Skocz do zawartości

Dekretacja faktur w Rewizorze GT wystawianych w Subieksie GT


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Irena Pękalska,

Polecane posty

Dobry wieczór.

Mam dwa problemy, bo od stycznia mam dekretować schematem importu.

W schemacie importu i dekretacji mam w fakurze sprzedaży konta VAT należny w 3 pozycjach, bo mam analitykę do stawek  8%, 23% i WNT. W każdej pozycji schamatu danej stawki mam wybarne jako:

Kwota: wartość VAT w wybranej stawce

Podatek VAT ; wskazana dana stawka VAT

Pobierz 100% wartości.

Wybieram w Rewizorze Dokumenty do dekretacji - Dekretuj wg schematu  i otwiera mi się okno dekretu a w nim wszystkie stawki wykazane w dekrecie jedna właściwa z kwotą a pozostałe wyzerowane i dekretu nie moge zapisac bo błąd wyskakuje że są zerowe pozycje. Co tu jest źle? Powinna w dekrecie być jedna właściwa stawka z kwotą tak jak było w fakturze.

 

Drugi problem to mam sporo faktur gdzie Nabywcą jest ktoś inny a Odbiorcą inny podmiot. Przy wystawianiu faktur w Subiekcie GT wybieram innego nabywcę i innego odbiorcę i zaznaczam jako Cesja. W schemacie importu mam w Kartotece ustawionego jako "odbiorca towaru" I tu też przy dekretacji w rewizorze wyskakuje błąd, że Rozrachunek jest powiązany z innym kontrahentem, pracownikiem lub wspólnikiem. Nie da zapisac dekretu z powodu błędów i jeśli chodzi o wyzerowane stawki jak i tych odbiorców. Co robię źle w obu przypadkach?

Link to postu
14 godzin temu, Irena Pękalska napisał:

Mam dwa problemy, bo od stycznia mam dekretować schematem importu.

Należało zacząć przygotowywać się 2-3 miesiące przed styczniem.

 

14 godzin temu, Irena Pękalska napisał:

W schemacie importu i dekretacji mam w fakurze sprzedaży konta VAT należny w 3 pozycjach, bo mam analitykę do stawek  8%, 23% i WNT. W każdej pozycji schamatu danej stawki mam wybarne jako:

Kwota: wartość VAT w wybranej stawce

Podatek VAT ; wskazana dana stawka VAT

Pobierz 100% wartości.

Wybieram w Rewizorze Dokumenty do dekretacji - Dekretuj wg schematu  i otwiera mi się okno dekretu a w nim wszystkie stawki wykazane w dekrecie jedna właściwa z kwotą a pozostałe wyzerowane i dekretu nie moge zapisac bo błąd wyskakuje że są zerowe pozycje. Co tu jest źle? Powinna w dekrecie być jedna właściwa stawka z kwotą tak jak było w fakturze.

Niepoprawne parametry programu:

image.png.cfb8a9284a075a01508fc76335c2c6f9.png

14 godzin temu, Irena Pękalska napisał:

Drugi problem to mam sporo faktur gdzie Nabywcą jest ktoś inny a Odbiorcą inny podmiot. Przy wystawianiu faktur w Subiekcie GT wybieram innego nabywcę i innego odbiorcę i zaznaczam jako Cesja. W schemacie importu mam w Kartotece ustawionego jako "odbiorca towaru" I tu też przy dekretacji w rewizorze wyskakuje błąd, że Rozrachunek jest powiązany z innym kontrahentem, pracownikiem lub wspólnikiem. Nie da zapisac dekretu z powodu błędów i jeśli chodzi o wyzerowane stawki jak i tych odbiorców.

Błędny schemat importu, na fakturze należy obsłużyć rozrachunek nabywcy, cesję z nabywcy na odbiorcę należy obsłużyć na dokumencie cesji, który powstaje przy cesji na odbiorcę

 

14 godzin temu, Irena Pękalska napisał:

Co robię źle w obu przypadkach?

Nie poznała Pani programu przed rozpoczęciem pracy na nim.

Link to postu
8 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Nie rozumiem odpowiedzi do drugiego pytania. W jaki sposób mam to "obsłużyć"?

Należy utworzyć dwa schematy importu, a nie jeden, pierwszy dla faktury, drugi dla cesji.

 

8 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Tzn. co mam zrobić w fakturze i cesji? 

