Skocz do zawartości

Licencja SQL - pomoc w wyborze.

Polecane posty

Mam ogromną prośbę o pomoc dotyczącej licencji SQL. Przejrzałem już chyba cały internet ale w dalszym ciągu nie uzyskałem 100% odpowiedzi. Może ktoś z was mi pomoże?

 

muszę kupić SQL standard lub standard runtime. Mam 15 stanowisk komputerowych na których działa tylko subiekt. Na 5 komputerach działa subiekt + dodatkowe programy które też korzystają w tym samym czasie z bazy SQL obsługiwane prze użytkowników. Jest serwer windows na którym jest SQL i jest subiekt oraz wszystkie wtyczki do wymiany danych z serwisami www. Do tego dojdzie jeszcze 5 stanowisk - terminale zebra, które będą łączyły się bezpośrednio z sql. Sieć nie jest w domenie. na każdym komputerze jest ten sam użytkownik Windows. Wszystkie urządzenia/programy łączą się do bazy subiekt login/hasło takie same. 

 

Pytanie?

 

1. czy muszę kupić 20 CAL USER na 20 komputerów i 5 CAL DEVICE na zebry?  lub od razu 25 CAL DEVICE

2. Czy wystarczy, że kupię 1 CAL USER bo na wszystkich komputerach jest jeden użytkownik windows i wszystkie programy łączą się na 1 konto SQL ( sa )

3. czy każdy program który jest zainstalowany na serwerze to jest 1 CAL USER - Czy 1 cal USER może w jednym czasie używać kilku programów jednocześnie, które korzystają SQL?

 

4.  kupić kilka CAL i zapomnieć o sprawie udać wariata, że warunki licencji są nie jasne ;))

 

Dzwoniłem do microsoft pan z infolinii przekazał sprawę do specjalisty - czekam na odpowiedź 2 dzień. 

 

 

Według opisu jest widoczne, że teoretycznie najlepiej jest chyba jeśli licencja będzie na urządzenie.

image.thumb.png.d756f096c39cfd7770a2d19c1fdf3a0a.png

 

Z kolei jeśli dobrze tłumaczę 

image.png.a9ecc57e7b24c1ed00780d55fa9acb5f.png

DEVICE CAL— licencje dla urządzenia na dostęp lub korzystające z usług lub funkcji programu SQL Server lub dowolnego z jego składników

USER CAL — licencje dla osoby uzyskującej dostęp lub korzystającej z usług lub funkcji programu SQL Server lub dowolnego z jego składników

 

w obu przypadkach jest "lub" - czyli słowo klucz.  Albo korzystam z urządzenia albo funkcji programu a co w przypadki jednego i drugiego ?

 

Czy ktoś z was ma 100% informację odnoście CAL DEVICE - bo informacje są rozbieżne. jedni mówią, że co 90 dni można przenosić licencję na inne urządzenia inni mówią że licencja przypisana dożywotnio. 

Edytowane przez Krzysztof Bojakowski
uzupełnienie zapyttania
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Witaj Krzysztof,

jak rozumiem ograniczenia nałożone przez wersję Express zostały wyczerpane i patrzysz w kierunku MS SQL Server w wersji Standard w modelu Server + CAL i będzie zainstalowany na jednej maszynie (fizycznej bądź wirtualnej), co przy tym co opisałeś powyżej jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Przyjąłem również, że SQL Server (serwer z Windows o którym piszesz) będzie zainstalowany na klienckiej edycji Windows (10 bądź 11) i łączymy się bezpośrednio z SQL Serverem nie używając połączeń typu RDS, Winflector i innych.

 

SQL Server Standard niestety nie może być w wersji Runtime, tylko SQL Server 2019 Standard Edition Full Use np. od Insertu, lub dowolnie zakupiony  na rynku (czytaj od "Partner" Microsoft) w komercyjnej licencji. Dla każdego użytkownika bądź urządzenia łączącego się z MS SQL Serverem pośrednio lub bezpośrednio musisz mieć wykupiony USER CAL bądź Device CAL.

