Skocz do zawartości

Zapisy na koncie

Polecane posty

Jak zawsze - nie polecam zgadywać tylko poznać działanie program, pomaga w tym między innymi pomoc do programu, po kliknięciu przycisku "Pomoc" w oknie dekretu czytamy:

Cytat

Pole Kontrola bilansowania umożliwia określenie sposobu wprowadzania zapisów na kontach. Możliwy jest wybór następujących trybów: bilansowanie grup i całości dekretu oraz bilansowanie całości dekretu. Pierwszy sposób umożliwia wprowadzanie kont do dokumentu w układzie 1:1, 1:n lub n:1. Każdy dokument może jednak składać się z wielu grup takich dekretów. W tym wypadku nie ma możliwości wprowadzania zapisów w postaci m:n. Drugi sposób także pozwala na wprowadzenie kont do dokumentu w układzie 1:1, 1:n lub n:1, ale możliwe jest również wprowadzanie kont w układzie m:n.Należy pamiętać, że można dokonać zmiany sposobu bilansowania: z trybu bilansowanie grup i całości dekretu na bilansowanie całości dekretu (bezwarunkowo); z trybu bilansowanie całości dekretu na bilansowanie grup i całości dekretu (tylko przy spełnieniu określonych warunków). Wartość domyślna trybu kontroli bilansowania odczytywana jest z danych rejestru księgowego. 

 

Link to postu

Bilansowanie całości dekretu dotyczy sytuacji gdy po DT jest 1 zapis a po CT 2 lub więcej. Lub na odwrót. I wtedy na koncie np 130-1 (jak u Pana) w rubryce "konto przeciwstawne" pojawia się informacja  "dekret M do N".

 

Natomiast przy wyborze "Bilansowanie grup i całości dekretu" jeśli po DT wpiszemy konto i kwotę to po CT program pozwala nam wpisać tylko 1 dekret i kwotę. Te  kwoty muszą być takie same. Wtedy na koncie np.130-1 w rubryce "konto przeciwstawne" pojawi się informacja z konkretnym kontem, z dekretu.

 

 

  • Lubię to 1
Link to postu
1 godzinę temu, Krzysztof Lasko napisał:

...nie bardzo rozumiem sens działania trybów: bilansowanie grup i całości dekretu oraz bilansowanie całości dekretu.

Zostało to wyjaśnione w zacytowanym przeze mnie fragmencie pomocy do programu - proszę doprecyzować co nie jest dla Pana zrozumiałe.

 

1 godzinę temu, Krzysztof Lasko napisał:

Musiałbym, to zobaczyć na przykładach.

W czym problem, aby spreparować samodzielnie takie przykłady ?

 

39 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Chyba nie do końca tak jest:

Sami mamy się domyślić do według Pana nie nie tak na załączonym zrzucie ekranu ? Dla mnie podejrzanie wygląda stawka VAT 22%.

 

41 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Zauważyłem natomiast, że jeśli dokument ma kontrolę bilansową ustawioną na całość dekretu i chcemy po jego zapisaniu zmienić na bilansowanie grup i całości dekretu to wtedy nie da się go zapisać.

Ogólnie nie potwierdzam (na przykładzie prostego dekretu FS z jedną grupą i trzema zapisami). Jak zawsze proszę dokładnie opisywać i/lub pokazywać co Pan robi (przez forum nie widać ekranu Pana komputera).

 

Link to postu

Nie zrozumiały jest sens użycia tego trybu. Nie rozumiem na co ma poszczególne tryby mają wpływ. Musiałbym zobaczyć przykłady zastosowania kontroli bilansowej na konkretnych przykładach. Co z tego że sam sobie spreparuję takie przykłady skoro nie będę widział jaki mają cel. Nie do końca jest tak jak pisze p. Ewa:

1 godzinę temu, Ewa Smyda napisał:

Bilansowanie całości dekretu dotyczy sytuacji gdy po DT jest 1 zapis a po CT 2 lub więcej. Lub na odwrót. I wtedy na koncie np 130-1 (jak u Pana) w rubryce "konto przeciwstawne" pojawia się informacja  "dekret M do N".

 

Natomiast przy wyborze "Bilansowanie grup i całości dekretu" jeśli po DT wpiszemy konto i kwotę to po CT program pozwala nam wpisać tylko 1 dekret i kwotę. Te  kwoty muszą być takie same. Wtedy na koncie np.130-1 w rubryce "konto przeciwstawne" pojawi się informacja z konkretnym kontem, z dekretu.

 

 

Pisze ona, że po wybraniu "Bilansowania grup i całości dekretu" program pozwala wpisać tylko 1 dekret. Na moim zrzucie widać że można wpisać więcej pozycji dekretu.

Link to postu
8 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Ogólnie nie potwierdzam (na przykładzie prostego dekretu FS z jedną grupą i trzema zapisami). Jak zawsze proszę dokładnie opisywać i/lub pokazywać co Pan robi (przez forum nie widać ekranu Pana komputera).

Na przykładzie prostego dekretu: mam zapisany dekret. Po jego otwarciu do edycji chcę zmienić kontrolę bilansowania:

image.png.11495e880090a6d9bd0bc2ae28132d7f.png

Link to postu
5 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Na przykładzie prostego dekretu: mam zapisany dekret.