Podstawy obsługi programu - wszystkie rozrachunki muszą zostać powiązane z zapisami na kontach - na fakturze należy podłączyć należność na nabywcę, na cesji należy podłączyć spłatę należności na nabywcę i należność na odbiorcę.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
20 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Mam dwa schematy i dla zwykłej faktury i dla cesji. Dalej nie wiem, w którym miejscu na fakturze mam podłączyć należność na nabywcę?

No w pozycji schematu dokonującej zapisu na konto księgowe nabywcy, proszę zajrzeć do przykładowego schematu importu.

 

22 minuty temu, Irena Pękalska napisał:

Tak samo w cesji (chodzi o moduł Cesje w Subiekcie czy to gdzieś w schemacie importu się robi?

Operacji na kontach księgowych jak dodawanie zapisów czy podłączanie rozrachunków dokonuje się w księgowości, czyli w programie Rewizor GT, a nie Subiekt G. Jeśli dokument jest importowany to o zapisach na koncie (i/lub ewidencji VAT) decyduje konfiguracja schematu importu.

Link to postu

Przy zwykłej fakturze gdzie Nabywca i Odbiorca jest ten sam nie mam problemu z importem. Jeśli chodzi o import cesji to nie wiem czy dobrze zrozumiałam, w schemacie importu w kolumnie Kartoteka teraz mam konto Wn 200 Odbiorca towaru. 

Winno być

Wn 200 Nabywca na dokumencie a drugi zapis

Ma 200 Nabywca 

Wn 200 Odbiorca?

Link to postu
57 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Jeśli chodzi o import cesji to nie wiem czy dobrze zrozumiałam, w schemacie importu w kolumnie Kartoteka teraz mam konto Wn 200 Odbiorca towaru. 

Nie ma tak nazywających się ustawień dla schematu importu cesji... Proszę zacząć pokazywać do Pani robi. 

 

Proszę również przeczytać moje wcześniejsze wypowiedzi, zwłaszcza tę:

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Podstawy obsługi programu - wszystkie rozrachunki muszą zostać powiązane z zapisami na kontach - na fakturze należy podłączyć należność na nabywcę, na cesji należy podłączyć spłatę należności na nabywcę i należność na odbiorcę.

 

Link to postu

Proszę wybaczyć ale w listopadzie mi informatyk (podobno znający sie na programach Insertu) stworzył schemat importu Cesji poprzez.... skopiowanie schematu zwykłej faktury sprzedaży tylko nazwał to Cesja. Powiedział, że mam sobie tylko wystawiac faktury w Subiekcie i zaznaczać ptaszkiem Cesję. Potem w rewizorze w Dokumentach do dekretacji wybierac dokumenty do dekretacji wybrac szablon i sie zadekretują. A ja teraz chcę tym schematem dekretować i mi nie daje, bo wyskakuje błąd jak wpisałam w pierwszym poście. Tak to u mnie wygląda.

Edytowane przez Irena Pękalska
Link to postu
2 godziny temu, Irena Pękalska napisał:

Proszę wybaczyć ale w listopadzie mi informatyk (podobno znający sie na programach Insertu)...

Przecież nawet nie ustawił podstawowych parametrów programów (pierwszy opisywany problem)... Pozwolę Pani samodzielnie wyciągnąć wnioski po wyjaśnieniu problemu...

 

2 godziny temu, Irena Pękalska napisał:

...stworzył schemat importu Cesji poprzez.... skopiowanie schematu zwykłej faktury sprzedaży tylko nazwał to Cesja.

No tak na odrobinę logiki - jak schemat importu obsługujący typ dokumentu "FS Faktura sprzedaży" miałby obsłużyć inny typ dokumentu, w tym przypadku "Cesja (należność)" ?

 

2 godziny temu, Irena Pękalska napisał:

Powiedział, że mam sobie tylko wystawiac faktury w Subiekcie i zaznaczać ptaszkiem Cesję.

Tylko to jest prawdą / tylko to jest poprawne.

 

2 godziny temu, Irena Pękalska napisał:

Potem w rewizorze w Dokumentach do dekretacji wybierac dokumenty do dekretacji wybrac szablon i sie zadekretują.

Jak jest na prawdę sama Pani widzi.