 

MS SQL Server USER CAL używasz wtedy kiedy chcesz żeby użytkownik z dowolnego stanowiska mógł uzyskać dostęp z do SQL Servera, aczkolwiek w Twoim przypadku chyba lepsze będzie pójście w stronę:

MS SQL Server Device CAL ponieważ przypisujesz ją do urządzenia i niezależnie kto korzysta z urządzenia i kiedy, ale tylko jedna osoba naraz .Na przykład system zmianowy naprzemienny - 10 pracowników i 5 komputerów = 5 Device CAL zamiast 10 USER CAL.

I tutaj mógłbyś zakupić od Insertu 15 szt - SQL Server 2019 Standard Edition Runtime 
Licencja na jedno stanowisko klienckie, dla tych komputerów których użytkownicy korzystają z MS SQL Server poprzez oprogramowanie Insertu. Oszczędność ok 50% ceny.

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

1. czy muszę kupić 20 CAL USER na 20 komputerów i 5 CAL DEVICE na zebry?  lub od razu 25 CAL DEVICE

15 CALi Runtime i 10 CALi DEVICE (ok. 1000 zł netto),  i tymi calami wyczerpujemy "Na 5 komputerach działa subiekt + dodatkowe programy które też korzystają w tym samym czasie z bazy SQL" i terminale zebra, zgodnie z tym co opisałem powyżej. 

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

2. Czy wystarczy, że kupię 1 CAL USER bo na wszystkich komputerach jest jeden użytkownik windows i wszystkie programy łączą się na 1 konto SQL ( sa )

Niestety nie ma tak dobrze, 1 USER CAL to 1 fizyczny użytkownik który może łączyć się z dowolną ilością SQL Server.

Czyli teoretycznie ten sam użytkownik może pracować na komputerze gdzie masz Subiekta, później przejść na komputer gdzie masz Subiekta z innymi programami korzystającymi z bazy, a na koniec używać terminala zebra. 

Teoretycznie ten jeden użytkownik może to wszystko mieć na swoim biurku i pracować naprzemiennie. Wtedy rzeczywiście wystarczy 1 USER CAL.

 

Z tym, że jeśli będą to różne osoby to niestety muszą to być 3 CALe.

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

3. czy każdy program który jest zainstalowany na serwerze to jest 1 CAL USER

NIE, jest jeden Server który ma dowolną ilość baz (ograniczonych twoim sprzętem bądź ograniczeniami wersji Standard), CALe w tym miejscu nie mają znaczenia.

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

Czy 1 cal USER może w jednym czasie używać kilku programów jednocześnie, które korzystają SQL?

Dokładnie tak. Tak samo Device CAL.

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

Dzwoniłem do microsoft pan z infolinii przekazał sprawę do specjalisty - czekam na odpowiedź 2 dzień. 

Niestety, na dzień dzisiejszy uzyskanie precyzyjnej informacji odnośnie legalności oprogramowania z infolinii Microsoft jest chyba niemożliwe, albo uzyskasz odpowiedź nieprecyzyjną. Wydaje mi się, że Microsoft na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce infolinii z informacjami odnośnie licencjonowania produktu i odsyła do... Partnerów. I tu szybciej bym szukał pomocy. 

 

Możesz też napisać do kancelarii prawnej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak w Warszawie, która reprezentuje interesy przedsiębiorstw zrzeszonych w Business Software Alliance (między innymi Microsoftu).

 

Lub z oficjalnego źródła:

 

https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/product-licensing/sql-server

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

Według opisu jest widoczne, że teoretycznie najlepiej jest chyba jeśli licencja będzie na urządzenie.

W twoim przypadku też mi się tak wydaje, pomijam oczywiście mój naciągany przykład z jednym super użytkownikiem :)

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

w obu przypadkach jest "lub" - czyli słowo klucz.  Albo korzystam z urządzenia albo funkcji programu a co w przypadki jednego i drugiego ?

Możesz korzystać z jednego lub drugiego lub z obu jednocześnie. Na 1 urządzeniu 1 użytkownik naraz może korzystać z kilku programów korzystających z tego samego dowolnej ilości SQL Serverów. 

