mi się że nie będzie czegoś takiego.

 

Dla małych firm 10GB na kilka lat starczy, a jak Ci się baza rozrośnie to znaczy że jesteś już za duży na Subiekta i tym będą pewnie wciskać Navireo z jakimś pośrednio płatnym rozwiązaniem SQL'owym (może licencja roczna).

 

OFFTOP:

Rozmawiałem ostatnio z serwisem Insertu w sprawie Subiekta bo mam Subiekta GT od początku i pytałem właśnie o możliwość zablokowania lub nawet usunięcia danych z 2005 czy 2006 roku bo nie są mi już potrzebne:

 

1. Dokumenty trzyma się przez 5 lat.

2. Ceny zakupu sprzed 7 czy 8 lat i tak są nieaktualne, a przez taki czas dostawców się pozmieniało kilkukrotnie.

3. Do danych finansowych to nie chcę zaglądać bo to co było 7 lat temu a co dziś się dzieje z handlem to każdy widzi.

 

Jedynie dane kontrahentów można zostawić żeby nie wprowadzać klientów od nowa.

I nie da się nic zrobić z tym i facet powiedział mi że nie planują nic takiego wprowadzać. Jedyne rozwiązanie to założenie nowej bazy danych i przeniesienie wybranych danych ze starej bazy do nowej, np. kontrahentów, towary, dokumenty za ostatni rok itd.

 

 

Link to postu

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Co do wiadomości, niestety na Sello nie korzystam z zakładki wiadomości, bo skrzynkę mailową mam osobno umieszczoną na outlooku - tak mi wygodniej, jedyne co dałem radę usunąć to "wiadomości wysłane" z poprzednich lat, ale nie wiele miejsca to dało.

Dogadałem się z przedstawicielem w moim mieście u którego kupowałem Subiekta, że on mi zmieni SQL 2005 na 2008 za niewielką opłatą, jestem z nim umówiony na środę rano więc mam nadzieję że wszystko pójdzie po mojej myśli, tym samym zyskam 2-3 lata na uzbieranie ok.3000zł na program, bo tyle mówił mi kosztuje pełna wersja którą potrzebuję, albo też wymyślę jakiś inny sposób jak sobie poradzić z tym problemem.

U mnie, myślę że największym problemem są zdjęcia do wstawianych towarów, które potem wyświetlają się na aukcji - to one zajmują bardzo dużo KB i myślę że przez to baza najszybciej mi się zapchała. Asortyment zmienia mi się bardzo często, więc dużo nowych zdjęć szybko dochodzi. Będę kombinował czy da się usunąć pozycje towarowe z przed kilku lat które mi się już nie powtórzą, albo czy z tych towarów da się usunąć same zdjęcia co by jednocześnie oznaczało znaczne odchudzenie bazy. (Czy ktoś wie czy da się usunąć nieużywane pozycje towarowe?) Robota żmudna, ale najważniejsze aby jutro się udało przenieść na te 10GB i będę miał trochę czasu aby coś wymyślić.

Jeszcze raz dziękuję za wypowiedzi.

Link to postu

tym samym zyskam 2-3 lata na uzbieranie ok.3000zł na program, bo tyle mówił mi kosztuje pełna wersja którą potrzebuję,

 

Tyle zapewne kosztuje SQL w wersji Runtime, którą można wykorzystać w produktach z serii Insert GT, a z tego co wiem to SELLO do tej grupy się nie zalicza?

Więc przed wydaniem 3000zł popytaj pewnych źródeł (Team Sello lub infolinia Inserta) aby w razie kontroli BSA mieć spokój i czyste sumienie ;)

Link to postu

A do tego czasu może wreszcie Insert napisze skrypt czyszczący bazę...

 

Wydaje mi się że nie będzie czegoś takiego.

 

Dla małych firm 10GB na kilka lat starczy, a jak Ci się baza rozrośnie to znaczy że jesteś już za duży na Subiekta i tym będą pewnie wciskać Navireo z jakimś pośrednio płatnym rozwiązaniem SQL'owym (może licencja roczna).

 

Czy będzie skrypt czyszczący czy nie to odrębna sprawa (BarteK obiecywał go kilkukrotnie, ale wiadomo, jak z tym jest...), natomiast nie zgodzę się z Twoją wypowiedzią.  Rozmawialiśmy o czyszczeniu bazy Sello, a nie Sub. - ja korzystam z Sub. 4 lata i kilka dni i baza właśnie dobija do 1GB, natomiast w Sello po ok. 1,5 roku pracy musiałem pokasować stare mejle, bo było już 9,8GB.  Wprawdzie w Sub. nie trzymam obrazków do towarów, ale nadal jest to na ten moment nieco ponad 4 tys. towarów względem 33,5 tys. aukcji (łącznie trwających i zakończonych), gdzie są te same obrazki - tak więc baza Sello na pewno rośnie _dużo_ szybciej i wiele firm, którym na lata wystarczy jeszcze limitu darmowego serwera SQL dla Sub. musi pilnie coś zrobić z rozmiarem bazy Sello.  Inna sprawa, że czyszczenie Sello jest zdecydowanie prostsze i gdyby nie fakt, że transakcje można kasować tylko pojedynczo możnaby to robić nawet ręcznie.

Link to postu

Obrazki w Sello trzymane są w 1 kopii, tj gdy próbujemy dodać istniejący w bazie obrazek to dodaje się tylko referencja do niego, fizycznie nie jest on dodawany drugi raz. Z analiz wynika, że obrazki nie zajmują wiele miejsca w bazie. Najwięcej natomiast zajmują maile i opisy aukcji.

 

Czyszczenie bazy musimy dobrze przemyśleć. W wersji 1.11 pojawić się powinien program serwisowy do Sello, w którym taka funkcja zapewne zostanie wbudowana (nie koniecznie w tej wersji).

Link to postu

Z analiz wynika, że obrazki nie zajmują wiele miejsca w bazie. Najwięcej natomiast zajmują maile i opisy aukcji.

 

Statystycznie jeden obrazek zajmuje wielokrotnie więcej miejsca niż tekst maila czy opisu.

 

Moja baza o wielkości przekraczającej już 40 GB składa się głównie z obrazków,

teksty nie powodują aż takiego rozrostu bazy.

Link to postu

Z analiz wynika, że obrazki nie zajmują wiele miejsca w bazie. Najwięcej natomiast zajmują maile i opisy aukcji.

 

Statystycznie jeden obrazek zajmuje wielokrotnie więcej miejsca niż tekst maila czy opisu.

 

Moja baza o wielkości przekraczającej już 40 GB składa się głównie z obrazków,

teksty nie powodują aż takiego rozrostu bazy.

 

Ciekawe ile by zajmowała twoja baza jeżeli każdy obrazek by był oddzielnie wbijany ;)

Link to postu

Specyfika sprzedaży która wykorzystuje ten sam obrazek do wielu aukcji - nie powoduje rozrostu bazy

(no chyba, że za bazę rozrośniętą uważamy taką która ma raptem z 5 GB :)

 

Sprzedaż towarów unikalnych, która do każdej aukcji wykorzystuje inny obrazek - powoduje naprawdę poważny rozrost bazy.

To obrazki w takim wypadku powodują rozrost, rozrostem z powodu tekstu nie ma się co przejmować

to są zbyt małe ilości GB ;-)

 

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...