 

2 godziny temu, Irena Pękalska napisał:

A ja teraz chcę tym schematem dekretować i mi nie daje, bo wyskakuje błąd jak wpisałam w pierwszym poście. Tak to u mnie wygląda.

To nie jest schemat o którym Pani pisała wcześniej:

21 godzin temu, Irena Pękalska napisał:

W schemacie importu mam w Kartotece ustawionego jako "odbiorca towaru" I tu też przy dekretacji w rewizorze wyskakuje błąd, że Rozrachunek jest powiązany z innym kontrahentem, pracownikiem lub wspólnikiem.

 

--

 

Na zrzucie ekranu widać, że praca zdalna została uruchomiona w niezalecany i niebezpieczny sposób - poprzez bezpośrednie połączenie do serwera SQL - ostatnio były przypadki włamań na serwer i zaszyfrowania danych poprzez takie połączenie.

 

Proszę usunąć zrzut ekranu, gdyż pokazuje adres IP i port serwera SQL.

 

Link to postu
Teraz, Daniel Kozłowski napisał:

W schemacie importu mam w Kartotece ustawionego jako "odbiorca towaru" I tu też przy dekretacji w rewizorze wyskakuje błąd, że Rozrachunek jest powiązany z innym kontrahentem, pracownikiem lub wspólnikiem.

Tak, Odbiorca towaru w Kartotece był pierwotnie, ja dziś to zmieniłam na nabywcę, bo próbowałam na różne sposoby poprzez różne kombinacje schematu robić ą dekretację. Jak robiłam scren dla Pana to zapomniałam przywrócić pierwotne ustawienie tamtego informatyka. Ale czy jest w Kartotece Odbiorca towaru czy Nabywca to nic u mnie nie zmienia. Błąd mam ten sam.

Link to postu
55 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Poprawka. Błąd nie ten sam ale nie rozwiązuje mi problemu, bo jak jest w Kartotece nabywca to dekretuje mi jak zwykłą fakturę Nabywca/Nabywca.

No tak ma być, od początku piszę, że cesji nie należy obsługiwać na dokumencie faktury tylko na dokumencie cesji:

9 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Błędny schemat importu, na fakturze należy obsłużyć rozrachunek nabywcy, cesję z nabywcy na odbiorcę należy obsłużyć na dokumencie cesji, który powstaje przy cesji na odbiorcę

5 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Proszę również przeczytać moje wcześniejsze wypowiedzi, zwłaszcza tę:

8 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Podstawy obsługi programu - wszystkie rozrachunki muszą zostać powiązane z zapisami na kontach - na fakturze należy podłączyć należność na nabywcę, na cesji należy podłączyć spłatę należności na nabywcę i należność na odbiorcę.

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

No tak na odrobinę logiki - jak schemat importu obsługujący typ dokumentu "FS Faktura sprzedaży" miałby obsłużyć inny typ dokumentu, w tym przypadku "Cesja (należność)" ?

--

 

Jeszcze inaczej... Proszę założyć sobie pusty podmiot demo, dodać jedną fakturę sprzedaży z cesją na odbiorcę i zobaczyć jakie dokumenty powstaną w programie / jakie będą widoczne w dokumentach do dekretacji.

 

Link to postu
Teraz, Daniel Kozłowski napisał:

Błędny schemat importu, na fakturze należy obsłużyć rozrachunek nabywcy, cesję z nabywcy na odbiorcę należy obsłużyć na dokumencie cesji, który powstaje przy cesji na odbiorcę

Nie rozumiem tej cesji. Jak ma wyglądać schemat importu Cesji? Co mam z nim zrobić? Importowac do Rewizora? Jeśli tak to gdzie? Do jakiegoś Rejestru?  Nie wiem, nic z tego juz nie rozumiem.

Link to postu

Powiem tak, do konca 2022 Subiekta miałam na innej bazie, nie na tej co Rewizor i Gratyfikant. Taka była kiedyś potrzeba. Tworzyłam faktury w Subiekcie i poprzez Komunikację wysyłam poprzez funkcję " Wyslij dane do biura rachunkowego. Wchodziłam do Rewizora i i importowałam do rejestru sprzedaży utworzonym wcześniej schematem importu. Tylko, że problem był z tymi fakturami o których jest mowa. Na rozrachunki wpadał mi nabywca a nie odbiorca. Musiałam wchodzic w taki dekret i sobie zmieniać na Odbiorcę. Od stycznia br korzystam z Subiekta na tej samej bazie co reszta programów. W tym Subiekcie to są jedyne faktury ze stycznia, wcześniejsze są na tamtej bazie. Tak mi podpowiedział tamten informatyk. Chciałam sobie usprawnic, bo i tak lepiej miec wszystko w jednej bazie. 