EDIT: Ogranicza cię tylko ta sama lub wcześniejsza wersja. Czyli CAL 2019 daje dostęp do Servera w wersji 2019, 2017, 2016 i wcześniejszych.

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

Czy ktoś z was ma 100% informację odnoście CAL DEVICE - bo informacje są rozbieżne. jedni mówią, że co 90 dni można przenosić licencję na inne urządzenia inni mówią że licencja przypisana dożywotnio. 

Licencja jest przypisana do ciebie dożywotnio.

 

Przypisujesz ją na urządzenie (DEVICE CAL) lub na fizycznego użytkownika (USER CAL), możesz przypisać na inne urządzenie bądź użytkownika po 90 dniach. Możesz to zrobić również szybciej gdy np. urządzenie uległo awarii bądź wymieniasz je na nowsze. Tak samo z USER CAL.

 

Oczywiście powyższe jest aktualne na dziś. Lada moment premiera SQL Server 2022 i jeśli do tego czasu nie zakupisz to zawsze MS może wprowadzić zmiany w licencjonowaniu, co raczej jest mało prawdopodobne.

 

Dawid Majcherek

 

 

 

Edytowane przez Dawid Majcherek
Link to postu
W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

muszę kupić SQL standard lub standard runtime.

3 godziny temu, Dawid Majcherek napisał:

jak rozumiem ograniczenia nałożone przez wersję Express zostały wyczerpane

Chciałem się upewnić, czy jest taka konieczność, gdyż z doświadczenia wiem, że często tak nie jest.

Link to postu
7 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

Dlaczego Pan tak uważa?

Ponieważ zgodnie z:

Cennik produktów firmy Microsoft - InsERT

 

mamy:

 

"Microsoft SQL Server w wersji Runtime może być zakupiony i użytkowany wyłącznie z systemem InsERT GT lub InsERT nexo, przy czym pierwsze zamówienie w modelu Serwer + CAL musi obejmować co najmniej 3 stanowiska klienckie"

 

a w pytaniu  mamy:

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

Na 5 komputerach działa subiekt + dodatkowe programy które też korzystają w tym samym czasie z bazy SQL obsługiwane prze użytkowników.

zakładam, że te dodatkowe programy to nie Insert oraz:

 

W dniu 28.07.2022 o 14:02, Krzysztof Bojakowski napisał:

Do tego dojdzie jeszcze 5 stanowisk - terminale zebra, które będą łączyły się bezpośrednio z sql.

Co również nie jest Insert. Stad serwer powinien być Full Use od np. Insertu lub kupiony na wolnym rynku w wersji komercyjnej.

 

Natomiast Cale na 15 stanowisk tylko i wyłącznie z Insertem (odnośnie łączenia się z bazą), mogą być jak najbardziej Runtime od Insertu. Wtedy jest 50% ceny "uniwersalnego" Cala.

Link to postu

Tyle że od wielu lat przedstawiciele Insertu tłumaczyli że jeśli dodatkowe programy to rozszerzenia/dodatki do GT/nexo to można stosować runtime.

Nawet jeśli są to zupełnie inne programy, niezwiązane z GT/nexo, jak np Płatnik to sensowniejszym ekonomicznie rozwiązaniem może być postawienie dla nich osobnej instancji SQL Express.

 

Tak więc, nie byłbym taki stanowczy w twierdzeniu że nie może to być runtime.

Myślę że na razie na wykluczenie runtime jest za wcześnie. Za mało danych.

 

 

Link to postu

Oczywiste jest, że używanie Runtime byłoby korzystne finansowo bo aktualnie Runtime serwer (to server + 1cal) to ok 500zł, a to samo Full Use (server + oddzielnie 1 cal) to ponad 6000 zł, i każdy następny cal to 500 zł zamiast 1000 zł.

 

Microsoft SQL Server można nabyć w następujących programach licencjonowania:

image.png.71c3e9bc2cc7863cb556f8b0ed8ddd5e.png

 

a ściślej zamiast OPEN jest aktualnie CSP.