Nie, to nie jest prosty dekret, przecież posiada on więcej niż jedną pozycję i więcej niż jedną grupę, czyli niejednoznaczne informacje.

 

6 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Po jego otwarciu do edycji chcę zmienić kontrolę bilansowania:

Wracam do mojego pierwszego pytania:

4 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Skąd program ma wiedzieć, które konto jest przeciwstawne ?

Program nie wie, które który zapisy mają się bilansować, więc tego nie robi.

Link to postu

Chodzi mi konkretnie o to zdanie:

Cytat

Natomiast przy wyborze "Bilansowanie grup i całości dekretu" jeśli po DT wpiszemy konto i kwotę to po CT program pozwala nam wpisać tylko 1 dekret i kwotę.

Na przykładzie mojego dekretu widać, że mimo wybrania "Bilansowanie grup i całości dekretu" program jednak pozwala wpisać więcej niż jeden dekret. Co jest nie jasne w tym co napisałem?

Edytowane przez Krzysztof Lasko
Link to postu
2 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Na przykładzie mojego dekretu widać, że mimo wybrania "Bilansowanie grup i całości dekretu" program jednak pozwala wpisać więcej niż jeden dekret.

Tak, opis Pani Ewy Szmydy jest oczywiście błędny, zapewne jakiś skrót myślowy, to przecież taka "oczywista oczywistość", że grupa może posiadać więc niż dwie pozycje / więcej niż jedno konto przeciwstawne, jasno i wyraźnie zostało to też opisane w cytowanej przeze mnie pomocy do programu.

 

5 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

program jednak pozwala wpisać więcej niż jeden dekret.

Jak już to poprawię również Pana - w nomenklaturze nazewnictwa programów Insertu - nie "dekret", a "pozycja dekretu" / "zapis na konto", dekret to dokument, który składa się z wielu pozycji /zapisów na konto, zapisy mogą tworzyć grupy, ale nie musza, zależnie od wybranej kontroli bilansowania.

  • Dziękuję 1
Link to postu

Proszę przeczytać cały cytat, ze zrozumieniem kontekstu, może kiedy się nieco ochłodzi... Autor pomocy do programu trochę niefortunnie użył słowa "dekret" w "potocznym jego znaczeniu" oznaczającym zapisy na kontach:

3 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Pierwszy sposób umożliwia wprowadzanie kont do dokumentu w układzie 1:1, 1:n lub n:1. Każdy dokument może jednak składać się z wielu grup takich dekretów.

lecz "technicznie" w programach Insertu zostało to zrealizowane jak napisałem:

33 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

...dekret to dokument, który składa się z wielu pozycji /zapisów na konto, zapisy mogą tworzyć grupy, ale nie musza, zależnie od wybranej kontroli bilansowania.

Dla mnie sformułowanie "dodaj dekret" w programach Insertu oznacza dodanie nowego dokumentu typu dekret, a nie kilku zapisów na konta / pozycji dokumentu... Dlatego taż tak ważne są, tak niedoceniane szkolenia z podstaw obsługi programu, poznając takie podstawy, w tym nomenklaturę nazewnictwa programów dużo łatwiej i szybciej można się później porozumiewać i rozwiązywać problemy.

  • Dziękuję 1
Link to postu
16 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Dlatego taż tak ważne są, tak niedoceniane szkolenia z podstaw obsługi programu, poznając takie podstawy, w tym nomenklaturę nazewnictwa programów

Z programów insertu korzystam dobre kilkanaście lat. Pierwszego Rachmistrza kupowałem jeszcze osobiście w siedzibie firmy we Wrocławiu. Wtedy nikt nie pytał (nie proponował) o szkolenia. Jestem samoukiem dlatego czasem pojawiają się problemy i pytania. Sądzę, że mimo kilkunastoletniego doświadczenia z programem nie wykorzystuję całości jego możliwości, a szkoda.

  • Lubię to 1
Link to postu

Podsumowując: w przypadku bilansowania całości dekretu wszystkie pozycje dekretu nie są w żaden sposób grupowane i w takim dekrecie może być N zapisów po stronie Wn i M zapisów po stronie Ma. W takiej sytuacji co prawda można wyznaczyć listę kont przeciwstawnych, ale nie da się jednoznacznie określić wartości zapisów na tych kontach, ponieważ po stronie badanego konta mogą jeszcze istnieć inne zapisy, które również będą miały te same konta przeciwstawne. W przypadku bilansowania grup i całości dekretu na dekrecie może znajdować się X grup, ale każda z nich może mieć tylko jeden zapis po stronie otwierającej grupę - mogą zatem powstawać grupy 1:1 i 1:N. W takiej sytuacji możliwe jest, poza określeniem kont przeciwstawnych, wyliczenie wartości zapisów na tych kontach i rozbicie wg kwot:

image.thumb.png.c82dc8081e6092bc3b1b567448823dcd.png

Zalecam, aby zawsze gdy jest to możliwe, stosować dekrety z bilansowaniem grup.

  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...