Link to postu

Strasznie się Pani męczy.
Proszę się zastanowić czy nie warto by ulżyć sobie i skorzystać z pomocy wdrożeniowca.
Tłumaczenie tego przez forum będzie się ciagnęło strasznie długo.
Trzeba zacząć od zrozumienia co się tam w ogóle dzieje, a w tej chwili Pani walczy z programem, który powinien Pani pomagać.
W tej kwestii nie chodzi o to żeby być informatykiem. Trzeba znać Rewizora i rozumieć księgowość, a wtedy wszystko idzie płynnie.

Link to postu
30 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Nie rozumiem tej cesji.

Polecam w takim razie uzupełnić wiedzę z obszaru finansów w programach Insertu.

 

30 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Jak ma wyglądać schemat importu Cesji?

To najprostsze księgowanie, całe dwa zapisy:

Ma - kontrahent, spłata dłużnika

Wn - cesjonariusz, rozrachunek na cesjonariusz

 

Analogiczny schemat znajduje się w przykładowych schematach.

 

30 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Co mam z nim zrobić? Importowac do Rewizora?

Co do zasady każdy dokument księgowy powinien być zaimportowany do księgowości / Rewizora.

 

30 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Jeśli tak to gdzie? Do jakiegoś Rejestru? 

Technicznie bez znaczenia, proszę sobie wybrać rejestr, może być PK, można dodać nowy, o gustach nie dyskutuję.

 

14 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Powiem tak, do konca 2022 Subiekta miałam na innej bazie, nie na tej co Rewizor i Gratyfikant. Taka była kiedyś potrzeba.

Nie mogę się odnieść, gdyż nie opisała Pani tej potrzeby.

 

14 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Tworzyłam faktury w Subiekcie i poprzez Komunikację wysyłam poprzez funkcję " Wyslij dane do biura rachunkowego. Wchodziłam do Rewizora i i importowałam do rejestru sprzedaży utworzonym wcześniej schematem importu. Tylko, że problem był z tymi fakturami o których jest mowa. Na rozrachunki wpadał mi nabywca a nie odbiorca.

Epp ma kilka dotkliwych ograniczeń, stąd odradzamy jego wykorzystanie przy pełnej księgowości.

 

14 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Musiałam wchodzic w taki dekret i sobie zmieniać na Odbiorcę.

To taki "skrót", należało / można było wykonać cesję / przeksięgowanie.

 

14 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Od stycznia br korzystam z Subiekta na tej samej bazie co reszta programów. W tym Subiekcie to są jedyne faktury ze stycznia, wcześniejsze są na tamtej bazie. Tak mi podpowiedział tamten informatyk. Chciałam sobie usprawnic, bo i tak lepiej miec wszystko w jednej bazie. 

Bardzo dobry kierunek tylko to każdego modelu pracy należy się przygotować, jest wiele różnic, które mogą spowodować poważne problemy jeśli nie pozna się dobrze programu.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
Teraz, Andrzej Kubik napisał:

Proszę się zastanowić czy nie warto by ulżyć sobie i skorzystać z pomocy wdrożeniowca.

Chodzi panu o zdalną pomoc wdrożeniowca? W mojej okolicy, mam wrażenie, że trudno o dobrego. Jeden juz był i zostawił mnie z problemem. Podobno też wdrożeniowiec. 

Edytowane przez Irena Pękalska
Link to postu
10 minut temu, Irena Pękalska napisał:

Chyba juz sobie poradziłam.

Jakie wnioski ? ;)

 

10 minut temu, Irena Pękalska napisał:

A jeszcze zapytam gdzie mogę ustawić, żeby w dekrecie  cesji w Rewizorze widniał numer Faktury a nie tylko numer cesji? Bo numer cesji program sobie sam nadaje, a chciała bym widzieć w dekrecie też numer faktury pierwotnej.

Niestety w GT (w standardzie) nie można łączyć treści, więc można mieć tylko numer cesji lub numer dokumentu, decyduje o tym pole "Treść" pozycji schemat importu. 

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...