 

Wersja Runtime dostępna od firmy Insert to program licencjonowania ISV.

Licencjonowanie dla niezależnych dostawców oprogramowania (Independent Software Vendors).


Opierając się na aktualnych źródłach:

https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/licensing-programs/isv-program?activetab=isv-program%3aprimaryr3

https://www.microsoft.com/licensing/docs/view/Independent-Software-Vendor-ISV

https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/learn-more/document-library -> Licencjonowanie ISV Royalty

 

mamy między innymi:

 

Przewodnik po programie licencyjnym Independent Software Vendor (ISV) Royalty
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISV_Royalty_Program_Guide.pdf

 

Omówienie programu licencjonowania i dystrybucji licencji Microsoft ISV Royalty
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISV_Royalty_Program_Overview.pdf

 

Program licencjonowania Microsoft ISV Royalty — często zadawane pytania
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISV_Royalty_Program_FAQ.pdf

 

Microsoft SQL Server w ramach licencji ISV Royalty — często zadawane pytania
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISVR-SQL-Server-FAQ.pdf

 

I w każdym z powyższych mamy dokładnie taki sam zwrot:

"ISV Run-Time License
Licenses for Microsoft SQL Server and Microsoft BizTalk Server through the ISV Royalty Program are offered with additional restricted 
use rights. With these restricted use rights, the ISV users:
- Can use the Microsoft Products only with the Unified Solution with which they were acquired.
- Cannot use the Microsoft products to run any other application or to develop new applications in any other context independent of the Unified Solution with which it was acquired
."

 

Żadnych innych wzmianek o prawach licencji Runtime w powyższych dokumentach nie ma.

 

Gdzie pozwolę sobie przetłumaczyć "Unified Solution" na "system InsERT GT lub InsERT nexo"
za firmą Insert:
https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html

 

Gdzie "Can use the Microsoft Products only with the Unified Solution with which they were acquired"

mogło być zgodne z:

2 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

jeśli dodatkowe programy to rozszerzenia/dodatki do GT/nexo to można stosować runtime

a "Cannot use the Microsoft products to run any other application or to develop new applications in any other context independent of the Unified Solution with which it was acquired" oczywiste z:

 

2 godziny temu, Andrzej Kubik napisał:

Nawet jeśli są to zupełnie inne programy, niezwiązane z GT/nexo, jak np Płatnik to sensowniejszym ekonomicznie rozwiązaniem może być postawienie dla nich osobnej instancji SQL Express.

 

 


Z uwagi na zapis "Can use the Microsoft Products only with the Unified Solution with which they were acquired", co z zewnętrznymi terminalami  o których mowa w pytaniu?

 

Uważam, że jednoznacznie byłoby gdyby Insert potwierdził taką informację popierając ją zapisami licencyjnymi firmy Microsoft. 

 

 

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Udało mi się znaleść wreszcie chwilę ostatnim zwiększonym czasie wysyłek. 

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i za zainteresowanie. 

 

Moja baza zaczyna dochodzić do wielkości 9GB więc będzie trzeba przejść na SQL standard - niestety. Ale , żę obecnie mam windows serwer 2012R2, który w przyszłym roku przestanie być wspierany przez insert tak więc czeka mnie większa inwestycja. 

 

Obecnie struktura wygląda tak:

Jest serwer fizyczny na którym uruchomione są różne wtyczki od różnych producentów, które wymieniają dane pomiędzy subiektem a allegro, sklep internetowy itp. Jak zauważyłem niektórzy dostawcy wtyczek dodali tabele do bazy insertu, a niektórzy stworzyli swoje bazy, żeby nie mieszało się z insertem i na swoich bazach operują wymianą danych z subiektem. Na serwer loguje się 2max "adminów" ale mało kiedy razem, którzy czasem uruchamiają subiekta. Na ogół admin kontroluje poprawność działania wtyczek. Każdy pracownik ma swój komputer i zainstalowany subiekt oraz na niektórych komputerach zainstalowany jest Excel oraz Access. Zadamim tych programów z pakietu MS jest pobieranie danych z bazy subiekta do statystyk i do innych naszych potrzeb. Obecnie jeden komputer przypisany jest jednego pracownika. Jednakże za jakiś czas planujemy wprowadzić dwuzmianowy system pracy. Obecnie jest 15 stanowisk oraz 5 terminali magazynowych. Myślę, że jeszcze max 5-10 pracowników dojdzie. Zastanawiam się aby mieć ok 5 licencji w zapasie. Na wszelki wypadek 

 

W kwestii zdalnego pulpitu, to wolę aby pracownicy pracowali na swoich komputerach. Tym bardziej, że serwer nie jest "wypasiony" ;D. A cała sieć oparta jest na grupie a nie na AD ( w razie awarii serwera szybciej i łatwiej będzie postawić SQL na dowolnej maszynie bez całego AD). kwestia dyskusyjna oczywiście.

 

Odnośnie wtyczek to miałem sprzeczne informacje od różnych sprzedawców jeśli chodzi o SQL runtime.

 

Ceny też są różne. Na różnych stronach dostępne są wersje serwera SQL standard w pakiecie z CAL-ami (10,15,25 itd..), które czasem wychodzą trochę taniej. Na jednej ze stron znalazłem pakiet SERWER SQL2019 + 20 CAL za ok 8tys. Cena bardzo niska. Miła dla oka i portfela, ale nie jestem znawcą i budzi to trochę obawy w kwestii legalności - lubię spać spokojnie ;D.

 

 

Ze względu na dość sporą inwestycję wziąłem pod uwagę czy ewentualnie było by zgodne z legalnością aby pracownicy pracowali na zdalnym pulpicie. Wówczas teoretycznie wystarczyła by 1 licencja CAL-DEV na serwer ;D

 

 

W dniu 12.08.2022 o 19:31, Daniel Kozłowski napisał:

Chciałem się upewnić, czy jest taka konieczność, gdyż z doświadczenia wiem, że często tak nie jest.

TAK. Kończy się baza.

 

Tutaj zastanawiałem się czy ewentualnie mógłbym ominąć ten problem. Tworząc nową bazę do której przeniósł bym tylko cały stan magazynowy. Natomiast stara baza była by pierwszą częścią archiwum... hmmmm.  

 

Problem przy takim rozwiązaniu będzie na pewno przy zwrotach przez pierwszych kilka dni.

 

No i czy przy takim rozwiązaniu nowa baza nie będzie działała szybciej do pewnego czasu?

 

 

W dniu 12.08.2022 o 23:17, Dawid Majcherek napisał:

Oczywiste jest, że używanie Runtime byłoby korzystne finansowo bo aktualnie Runtime serwer (to server + 1cal) to ok 500zł, a to samo Full Use (server + oddzielnie 1 cal) to ponad 6000 zł, i każdy następny cal to 500 zł zamiast 1000 zł.

 

Microsoft SQL Server można nabyć w następujących programach licencjonowania:

image.png.71c3e9bc2cc7863cb556f8b0ed8ddd5e.png

 

a ściślej zamiast OPEN jest aktualnie CSP.

 

Wersja Runtime dostępna od firmy Insert to program licencjonowania ISV.

Licencjonowanie dla niezależnych dostawców oprogramowania (Independent Software Vendors).


Opierając się na aktualnych źródłach:

https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/licensing-programs/isv-program?activetab=isv-program%3aprimaryr3

https://www.microsoft.com/licensing/docs/view/Independent-Software-Vendor-ISV

https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/learn-more/document-library -> Licencjonowanie ISV Royalty

 

mamy między innymi:

 

Przewodnik po programie licencyjnym Independent Software Vendor (ISV) Royalty
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISV_Royalty_Program_Guide.pdf

 

Omówienie programu licencjonowania i dystrybucji licencji Microsoft ISV Royalty
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISV_Royalty_Program_Overview.pdf

 

Program licencjonowania Microsoft ISV Royalty — często zadawane pytania
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISV_Royalty_Program_FAQ.pdf

 

Microsoft SQL Server w ramach licencji ISV Royalty — często zadawane pytania
https://download.microsoft.com/download/7/A/A/7AA89A8B-BF4D-446B-A50C-C9B00024DF33/ISVR-SQL-Server-FAQ.pdf

 

I w każdym z powyższych mamy dokładnie taki sam zwrot:

"ISV Run-Time License
Licenses for Microsoft SQL Server and Microsoft BizTalk Server through the ISV Royalty Program are offered with additional restricted 
use rights. With these restricted use rights, the ISV users:
- Can use the Microsoft Products only with the Unified Solution with which they were acquired.
- Cannot use the Microsoft products to run any other application or to develop new applications in any other context independent of the Unified Solution with which it was acquired
."

 

Żadnych innych wzmianek o prawach licencji Runtime w powyższych dokumentach nie ma.

 

Gdzie pozwolę sobie przetłumaczyć "Unified Solution" na "system InsERT GT lub InsERT nexo"
za firmą Insert:
https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html

 

Gdzie "Can use the Microsoft Products only with the Unified Solution with which they were acquired"

mogło być zgodne z:

a "Cannot use the Microsoft products to run any other application or to develop new applications in any other context independent of the Unified Solution with which it was acquired" oczywiste z:

 

 


Z uwagi na zapis "Can use the Microsoft Products only with the Unified Solution with which they were acquired", co z zewnętrznymi terminalami  o których mowa w pytaniu?

 

Uważam, że jednoznacznie byłoby gdyby Insert potwierdził taką informację popierając ją zapisami licencyjnymi firmy Microsoft. 

 

 

No i właśnie diabeł tkwi w szczegółach. 

 

Jak wspomniałem i jest to zresztą widoczne w cennika. inwestycja nie należy do tanich. Z jednej strony każdy w mojej sytuacji chciałby zapłacić jak najmniej i jednocześnie mieć pewność, że nikt z M$ nie pojawi się w drzwiach z informacją o "dopłacie" ;). Ostatecznie to ja biorę odpowiedzialność zgadzają się na warunki licencji pomimo iż na stronie MS może być myląca informacja lub zapewnienia sprzedawcy.

 

Link to postu
2 godziny temu, Krzysztof Bojakowski napisał:

Odnośnie wtyczek to miałem sprzeczne informacje od różnych sprzedawców jeśli chodzi o SQL runtime.

Niestety wiele osób wypowiada się na tematy, na których się nie znają.

 

2 godziny temu, Krzysztof Bojakowski napisał:

Ze względu na dość sporą inwestycję wziąłem pod uwagę czy ewentualnie było by zgodne z legalnością aby pracownicy pracowali na zdalnym pulpicie. Wówczas teoretycznie wystarczyła by 1 licencja CAL-DEV na serwer ;D

Teoretycznie i praktycznie to tak nie działa, nie ma to znaczenia.

 

2 godziny temu, Krzysztof Bojakowski napisał:
W dniu 12.08.2022 o 19:31, Daniel Kozłowski napisał:

Chciałem się upewnić, czy jest taka konieczność, gdyż z doświadczenia wiem, że często tak nie jest.

TAK. Kończy się baza.

Kolejny raz nie wyjaśnił Pan co to stwierdzenie oznacza w praktyce - jakie dane w bazie danych ile zajmują miejsca i dlaczego nie można ich usunąć ? To są przecież podstawowe informacje przed rozważaniem zakupu serwera SQL...

 

2 godziny temu, Krzysztof Bojakowski napisał:

Tutaj zastanawiałem się czy ewentualnie mógłbym ominąć ten problem. Tworząc nową bazę do której przeniósł bym tylko cały stan magazynowy. Natomiast stara baza była by pierwszą częścią archiwum... hmmmm.  

Rozwiązanie już niezliczoną liczbę razy proponowane na tym forum tylko z zasadniczą różnicą - nie przenosimy do nowej bazy danych potrzebnych danych, tylko z kopii bazy danych usuwamy zbędne dane jak dokumenty, kontrahentów i odtwarzamy stany magazynowe, rozrachunki, zamówienia, wtedy między innymi minimalizujemy ryzyko, że przestanie nam działać jakieś rozwiązanie dodatkowe.

 

2 godziny temu, Krzysztof Bojakowski napisał:

Problem przy takim rozwiązaniu będzie na pewno przy zwrotach przez pierwszych kilka dni.

Tak, ale jak często powtarzam można też ten proces uprawnić rozwiązaniem dodatkowym (niestety u nas jeszcze nikt takiego nie zamówił).

 

2 godziny temu, Krzysztof Bojakowski napisał:

No i czy przy takim rozwiązaniu nowa baza nie będzie działała szybciej do pewnego czasu?

No nie, nowa będzie działa szybciej do pewnego czasu, wtedy będzie mógł Pan zdecydować czy zakupić serwer SQL czy kolejny raz usunąć dokumenty.

Link to postu
4 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

Kolejny raz nie wyjaśnił Pan co to stwierdzenie oznacza w praktyce - jakie dane w bazie danych ile zajmują miejsca i dlaczego nie można ich usunąć ? To są przecież podstawowe informacje przed rozważaniem zakupu serwera SQL...

ok 80% to dokumenty sprzedaży i klienci, ok 15% dokumenty zakupu, reszta to asortyment i inne dokumenty.

 

dziennie wystawianych jest 500-1tys faktur imiennych.

 

 

Link to postu
2 minuty temu, Krzysztof Bojakowski napisał:

Tak zamówienia również. 

 

Zamówienia tworzone są na podstawie zamówień z allegro, sklepu itp. Następnie po zrealizowaniu zamówienia jako dokument wysyłana jest kopia dokumentu jako PDF do klienta. Generowaniem PDF i wysyłką zajmuje się dodatkowy program.

W takim razie zamówienia zajmują statystycznie około 30% danych z tych 80% dokumentów sprzedaży - zwykle są to zbędne dane, które sukcesywnie są usuwane.

 

Link to postu
  • 1 rok później...

Witam, serdecznie.

cal device vs user :(

1. Czy można sprawdzić na wersji express ile zgłasza się device a ile user - przed zakupem wersji standard i akutalizacji?

2. Czy device jest liczone jako połączenie w jednoczesnym czasie czy ogólnie kiedykolwiek połączone, jeśli tak to jak tym zarządzać co jak wymienię device ? Albo oddam do naprawy (np. laptopa) i w tym czasie będę korzystał z  zastępczego?

3. Jak jest z użytkownikami liczone - czy tak jak w programach insert mam 10 użytkowników ale 6 licencji do połączenia w jednym czasie. Czy jest tak samo z cal user sql.

4 Czy cal user to login_name w SQL (jest tylko jeden sa)

 

5. Co z firmą IT kiedy pracownicy przyjeżdżają z różnymi swoimi laptopami i łączą się do "prze-serwisowania" ?

ehhhh,
6. jakieś takie za ogólne warunki - ilość użytkowników - jak to liczy MS ?
Mogę mieć 3 pracowników zmianowych, to jeśli korzystają z jednego konta - to jeden user, a jeśli z trzech (ale tylko jednego w tym samym czasie to ....) ?

 

7. Cal user to użytkownik windows czy użytkowni sql (a jak się łącze z macOS lub linux - to użytkownik OS)?

8. A co jeśli potrafię uruchomić dwie sesje RDP na jednym użytkowniku jednocześnie - to jest jeden CAL user czy dwa ?

 

Edytowane przez Marek M.
Link to postu

To jeśli można, to proszę chociaż o odpowiedź na podstawowe pytania:
1. Czy cal user - dotyczy maksymalnej ilości aktywnych użytkowników połączonych do bazy sql w jednym czasie (czyli aktywnych sesji) ? Tak jak w przypadku licencjonowania użytkowników w programach Insert Nexo.? 
2.  Czy da się sprawdzić historycznie ile miałem najwięcej użytkowników połączonych do bazy danych w przeszłości w sql express? 

 

 

Edytowane przez Marek M.
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...